Mamici de Ghiocei Marti-Aprilie 2009 (89)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

fetelor - de cateva zile simt nishte intzepaturi in col. mai are cineva?

37+
poze

AMR 14 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

MIHAELAMITITICAALEXA

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)si 36+ http://bd.lilypie.com/3hFFp2.png
poze albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

INAPREDA unde esti?Sper ca esti bine si tu si bebe IAN!

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)si 36+ http://bd.lilypie.com/3hFFp2.png
poze albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:


MITITICAALEXA


34+ cu Maria-Natalia
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

fetelor - de cateva zile simt nishte intzepaturi in col. mai are cineva?

37+
poze

AMR 14 de zile




io, Aris,de vreo 10 zile tot simt modificari la col. Dupa intepaturi vin descarcarile electrice acu simt chiar capul BBlinei in vagin, ma cam deranjeaza.

Dimineata, la baie, fac si un "control" :) simt colul (am impresia ca e deja dilatat la 2, medicul imi va confirma miine) si capul e bine "angajat", mai ramine sa inceapa si contractiile de-adevaratelea. Fiindca tot facui raportu, in fiecare zi mai pierd din dop.

Acu vin si io c-o intrebare: am citit ca nu e bine sa te dai cu parfum cit timp alaptezi... voi chiar asa (faceti) veti face? Mie mi se pare aiurea sa nu ma deodorizez dupa dus si sa nu ma parfumez, da aiurea mi se pare si sa ii bag lui BB in gura tzitza cu miros flower de kenzo

Fille du Sud 37 cu Dragonbella
J- 17
Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

mihaelacg
mititica
alexa


"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

chatonel - ma tenetzi sa imi fac si eu un controloare ince si colul meu sa se scurteze? ca are de unde, acum o saptamana avea 3,5.
eu cu parfum o sa ma dau si dupa nashtere, l-am pus chiar in bagajl-am luat pe cel mai plin. din cate am intels nu e bine sa le schimbam prea des ca nu ne mai recunoashte bb mirosul. pana la urma, ce? numai bb sa miroasa a toate cremele si uleiurile...noi nu?

37+
poze

AMR 14 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia4 spune:

Multumesc dragelor, pt sugestiile cu numele! Sper pana la final (care poate fi oricand) sa ma hotarasc!

Ma bucur sa aud ca Mihaela naste! Imi parea rau de ea ca era departe de sot..in curand vor fi toti 3 o familie fericita!

Hai Mihaela!

Mai scoatem niste agitate si pt Mititica si Alexa, desi cred ca au nascut deja. Fetelor, asteptam vesti!!!


Monica, multumim pt informatiile utile!

Silvia 37+ Natalia (cred)
http://picasaweb.google.com/mart.apr09/Silvia4?locked=true#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

Acu vin si io c-o intrebare: am citit ca nu e bine sa te dai cu parfum cit timp alaptezi... voi chiar asa (faceti) veti face? Mie mi se pare aiurea sa nu ma deodorizez dupa dus si sa nu ma parfumez, da aiurea mi se pare si sa ii bag lui BB in gura tzitza cu miros flower de kenzo

Fille du Sud 37 cu Dragonbella
J- 17
Toulouse, la ville rose



Pai daca e fetita s-ar putea sa-i placa mirosul ,si eu o sa folosesc parfum/deodorant si dupa nastere. Am un anumit parfum care imi place enorm si care imi da si o anumita stare de spirit de happy (nu radeti)

34+ cu Maria-Natalia
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galushca spune:

Stiu ca sunt mai multe tendinte cu privire la ce mancam cand alaptam - de la cateva mancaruri interzise pana la interzis orice fructe si legume crude.

Eu mananc si am mancat de toate in afara de fasole uscata, varza (nici murata nu-i buna), conopida. Evident, fara alcool si chestii cu cofeina. Dar nu toti bebii sunt sensibili la fasole si varza, altii poate sunt la mai multe mancaruri, dar merita incercat cu putin, o data.

Acum depinde la ce e sensibil bebele, am citit ca multi sunt sensibili daca papa mama lapte si lactate.
Fetita mea haleste cu o pofta cand mananc ceapa cruda ca sigur o intarc cu ceapa

Cum scopul meu e sa alaptez cat mai mult, e clar ca tre sa am cat mai putine interdictii, numai unde chiar ii face dureri de burtica sau gaze lu pui.

Am observat ca unele asistente (medicii oricum nu se ocupa cam deloc de inceputul alaptatului in maternitate) vad alaptarea ca pe o boala, multe dintre ele nici nu au prea alaptat, mai ales daca sunt de varsta mamelor noastre. Ca urmare, deseori dieta mamei e atat de severa ca face imposibil alaptatul mai mult de cateva luni, si alea tare chinuite. Mi se pare nedrept sa se intervina atat de mult in relatia dintre bebe si mama, deseori nejustificat si cu dezavantaje pentru amandoi.

In plus, recomandarile pentru mamicile cu probleme de constipatie sau hemoroizi se bat cap in cap cu cele pentru alaptat. Plus ca, din auzite, mersul la toaleta dupa epiziotomie nu e tocmai o placere, mai ales in caz de constipatie, care e relativ frecventa dupa nastere. Daca nu papam fructe si legume crude deloc, mai greu de rezolvat constipatia.
La nasterea asta, n-am avut nicio ruptura, nicio cusatura si am putut sta jos confortabil in ziua respectiva, dar la vreo doua zile dupa nastere mi-au aparut fo 2 hemoroizi, asa ca la prosti, , sa nu zic ca am scapat fara. Tot nu-mi era placut mersul la toaleta. Daca evitam si orice legume si fructe crude, sunt sigura ca era si mai nasol.
Acum si extrema cealalta e nasoala (testat pe kelea proprie cu un supozitor cu glicerina, dar imi inchipui ca la fel se intampla de la niste pere cu lapte ori fun kil de zeama de varza ), pentru ca uterul se retrage si la alaptat, apar contractii, si daca e scandal prin intestine, devine nashpa combinatia.

Carevasazica, prin acest mesaj fara cap si coada am vrut sa zic sa nu fim prea extremi cu interdictiile la alaptat, ca e o perioada naturala a omului, nu o boala, iar bebelusii sunt totusi proiectati sa suga de la mama lor indiferent ce papa ea.
Alaptare placuta si cat de indelungata v-o doriti!

Mergi la inceput