stafilococul auriu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Lulu, lui Luca ii curgea nasul efectiv sau doar avea mucozitati in el? Ca si Ana mea are ceva prin nas, in fiecare zi imi scoate cate un muc...o fi vreo legatura...
Multumesc frumos pentru sfaturi!


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Si baiatul meu are stafilococ auriu .
I-a prescris antibiotic dar tot nu s-a rezolvat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_b spune:

Si baiatul meu are stafilococ auriu in nas (in gat nu are nimic). Tot la CMU am facut si eu analiza si scria acelasi lucru ca la Loryi1974. Am insistat la pediatra sa-i dea ceva, dar mi-a spus ca face parte din flora nazala si nu are nevoie de nimic, dar daca vreau sa-i pun apa de mare si sa-i suflu nasul. Eu i-am facut analiza pentru intrarea in gradinita si l-a primit. Nici cand a racit un pic doctora nu mi-a dat antibiotic desi i-am adus aminte de stafilococ. Tot apa de mare mi-a recomandat, dar i-am mai pus eu colargol ca-l aveam de la ORL-ist, asa preventiv.
Nu vreau sa-ti dau sfaturi pentru ca nu stiu contextul si nici ce scrie pe rezultat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

miflore, ii curgea efectiv nasul, era plin de mucozitati apoase, albe, dar fff multe si o perioada f indelungata de timp, ceea ce ne-a dat de gandit.
In urma exudatului nazal ,si apoi a Antibiogramei, a facut acel tratament.

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Am inteles Lulu.
Multumesc frumos pentru raspunsuri!


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manucu spune:

Noua doctorita ne-a prescris pt stafilococ antibioticul injectabil TIMENTIN, si am scapata de nenorocit .

mamica lui Mihnea-Gabriel (15.09.2008)



Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou !!! Avem TELEDON !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui manucu

Noua doctorita ne-a prescris pt stafilococ antibioticul injectabil TIMENTIN, si am scapata de nenorocit .

mamica lui Mihnea-Gabriel (15.09.2008)



Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou !!! Avem TELEDON !!!


Unde ati gasit Timentin ? Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gcarpusca spune:

foarte eficienta pentru tratarea stafilococului auriu este mierea de Manuka, care e facuta de albine numai in Noua Zeelanda, din floarea arborelui de Manuka. Mierea trebuie sa aiba un factor UMF de cel putin 10. Se dau 3-4 lingurite pe zi inainte de masa cu jumatate de ora, pe paine sau un biscuit.

E ideala pentru copii, ca nu prea o refuza :) Gasiti si la noi mierea, numai online, la www.manuka.ro . Sunt si creme de tratament pe baza de miere de Manuka..tot acolo le gasiti

eu ii dau baietelului meu o lingurita de miere pe zi preventiv, pentru cresterea imunitatii, si totul merge bine :)

multa sanatate :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Bactroban, unguent nazal.



Ramonika Ruxandra tati si Vladutz

Mergi la inceput