Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 48

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Ba da, poti face sport, dar nu de ala extrem care sa iti dea febra musculara. Daca incepi gradual si alaptezi inainte de a face sport e absolut ok.

Ceea ce mananci nu afecteaza laptele, carentele le resimte oragnismul tau. Dar si aici fara excese, nu uita ca ai nevoi calorice mai mari decat inainte si trebuie sa respecti un minim necesar.

Daca faci efort fizic prea mult sau prea intens, daca nu te alimentezi corespunazator, vei avea probleme cu cantitatea de lapte, nu cu calitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela2006 spune:

MULTUMESC DE RASPUNS MIHUTA

va pupaceste adela de alexia maria( 13.01.2007 )
si baietelul lui mama calin ( 23.08.2009 )


POZELE NOASTRE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Adela, eu am vrut sa fac masaj (ca am 15 kile bonus) dar mi s-a spus ca nu in timpul alaptarii. Asa ca sunt o mama mai dolofanica, cel putin cat alaptez, si buburuza mea nu da semne ca ar vrea sa renunte la tzitzi. Sincer, prefer sa mananc mai consistent decat de obicei (Cand eram mai subtirica ) pentru ca sunt happy sa alaptez, dupa ce intarc am timp de dieta
Asa ca nu stiu ce sa-ti spun de aerobic... nu stiu dc e doar coincidenta, dar mamicile pe care le stiu eu ca au redus caloriile cum zici tu, au intarcat destul de devreme (din pct meu de vedere, buburuza mea are deja 17 luni ) adica pe la 7-10 luni.
Tu decizi cum e mai bine pt voi

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Adela si eu sunt interesata de subiectul asta. Nu de alta, dar eu am incercat sa fac pilates, cam la 2 luni dupa ce am nascut si nu a tinut treaba! Fara sa fac febra musculara, fara sa fac- pt mine- un efort deosebit, mi-a scazut laptele. Am incercat sa-mi schimb alimentatia, esec din nou- a avut probleme cu burtika. Acum voi astepta pana dupa sarbatori si voi incerca un regim mai echilibrat. Din ce am citit eu, e o problema cu arderea rapida a grasimilor pe timpul alaptarii, fiindca in acest caz toxinele stocate in grasimi ar ajunge in lapte. Orice tip de regim ai tine, nu ar trebui sa scazi mai mult de 0,5 kg/sapt, cat alaptezi. Astept si eu sa vad ce spun fetele care au trecut prin asta.


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Eu alaptez de 10 luni! Si am pus pe mine kg suficiente in timpul alaptarii. Itoricul pe scurt: in sarcina am luat 9 kg, dupa nastere la 5 zile trecand prin febra laptelui si stressata de nesomn, bebe, alaptat tot din 2 in 2 ore, uitam sa ma hranesc am scapat de toate kilogramele. Insa, de cand bebe este marisor, doarme aproape intreaga noapte, am inceput si eu sa ma relaxez si sa mananc! Asa ca am kg de la 6 luni din sarcina!

Le voi da eu jos pana in vara, cand vreau sa il intarc pe fiul meu! Eu zic ca arat inca decent, insa mananc mai putina paine si fainoase. In schimb beau cu litrii lapte, iaurt, ceaiuri, mananc carne si legume, fructe mai putin. Si sport, doar ce robotesc prin casa si iesitul cu caruciorul in pas alert. Oricum sunt pregatita ca la vara voi alerga destul dupa copil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela2006 spune:

eu am un surplus de 45 de kile
mi-e foarte foarte greu cu ele si cu 2 copii mici ( fetita are aproape 3 ani )
fac sport de 1 saptamana step aerobic nu am facut febra musculara sa nu ma pot misca ( la kilele mele si daca ma aplec de 3 ori sa iau o scama fac febra musculara )
am scos painea si manc doar paste fara gluten
ma asigur sa am destule calorii in fiecare zi
bebe suge in continuare
si-a micsorat timpul de supt
la inceput credeam ca nu se mai satura sau ca nu mai am eu destul lapte
am incercat sa-i dau lapte praf dar nu a vrut
iau spirulina , magneB6, calciu , omega 3 + galafor si nutrinatal ptr lactatie
beau aproape 4 litrii de lichid pe zi ( din care 2 litrii ceai de lactatie )
in 3 luni de alaptat am luat 7 kile
asa ca trebuia sa iau masuri


va pupaceste adela de alexia maria( 13.01.2007 )
si baietelul lui mama calin ( 23.08.2009 )


POZELE NOASTRE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

revin sa va spun ce am rezolvat la medic -legat de suspiciunea mea de a avea un ganglion inflamat sau "galma" la un san

puisorul pana la urma dupa multe consultari am mers la rotmed la dr Rotaru si am fost multumita de ea ...a fost foarte draguta si cu rabdare mi-a consultat sanii si nu am nimic doar nu stiu eu sa palpez + ca am un canal de lapte mai sensibil si care se mai infunda uneori ...mai ales ca in unele zile suge mai mult si in altele papa alimente mai mult

va dorim sanatate
Erika


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Adela, total de acord ca ai o pb serioasa cu kg insa nu stiu ce sa zic, am impresia ca la femeile care alapteaza corpul e "setat" - cele care pierd kile, le pierd si gata, cele care nu.... nu...
Eu n-am pierdut - dar am doar 15 in plus (doar in sensul de fata 45, desigur)
Oare un nutritionist nu te-ar putea ajuta?
Sau endocrinolog?

Mi se pare foarte mult 4l lichid - macar ca si eu beau destul, n-as putea trece de 3 .
Daca si-a micsorat timpul de supt inseamna ca are tehnica mult mai buna, bravo bebe!

Daca gasesti vreo solutie, tare as fi curioasa cum si ce.
Bafta mare

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

black girl....te-am gasit. la noi de ce nu mai intrii deloc??? hai ca ne e dor de tine

Va rugam un vot pentru ANA,multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Fetelor, eu sunt din categoria celor care pierd kg alaptand. Dupa ce am nascut, in prima perioada dadeam jos 1 kg pe saptamana, acum pierd 1 kg pe luna cu toate ca mananc f multe dulciuri, de ex ciocolata inainte de culcare Si ma cam invinovatesc pt ca as putea sa fac si eu un pic de efort sa scap de burta avand in vedere ca slabesc fara niciun efort

Ana, mami de bubulet zambaret (09.02.2009)

Poze Vladut la 9 luni

www.youtube.com/watch?v=43YgLgNVMpM" target="_blank">Asa merge Vladut la 9 luni

Mergi la inceput