Mamici de Ghiocei Marti-Aprilie 2009 (89)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Monica, lasa, creste Luana mare, recupereaza ea greutatea! Ma bucur ca tati ei e mai bine si te mai linisteti si tu putin!

Oare ce mai face Zori? Stiu ca scrisese ca erau acasa.

Eu am ratat documentarul cu gemenii, asta dupa ce v-am amintit voua. L-am vazut pe celalalt, pe care il mai vazusem de vreo trei ori.

Novus, ma bucur ca e bine cu bebe acasa si va descurcati. Te mai ajuta cineva in afara de sotul tau?

Fetele care nu au alt ajutor in afara de sot, voi v-ati facut planul de bataie pt primele zile cu bebe acasa? Eu ma gandeam sa cumpar mai multe alimente usor de preparat, poate sa si fac una alta si sa congelez. Ca nu stiu daca bebe ma lasa sa stau prin bucatarie si al meu in afara de spaghete nu cred ca stie sa faca altceva.

33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Am implinit ieri 33+ si am uitat sa schimb semnatura.

Kea eu mi-am facut planul. E acelasi ca si pana acum. Am un site de pe care comand mancare f buna, ok ca pret si care vine in max 1h

Olga 33+ David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Olga, stai linistita in pat si trece. Eu si daca car ceva, incerc sa impart greutatea in ambele maini. Mie mi-e mai greu sa ridic cosul cu rufe cand le scot din masina, am inceput sa scot cate jumatate, le intind, iar ma duc... Vreau sa zic ca mi-e mai greu sa ridic ceva greu din pozitia aia aplecat, decat caratul propriu-zis.

Mai fetelor, eu visez, sau Greierash ne anuntase cu ceva timp in urma ca se duce la spital sa nasca?

Pisik, mi-a placut mult povestea nasterii. O sa o recomand si unor prieteni de-ai nostri care si-au cam pierdut speranta de a avea bebe. Desi eu tot cred ca o sa vina si momentul ala.

33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Olga, super plan! Eu as putea sa-l trimit la soacra-mea pe sot cu sufertasul. Cred ca nici planul asta nu-i rau.

33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rivali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

al meu in afara de spaghete nu cred ca stie sa faca altceva.




Keanu-i nicio problema daca nu stie este timpul sa invete.

Si eu ma gandesc cu groaza cum o sa ma descurc cu 2 copii mici si fara niciun ajutor in afara de tati. Dar trecem noi si peste asta, sa fim sanatosi.

Vlad Andrei ( 4.01.2007) si 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:


Buna Kea,

Sunt in continuare la pat,durerile nu au trecut,bebe este prea mare iar cicatricea veche e prea intinsa.
Dar ,mult a fost putin a ramas,multumesc pentru raspuns.


Citat:
citat din mesajul lui Kea

Adirys, PetraTudor , felicitari fetelor! Sa creasca puiutii mari, sanatosi si fericiti!

Olga Tarziu si Ionica, nu mai scrieti nimic?
Ionica, stiu ca ultima data aveai dureri mari, esti bine acum?


33+


Sophia 2ani 06.09.06
+35 Sarah
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Chiar la Olga.Tarziu ma gandeam si eu zilele trecute, ca n-a scris de tare mult timp! Si de Maya de-ar sti cineva ceva...
Aris si Clara, clar n-am avut asa tensiune mare, m-am gandit si eu, ar fi trebuit din cate am citit sa am vajaieli in urechi, dureri de abdomen etc...si nu mi-ar fi scazut asa mult in 20 minute pana la doctor, mai ales stresata fiind! Mi-a zis si doctorul ca daca ma ingrijorez si nu-s sigura de aparat, sa ma uit la picioare, in tensiune mare se umfla vizibil. M-am speriat degeaba si am trecut prin sentimentul ala oribil prin care a trecut Georgiana (chiar la ea ma gandeam cand mergeam spre spital, ca acum stiu si eu sentimentul pe care l-a descris ea!). Uof, nu doresc nimanui sa treaca prin sentimentele astea ca ceva e rau cu copilul din burtica, te apuca asa o panica, o disperare si o neputintza ca nici numai stii ce sa faci...
Olishka, asa patesc si eu cu cumparaturile, zic: eh, de la masina pana sus ce mare branza! Si apoi cateodata simt si eu niste junghiuletze, dar trec. Nu ma astampar, ca mie-mi place sa merg singura la cumparaturi si tooot pun in cosh borcane (compoturi si muraturi
)
Aris, mie mi se pare super misto ideea de wrap. Si o amica de-a mea iesea asa cu bebe-ul si arata foarte fain, avea unul in niste culor asa de vii, chiar arata exotic! De unde ti-ai comandat, sa vadem si noi? Cica e si foarte bun pentru copil, sta intr-o pozitie confortabila.
Novus, cica mai trebuie sa scapi de kilele in plus...parca nu am vazut noi in poze ce bine arati exact dupa cezariana, pe cine crezi ca pacalesti?
Ayla, chiar m-am gandit ca extremele se atrag si ca pepenasul Petrei ar fi numai bun pentru Luana, daca tot e cu petzite pe aici Ca ai vazut in poze, asa-i si Petra cu sotzul ei, ea micutza si el inaaalt

33Sophia
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Buna intrebare cu cine se va ocupa de treburile casnice...cat noi suntem cu cei mici.La mine poate sa vina mama sa faca ceva mancare sa ajunga pe saptamana...mancarea care o face socra, nu prea are gust...nu ne omoram...''dar in loc de ploaie e buna si grindina''.
Treaba este ca mama nu-i din Bucuresti, socra sta la cateva statii de noi...numai ca vb. mult mult si aiurea si e si stresanta...mai bine mor de foame decat sa ma frece o zi intrega la cap ca sa-mi faca o ciorba (unde e aia, dar aia dar cealalta?...mai bine lasa...ca mai rau ma enervez).
Pe sot nu ma pot baza...la nimic..nici la sters praful..poate decat in weekend.
Eu ma rog sa ma refac usor sa am un bebe cuminte, si astept primavara cu salate si vara cu legume si pepeni.

Florinela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

Tocmai am venit de la dr de familie si a zis ca bebelina este pe canal si sa ma astept sa apara la noapte sau maine. Oare poate sa isi dea seama, doar asa prin palparea burtii ? Mie mi-ar conveni sa apara asa repede, ca nu mai am rabdare

Planuri pentru dupa ce ne intoarcem acasa nu am facut. Tati ne-a anuntat ca va face curatenie generala si va pune patutul la noi in camera, iar cu mancarea nu imi fac probleme pt ca tati este bucatar si deja a inceput sa se intereseze ce am voie sa mananc atunci cand alaptez


38+Ariana

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Kea, Olischa la cursuile pt. gravide ne-au instruit sa nu ridicam nimic prin aplecare, daca trebuie sa ridici ceva te lasi jos din genunchi, in nici un caz nu aplecari. Daca suntem nevoite sa caram e foarte important sa echilibram/impartitm greutatile im ambele maini.

Eu ma pregatesc de zor pentru maine cand imi vine acasa o asistenta sa ne cunoastem si sa controleze daca am tot ce e nevoie, daca e bine aranjat. Ea va veni dupa nastere timp de 7 zile (sau 10 in caz de cezariana) sa aiba grija de noi. Ne consulta, ne ajuta cu alaptatul il spala pe bebe si face curat (aspirat, calcat etc.). Singurul aspect neacoperit e si la mine mancarea. Nu stiu cum voi face ca sotzul e afon la cap. asta si nu prea am ce comanda in afara de fast food.

Aris si eu am un tonic excelent desi nu prea am motive. Sunt optimista din fire dar in ultima perioada lucrurile au fost cam complicate. De 7 saptamani stau in pat din cauza problemelor cu tensiunea si a faptului ca bebe nu mai creste asa de bine , nu am pe nimeni aproape, sotul face naveta si ajunge cel mai devreme pe la 9 seara. ... asta in conditiile in care am o armata de prieteni dragi acasa in Ro, o familie minunata si un stil de viata activ.
Ieri abia am asteptat....au fost niste prieteni la noi, dupa vreo 5 saptamani de singuratate si ne-am bucurat de numa..insa spre seara s-au certat in ultimul hal de fata cu noi ...oribil...mie mi-a crescut tensiunea instant si nu am dormit toata noaptea...



Manu 35+ Radu

Mergi la inceput