Mamici de Ghiocei Marti-Aprilie 2009 (89)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Kea,

La EDEKA se gasesc alimente semi.preparate de buna calitate,le cumperi,le bagi in congelator si-l instruesti pe sot :

1.cum se da drumul la cuptor
2.unde sunt tigaile si tavile
3.sa puna masa si sa spele vasele dupa[:D,noi am facut instructajul si a trecut cu nota 10.
Dar,bandit mare cum este,a cumparat una bucata bilet avion pentru socrela lui din romania si si-a asigurat omul spateletimp de 6 saptamani.

Sper sa o suporte atata timp,mama devine scorpie dupa vreo 2 saptamani la noi.

Mai poti face o tava cu lazania ,una cu musaka ,le gatesti inainte si le congelezi in casolete,el trebuie doar sa stie sa utilizeze microundele,nu ca omul meu, dimineata isi baga codul de la black-berry ca sa-si incalzeasca cerealele cu lapte.

Va pupic pe toate si aveti grija de voi,menajati-va cat de mult puteti

Sophia 2ani 06.09.06
+35 Sarah
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adee

Tocmai am venit de la dr de familie si a zis ca bebelina este pe canal si sa ma astept sa apara la noapte sau maine. Oare poate sa isi dea seama, doar asa prin palparea burtii ? Mie mi-ar conveni sa apara asa repede, ca nu mai am rabdare

Planuri pentru dupa ce ne intoarcem acasa nu am facut. Tati ne-a anuntat ca va face curatenie generala si va pune patutul la noi in camera, iar cu mancarea nu imi fac probleme pt ca tati este bucatar si deja a inceput sa se intereseze ce am voie sa mananc atunci cand alaptez


38+Ariana

poze

scoatem agitatele????

4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna27 spune:

am intrat repede sa vad ce ati mai scris,daca va pierde omu din ochi o zi, nu mai e la curent cu noutatile si apar ghiocei.
Monica, bine ati venit acasa,nu ti-am mai scris dar m-am rugat in fiecare seata pt voi.Ma bucur ca tati e mai bine.
Adee,,mersi.Iti tin pumnii,poate vine Ariana.sa nu dorm la noapte...adica oricu nu dorm...astept mesaj sa imi anunt norace zici?
Novusbine ati venit acasa.
M-am uitat iar la pozele ghioceilor nostri, toti sunt niste frumosi.sa fi-ti mandre mamici.
va pupam si sa fi-ti cuminti

38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

Simina nu scoate inca agitatele ca nu am nici un simptom. Daca cumva incep contractii sau mi se rupe apa primul lucru pe care o sa il fac, o sa scriu pe forum. Oricum nu prea cred ca poate sa isi dea seama dr doar dupa palparea burtii.

Joanna sigur te anunt cand apare nora


38+Ariana

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

felicitari proaspetelor mamici! sa va bucurati d ebebeii vostrii si multa sanatate

adee eu am scos 2 majorete pt tine

din cate am inteles maine naste si mititica cu nasterea naturala indusa..sa fie si ea trecuta in listuta de la inceput..oricum..sper s anu mai gresesc iar data si persoana

maine merg iar la control sa vedem cum stam..orcum..bebe e tare dragut si dn ce in ce mai nerabdator cred sa iasa..la bagaj ink mai adaugam diverse lucrusoare..cred k din bagajul strict si mic..va ajunge geamantan

eu sunt curioasa ce alimente nu avem voie sa papam pe timpul alaptarii..chiar pe tema asta nu stiu atat de multe..si am sa caut info..daca aveti voi date importante din trecuturile voastre..poate le scrieti




Cristina cu bebe mic 38+

AMR 2 zile (12martie2009)

nasterea in apa

pozici dragute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Hello tufetele !!
Nu prea am vreme (cred) sa scriu azi prea mult; am ajuns acasa sisintem bine amindoua. Dupa faptul ca sintem sanatoase, cel mai mare motiv de bucurie este ca in sfirsit a venit lapticul, trec ragadele cu care m-am procopsit in 24 de ore dupa nastere, iar Ilinca a inceput sa creasca in greutate.
Sint muuulte de spus despre aventura asta cu nascutul - important este ca din punctul meu de vedere, a fost o aventura frumoasa. Multi de 10 medicului care m-a urmarit si colaboratorului acestuia, si - pt mine - multi de 10 si maternitatii. Cu exceptia sistemului "politienesc" de vizite (adica absenta acestora) si a unor inadvertente evidente legate de policita de...protejare a bebeilor, per total a fost ok. Toata lumea s-a purtat frumos, am avut surpriza ca multa lume sa refuze "atentiile" - mai ales personalul tinar. Oricum, calitatea serviciilor nu a fost conditionata de prezenta sau cuantumul atentiilor, care au venit cind am considerat si intotdeauna la sfirsit.

O sursa de emotie a fost perioada pina s-a decis sa |"nastem" - sper ca in relativ scurt timp sa postez povestea nasterii, ca sa se lamureasca cine e interesat. Ca regret - faptul ca in final nu am ajuns sa nasc natural, avind in vedere ca m-am urcat pe masa de cezariana cu dilatatie 6 si cu contractii slab dureroase dar eficiente si puternice. Dar daca stau bine sa ma gindesc nici nu pot sa il numesc regret...mai degraba un fel de dorinta neimplinita de a-mi fi demonstrat ca as fi fost capabila sa fac si asta. Dar - asta nu e un concurs, nu-i asa?

O mare spaima am trait - doar pt mine - atunci cind am vazut prima poza cu Ilinca, al carei tata era topit. Mi s-a parut urita. Apoi am vazut-o de-adevaratelea si am simtit ca...nu simt nimic pt ea. Era ca si cum treaba mea se terminase, am nascut-o...si gata. Sincer m-am speriat in acele momente. A inceput sa-mi treaca indiferenta atunci cind mi-au pus-o prima oara la sin - citeva minute, caci a petrecut o jumatate de zi la prematuri, ca sa se asigure ca e ok, fiind nascuta asa de \'la fix"

Va pup pe toate si va multumesc pentru "telefonul fara fir" - vorba vine - pe care l-ati facut. Sper ca in zilele urmatoare sa apuc printre picaturi sa aflu ce mai faceti...si sa va povestesc.

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

acum vin de la cursul de nasteri, cica pt colicile lui BB se pot da probiotice (Probioticele sunt definite ca ni#351;te culturi individuale sau mixte de microorganisme vii sau nepatogene, susceptibile s#259; influen#355;eze favorabil s#259;n#259;tatea fiin#355;ei umane sau animalului care le ingereaz#259;. La om probioticele ī#351;i manifest#259; efectele īn cavitatea bucal#259; sau īn tubul digestiv (sub form#259; de alimente sau capsule), īn c#259;ile respiratorii (ca aerosoli) sau īn cele genito-urinare (prin aplica#355;ii locale).

Flora intestinal#259; a omului, relativ simpl#259; la sugari unde predomin#259; su#351;a Bifidobacterium infantis, este foarte complex#259; la adult avānd circa 1014 (100 de miliarde.) germeni, compu#351;i din 400 pān#259; la 500 de specii, īn majoritate anaerobe. )



Fille du Sud 37 cu Dragonbella
J- 18
Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

pisigri felicitari ca ai ajuns acasa si ca sunteti sanatoase!
eu astept cu nerabdare povestea ta..povestea voastra..cred ca acum este o minunatie printesa ta si ca sunteti foarte apropiate..mai ales ca ai laptic si o poti alapta..asa se face cik cel mai bine legatura dintre mama si bebe si eu sunt un pic dezamagita ca fac cezariana..exact din acelasi motiv ca si tine..dar intradevar nu este o competitie..asa ca..fac ce este cel mai bine pt bebele nostru!

felicitari ink o data si multa sanatate incontinuare!

Cristina cu bebe mic 38+

AMR 2 zile (12martie2009)

nasterea in apa

pozici dragute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

wowwwwwwwwwww, pisigri, sinteti deja acasa???!!! Vrem pozeeeeeeeeeeee :))

Fille du Sud 37 cu Dragonbella
J- 18
Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Manuela multumesc pt sfaturi

Adee suntem pregatite cu agitatele.

Pisigri bine ai venit acasa!! Abia astept sa ne povestesti mai multe.

Eu am fugit la teatru.

Olga 33+ David

Mergi la inceput