Mamici de zmeurici iulie-august 2009 (29)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

va multumesc

uliiasi, ma bucur ca sinteti bine!

ely, iti doresc un TT foarte bun!

Patricia s18 si Rebecca 05.02.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Lolellay, dya, alus, sper sa va simtiti mai bine cat de curand, bebelusii vostrii trebuie sa fie bine!

ely, uliiasi, ma bucur pt rezultatele bune.

Patricia, tinem pumnii la amnio.

Motana, eu m-am hotarat sa-mi fac singura wrapul. Am gasit pe intenet tot ce am nevioe sa stiu, inclusiv ce materiale imi trebuie si pare o chestie extrem de simpla. Daca gasesti latimea potrivita nici macar nu ai de cusut nimic la el. Mai vroiam sa iti zic... daca mergi in ro si sunt mai rezonabile carucioarele in mexic, eu as lua. Un carucior sau scaun de masina este transportat gratuit cand calatoresti cu copil mic. Il iau la usa avionului si ti-l dau cand iesi, nu merge la cala cu bagajele mari. Treaba buna e ca are copilul un locsor comfortabil cand astepti prin aeroporturi si te misti mai usor la conectii.

Cornelia, asa-i ce dragalase sunt, bine le-ai zis "camesa lui Nica"? Si mie imi plac asa de mult, mi-ar place sa gasesc chiar de panza, cum tineau copilasii pe vremuri. Pana la ce varsta s-a simtit Maria bine cu hainita aia? Ma gandesc cate sa iau de toate...

Ca vorbiti de mancare, eu nu cunosc mai nou decat doua stari: mi-e rau de foame si mi-e rau de plina ce sunt. Si le tot alternez fara stari intermediare.

Va pup si numai bine!


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.18]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romanitza spune:

Revin si eu dupa o scurta absenta, urandu-va la toate zmeuricile sa aveti parte de o primavara minunata, sa fiti sanatoase si iubite!

anielas, cu intarziere!

Am fost si noi ieri la doctor, care ne-a spus in sfarsit ca vom avea o fetita Nu va pot exprima in cuvinte cate de fericita am fost, deja am fost ieri prin magazine sa ma uit dupa diverse lucruri pentru bb. Trebuie sa ne uitam si dupa carucior si patut, astea ar fi cele dintai de cumparat.

Luci, Dariaioana, iriroxy - felicitari pt Se pare ca fetitele revin in forta, nu vrem sa lasam balanta inclinata in favoarea baietilor.

mqqm - spuneai ceva de o lista de "basic necessities" pt un nou nascut, nu mi-o trimiti si mie? Eu inca nu am dat de asa ceva si chiar ma intrebam cu ce cumparaturi sa incep. Ieri la doctor, mi-a spus secretara ca ar fi trebuit sa trimit fax la spital cu datele mele pentru a ma inscrie, i-am zis ca inca astept noul Health Card, mi-a spus ca nu are nici o importanta deocamdata, sa trimit foaia aia asa, ca inregistrarile la spital se fac pana in saptamana 16 si eu deja sunt in 20. Crezi ca sunt probleme cu inregistrarea? Care e procesul?
Ai grija cu anemia, baga si tu niste fier, niste suplimente acolo, ca nu strica. Salutari Pepitzelului!
Cred ca numeri zilele pana la plecarea in vacanta... Eu credeam ca nu e adevarat cand m-am trezit ieri dimineata si ningea, totul era iar alb... Cand pleaca si iarna asta de aici?

elenada - sa stapaniti sanatosi scoicile pt bbei



Patricia - multa bafta la amnio, iti tin pumnii si sunt sigura ca totul va fi bine

lorelay_28, dya- stati la pat, faceti asa cum va spune doctorul si totul va fi bine. Multa sanatate!

Alus - multa sanatate. Ai spus ca ai si diabet gestational? Imi pare rau sa aud asta.

Blanca - si eu am ametit chiar f rau saptamana trecuta, nu numai cand intorceam capul, dar si cand ma ridicam din pat sau ridicam privirea. E normal, e vorba de tensiunea scazuta pe care o avem in sarcina. Doctorul mi-a spus sa nu fac miscari bruste, iar dimineata, la trezire, se coboara intai picioarele din pat, se sta putin in pozitia asta si de-abia dupa urmeaza sa ne ridicam din pat.
Ma uitam pe lista cu aniversari, se pare ca noi 2 suntem nascute la 2 zile diferente, iar bbii nostri se vor naste cam in aceeasi saptamana Si tot fetite! Asa ca avem multe in comun


Vad ca vorbiti de greutate, eu credeam ( potrivit cantarului meu de acasa, care evident e defect... si ce ma bucuram...) ca am luat doar 2 kg pana acum, dar se pare ca m-am inselat. Ieri mi s-a spus la doctor ca am luat 4.5 kg... Bine eram si imbracata, dar totusi... Ma gandesc ca saptamana trecuta am mancat tort, parjituri, tot ce mi-a fost pofta. De acum o sa o las mai usor cu astea si o sa mananc mai multe fructe si legume. Bb-ita mea e foarte activa in ultima vreme, loveste mai tot timpul, o simt mai ales cand sunt la birou. Acum cateva zile a pus mana si taticul si a simtit o miscare pe acolo.

Rog si eu sa imi treceti un carucior in dreptul numelui meu.

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Romanitza, bezele de la pepitu' printesei din burtica! Iti trimit lista cu drag, dar nu primesti pm, unde? Daca vrei o copiez aici si-o iei, dar astept un pic inainte. Poate ne si-ntalnim intr-o zi sa facem planuri si sa despicam firu-n paishpe.

Eu le-am rugat pe alea de la cabinet sa faxeze inregistrarea pt nastere, nu prea le-a convenit (receptionistei, asistenta a facut-o fara issues). Dar nu stiu daca a mers, ca inca n-am primit cardul albastru. Nu cred ca-i mare bai ca inca n-ai trimis, doar gandeste-te ca si daca nu te inregistrezi te primesc sa nasti acolo, nu? Poti s-o duci si tu in persoana, zilnic intre 8 si 4 parca. La clase de nastere mergi? Iti raspund si la sub celalalt, ca se scrie mai putin, il gasesti mai usor.


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.18]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia28 spune:

Buna fetelor


De vreo 2 zile am inceput sa mauit pe net la caruturi si patuturi, dar din pacate sunt din ce in ce mai dezorientata. Fetelor care mai aveti copii, poate imi spuneti si mie ce firme sunt mai bune, ca eu sunt total pe dinafara si pe net arata f. bine toate.


Bia24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ely_cta spune:

Fetelor,v-ati gandit,veti merge la cursurile Lamaze?

16+ sapt cu David Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ely_cta spune:

MQQm,tu ai mers la clase de nastere?Cum e?

16+ sapt cu David Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya08 spune:

Multumim pentru gandurile bune si suport!



16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Elou!
Elenada multam fain!M-am lamurit cu scoicile,deci sunt idem scaunele de masina,precum credeamSunt frumoase si parca cel albastru semana si cu un bouncer,cand i-ai luat cashcheta.Pare practic,hmmmDar nu spuneau ca nu au voie mai mult de o ora in ele?Ca pe mine asta ma termina
Va multumim tututor pt urari!
Patricia sanatate si curaj ca va fi bine!
Ylla si pe mine m-ai amuzat cu 1,20.Sincer eram sigura ca ai tastat gresit
Alus stai cuminte la patut,ca de vb vom vb fo 4 ani pe putin de acu nainteSi sosuleanul sper sa se calmeze,ca nu ai tu nici o vina si la cum sunteti acum ar ttrebui sa stie ca numa la starea lui nu ar trebui sa te gundesti tu.Hai ca mai un pic si vii cu vesti bune!
Lorellay,Dya idem-patutul e regula de aur!Si totul va fi bine.
Alinutza pai inseamana ca ne vom intelege bine de tot in calite de cuscre:"-cuscra,un copanel,o maslina?-Multumesc cuscra,da.Vezi ca am adus o placinta maaaare cu branza si stafide"-asta-s ioSi grasuneii pe langa noi,fericiti si...satui
Va multumesc pt raspunsurile legate de fier-Pooh,Pogos,Alinutza,sper ca n-am incurcat sau uitat pe careva
Romanitza drept iti spui ca si eu astept cele 20 de saptamani sa fim siguri de-o treaba.FELICITARI PT BBlina!Si sa stii ca vin fetitele din urma,dar nu-i rau ca asa trebe:baieteii sa fie un pic mai mari.
Mqqm ia fier si imi place ideea cu rochitele pt BBei indif de sex.Si pe mine ma bantuiau,dar cred ca imi dadea sosul in cap cu ele daca aveam baietDeja facem mutre diferite la rochite pt fifitza.
Deci fusai la unguri.Mi-am luat cateva tzoale,cam seceta sa fiu sincera,probabil ca e inca trecerea de la un sezon la altul sau am nimerit noi dupa ceva promotii.Chilotei,ciorapei,sutiene nu am gasit ceva sa-mi mearga la suflet,asa ca nu am luat.Marea dezamagire a fost la Baby Center,ma asteptam sa fie mai mare,iar pe site erau mult mai multe chestii,scumpe adevarat!Credeam ca nu am eu bani sa cumpar si ca voi saliva in van vazandu-le,dar nu prea am avut la ce sa salivez.2 perechi de pantaloni de vara,din in mi-au placut mult,dar mi-a fost frica sa-mi iau,pt ca nu stiu cata ma voi face pana atunci si daca mi-ar fi fost mici ma zgariam pe ochi.Asa ca mai astept.Luat-2 perechi de pantaloni, o camasa si un sarafan.La ce am iesit bine si nu aveam in plan sa iau de acum inca este pompa de muls:manuala de la Avent,Isis,de fapt pachet promo de la Cora lor-geanta izoterma,pompa,4 sticlute,2 capacele,2 biberoane,bureti protectie sani-totul la 9ooo de forinti,adica 30 de euroMai aveau 2 gentute,iar pe cea sigilata am luat-o noiera cat pe ce nu sa nu o iau ca nu intelegeam de ce e asa de ieftina,chiar si la promotieIn rest am cumparat prostii,o plasa de produse de panificatie ca n-am rezistat mirosului si multe chestii pt curatenia generala,ca urmeaza si daca tot eram acolo...ce sa mai merg la noi.Si asa m-au rupt picioarele,spatele si burtica.Am fost late amandoua ieri,ca nici pisicutza nu a miscotit asa des ieri si azi.Ah!Eram convinsa ca nu voi rezista tentatiei si voi lua cel putin un body sau ceva pt a mica(eu as vrea din alea petrecute in fatza pt cand e mica-mica),chiar daca am zis ca ar fi bine sa mai astept.Dar credeam ca nu voi rezista ispitei o data ce le voi vedea.Nici la capitolul asta nu pot sa spun ca am tremurat dupa ceva,asa ca nu am luat inca nimic.Mai asteptam un pic,numa bine vom fi siguri ce avem la 20 de saptamani.
De ingrasat m-am ingrasat pana acum 5 kg si avem 17 saptamani.Cred ca nici bine dar nici foarte rau nu e,habar nu am.Aveam in plus 3 de dinainte de sarcina.Iar am scris cat pt o saptamana!
Va pupam pe toate!
KISSES


my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelay_28 spune:

Multumesc fetelor pentru incurajari.
Patricia succes la amnio. ai incredere in Dumnezeu ca totul va fi bine.
Dya tu cat trebuie sa stai la pat?
Asa bine am dormit dupa-amiaza. Nici nu imi aduc aminte de cand nu am mai dormit la pranz. Aveam probleme cu somnul. Dormeam cam 4-5 ore pe noapte. Acum sunt mai bine.
Sotul a venit de la lucru si m-a rasfatat cu o portie de cartofi prajiti. Face si el ce poate ca sa-mi fie bine.
Cum sa-mi pun si eu un carucior roz?
sa aveti o seara frumoasa.

asa nu?
am aflat....
nu era greu

fericitaaaaa 16+

Mergi la inceput