stafilococul auriu

stafilococul auriu | Autor: miflore

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!
I-am facut printesei mele exsudat faringian si nazal. Faringian, ok, la nazal i-a iesit stafilococul asta nenorocit. Nu suntem la prima abatere, i-a mai iesit o data acum vreo 2 ani, i-am dat colargol si i-a trecut- momentan - probabil ca este vorba de o flora relativ normala care recidiveaza. Stiu ca sunt o gramada de purtatori sanatosi.
Am vorbit cu doctorita si i-a prescris ciloxan picaturi, vreo 5-6 zile cate 2 picaturi in fiecare nara de 2 ori pe zi. Ciloxanul este de fapt ciprofloxacin, antibiotic. Impreuna cu exsudatul mi-a fost data si antibiograma, stafilococul find sensibil la mai multe antibiotice printre care si ciprofloxacin.
Ce stiti de ciloxanul asta? M-am uitat pe net si poate da reactii urate - ca de altfel orice medicament - gen soc anafilactic etc. Aaa, si in plus in prospect apare scris ca este doar pentru ochi si urechi, nu e pomenit nimic de nas.
Si alta intrebare: in conditiile in care ii dau cateva picaturi pe zi se considera ca ii dau antibiotic? Sau nu?
Multumesc!



Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adriana1979 spune:

Buna!
nu cred ca exista medicament care sa nu aiba reactii adverse. Asadar, parerea mea este ca poti sa i-l dai. Cred ca se poate considera ca-i dai antibiotic, chiar daca sunt cateva picaturi pe zi; si picaturile acestea sunt dozate conform formei de administrare. Probabil nu se absoarbe ca si cum ar fi dat pe gura, dar oricum...
Multa sanatate printesei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Multumesc Adriana.


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amie spune:

din cate stiu eu stafolococul auriu se afla pe pielea noastra. ii trebuie un antibiotic daca ne da diverse infectii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

La LUCA am tratat stafilococul auriu nazal cu AUGUMENTIN ESS si o crema ( locala, dar nu mai stiu cum se numeste ).

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Lui M i-a iesit 2 ani la rand stafilococul auriu in exudatul nazal. Pediatra ne-a sfatuit ca atata vreme cat nu ne face probleme speciale sa-l lasam in pace. Mai toata lumea este purtatoare si acesta "ataca" numai in anumite conditii.

Asa ca nu i-am facut nimic. In urmatorii ani nici nu i-a mai iesit.



azi, orele 13 - pentru pretioasa Emma



de M (7) si G (2)


Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Eu nu sunt adepta antibioticului dat pentru chestii minore - ma gandesc ca solutia asta cu picaturi e ceva intermediar intre a nu face nimic si a da antibiotic clasic, pe gura. Corectati-ma daca gresesc.
Ruxandra, si eu ma gandeam sa nu-i dau nimic si ma bucur s-aud ca poate trece si de la sine.
Inca o intrebare: noi ne pregatim de gradi peste cateva luni, oare ne primeste la gradi cu stafilococul asta sau nu?


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonadinca spune:

Daca a aparut inseamna ca imunitatea pe mucoase (IgA) este scazuta. Trebuie facut si ceva in sensul acesta...macar o anal. de sange care sa indice nivelul de IgA.
Din cate stiu eu atunci cand imunitatea locala scade (indiferent de mucoasa incriminata) acolo se dezvolta ceva...Tratamentul de sterilizare a zonei trebuie sa fie dublat de un tratament de remediere a imunitatii mucoasei nazale. Pentru ca, nu vreau sa te sperii, exista riscuri. Trebuie pazita de raceli (in cazul ei rinite)!
La gradinita poate da doar unui copil cu o imunitate precara dar poate ea sa se "imbogateasca" si cu altele....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Multumesc pentru sfaturi.
Simona, la ce riscuri te referi? Complicatii cauzate de raceli?
Lulu, ce inseamna Augmentin Ess? E vorba de antibioticul clasic sau este ceva local?


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

miflore, este vb de antibioticul clasic ,dar care este de mai multe feluri ,si anume AUGUMENTIN BISS, si ESS ,el a luat Augumentin ESS 2,5 ml la 12 ore ( prima data antibiotic in viata lui ,si ultima oara pana acum ,multumim lui Dumneze),5 zile si o crema cu antibiotic pe care o aplicam in fiecare cara ,seara la culcare ,timp de 7 zile.
Eu i-am facut exudatul nazal ,la recomandarea pediatrei ,care stiind evolutia copilului si starea lui de sanatate ( fff buna) ,si-a pus intrebari de ce nu mai treceau mucii( rinita) ,in aceea perioada fiind timp de 3 saptamanii cu mucii in nas .S-a dovedit a fis ,asa cum a banuit de la inceput ,stafilococ auriu hemolitic.

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

La CMU pentru portaj nazal de SA scrie negru pe alb:"Nu se recomanda antibioterapie sistemica in cazul portajului nazal de CSA oentru evitarea selectarii de tulpini multirezistente.Pentru decontaminare ,se recomanda aplicare topica de unguent BActroban(mupirocin).Antibiorama este necesara doar in infectiile cu SA".Lucru confirmat ulterior punct cu punct de medicul copilului.

Mergi la inceput