Burtici fericite de septembrie-octombrie 2009(18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns panda77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mocacila
Ma gandesc ca ar trebui sa ne orientam mai mult catre cea de alaturi decat catre noi.. Un pic mai multa empatie nu poate sa aduca decat mai multa fericire pentru toate mamicile.


Nu pot decat sa fiu de acord cu tine!

Panda, fudula mamica de www.flickr.com/photos/23506973@N07/" target="_blank">Ilinca - 15 iulie 2007 si 11+
countdown pentru samburel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Mocacila, nu inteleg ce nu iti place la formul nostru. Mie mi se pare chiar super ok...si daca nu ti se raspunde din prima nu e din rautate , pur si simplu nu a aparut in timp real mesajul...si cam in asta consta un forum...sa postezi cam tot ce te "doare"...Tocmai asta e foarte interesant...fiecare povesteste prin ce a mai trecut si din asta invatam multe...e important sa stii ca mai trecut cineva prin ce ai trecut si tu ca sa stii ca totul e ok...
Bafta burticilor care merg azi la doctor!
Creata in special ma gandesc la tine!
Va

KIKI 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Mocacila, si eu sunt o persoana extrem de timida, dar incerc sa ma educ, pentru ca nu am nimic de castigat cu timiditatea.Asta ca o paranteza.
Nu stiu de ce spui tu ca nu exista empatie pentru celalte fete. Am vazut ca majoritatea incearca sa raspunda la problemele altora, bineinteles atat cat e posibil. Am vazut si cuvinte de incurajare, si pareri de rau, si sfaturi, etc. Atat cat e posibil, repet. Tu, de ex, ai putut sa raspunzi mereu celor care au cerut ajutorul aici pe forum? Eu zic ca este aproape imposibil. Raspundem si noi in limita timpului disponibil. Majoritatea avem servici, copil mic, timpul este destul de limitat.
Si sa stii ca fetele care "se dau experte" in obstretica-ginecologie o fac ca sa le ajute pe cele aflate la inceput, care nu au mai trecut prin asa ceva. O fac tocmai din empatie! Isi iau din timpul lor pentru a ajuta pe celalte. Mie mi se pare absolut laudabil!
Ma opresc aici. Nu ma pricep la scris, stiu ca nu am reusit sa spun exact ceea ce simt, dar sa stii ca gresesti! Pe forumul acesta am gasit cea mai mare empatie posibila!!!!! Nu ai idee cate fete mi-au trimis mesaje cand am pierdut sarcina, chiar si fete necunoscute, cu care nu mai vorbisem niciodata! Aici am cunoscut oameni cu un suflet enorm, carora o sa le fiu mereu recunoscatoare! Sper sa reusesti sa te integrezi printre noi, si sa gasesti aici sprijinul de care ai nevoie!


Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 12+
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Panda, eu sa stii ca sunt deschisa la absolut orice fel de discutii!!! SI chiar mi-ar face placere sa mai diversificam temele! Oricum, mie mi-au placut discutiile putin in contradictoriu de la celalte capitole. Mi-am dat seama sa sunteti niste fete foarte inteligente, care stiu sa-si sustina punctul de vedere si au totodata respect pentru celalte.

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 12+
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Cristina, ai perfecta dreptate! Plus ca eu pe un forum vreau sa ma simt bine, sa ma destind..am parte la serviciu de destul discutii stresante. Macar aici pot sa vb cu fetele despre tot felul de subiecte unele tabu fara prejudecati...Eu una ma declar foarte multumita de activitatea de aici de pe forum si tin sa le multumesc fetelor care au fost alaturi de mine in momente grele, cum a fost ieri cand a murit bunica mea...cred ca am avut 100 de mesaje de condolente...si cand am avut alte probleme, mereu mi s-a raspuns (si nu numai mie).
Va


KIKI 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Creata, iti tin pumnii stransi, stransi de tot!!!!! Sa vii cu vesti bune de la medic! Maine am si eu morfofetala! Sper sa fie bine bebe al meu!!!! Si poate imi zice si sexul!!!!
Miha, imi pare tare rau pentru baietelul tau ca s-a lovit asa de tare!!! Dupa ce ii scoate firele,ai grija sa il dai cu ceva cicatrizant, sa nu ramana cu semne. SI Andrei al meu a fost cusut pe obrajor, ca l-a zgariat pisica rau de tot. A trecut un an de atunci si inca se mai vede semnul. EU am folosit o crema, Cimeosil, foarte buna. Cam scumpa, dar merita banii!!!!

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 12+
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Bun venit si felitari noilor burtici fericite:Manu,Suede,Gugushtiuc,Petruzta,Ariana!
Adriana_m, eu stiam ca daca e o infectie, e mai bines a iei antibiotice, decat sa faci alte complicatii.Medicamentul se duce unde e nevoie, nu la bebe!
Stai linistita!Stie doctoral ce zice!In plus, sunt antibiotice care nu fac rau in sarcina !
Ancutzam, bine ai revenit !
Nu te-am mai vazut de mult tare…Mai zi-mi o data la ce dr mergi ?M-as inscrie si eu la unul in oras, cine stie, poate e nevoie sa nasc aici…Poate ne vedem la maternitate…
Cristina, sigur ca nu e cu intentie , dar pe parcurs, ne vom cunoaste mai bine si ne vom purta mai mult de grija !
E super daca va intalniti cateva !!!
Monica,mersi de flori si sustinerea pt eco !A fost ok !
La fel Danangie, Gegea, mersi de raspunsuri !
Ellenuta,pot face oricand analizele acelea, sau e o anumita perioada ?

Eu eco am facut doar abdominala, sau cum s-o chema!Nu mi se parea correct sa mai deranjeze si dr cu chestia aia!!>>…..

Cristina, succes la eco, sa fie ok si ce vrei tu sa fie....cu sau fara cuculet....
Kiki, condoleante si din partea mea!Imi pare rau pentru pierderea suferita.Abia azi am citit din urma....

Mariaanna
9+

Mamica de si in asteptarea unui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaconda2 spune:

Mimika , ti-am scris un mesaj . ai vazut ?

9 +

bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

buna

citesc, citesc si vreau sa scriu dar intervine un mail, un telefon, un coleg ceva care ma opreste pe moment.

in ceea ce ma priveste pe mine, nu reusesc sa raspund tuturor si nici nu imi propun asta pt ca mie imi e imposibil, in masura in care stiu ceva, am experimentat pe propria piele ma implic spun ce cred. insa de multe ori lipsa de timp ma impiedica sa scriu f mult si pt ca vreau sa raman totusi parte a acestui grup si pt ca simt nevoia sa mai spun cuiva, intru si va povestesc ceva din viata mea, sau spun cum ma simt - si azi ma simt chiar rau si la birou nu ma pot plange...
asta nu inseamna ca nu ma gandesc la creata ca la 4 tr sa fie la dr, sau la kiki ca a suferit asa o pierdere, sau la monica pe care o respect f mult si la care tot timpul ii trimit un gand bun, sa fie totul ok cu bebele, sau la...
ca nu le scriu mereu, asta este situatia la mine, nici timp dar nici nu imi e felul sa scriu prea mult desi sunt vorbareata...
la cealalta odisee am legat prietenii f frumoase si sunt sigura ca asa va fi si aici.
ceea ce vreau eu sa va rog e sa nu renuntati pt ca nu ati primit un raspuns sau nu ati fost bagate in seama, in orice relatie ca sa mearga e nevoie de perseverenta si dorinta ca lucrurile sa mearga. simtiti ca nu ati primit raspuns, mai intrebati odata, fara suparare, fara reprosuri si poate vi se va raspunde si daca nu se intampla poate ca nimeni nu are un raspuns sau pur si simplu au uitat sa va raspunda chiar daca au avut intentia. nu va simtiti date la o parte caci nimeni nu cred ca face asa ceva intentionat.

eu as iesi la o intalnire daca e dupa ora 5 si pot ajunge intr-un timp rezonabil - aici depinde mult si locatia. adina nu prea are rabdare in masina.

va pup

Raluca 9+ si www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Subscriu la ce au spus cristina, kiki si raluca. Eu in acest forum am gasit un prieten, am gasit o comunitate virtuala unde am legat prietenii frumoase si ADEVARATE (sincer nu credeam ca asa ceva se poate intampla intr-o lume virtuala)
Mie una mi se pare ca este chiar interactiv forumul si discutiile de ale. Mie mi se pare ca gravidutele la prima sarcina intreaba si cele la a doua le raspund in limita cunostintelor sau experientelor lor fara a se da "experte in obstretica-ginecologie". Eu una sincer recunosc ca citesc mult pe tema asta si consider ca mi-am gresit meseria. Mi-ar fi placut sa fiu medic obstetrician si sa ajut mamicile sa aduca pe lume pui sanatosi si frumosi.
Cat despre propunerea de teme, eu una am propus sa discutam despre DT si DT si sincer singura care a raspuns a fost creata (ma gandesc si eu la ea azi la ora 4 ). AM propus asta pentru ca in acest moment al sarcinii noastre este subiectul la ordinea zilei. Asa cum prima eco de constatare este pe ordinea de zi a colegelor de octombrie.
In al nu stiu catelea rand, eu cred ca intram aici sa ne spunem durerile si supararile si nu cred ca asta inseamna ca facem un jurnal al sarcinii noastre. Eu una sunt sperita, poate chiar mai speriata decat la prima sarcina. Nu fac pe victima si nu cer mila nimanui. Tot ce vreau este ca din experienta mea sa invete toate burticile si sa nu se mai repete la nimeni. Din acest motiv am hotarat sa imi si spun povestea si sa continui sa scriu pe acest forum inca din prima zi dupa ce am iesit din spital. Am fost alaturi de colegele mele de la odiseea trecuta pana pe 5 noiembrie cand a nascut ultima si le-am sustinut pe fiecare in parte din tot sufletul. Fara a avea vreun sentiment de invidie sau altceva. Asa se va intampla si de data aceasta cu cele care imi vor cere aceasta sustinere.
Sincer nici acolo nu ne-am imprietenit din prima zi dar s-a terminat totul extrem de frumos. Da, au existat astfel de discutii ca nu se raspunde la o intrebare, problema etc. Dar este imposibil sa raspunzi la toata lumea. Se intampla pur si simplu sa ratezi un post. VA spun sincer ca eu la postarea mariannei de saptamana trecuta chiar am vrut sa raspund dar... pe moment m-am luat cu altceva si mai tarziu evident ca am uitat. Sunt si eu om, lucrez, am o familie si o casa de intretinut.

Cam asta gandesc eu si va spun sincer ca imi pare rau cand cineva hotaraste sa paraseasca forumul. E pacat sa ne suparam din motive puerile de genul "pe mine nu ma baga nimeni in seama".



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 11+
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput