Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 49

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisa79

black girl....te-am gasit. la noi de ce nu mai intrii deloc??? hai ca ne e dor de tine

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!
Va rugam un vot pentru ANA,multumim!


Lisa, va citesc zilnic! Insa, daca nu am fost in gasca de la inceput, este mai greu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Ziua buna!

Vin si eu cu ale mele.
Alaptez din prima zi de cand s-a nascut Mister si pana acum totul a mers foarte bine. Adica am ajuns la 10 luni si 4 saptamani fara sa primeasca nici un strop de formula (a incercat childminder-a dar fara succes hehe stie bebe ce-i bun!). Baiul e ca de cateva zile jupan a descoperit ca dintisorii din gurita (4 pana acum) pot fi folositi si la muscatul "sursei"... si zau ca doare. Tare. Asaaa... si colac peste pupaza Mister refuza sa bea din canita sau biberon (apa da, altceva nu din canita) deci scosul cu pompa nu e o solutie Si la servici nu am nici macar unde sa ma "retrag" cu pompa uuufff

Deocamdata ne descurcam, adica daca bebe ma "ciupeste" il iau de la san, ne jucam o juma' de ora-o ora si apoi ii dau din nou ( in cele 2-3 dati asta a functionat) dar mi-e teama sa nu devina obicei. Eu merg la servici (de nevoie, nu ca as muri de placere la job) asa ca alaptez dimineata, seara cand ajung acasa si inainte de culcare... daca mi-ar face figura cu muscatul la alaptatul de dimineata nu as avea la dispozitie perioada de "distractii" ca sa pot incerca mai incolo.

Aveti cumva vreo solutie/sugestie/sfat? Nu vreau sa-l intarc, laptic am si ar fi pacat sa renunt la alaptat.

Va multumesc frumos!





Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

DarkBendis, cand m-a muscat fetitza m-a luat prin suprindere -nu-mi amintesc cat avea, dar am strigat un pic, si ea s-a uitat mirata la mine. I-am spus foarte serioasa ca ma doare, ca nu-i voie. A facut din nou si i-am spus ca nu-i mai dau tzitzi. Am mai avut cateva faze la fel - a intins coarda mai departe si nu i-am mai dat san vreo ora, amintindu-i mereu ca nu-i dau pt ca m-a muscat si ma doare f tare, ii ziceam foarte serioasa, nu am bruscat-o dar am fost f ferma. Si, din fericire, a inteles. Avea mai mult de 8 luni, ca atunci i-au iest dintii.
Bafta mare - eu cred ca daca ii spui foarte serios ca te doare va inteleg.

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Musetto, Paulush
Situatia mea este la fel.Tot asa, dorm cate juma de ora maxim o ora, de dormit cu el nu pot pentru ca sunt foaaaarte obosita.Am incercat sa mulg am pompa de la avent dar iese putin 10 sau 20 ml,am sa incerc sa strang mai mult, eu credeam ca nu se pot amesteca.Clar ceva nu e in regula cu cantitatea, la Andreas scoteam mai mult tin minte ca se umplea recipientul.Daca saracutul de Nicholas trage, vine greu si putin si de oboseala adoarme flamand?
Adi (sotul) ma ajuta extraordinar cu cel mare pe care il vad dimineata si seara, plus ca il mai tine si pe Nicholas in brate ca numai asa adoarme, nu e satul sa cada lat.
Voi incerca sa beau mai multe lichid si ooooof sa dorm.
Va multumesc sunteti foarte dragutze.
Adela 2006 uite unde ne intalnim!Poate ca iei prea multe suplimente, nu stiu?Cu pilates usurel ai incercat?

Adriana mami fericita de Andreas(28.07.2006) si Nicholas(02.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Angelli, poate nu e cantitatea ta de lapte problema ci o durere a lui? Nu de alta dar aceeasi problema o am si eu. SI nu e laptele meu prea putin. E adevarat ca uneori e mai putin lapte, alteori mai mult. Dar problemuta e la el si se pare ca e refluxul ala pacatos de care am auzit, dar de care nu m-am lovit la primii doi copii. Faptul ca a adormit dupa biberonul de lapte poate sa fie o coincidenta. O fi adormit de epuizare dupa ce s-a tot agitat cu eventualele dureri. Micutul meu are 3 luni jumate si ne chinuim rau. La fel ca si la voi noaptea e luuuuunga, suge mereu si am impresia ca suge si de durere. Ziua: urleta la supt, dupa supt, in somnul si asa scurt si chinuit. Regurgiteaza muuult, cu cat am eu mai mult lapte cu atat scoate si el mai mult. Gandeste-te si la asta, poate te mai linistesti macar in privinta cantitatii de lapte.


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Buna seara!

O prietena a nascut sambata, prin cezariana, desi s-a declansat travaliul, insa dupa 4 ore nu s-a dilatat deloc. E foarte ingrijorata, bebe nu (prea) suge, ea nu (prea) are sfarcuri, a incercat cu mameloane, dar spune ca suge foarte putin, lasa sanul si plange si isi baga pumnisorii in guriza. I-a dat de cateva ori formula in aceste conditii, pentru ca plangea foarte tare, insa nu stie ce sa faca sa il poata alapta. Nu are decat colostru inca.

Multumim de ajutor!

Gruia, farama de steluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

pai colostru e fff bun; mie vreo 4 zilede lacezariana doar colostru mi-a venit

sa il tina la san cat vrea,sa stranga cumva sanul in mana astfel incat bb sa prinda nu doar sfarcul (ca asa se fac rani) si si parte din aureola;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Sigur ca e fff bun, nu asta era problema. Si la mine la fel a fost, chiar daca am nascut natural. Insa bebelul ei nu trage, nu sta la san si plange destul de mult, iar ea e in pragul depresiei

Gruia, farama de steluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Nerantula,

Cineva ar trebui sa o ajute fizic pe prietena ta. E inca in spital? Circumstantele post-operatorii sunt foarte dureroase, e singurul caz de chirurgie in care pacientul operat trebuie sa aiba grija de alta persoana.
Pentru comoditatea ei, pentru atenuarea durerii ei, bebelusul ar trebui sa stea cu ea in pat.
Are voie sa planga. Are nevoie sa planga, e normal foarte normal sa fie in pragul depresiei. Dupa ce plange tot ce are de plans, trebuie ajutata cu mult tact sa-si puna copilul la san.

Cineva, fara s-o judece, fara s-o presioneze, ar trebui sa o ajute. Tu cunosti pe cineva care poate face asta pentru ea? Tu ai putea?

In conditiile in care "bebelul ei nu trage, nu sta la san si plange destul de mult, iar ea e in pragul depresiei", durerea asta generalizata are o singura iesire: izolarea de tot in pat. Ea si copilul in pat. Pana ea isi gaseste o binecuvantata pozitie in care poate sa stea cat de cat comod. Poti sa-i sugerezi ca multe perne o pot ajuta, de tipul celor cu care gravidele dormim intre picioare. Dupa o cezariana, pernele se pot folosi pentru a semi-incorpora mama, sau pentru a o imobiliza pe lateral. daca e nevoie sa-si protejeze burta cel mai indicat e sa puna copilul in asa fel incat sa nu stea spre burta. O pozitie buna pentru ea ar fi cea a mingii de rugby, aici e o explicatie destul de clara.:http://www.youtube.com/watch?v=xb7FauyMQSg. Cu o perna mare pe laterala e perfect, nu trebuie cine stie ce perna speciala.

Daca poti, incearca sa-i redai increderea pierduta, bebeul o sa invete sa suga, ea o sa invete sa se aseze cum ii vine mai comod, sfarcurile o sa se adapteze, laptele o sa vina. Azi totul e problematic, un ajutor i-ar fi foarte util.

Mult Succes!


Tandem de fetita (20.07.2006) si baietel (20.04.2009)

asa a fost

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Buna seara la mamici!
Vin si eu cu o maaare problema la care stiu ca s-a mai discutat, dar nu am timp acum sa caut!
Bebele meu are 5 luni si pana acum a papat san. La doua lunite am avut o suparare mare si de atunci trag de lapte in disperare! Tot de atunci din cauza acestei probleme din cand in cand seara ii dadeam pe langa san si cate 100 ml de lapte praf pt ca seara aveam cea mai mica productie si nu se satura cu ce papa doar de la mine.
Inca de pe la doua saptamani a primit si ceai pentru ca asta a fost remediul impotriva colicilor.
Da, stiu ca la bebeii alaptati nu e nevoie de ceai, dar asta era singurul care il ajuta la burtica.

Problema a inceput cam de doua saptamani cand nu mai vrea, treaz fiind, sa manance san. Prefera sa stea nemancat! Daca ii dau biberon il haleste rapid! Inca de la cateva saptamani el si-a facut singurel program si papa cam la 2-3 ore. Acum papa cam la 4-5 ore. Asa ca eu aproximez cand ar veni momentul de papica si mai intai il culc ca sa ii pot da titi pentru ca treaz nu am sanse.
A devenit foarte frustranta treaba asta, iar mie mi se imputineaza laptele pe zi ce trece...
Am incercat sa pompez dar nu am succes... lapticul meu vine doar cand trage el...si dupa o perioada de cateva supturi.

De fapt de aici a venit si problema, caci el se enerveaza teribil ca trage in gol ceva timp pana sa vina laptele. Si cand il pun la san trage de doua-trei ori, vede ca nu vine nimic si dupa aceea respinge sanul si nu mai e chip sa il conving sa persevereze.

Pana acum a fost ok si metoda cu adormitul si papatul in somn. Dar de doua zile brusc nu mai produc lapte...
Azi pentru prima data doua mese au fost integral de lapte praf. Nu am mai avut lapte la 4 ore cum obisnuiam, ci numai la 8 ore...

Ce as putea sa fac sa il reintorc la san si sa vina let-down-ul mai repede ca sa nu se mai enerveze?
Iau Galafor constant de 3 luni si uneori si Galactogil si beau si ceai pt lactatie...
Deja simt ca cedez nervos si imi e tare greu sa il intarc de pe acum ca ador sa il alaptez si stiu si beneficiile alaptatului!

Cum sa il faca sa suga si trez fiind? Sunt un pic disperata pt ca nu vreau sa renunt!

Va multumesc anticipat de ajutor!




_
mami de pic

Mergi la inceput