Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 44

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Alexa, mai bine deschide topic nou la Parintii intreaba pt ca sunt sanse mai mari sa fii ajutata, zic eu.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Asa zboara kg mele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzix spune:

Aznoapte piciul s-a trezit doar la 4. Am renuntat la ideea cu laptele praf...am mai avut o tentativa esuata...cand i-am pus biberonul in guritza a izbucnit instantaneu intr-un plans groaznic...nici macar nu o sa mai incerc. Acum doarme...se mai trezeste la cate o ora si ma "stoarce" de laptic....chiar ca pare ca are un puseu de crestere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Zuzix, bravo, ai facut ce trebuia si sper sa mearga din ce in ce mai bine. Nu are niciun sens sa chinuiesti copilul cu biberonul, locul lui e la san, sa suga si sa il stimuleze zi si noapte, pana ajungi sa produci cantitatea necesara de laptic. Apropo, am patit-o si eu cu fiica-mea si a facut la fel ca puiul tau, n-a acceptat nicio picatura de formula. Poate ca am fost cam egoista sa ma bucur intr-un moment in care ea era cam suparata, dar nu m-am putut abtine sa nu fiu tare fericita ca nu m-a "tradat" :)

Alexa, la subiectul asta se ofera sfaturi legate de alaptat, de aceea nu prea stim ce sa iti raspundem :( Deschide subiect la "Parintii intreaba", adica aici, asa cum te-a sfatuit si puisorul, si cred ca vei primi mai multe raspunsuri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Fetelor, ati luat sau luati ceva suplimente in perioada in care alaptati?
Am auzit ca Omega 3 imbunatateste calitatea laptelui, adica il face mai nutrituv, nu stiu daca sa iau sau nu. Si probioticele ajuta la imunizare (a mea si a bblinei).

Voi ce suplimente ati luat?

Daria Alessia (12.07.2009)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Da, da, da, acizii grasi omega-3 sunt fff importanti, eu am zis la toata lumea asta de cate ori am avut ocazia. Bebe nu are de unde sa ia asa ceva, decat de la noi, si grasimile astea sunt esentiale pt dezvoltarea creierului lui. Pe de alta parte si noua ne prind bine, ne ajuta in ce priveste memoria sau daca avem mici episoade de depresie.

Daca nu poti manca somon, asta fiind cea mai buna sursa, dar nu singura, atunci poti lua capsule cu ulei de peste. Dar sa fii atenta ce scrie pe cutie, sa fie purificat sau extras din pesti care nu au o mare concentratie de mercur (probabil ca mai toate sunt asa, dar nu strica sa te asiguri).

Eu iau Arctic Omega (nu stiu ce produse sunt in Ro): http://www.amazon.com/Nordic-Naturals-Arctic-Omega-1000/dp/B000M9DKVK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzix spune:

Si eu am inceput sa iau Omega3 inca de la inceputul alaptarii (regret ca nu am luat si in sarcina..nu auzisem inca de efectele sale benefice asupra copilului); mai iau Calciu si Elevit.

PS. Stam bine si cu somnicul si cu productia de lapte. Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Zuzix si musetto, merci pentru raspunsuri. Vad ca omega3 al tau, musetto, e de 1000mg, wow, citisem ca 300 e ok, deci trebuie mai mult?

Eu am luat omega in ultimul trimestru de sarcina, si apoi ce a mai ramas dupa, dar nu stiam daca in tp. alaptarii mai e necesar sau nu, o sa iau din nou .

Alte suplimente ati luat? Sau numai Omega? Asta in conditiile in care mananc destul de ok, dar oricum sunt zile fara sa bag un fruct sau zilnic legume oare mai trebuie ceva?

Stiu ca poate e offtopic, dar oricum ajuta pt. mamele care alapteaza, pupici!

Daria Alessia (12.07.2009)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Motana, chiar ai pus o intrebare f. buna. E corect ce ai citit, cu precizarea ca cele 300 mg de care stiai se refera la cantitatea de DHA. Acele 1000 mg de pe cutia mea reprezinta cantitatea totala de uleiuri (deoarece mai sunt si altele) din capsule. DHA-ul din ele e doar 220 mg/capsula. Din cate am citit si eu, indicat este sa luam cel putin 200 mg de DHA pe zi, ideal 300. Cum mai mananc din cand in cand si peste, am zis ca e ok. In orice caz, sfatul meu este sa vorbiti si cu doctorul vostru. Eu asa am facut, nu le-am luat dupa ureche, pt ca imi era frica sa bag orice in gura pe vremea aia (eram insarcinata cand am luat prima data).

Legat de alte suplimente, tot doctorita care mi-a urmarit sarcina mi-a prescris automat in primul an de alaptat aceleasi prenatale pe care le-am luat si in timpul sarcinii. Pare sa fie o chestie de rutina aici.

Zuzix, bravo :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

MOntana,e bine sa manaci cat mai variat si cat mai sanatos. Fructele si legumelecat si carnea sunt esentiale in regimul mamei care alapteaza.
bafta multa si la cat mai mult laptic!

Votati-o pe ANA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabojuc spune:

dragele mele vreau sa va multumesc ca ati fost alaturi de mine. vine laptic bine de tot acum. alexandra papa cu placere insa e deranjata rau de dureri de burtica. mi-e o ciuda ca are durerile astea tocmai acum cand e laptic. sper sa scapam repede de ele sa manance linistita.
multumesc inca o data. aici pe forum am gasit sustinerea de care aveam nevoie. daca ma luam dupa cei din jur in ziua de azi nu mai aveam lapte si imi hraneam fetita cu lapte praf la biberon. a fost greu si probabil va mai fi inca ceva vreme dar gasim de undeva puteri sa trecem peste toate. pupici

www.flickr.com/photos/22219026@N04/" target="_blank">POZE

alina, mami de Alexandra


Mergi la inceput