Mamici de Ghiocei Marti-Aprilie 2009 (89)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

gata, am reushit sa citesc din urma, dar doar capitolul asta...mai am cateva pagini si din cel vechi

manuela - ce frumos. eu imi doresc un wrap de mult timp dar la noi nu se gasesc de cumparat, iar material nu am fost in stare sa imi cumpar...bine nici nu stiu ce material ar trebui.pe YouTube daca dai o cautare pe cuvintele"new born wrap" o sa gasesti multe metode de prindere...chiar si de alaptare

pisik - sa va traiasca. frumoasa mai e...parca aveti o papusha in brate

37+
poze

AMR 16 de zile




Aris poti sa faci comanda pe nandu.ro daca vrei sa-ti iei warp

34+ cu Maria-Natalia
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Fetele am primit 2 mes de ghiocei noi , dintre care unul l-ati aflat

ANDRADA TEONASa cresti mare si frumoasa !!

SI ALT GHIOCEL : Bebe de Petra Tudor, PE NUME BOGDAN, 4,600GR, cezariana

4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

FELICITARI ADIRYS!

Bine ai venit, Andrada-Teona!

Denisa-Madalina 33+ cu Adela-Marisa
AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui simina_kin

SI ALT GHIOCEL : Bebe de Petra Tudor, PE NUME BOGDAN, 4,600GR, cezariana

4+


Waw PetraTudor ce rapida ai fost , bun venit bb Bogdan este cel mai grasun ghiocel.



34+ cu Maria-Natalia
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

PETRA TUDOR, sa traiasca Bogdan!!! Sa fie cuminte si papacios si norocos!!!

Doamneee, ce repede vin ghioceii ca nici nu vom mai stii care cum

Fetelor, ma bucur ca va sunt utile informatiile despre depresie. Eu acum trec prin faza "nu ma voi descurca", "ce fac cu munca", "unde mi-a fost capul", "puteam sa mai copilaresc", "nu o sa ma ajute nimeni", etc., si imediat dupa ma gandesc ca sper sa vina cat mai repede si sa fie totul bine sa stam impreuna cat mai mult Deci, e firesc ca deja sa apara semnele de intrebare... Mai ales la mamicile care au primul puiut

Ce am vrut sa mai spun este ca eu am discutat cu sotul meu si i-am spus asa: "Uite, in perioada urmatoare, am nevoie de toata sustinerea ta, sa fi calm, sa ma incurajezi si sa ma ridici atunci cand ma vezi deznadajduita. Te asigur ca nu o fac pentru ca ma simt neglijata si ca starea mea e 100% reala. E posibil sa plang din nimic si imediat dupa sa rad, sa zic ca nu mai pot si imediat dupa sa fac curatenie generala in casa , dar te asigur ca daca ma ajuti voi trece repede peste starea asta." Saracu`, asa bine s-a conformat ca de fiecare data cand vin prieteni la noi are niste texte... Le spune ca el spera ca toate gravidele sa fie ca mine, ca nu m-am ingrasat mai deloc (daaa, sigur...), ca ne arata casa impecabil desi el lucreaza pana seara si eu ar trebui sa stau in pat, ca merg la munca full time si castig mai mult ca inainte, ca nu ma plang de nimic... Ce mai, si-a intrat in rol de n-ai zice! Un prieten de-al nostru a zis catre sotia lui (f buna prietena de-a mea) "abia astept sa-ti fac si eu un copil ca poate te apuci si tu de gatit" :))) Noroc ca ea, stie ADEVARUL... si faptul ca sotul meu incearca din rasputeri sa ma sustina!

Ideea e ca daca reusiti sa ii consitentizati pe cei din jur ca aveti nevoie de suport, in primul rand psihic, va va fi mult mai usor! Incercati apoi sa va proiectati peste 1 luna, 2 luni, 6 luni de la nastere si ganditi-va la lucrurile pozitive care se vor intampla atunci!

Cu siguranta, si vremea buna ne va mai ajuta... Pana atunci, ne avem una pe alta

35+ Brisees

gia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Felicitari pentru BB, adirys!

Felicitari, Petra! Ce BB mare ai!

Fille du Sud 37 cu Dragonbella
J- 18
Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

aris, io-s cuminte nu misc!!!

Fille du Sud 37 cu Dragonbella
J- 18
Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simina_kin

Fetele am primit 2 mes de ghiocei noi , dintre care unul l-ati aflat

ANDRADA TEONASa cresti mare si frumoasa !!

SI ALT GHIOCEL : Bebe de Petra Tudor, PE NUME BOGDAN, 4,600GR, cezariana

4+


Simina sory, ma simt foarte rau si Aris a fost mai rapida decat mine.Pana am vazut eu sms deja ea postase.Cum te simti?
Felicitari prospetelor mamici, refacere rapida, sa creasca bb mari si sanatosi si papaciosi.Adrys21,PetraTudor, Simonica si Monavas.
Noi tot 2 in 1 , ma simt tot mai rau,de aceea nu preaam intrat,dar ne gandim zilnic la voi.
De Maya nu stie nimeni nimic?
Pupam toate burticile si mamicile.

38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doranna spune:

Citat:
citat din mesajul lui SimonaMami

Felicitari mamicutelor de week-end si de azi! Sa aveti bebelusi sanatosi, mancaciosi si frumosi!

Noi ne 'laudam' cu o bucata de depresie 'pre-partum' de toata frumusetea.
Probabil ca imi circula mie hormonii prin corp prea repede (sau prea multi) ca-mi vine sa strang de gat pe cineva (ie. sotul meu...) la fiecare 5 minute.
De sambata m-a 'anuntat' ca nu-i mai convine David (pe care l-am negociat o gramada... ca si nume de baiat, ca am avut eu acu' mii de ani un prieten cu numele asta, si-o sa se gandeasca toata viata la el cand o sa se uite la bebe, daca e baiat!) Imi venea sa-l strang de gat cand mi-a zis-o!
Apoi m-am atacat pe cateva fleacuri astfel incat ieri am plans juma' de dupa-amiaza si azi-noapte n-am dormit deloc. Offff.... si-acum imi vine sa plang!
Cred ca numai niste inghetata ar putea imbunatati situatia, dar mi-am uitat si portofelul acasa, asa ca nici bani n-am!


Simona 35+, cu David Christian / Clara Michaela

mami de
Eric Christian (02.03.05)




credeam ca numai eu ma confrunt cu asa ceva
nu-mi place patutul, nu stiu pe unde sa mai pun lucrurile copilului (n-am apucat sa mobilam camera ei, asa ca tb sa facem loc prin sertarele noastre si totul era deja full), am impresia ca n-am hainute destule (dar sunt muulte), citesc carti despre cresterea copilului si am senzatia ca nu retin nimic, ca nu sunt pregatita (mai povestea cineva ca se simte ca la examen, citeste, citeste si nu ramane cu nimic; asa sunt si eu si n-am trecut nici macar o data prin materie) ma trezesc noaptea si ma gandesc ce mai tb sa cumpar si nu uitati ca nu ma pot deplasa
ma tot gandesc ca am luat tot felul de pastile toata sarcina (incl. antibiotice, prescrise de dr. gin.) si nu stiu ce efect vor avea


Dorana 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara
Denisa, esti o figura.... Ai zapacit jumate forumul cu mucenicii aceia. Bine ca nu e ceva exotic si se poate prepara acasa, ca altfel...
Soacra mea e f fericita ca in sfarsit mi-e pofta de ceva deosebit.


Atunci sa nu va spun de ce m-am apucat acum, da?

Denisa-Madalina 33+ cu Adela-Marisa
AMR 7 saptamani

Mergi la inceput