Sugestie editare/stergere mesaje

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Editarea greselilor gramaticale

Daca editarea greselii gramaticale se face dupa, sa zicem, 12 ore de la trimiterea mesajului si dupa 7 pagini de dezbateri, cred sincer ca nimeni nu se mai intoarce ca sa citeasca cuvant cu cuvant mesajul editat.
In cel mai bun caz, daca cineva sesizeaza ca userul a facut o editare, se va intoarce ca sa citeasca pe diagonala noutatile, pentru a vedea daca s-a schimbat ceva din fondul problemei.
In nici un caz nu va remarca ca "stii" a fost schimbat in "sti" sau invers.
Greseala gramaticala needitata in timp util, va ramane pentru totdeauna in memoria colectiva, asta e .


In cazul pozelor puse pe forum, a explicat Elyanne ce si cum.


In cazul regretelor eterne, nu stiu ce sa zic.
Niciodata nu am considerat ca trebuie sa-mi sterg un mesaj, fiindca am facut-o lata.
Am facut-o si lata uneori , caz in care mi-am cerut scuze si dublu-scuze daca a fost cazul :)).
Consider stergerea pur si simplu a mesajelor trantite aiurea , o chestie imatura.
Ca sa nu mai spun ca, nu vad ce mare scofala faci cu faptul ca ti-ai sters mesajul care deja a provocat valuri.
Discutiile pe marginea acestui mesaj vor continua, indiferent de stergerea sau nu a acestuia.
Ba nu!!! Discutiile vor fi mult mai aprinse in cazul in care mesajul a fost sters (iar cel care l-a sters, se face ca ploua si ofera cu gratie umbrele, caraghiosilor care se cearta pentru...nimic ).


Citat:
Puteti da reply cu quote in cazul in care userul e suspect ca isi sterge mereu mesajele.



Mindy, nu poti face asta mereu. Ar deveni obositor.
Iti imaginezi ca vorbesti cu oameni maturi, care isi asuma spusele (chiar si pe alea nasoale), ca de aia sunt maturi :)).
Da, sunt editori si stergatori profesionisti recunoscuti pe DC , dar mai apar si surprize :)).


a, eu nu cred ca ADMIN va elimina complet functia editare sau pe cea sterge raspuns.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Eiii ... uite eu sunt una din persoanele alea imature care daca spun o prostie (ca-s impulsiva de caracter), dupa aia regreta si vrea sa repare ... mi de pare un gest de inteligenta sa-ti recunosti greselile... decat sa lasi asa.

EDIT: Na, ca am si editat ... ca m-am exprimat gresit .

_
SoareIubireLacrimiVeselieInocentaArmonie ... adica centrul universului nostru
participam la concurs 2008 in fotografii www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=0" target="_blank">ab1 si ab2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Editarea greselilor gramaticale

In nici un caz nu va remarca ca "stii" a fost schimbat in "sti" sau invers.
Greseala gramaticala needitata in timp util, va ramane pentru totdeauna in memoria colectiva, asta e .


Chiar zilele trecute am comis-o si io pe asta. N-am editat, gandindu-ma ca eu daca as vedea o asemenea greseala la cineva care de obicei se exprima corect, as trece-o cu vederea.

Citat:

Iti imaginezi ca vorbesti cu oameni maturi, care isi asuma spusele (chiar si pe alea nasoale), ca de aia sunt maturi :)).


Perfect de acord. Mi se pare penibil sa starnesti o furtuna dupa care sa-ti iei talpasita pe furis, stergandu-ti urmele si lasandu-i pe ceilalti forumisti cu ochii-n soare.



Children's advocate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui abramburika

Eiii ... uite eu sunt una din persoanele alea imature care daca spun o prostie (ca-s impulsiva de caracter), dupa aia regreta si vrea sa repare ... mi de pare un gest de inteligenta sa-ti recunosti greselile... decat sa lasi asa.

EDIT: Na, ca am si editat ... ca m-am exprimat gresit .

_
SoareIubireLacrimiVeselieInocentaArmonie ... adica centrul universului nostru
participam la concurs 2008 in fotografii www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=0" target="_blank">ab1 si ab2



Abramburica, din punctul meu de vedere, a repara o greseala nu inseamna a-ti sterge spusele, ca si cum acestea n-ar fi existat vreodata .
Daca, asa cum spui, esti impulsiva si spui ceva nepotrivit, daca vrei sa repari ceea ce ai facut, iti ceri scuze.
Ca mesajul ala, degeaba l-ai sters. Ce-a fost spus, ramane spus. Stergerea nu tine loc de scuze.

Daca spui ceva urat sotului tau, ce faci? Il trimiti la doctorul de sters din memorie vorbele sotiei? Sau iti ceri scuze? :)


Anca, eu, daca imi observ greseala de scriere, editez. Daca nu, nu ma prea deranjeaza sa fie acolo. De obicei nu scriu cu greseli si cred ca cei care sunt sensibili la acestea, nu vor avea prea mult de suferit daca mai scap cate una :).
Mai nasol e cu greselile de care nu sunt constienta. Ca stiu ca fac si dintr-astea .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Eu sper din suflet sa nu dea curs Admin acestei propuneri.
Vorbesc foarte serios, mi-ar da un sentiment apasator de disconfort daca as stii ca mi se "ingradeste dreptul" :) la stergerea/editarea propriilor mesaje.

Nu abuzez de aceste optiuni, dar imi sint strict necesare :))) pentru:
- greseli gramaticale - asta se intimpla, evident, atunci, pe loc, cind le vad
- nuantarea mesajului. cind scriu in graba si-apoi imi dau seama ca nu se pricepe prea bine ce-am vrut sa zic.
- temperarea propriilor mele entuziasme :))). Au fost citeva situatii in care scrisesem niste mesaje asaaa, mai exaltate, si dupa citeva ore, sau chiar zile, le-am sters/editat. Nu mi-ar placea sa nu mai pot face asta pe viitor, sa-mi corectez momentele in care bat cimpii cu gratie :).

Sigur ca inteleg si de ce a venit propunerea. Am trait relativ recent experienta participarii la un topic impreuna cu un user care-si stergea/edita mesajele intr-o veselie, si la 5 minute dupa postare dar si la 5 zile. Suprarealista experienta, zau asa :))). Noi, ceilalti, paream in final niste ciudati care vorbesc in dodii, logica discutiei se taia, pe alocuri, ca maioneza. Ulterior am inteles ca pentru respectivul user asta e o obisnuinta, eu habar n-aveam, ca nu frecventasem aceleasi topice.

Nu stiu cum se poate rezolva problema.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Hi hi, Ileana, eu am participat la 3 astfel de experiente :)). Nu mai vorbesc de experientele la care doar am asistat, ca alea-s mai multe :D.


- asta cu greselile gramaticale e clara. Editarea se face la cateva minute dupa trimiterea mesajului (cred ca nu se suspenda definitiv editarea, nu???)

- asta cu re-explicarea, eu o vad asa: reexplic in alt mesaj ceea ce explicasem defectuos in primul mesaj.
Pentru ca, atat de tare imi doresc sa fiu bine inteleasa , incat, nu pot trai cu gandul "daca nu a vazut lumea ca am editat?" :)).
Si stii cum se intampla: editezi, apari acolosa cu un mesaj nou, da' imediat dupa tine scrie altcineva, tu dispari si nu vad de ce cineva care nu a fost pe faza, sa simta nevoia sa se uite in urma pentru a vedea cine si-a mai editat si de ce :).

- batutul campilor cu gratie :-))))), iarasi cred ca trebuie rezolvata prin scrierea unui nou mesaj, din motivele enumerate mai sus.

- iar pe exaltari (de care nu duc lipsa :-)))) le tratez ca in viata reala (fiindca eu consider forumul o chestie destul de apropiata de viata reala): repar pe parcurs :-))))))))))).
Adica, sa nu-si imagineze cineva ca, daca acum m-a prins flama si i-am dat o floricica sau un pupic, ii garantez pe vecie atentiile si pretioasa mea prietenie :-))))))))))


Si-apoi, mai e ceva: editarea se suspenda in momentul in care subiectul este inchis. Inseamna ca ar trebui pusa in discutie si editarea subiectelor inchise? :)


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Si-apoi, mai e ceva: editarea se suspenda in momentul in care subiectul este inchis. Inseamna ca ar trebui pusa in discutie si editarea subiectelor inchise? :)

, iata o idee!!!!!


Profit de imprejurare pentru a-mi cere scuze de la Mihaelka (uite, pun si-un emoticon, ca stiu ca o sa o amuze: :) pentru faptul ca mi-am sters un mesaj de la "cinematografia europeana" la doua zile dupa postare. S-a intimplat asa: il scrisesem pe nerasuflate, intr-un moment in care aveam prea mult chef de vorba si prea putin autocontrol, dar, recitindu-l ulterior, m-am ingrozit. Era din categoria "batut cimpii", mult prea lung, mult prea dezlinat, si trata oricum o tema despre care ea spusese limpede ca ar prefera s-o discutam in alta parte. Nah, l-am sters, ce era sa fac? Sa stric topicul fetei?


Denizel, , tu cum ai fi procedat intr-o asemenea situatie?
---------

Edit ( ):
Cit despre asta (ca am patit si asa ceva):
Citat:
citat din mesajul lui denizel

Adica, sa nu-si imagineze cineva ca, daca acum m-a prins flama si i-am dat o floricica sau un pupic, ii garantez pe vecie atentiile si pretioasa mea prietenie :-))))))))))

eu nu vreau sa ma bazez pe ce-si imagineaza unul-altul, prefer sa fiu sigura ;), asa ca de indata ce m-am surprins ca am sarit calul, dau scurt edit si sterg floricele&pupici-i nepotriviti :))).
-----------------

Edit 2 ( )
Am senzatia ca iar am vorbit prea mult si-am batut cimpii.
O fi cazul sa-mi sterg mesajele? Hmmmmm, mai astept vreo doua zile .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana


Profit de imprejurare pentru a-mi cere scuze de la Mihaelka (uite, pun si-un emoticon, ca stiu ca o sa o amuze: :) pentru faptul ca mi-am sters un mesaj de la "cinematografia europeana" la doua zile dupa postare. S-a intimplat asa: il scrisesem pe nerasuflate, intr-un moment in care aveam prea mult chef de vorba si prea putin autocontrol, dar, recitindu-l ulterior, m-am ingrozit. Era din categoria "batut cimpii", mult prea lung, mult prea dezlinat, si trata oricum o tema despre care ea spusese limpede ca ar prefera s-o discutam in alta parte. Nah, l-am sters, ce era sa fac? Sa stric topicul fetei?


Denizel, , tu cum ai fi procedat intr-o asemenea situatie?


hai ma...sunt convinsa ca nu ai batut campii... Degeaba l-ai sters, stiu io sigur!!!


Iar pt. motivul off topic, valeu, da' nu suntem la armata :)).
Am mai zis: pe forum, cam ca in viata: daca eu am ceva de spus, are cineva impresia ca nu ii trimit macar un sms mic lui barbata-miu, chiar daca stiu ca in momentul ala e intr-o intalnire importanta si numai de mine nu are chef? :))
Da, nu-s nici eu de acord sa nu existe un fir cat de cat continuu de on topic, dar nici sa ma cenzurez de mama-mama ca sa nu cumva sa fiu off topic, nu-s de acord :).

Citat:

eu nu vreau sa ma bazez pe ce-si imagineaza unul-altul, prefer sa fiu sigura ;), asa ca de indata ce m-am surprins ca am sarit calul, dau scurt edit si sterg floricele&pupici-i nepotriviti :))).


ok, inteleg.
Dar in viata reala cum faci? Zambesti incantata cuiva care ti-a dat intr-un moment un motiv de incantare, iar dupa aia te duci la el si ii spui "stii.... cu zambetul ala.... nu-i chiar asa"

Nu te supara, Ileana :), am inteles ce ai vrut sa zici cu floricelele exuberantei si, da, daca forumul ne ofera posibiliatea de a le sterge, de ce nu am face-o?!
Dar mai cred si ca face bine la relatiile astea virtuale dintre noi, sa dam floricele exuberante cand si cand :).
Cu toate ca, din experienta proprie vorbesc, pupicii si floricelele se uita incredibil de repede: la o adica, se poarta unii de parca i-ai injurat deunazi, nu de parca le-ai dat o floricica incantato-exuberanta .
Si, da, ar fi nasol sa-ti spui dupa aia "si eu i-am dat astuia o floricica. Pfiiii!!!" :-))))))))
ia sa nu mai dau eu floricele la nimenea!!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

denizel - o fi corect si cum spui tu ... adica repararea mesajelor printr-un alt mesaj, nu prin sters. Dar tot nu consider ca e corect sa nu mai avem aceasta posibilitate. Exact cum spunea iileana, ar fi ingradirea unor drepturi ale noastre.

Si mie mi s-a intamplat sa citesc subiecte editate si sa nu inteleg mare lucru, decat sa intuiesc despre ce era vorba ... si ce? Am ratat "paruiala" in direct, asta e! Data viitoare am sa fiu pe faza .

_
SoareIubireLacrimiVeselieInocentaArmonie ... adica centrul universului nostru
participam la concurs 2008 in fotografii www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=0" target="_blank">ab1 si ab2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

De ex. am "ratat" sb mi-am provocat nasterea singura (sau cam asa ceva, de la nasterea unei stele) scris de popescudora ... Am apucat doar sa citesc titlul, dar nu aveam timp sa citesc tot ... acum cand am vrut sa o fac, vad ca autoarea si-a sters si titlul si mesajul in sine ... din comentariile fetelor si din titlu intuiesc despre ce era vorba ... deci, nu ma intereseaza sa stiu cuvant cu cuvant ce era scris. Cate lucruri nu trec pe langa noi (viata reala sau virtuala), fara sa le vedem, auzim??

_
SoareIubireLacrimiVeselieInocentaArmonie ... adica centrul universului nostru
participam la concurs 2008 in fotografii www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=0" target="_blank">ab1 si ab2

Mergi la inceput