Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 45

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinabojuc

dragele mele vreau sa va multumesc ca ati fost alaturi de mine. vine laptic bine de tot acum. alexandra papa cu placere insa e deranjata rau de dureri de burtica. mi-e o ciuda ca are durerile astea tocmai acum cand e laptic. sper sa scapam repede de ele sa manance linistita.
multumesc inca o data. aici pe forum am gasit sustinerea de care aveam nevoie. daca ma luam dupa cei din jur in ziua de azi nu mai aveam lapte si imi hraneam fetita cu lapte praf la biberon. a fost greu si probabil va mai fi inca ceva vreme dar gasim de undeva puteri sa trecem peste toate. pupici

www.flickr.com/photos/22219026@N04/" target="_blank">POZE

alina, mami de Alexandra






FE-LI-CI-TARI!
Sa fii mandra de tine, tu ai reusit.
Ai sa vezi ca pe masura ce trece timpul o sa ai tot mai multa incredere in tine. M-am abtinut sa-ti raspund cand ai scris prima data de mama ta care a alergat sa faca un biberon. Mereu sunt ajutoare binevoitoare in jur, ideal ar fi sa fie orientate unde e cu adevarat nevoie: la facut mancare, la curatenie, cumparaturi, ca tu sa te poti ocupa de bebe.

PS: ce te face sa crezi ca bebelusul tau are dureri de burta?

Tandem de fetita (20.07.2006) si baietel (20.04.2009)

asa a fost

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

Dragi mamici,
Ajutor

Sunt mamica unui baietel de 8 saptamani si va rog sa ne ajutati cu sfaturi in problema noastra. Eu sunt adepta alaptatului exclusiv si sunt atat de convinsa ca lui bebe cel mai bun lapte ii vine de la mami ca imi vine sa plang acum cand bebe refuza sanul.

S-a nascut cu greutatrea de 3200 prin cezariana, asadar nu l-am pus la san in primele ore, ci doar a doua zi. La spital am baut 4 litri de lichide si bebe nu prea sugea si bineteteles, ca am facut furia laptelui. Inainte de a iesi din spital, am fost mulsa foarte dureros cand sunt sanii tari ca piatra.Am ajuns acasa cu greutatea de 3040g.

Am mers pe principiul alaptat la cerere si ca pot sa mananc in perioada alaptarii orice (mai putin varza, mazare, rosii, struguri, etc). Problemele au aparut din a doua zi acasa ca eu mancam nectarine si bebe plangea mult de colici. Am scos fructele din meniu si mai toate mancarurile cu legume si bebe nu a mai avut colici, insa dupa 3 saptamani luase in greutate doar 10g , adica avea 3050g. Mai mentionez ca ma mulgeam si mai mult de 30-40ml nu reuseam sa scot.

Pana atunci ma tinusem tare si nu avem formula in casa ca am vrut cu tot dinadinsul alaptare exclusiva pentru bebe. Doctorita pediatra m-a sfatuit sa ii completez cu formula. Pe atunci m-am stresat puternic ca ii dau copilului lui handicap de crestere si dezvoltare din cauza ambitiei mele, asa ca am completat cu formula. La inceput cate 90ml si bebe manca de parca nu mai mancase de 3 zile, tot pe atunci am introdus si suzeta.

In prima saptamana dupa ce am introdus completarea (NAN 1 HA) a luat 320g, in a doua 450g, in a 3a 220g, in a patra 130g si avea luni pe 2 nov 4130g. O sa vedem luni seara cat a mai luat de atunci.

Eu am crescut productia de lapte, si ma mulg dupa fiecare masa, intotdeuna il pun intai la san si abia apoi primeste bibe. Mananca de 4 ori pe zi. Intai san, atunci cand accepta si apoi 120 ml de formula la mesele din timpul zilei, noaptea cand se trezeste, incerc iar cu sanul si in loc de formula ii dau cu biberonul 120 ml lapte, muls de la mine.

Nu am lapte sa tasneasca atunci cand il pun pe bebe la san dar stiu ca am, ca ma mulg dupa fiecare masa a lui si reusesc sa scot si 80ml.

Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti cum sa il fac sa nu mai refuze sanul.
Inca ceva, de la sanul stang nu curge asa de bine ca de la dreptul si chiar si cand accepta sanul, pe stangul mai mult de 2 minute nu il tine in gura si plange.

Multumesc mult anticipat pentru orice sfat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabojuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui paulush

PS: ce te face sa crezi ca bebelusul tau are dureri de burta?

Tandem de fetita (20.07.2006) si baietel (20.04.2009)

asa a fost

poze



Pai se screme tare mult si se inroseste toata. da din picioruse si din manute. are gaze cat cuprinde si parca e un razboi la ea in burtica, ma refer la sunete. si tipa biata si incepe sa planga apoi urla infiorator. mai face si kk de multe ori. ma gandesc ca altceva nu are ce fi.

www.flickr.com/photos/22219026@N04/" target="_blank">POZE

alina, mami de Alexandra


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

ANomis, intai intrebari: a avut icter mai pronuntat? A fost somnolent in acele prime trei saptamani/ Cat de des cerea lapte sau cat de des il alaptai/ Intreb, fiindca daca n-ai fi avut suficient lapte si i-ar fi fost foame ai fi sesizat! Acum cat timp suge de la tine pana se enerveaza?
Acum, mi se pare ca esti pe cale sa-l intarci, la cat spui ca bea din bibe, chiar daca inainte suge de la tine! Ar trebui sa-l hranesti mult mai des o perioada, pana-l reobisnuiesti numai la san. Sa renunti la biberoanele de peste zi, chiar cu riscul de a-l tine 'atarnat' de tine o perioada. Eventual, doar seara supliment, ca sa te odihnesti noaptea si sa sporesti productia de lapte. Si parerea mea e ca n-ar strica niste ceaiuri sau suplimente, fiindca se poate sa-ti fi scazut lactatia, de vreme ce bebelusul se cam satura si cu bibe.
Cred ca ar trebui sa te lamuresti si ce s-a intamplat in acele 3 saptamani in care el nu a luat in greutate. Asta pentru linistea ta sufleteasca. Parerea mea e ca poti sa te reintorci la alaptatul exclusiv!
Cu fetita mea, primul copil asta s-a intamplat:icter, somnolenta, n-a luat in greutate! Al treilea idem, dar stiam problema si nu m-am panicat, l-am hranit des,etc Si chiar si asa a recuperat incet greutatea de la nastere. Apoi a fost ok.


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

anomis28, nu am inteles foarte bine la ce te referi cand spui ca bebe refuza sanul. Din ce scrii tu, pare ca totusi suge un pic de fiecare data, nu e vorba ca nu accepta sa puna gura pe el. Daca suge macar un pic, atunci inseamna ca nu e vorba de o vreo "greva", ci mai degraba e din cauza ca s-a obisnuit cu biberonul+formula.

Trebuie sa il reinveti pe bebe sa stea cat mai mult la san. Daca nu te oboseste prea tare, tine-l aproape neintrerupt, asta este metoda cea mai buna ca sa ajungi sa produci lapte suficient si in acelasi timp incearca sa scazi gradat cantitatea de formula.

Ofera-i la inceputul mesei sanul din care curge mai mult lapte. In felul acesta isi va potoli foamea si apoi va avea mai multa rabdare sa stea agatat si de sanul care produce mai putin. Apoi tine-l la sanul neproductiv cat de mult posibil, sa il foloseasca pe post de suzeta, si ai sa vezi ca o sa creasca productia de lapte si la el (ca idee, sa stii ca aproape intotdeauna un san va produce ceva mai mult decat celalalt).

Acum inca ceva, in cazul nedorit in care nu se rezolva relativ repede problema cu reobisnuitul la san, incearca sa iti cumperi o pompa foarte eficienta (gen Medela duala electrica) si pompeaza cat de des poti. Storeaza laptele si hraneste copilul cu el. De ce spun asta? Pt ca laptele tau e oricum mai bun decat formula si e pacat sa nu ajunga la bebe. Dar eu sunt optimista si cred ca daca ai rabdare sa iti tii baietelul cat mai mult timp lipit de pieptul tau, sunt sanse mari sa ajungi sa il alaptezi exclusiv.

Mult succes!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Acum am vazut ca ai scris undeva ca ii dai si lapte de-al tau cu biberonul. E mult mai bine decat sa ii dai formula, bravo!

Dar vreau sa accentuez ce am zis mai sus: e foarte important sa il tii pe bebe lipit de pielea ta cat mai mult, sa se ataseze de corpul tau, de mirosul tau... Va deveni dependent de senzatia aceasta foarte placuta, de confort, caldura si protectie si in felul acesta va fi mai dispus sa isi caute hrana doar acolo. Si va uita de biberon!

Alina, e posibil ca bebe sa inghita fie aer, fie prea mult lapte cand incepe sa suga. Daca acesta din urma e motivul, incearca sa reglezi fluxul laptelui (cred ca ti-am scris intr-un mesaj anterior despre asta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

Draga Bee,


Multumesc mult penttru raspuns
am raspuns cu albastru mai jos.

Citat:
citat din mesajul lui Bee

ANomis, intai intrebari: a avut icter mai pronuntat?
Cred ca da, mie nu mi s-a parut dar doctorita pediatra cand venea in vizita zicea ca mai are putin icter. foarte somnolent nu era.... sau fiind primul copil nu mi-am dat seama. eu ma gandeam ca asa dorm ei.

A fost somnolent in acele prime trei saptamani/ Cat de des cerea lapte sau cat de des il alaptai/
il alaptam la maxim 3 ore. Au fost nopti cu colici cand statea agatat de mine si papa din ora in ora.

Intreb, fiindca daca n-ai fi avut suficient lapte si i-ar fi fost foame ai fi sesizat! Acum cat timp suge de la tine pana se enerveaza?

depinde de starea lui, cred. Il pun la sanul mai productiv si uneori nici pe el nu il vrea, cum simte, textura, (ca nu e mai tare ca de bibe) cum incepe sa planga. Alteori, sta 5 min sau 10 min la sanul productiv, adica la dreptul i maxim 5 la stangul.

Acum, mi se pare ca esti pe cale sa-l intarci, la cat spui ca bea din bibe, chiar daca inainte suge de la tine! Ar trebui sa-l hranesti mult mai des o perioada, pana-l reobisnuiesti numai la san.

Sa renunti la biberoanele de peste zi, chiar cu riscul de a-l tine 'atarnat' de tine o perioada.
asta ar insemna sa fiu sigura ca prooduc eu, cel putin 360 ml de lapte pe zi. , nu cred ca am atat.ce pot sa fac? o sa stea nemancat. Acum am crescut productia de lapte de la alpatat plus 30-40 ml la alpatat (putin e drept)si muls pe zi, dupa fecare masa, in total 100-140 ml

Eventual, doar seara supliment, ca sa te odihnesti noaptea si sa sporesti productia de lapte. Si parerea mea e ca n-ar strica niste ceaiuri sau suplimente, fiindca se poate sa-ti fi scazut lactatia, de vreme ce bebelusul se cam satura si cu bibe.
Beau aprox. 4 litri de ceaiuri pe zi de chimen, fenicul si anason, iau galafor si mai beau si ceai Hipp natal pentru lactatie.

Cred ca ar trebui sa te lamuresti si ce s-a intamplat in acele 3 saptamani in care el nu a luat in greutate. Asta pentru linistea ta sufleteasca.
Ai dreptate, ma tot gandesc ce a fost atunci. La cum manca bebe dupa ce am introdus formula, m-am gandit ca nu am avut suficient lapte. Chiar daca statea cate o ora la san, cred ca doar molfanea, nu tragea.

Parerea mea e ca poti sa te reintorci la alaptatul exclusiv!
Eu sper din tot sufletul! Sa te auda Dzeu.

Cu fetita mea, primul copil asta s-a intamplat:icter, somnolenta, n-a luat in greutate! Al treilea idem, dar stiam problema si nu m-am panicat, l-am hranit des,etc Si chiar si asa a recuperat incet greutatea de la nastere. Apoi a fost ok.

Pe mine m-a speriat ca in primele 3 spatamani nu luase decat 10g versus greutatea cu carea am iesit din spital si am evitat cu greu o depresie mica.
Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)
http://www.dropshots.com/dochia


Multumesc frumos de raspuns nca odata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

Draga musetto,
pentru raspuns


Citat:
citat din mesajul lui musetto

anomis28, nu am inteles foarte bine la ce te referi cand spui ca bebe refuza sanul. Din ce scrii tu, pare ca totusi suge un pic de fiecare data, nu e vorba ca nu accepta sa puna gura pe el.

Cel mai des pune gura pe el, il simte ca textura, si incepe sa planga, ii povestesc ce bun e si il accepta dar se face covrig la inceput. Nici nu mai respir cand reusesc sa-l fac sa ia sanul de teama sa nu se razgandeasca. Doar de 3 ori m-a refuzat si nu a luat nimic. In momentele alea incepe sa planga si nu se opreste pana nu ii dau suzeta sau bibe.

Daca suge macar un pic, atunci inseamna ca nu e vorba de o vreo "greva", ci mai degraba e din cauza ca s-a obisnuit cu biberonul+formula.

Trebuie sa il reinveti pe bebe sa stea cat mai mult la san. Daca nu te oboseste prea tare, tine-l aproape neintrerupt, asta este metoda cea mai buna ca sa ajungi sa produci lapte suficient si in acelasi timp incearca sa scazi gradat cantitatea de formula.
cred ca asta ar fi solutia

Ofera-i la inceputul mesei sanul din care curge mai mult lapte. In felul acesta isi va potoli foamea si apoi va avea mai multa rabdare sa stea agatat si de sanul care produce mai putin. Apoi tine-l la sanul neproductiv cat de mult posibil, sa il foloseasca pe post de suzeta, si ai sa vezi ca o sa creasca productia de lapte si la el (ca idee, sa stii ca aproape intotdeauna un san va produce ceva mai mult decat celalalt).

Acum inca ceva, in cazul nedorit in care nu se rezolva relativ repede problema cu reobisnuitul la san, incearca sa iti cumperi o pompa foarte eficienta (gen Medela duala electrica) si pompeaza cat de des poti. Storeaza laptele si hraneste copilul cu el. De ce spun asta? Pt ca laptele tau e oricum mai bun decat formula si e pacat sa nu ajunga la bebe. Dar eu sunt optimista si cred ca daca ai rabdare sa iti tii baietelul cat mai mult timp lipit de pieptul tau, sunt sanse mari sa ajungi sa il alaptezi exclusiv.

Mult succes!





inca odata multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Citat:

Pai se screme tare mult si se inroseste toata. da din picioruse si din manute. are gaze cat cuprinde si parca e un razboi la ea in burtica, ma refer la sunete. si tipa biata si incepe sa planga apoi urla infiorator. mai face si kk de multe ori. ma gandesc ca altceva nu are ce fi.

www.flickr.com/photos/22219026@N04/" target="_blank">POZE

alina, mami de Alexandra






In Africa nimeni n-are colici. Bebelusii stau in carca sau la tzatza toata ziua. Tu chiar crezi ca treizeci de partzuri o fac sa "planga apoi urla infiorator"??
VREA IN BRATE.
Urasc catalogarile de tipul "are colici" "e un bebe nervos".
Bebe vrea in brate. Continuu, in miscare, in somn, in veghe si in liniste. Vrea in brate. cand nu stii ce sa faci dezbraca-ti partea superioara a corpului si pune bebe pe tine. gol (sau in pelinca/pampers). Nu pe camasa ta de matase, nu in bodyul lui frumos. In brate, piele cu piele.

E reteta mea pentru "colici", e un secret.Tine-l pe tine, sa vezi cum ii trece tot.
Caca des zi mersi ca nu-i trece. E normal. Si daca nu face iar ne-am ingrijora ca nu-i normal.
E normal caca des, plans asa cand nu e in brate, gaze, chircituri si roseata. Ce vrem, sa se puna cu degetul la tampla sa ne zica ce si cum despre impactul cu aterizarea pe pamant??
Colici au un procent infim din bebei, al tau plange 3 ore continuu fara nici o alinare (mancare, somn, mama, leganat)? Nu? esti o norocoasa. Ai un bebe normal. da-i ce-ti cere
= caldura si aliment.
Daca nu functioneaza scrie poate mai am idei.

Tandem de fetita (20.07.006) si baietel (20.04.02009)

asa a fost

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

vin si eu cu intrebare nu legata neaparat de alaptare
am o fetita de 1 an jumate pe care o alaptez si sper sa mai pot sa o alptez pana la anul in vara cel putin
problema e ca de azi vara de prin august cand imi apare cand imi dispare o "galma" la unul din sani aprope de subbratz.mie frica sa nu fie ceva grozavie si nu stiu la ce doctor ar trebui sa ma duc ?? ginecolog? si mai ales mamografie se face in alaptare?

multumesc
Erika

Mergi la inceput