Burtici fericite de septembrie-octombrie 2009(18)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mocacila spune:

[/quote]citat din mesajul lui Mocacila


Ma gandesc sa incercam de fiecare data cand postam o problema de-a noastra, sa incepem cu un vorba buna pt o alta mamica sau pur si simplu un salut cuiva care nu are 44501 mesaje, sau nu e expert in obstetrica-ginecologie.
PS Nu uitati sa cititi ultimul mesaj de pe pagina precedenta. De obicei acolo se ascunde un mesaj care are nevoie de un pupic de incurajare.
Mocacila 10+
[/quote]

Cristina, m-am autocitat mai sus ca sa vezi ca am scris doar sa se raspunda si burticilor incepatoare, care nu prea au habar de capul lor in noua postura si sunt poate un pic speriate/nelinistite.. Experienta mamicilor care au deja un bebe este foarte pretioasa pt noi toate.. Si pentru ca sunt destul de multe mamici in aceasta situatie, ma gandesc ca poate reusim sa nu le cheaunim cu intrebarile...
In traducere libera, ceea ce am scris inseamna o invitatie la mai multa atentie la cei din jurul nostru.. Atat.
Una peste alta, sper sa ne cunoastem mai bine, sa ne intalnim, daca tot s-a hotarat si primavara sa vina la noi...
Kiki, imi place forumul, il iau si acasa, ca de asta imi intarzii rapoartele de un timp incoace...
Mariana, ma bucur sa te vad scriind din nou.
Bafta multa la ecografiile de azi si de maine!!. Asteptam rapoarte amanuntite: centimetri, grame, BCF, baietel/fetitica.

Mocacila 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Citat:
[
Mariana, ma bucur sa te vad scriind din nou.
Bafta multa la ecografiile de azi si de maine!!. Asteptam rapoarte amanuntite: centimetri, grame, BCF, baietel/fetitica.

Mocacila 10+


Eu, din pacate nu pot da detalii lgate de marim, greutate, pentru ca nu am primit poza,facnd eco in spital...Da m-am multumit cand mi s-a spus ca arata bine sarcina.Pentru mine e linistitor.Urmatoarea eco o voi face la acelsi dr dar la cabinet, la 4D, atunci va voi spune mai multe....
Creata si celelalte,care mergeti la eco mai performant, dat-ne voi masurile....
Pup!

Mariaanna
9+

Mamica de si in asteptarea unui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PETRUZTA spune:

Buna la toate burticile si mamicile!
MARIAANNA-multumesc pentru primire si-ti doresc multe zile linistite
CRISTNA_ANA- mare dreptate ai, cu siguranta in punctul tau de vedere se regasesc multe dintre fete, nu se poate raspunde la toate intrebarile si chiar daca sunt noua printre voi va inteleg si va zic ca este un forum cu totul si cu totul special.
RALUCA_U- de acord cu tine si eu sunt noua pe aici, dar nu ma plang ca sunt constienta ca noile venite se integreaza mai greu dar totodata recunosc ca citind acest forum mi-ati raspuns la foarte multe intrebari, chiar daca nu v-am pus in mod direct nici o intrebare.
Va citesc cu mare drag in fiecare zi si orice citesc e bine venit mai ales ca sunt la prima sarcina si am o multime de intrebari si necunoscute.
Scuze pt orice greseala de ortografie dar azi sunt tare emotionata ca mergem sa facem primul echo....
O gargarita mica de 6+.
O seara placuta va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

vad ca suntem tot infocate :)) asta e odisee cu personalitate...laurica (odiseea scutecelor) sper sa vezi si mesajul asta, ca stiu ca ne citesti ca sa-ti aduci aminte:)

apropo de tacute, lutoniana, ne este dor de tine :) unde te-ai ascuns?

cred ca v-ati dat seama ca azi sunt in toane mai bune...da doamne :)

va ca o gramada dintre noi aveti probleme reale si sper din tot sufletul sa treceti peste ele si sa faceti copii sanatosi. Eu mai am vreo 2 sp pana la scanul de 12 sp asa ca inca imi permit sa cred ca totul e minunat. dureri nu prea am avut, sangerari deloc, ma duc la sala in continuare si cam atat. singurele reale probleme sunt durerile cumplite de stomac si frica de reactivarea problemelor tiroidiene. dar sper ca totul va fi ok si ca am sa fac un copil sanatos.

mi-e o frica de nu mai pot si de felul meu sunt curajoasa, dar ieri m-am gandit cum va fi cand va trebui sa nasc si m-a luat cu transpiratii reci. parca nu as mai zice nu nici la epidurala, nici la gaz, la nimik din care sa usureze nasterea. stiu ca e departe, dar e inevitabil. am o prietena care imi spunea ca toata ziua se uita la filmulete cu nasterea, iar seara cand venea sotul acasa se apuca de bocit ca ea nu vrea sa nasca.

mi-am promis ca o sa ma tin departe de filme, dar undeva tot sunt curioasa.

si cam atat, ma intorc la munca. multumesc tuturor de rapsunsuri, a ajutat informatia.

xxx

MangaGirl :-) 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Ah, si eu am nevoie azi de sustinere ca merg la dr. T pentru a doua parere.

Si pentru creata

Si mai era cineva care mergea azi la doc, imi cer scuze ca nu retin acum cine. Oricum



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 11+
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica_dicut

Ah, si eu am nevoie azi de sustinere ca merg la dr. T pentru a doua parere.

Si pentru creata

Si mai era cineva care mergea azi la doc, imi cer scuze ca nu retin acum cine. Oricum



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 11+
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata



Atunci,si pentru tine!Intreaba cand e cel mai potrivit pentru eco morfofetala?La cate saptamani?
Sa stim si noi......
Bafta!

Mariaanna
9+

Mamica de si in asteptarea unui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mocacila spune:

Eu mai eram... si mor de emotie..
Bafta si tie Monica!
10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:


pentru monica, creata si toate cele care au nevoie de sustinere

capul sus fetelor pieptul inainte si totul va fi bine.

va asteptam cu vesti bune

Raluca 9+ si www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Citat:
citat din mesajul lui MangaGirl

vad ca suntem tot infocate :)) asta e odisee cu personalitate...laurica (odiseea scutecelor) sper sa vezi si mesajul asta, ca stiu ca ne citesti ca sa-ti aduci aminte:)

apropo de tacute, lutoniana, ne este dor de tine :) unde te-ai ascuns?

cred ca v-ati dat seama ca azi sunt in toane mai bune...da doamne :)

va ca o gramada dintre noi aveti probleme reale si sper din tot sufletul sa treceti peste ele si sa faceti copii sanatosi. Eu mai am vreo 2 sp pana la scanul de 12 sp asa ca inca imi permit sa cred ca totul e minunat. dureri nu prea am avut, sangerari deloc, ma duc la sala in continuare si cam atat. singurele reale probleme sunt durerile cumplite de stomac si frica de reactivarea problemelor tiroidiene. dar sper ca totul va fi ok si ca am sa fac un copil sanatos.

mi-e o frica de nu mai pot si de felul meu sunt curajoasa, dar ieri m-am gandit cum va fi cand va trebui sa nasc si m-a luat cu transpiratii reci. parca nu as mai zice nu nici la epidurala, nici la gaz, la nimik din care sa usureze nasterea. stiu ca e departe, dar e inevitabil. am o prietena care imi spunea ca toata ziua se uita la filmulete cu nasterea, iar seara cand venea sotul acasa se apuca de bocit ca ea nu vrea sa nasca.

mi-am promis ca o sa ma tin departe de filme, dar undeva tot sunt curioasa.

si cam atat, ma intorc la munca. multumesc tuturor de rapsunsuri, a ajutat informatia.

xxx

MangaGirl :-) 9+


Lasa, nu-ti face griji de pe acum pentru nastere...O sa fie bine!Te vei simti usurata si la propriu si la figurat!
E normal sa fii curioasa si sa ai o teama, dar cate femei au nascut inaintea ta????Te-ai gandit?
Va fi ok!
O sa discutam despre asta pe la sf odiseei...

Mariaanna
9+

Mamica de si in asteptarea unui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Mocacila, pai eu cred ca asta si fac mamicile cu experienta: raspund la cele aflate la prima sarcina! Are dreptate Monica, suntem in doua tabere: mamici fara experienta care cer sfaturi si mamici cu experienta, care le ofera!
Dar multe fete intreaba lucruri care s-au mai discutat: de ex. cum se ia utrogestanul (un exemplu la intamplare). E normal sa nu mai primeasca atit de multe raspunsuri ca atunci cand s-a discutat prima oara de subiectul acesta. SI poate respectiva se simte nebagata in seama. Nu-i nimic rau sa intrebi din nou, poate a intrat mai tarziu pe forum, poate a ratat discutia respectiva, dar daca vezi ca nu ti se raspunde, insisti si tot se gaseste cineva care sa reia subiectul.
Uite, Panda de ex., am observat ca nu prea pune intrebari, normal de altfel, ca e la a doua sarcina si stie cam tot! Dar mereu a raspuns la fetele care au avut vreo nelamurire! Poate de-asta forumul nu prea mai aduce nimic nou in cazul ei, decat eventual prietene multe si bune (adica si eu printre ele )! Ea e doar un ex., mai sunt si altele!
Monica, despre subiectul cu DT cred ca nu prea stie nimeni ce sa-ti spuna. Stiu ca testul asta s-a introdus relativ recent. EU nu l-am facut la sarcinile anterioare. Acum il fac ca asa mi-a zis doctorita! Si aveam si eu o intrebare: o fi bine daca il fac la Medlife? Ca tocmai am auzit de la cineva ca acolo da rezultate eronate. Si daca nu il fac acolo, atunci unde sa ma duc? SIncer, nu prea cred sa stie cineva sa-mi raspunda, dar eu intreb totusi!

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 12+
POZE

Mergi la inceput