Mamici de Ghiocei Marti-Aprilie 2009 (89)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ADA1974 spune:

Buna fetelor,
mai semnam si noi prezenta tot 2 in 1.

Felicitari noilor mamici, bun venit noilor ghiocei si ghiocele - sa fie sanatosi, si nasteri usoare celor care sunt pe ultima 100 de metri.

Ca de obicei, am mai citit pe sarite, dar nu am putut sa si scriu: in afara repaosului la pat, m-am ales si cu o raceala zdravana (de la fiica mea) - de am zis ca nu mai pot tot week-endul. Azi am inceput sa-mi revin. Joi merg si eu la control si cred ca stabilim data pt cezariana saptamana viitoare.

Simina, am vazut pozele de pe contul comun, felicitari si sa dea DD sa fie bine si la termen (citisem vestea cea mare, dar cand am vazut pozele mi s-au parut suuuuper).

Va pup si am sa va anunt cand sa pregatiti agitatele (din pacate eu nu am mai fost pe faza la ultimele fete) si sa ma treceti pe prima pagina cu data nasterii.




ada 37 Maria (sau Andreea) - Sophia si Ana-Gabriela 4 ani.
AMR maxim 2 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Fetele cine schimba capitolul,eu nu stiu cum...

Ada la cat faci cezariana a 39 sapt?

34+ cu Maria-Natalia
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doranna spune:

buna!

as vrea sa va intreb ceva... am mai scris despre asta, dar subiectul a trecut total neobservat:
IA CINEVA ZIMAFLOR?
stiu ca se administreaza copiilor dupa nastere (de la 2 sapt. pana la intrarea in adolescenta), dar unii doctori recomanda chiar din timpul sarcinii.
voi ce stiti/ ce parere aveti?
dr. meu mi-a spus ca se poate lua in luna a 9a si cam atat.


Dorana 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui florinela79
Asa ca daca toata lumea a cazut de acord cu Victor ramane Victor...iar ca nume de Sf. sa aiba zi onomastica Cristian; ....intr-un final ramane Victor Cristian (varianta multumitoare pentru TOATA LUMEA).


Victor-Cristian este si varianta mea de nume de baietel. Data viitoare.

Denisa-Madalina 33+ cu Adela-Marisa
AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

inapreda mi-a trimis mesaj ca '" bebe poate veni oricind"; este ingrijorata, asa ca hai sa-i tinem pumnii !

In alta ordine de idei, am zis sa povestesc ce si cum a fost cu nasterea la mine. Probabil ca in curind o sa incepeti un capitol nou, poate inainte sa termin de scris; o sa va rog sa mutati postarea la noul capitol, cu un copy paste sau quote, ceva...

asadar luni 2.03 ma duc la spital, aflu chestia cu colul care mai mult nu era inca din sapt 29.
marti ma duc dimineata sa duc o proba de scaun la laborator (eram deranjata de aproape o saptamina), trec si pe la dr sa iau bilet de internare ca '" sa fie". ajung acasa, ma bag in pat, cind stau pe stinga ma doare spatele ...stau mai mult pe dreapta, ma mai doare si asa dar mai putin. as zice ca am contractii dar burta nu face nimic.
pe la 18 sun la dr sa il intreb ce si cum. Ma pune sa stau in pat, sa iau 6 utrogestan/zi si sa imi fac o fiola de no-spa injectabil. Revine cu un tel si imi spune sa ma duc la spital ca a vb cu medicul de garda, si sa il sun de acolo.
Ma conformez. De frica spitalului imi trece si spate si tot; dr de garda e in operatie, ma consulta o rezidenta, facem si echo, il suna pe medic ca am "col permeabil la doua degete". Dr zice sa imi faca internare de zi sa imi puna niste perfuzii.
Nici eu nu vreau sa ramin, nici ei nu au paturi libere; convenim sa fac perfuzia si sa plec acasa si sa revin miercuri la prima ora sa ma vada medicul.
Ajung acasa, ma bag direct in pat, inca ma mai doare spatele dar nu asa de tare si oricum nu vreau sa ma intorc la spital. Peste noapte ma trezesc de 2 ori ca ma doare spatele cam tare, dar adorm repede la loc.
Miercuri dimineata la 7 sint la spital; mi-e mai bine, parca. Spatele mi-a trecut, burtica parca e cam...ferma, dar bine ca nu ma doare nimic. Vin amindoi dr sa ma vada - dilatatie 3, te internezi, in principiu azi sau miine nasti, dar incercam sa aminam cit de mult se poate. Abia am implinit 37 de saptamini.
Sun sa mi se aduca bagajul, anunt "azi-miine nasc" si ma duc cuminte la etajul cu gravide. Pat, perfuzie cu gynipral, scobutil, no-spa. Termin una, mi se mai pune una. Contractii am, nu ma dor, sint mai slabe si mai rare dar nu se opresc. Mai vine dr sa ma vada, imi zpune ca tin musai sa mai amine momentul. Zic eu pina pe 14 cind era programata cezariana nu stau in spital. E prea devreme sa discutam despre asta.
La prinz pleaca medicii, ramine ca dr de garda sa ma controleze seara si sa dau raportul, si sa mi se mai puna o perfuzie inainte de culcare. Intre timp fac ca trenul, contractiile au revenit si desi nedureroase, simt ca bebe vrea sa se nasca si astia ii "dau in cap" cu atitea medicamente de 2 bani. Sun la medic sa il conving, ii povestesc ce si cum cred, imi promite sa discutam a doua zi in functie de cum arata colul. La controlul de seara cu dr de garda am tot 3 cm dilatatie, contractii prezente - nu ma dor, si reuseste sa-mi faca un tuseu asa de artistic ca incep sa singerez. Ma cocot pe pereti de nervi.

Joi dimineata vin iar amindoi medicii, ne urcam pe masa, dilatatie 4 spre 5. Se pare ca bebe o tine pe-a ei, nu se lasa impresionata de perfuziile lor.Dr care mi-a urmarit sarcina e de garda pina vineri dimineata, apoi tocmai pe 14. Stiu ca chiar daca nu nasc azi, n-o sa nasc in drum; dar as prefera sa fie azi, cind e de garda, il stiu acolo. Imi spune ca "o sa vedem" daca se intimpla azi, mai vine sa ma mai vada. Dar nu mi se mai pun perfuzii pt ca desi ar tb sa opreasca contractiile, cocktailul din ele produce dilatatia colului si vrem sa vedem daca s-ar dilata si "de capul lui".

Pe la 12 contractiiile continua, si le spun chestia asta. Iar pe masa - colul sters complet, dilatatie un 5 cinstit. Deci travaliul avanseaza, deci mai vb pe la 16.00

La 17 apare celalalt medic, imi zice ca o sa ne pregatim de cezariana in curind. La ultimul control sint dilatata 6 cm, nu ma crede nimeni cind le spun ca am contractii. Mergem sa facem o echo, sa vedem cum e copilul; nu vor sa ma inteleaga, nici cu dosarul de analize in fata, ca mereu a fost mai dezvoltat cu o saptamina la ecografii - se conving singuri. Biometric copilul nu are 37s1z ci cu o saptamina mai mult, inimioara bate bine, se foieste in burtica. In timpul echo am vreo 2 contractii - asa cum le descrisesem, lungi de 30-45s, la interval de 3-4 minute. Se privesc unul pe altul cu oarece uimire si ma intreaba daca asa au fost tot timpul. Zic da, asa au fost de cind v-am spus ca sint asa. Si in conditiile astea eu fac glume, ma misc si doar pun mina pe burtica atunci cind am contractia? Da; nu prea ma dor. Nu le pot descrie ca dureri, sint incomode dar...

Mergem inapoi la salon, fac bagajul, ne vedem la et 1 la nasteri. Ok, cobor indata. Mama a ajuns deja la spital, ajunge si Pisoiu dar nu apuc sa il vad. Trebuie sa fac clisma - fac, discutam niste ultime detalii ca sa completeze foaia de observatie. Desigur ca iar ma apuca poantele. Sint fericita, nasc azi cum am vrut. Ma descumpaneste un pic ca nu ma mai urca pe masa sa imi verifice dilatatia, pina in ultima clipa m-am gindit ca poate ma gasesc deodata cu o dilatatie 8 si nastem vaginal pina la urma. Nu pot sa ii invinuiesc, m-au intrebat cu o zi inainte despre asta is am zis cu gura mea ca facem cezariana, in speranta ca daca aleg cezariana nasc ACUM, nu mai dureaza sa risc sa iasa dr din garda.

Imi las bagajul in sala de TI, mi se prinde o linie venoasa - taaare greu, apoi vine anestezista, E inalta, tinara, blonda si frumoasa. Hm. Cum sa ai incredere in asa o "aratare"? Ma ia sa mergem impreuna in sala de operatie - e de treaba si ea, ride de mine ca rid cu ea. Ma intreaba daca stiu unde mergem...da, stiu.

Pe hol ma intilnesc cu Pisoiu. Emotionat, vai de steaua lui. Il pup, m-ar pupa mai mult dar nu stau, il mai pup o data pe fuga si-i zic ca tre sa plec ca ma asteapta la operatie.

Din sala nu am mare lucru de spus...m-am urcat pe masa, mi-au ridicat camasa de noapte, m-au sters cu ceva betadina-alcool iodat, au pus cimpuri..mi-au pus sonda - asta a fost nasol, nu a durut propriu-zis dar dupa ce au montat-o aveam senzatia ca ma scap pe mine si o sa curga pe linga sonda. Apoi masca cu oxigen, electrozi cardiaci, ceva intravenos si isofluran pe masca....si somn.

M-am trezit cind cineva se rastea la mine sa respir - respiram dar nu puteam sa le spun, nici nu puteam sa deschid ochii - un somn teribil. Apoi s-au rastit la mine ca sa-i ajut sa ma mute de pe masa de operatie pe pat - in mintea mea am incercat...

La TI - vorba vine - am sta cu inca 5 cezariene din ziua aia; a venit sotul sa ma vada dar eram super adormita, apoi mama - intre timp ma mai trezisem. Contractiile dupa operatie au durut vreo 10 minute pina si-a facut efectul un calmant - dar chiar au durut. La fel si saculetul de pe burta cu care am stat 2 ore, dar TARE naspa au fost primele 10 minute. Atit de naspa incit i-am zis dr ca data viitoare nasc normal. Dar de ce sa circotesc, 10 minute de durere nu-s mare scofala...

Ilinca s-a nascut la 18.50, noi ne-am culcat pe la 1 noaptea ca de, ca fetele, aveam de palavragit. Asistentele si infoirmiera au fost foarte grijulii, m-au schimbat, mi-au schimbat asternut etc. Neplacuta a fost sonda care a ramas pina dimineata, si cind vroiam sa ma intorc de pe o parte pe alta compresa pe uretra si era un pic dureros. Nu prea am dormit, ca amorteam, cind atipeam se foia alta fata, sau imi schimbau perfuzia...

A doua zi dimineata la 6 - tratament, apoi igiena intima, scos sonda, schimbat, "scoateti din bagaj chilotel si tampon si puneti-le si incepeti sa umblati". Asa ca ne-am conformat. ridicatul din pat a fost mai dificil, apoi primii pasi; dar avea dreptate cine spunea a doare mai putin daca mergi dreapta, desi impresia e ca e mai bine sa mergi aplecata in fata. Cert e ca pe la 8 dr imi schimba pansamentul si ma conversam cu el stind in fund, la 9 coborisem iar din pat si faceam spume ca trebuie sa astept vizita in loc sa ma pot duce la etajul cu bebei sa imi vad mindra, la 10 faceam ture intre salonul de TI si holul unde astepta tati sa mergem sa vad si eu bebelina...inainte de ora 12 eram in salon la lauze, si inainte de ora 16 bebelina era cu mine - ar fi adus-o si mai devreme, dar au fost niste incurcaturi cu o mamica proaspat virozata cu care ar fi trebuit sa stau in salon, asa ca am cerut sa ma mute.

Cam asta a fost istoria pe scurt. Dr au venit in fiecare zi sa ma vada si sa imi schimbe pansamentul, mi s-a spus sa ii sun oricind daca am intrebari sau ceva... Acum am 5 zile de la operatie si ma misc binisor, ma jeneaza cind ma ridic di pat si nu pot sa merg mult pe jos. Joi, la o saptamina, scoatem firele si incepem ceva exercitii de gimnastica recuperatorie, tot sub supravegherea dr gineco, ceea ce m-a topit cu totul; ma asteptam sa imi spuna ca ne vedem la controlul de final...asadar, "consultanta" completa.

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

fetelor - de cateva zile simt nishte intzepaturi in col. mai are cineva?

Io, dar nu le bag in seama, ca nu sunt asa multe.

Denisa-Madalina 33+ cu Adela-Marisa
AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

galushca - ei da, asa sunt si eu de acord

f de treaba oamenii de la nandu.ro...m-au sunat, am stabilit ce marime imi trebuie, in 3 zile vine coletul

37+
poze

AMR 14 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Salutare!!!

Mihaela, Mititica si Alexa, daca inca nu ati nascut inca, va doresc nastere usoara si recuperare rapida.

Ayla multumesc pt listuta cu alimente si articol . De mare folos...

Astazi mergem la eco (part2). Sper sa reuseasca dna doctor sa ne masoare caputul de data asta. Tare curioasa sunt daca al meu fecior si-a dat jos cordonul.

Va si sa aveti o zi frumoasa.

Olga 33+ David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rivali spune:

Buna burtici si mamici!

Semnam si noi condicuta. Ma chinui sa gasesc un locusor pt o eco sapt asta,sa vedem ce mai face bebe.

Vlad Andrei ( 4.01.2007) si 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rivali spune:



Mihaela, Mititica , Alexa nastere usoara



Vlad Andrei ( 4.01.2007) si 37+

Mergi la inceput