Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 43

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Motana, mult succes ! La inceput e mai greu, pana invata puiul sa suga eficient... La mine chiar a fost dificil pana pe la 6 luni (am trecut si eu cu ea prin cateva nursing strikes) si iti marturisesc ca nu credeam ca o sa ajung la performanta asta. Dupa 6 luni insa (si nu peste noapte, ci treptat), a inceput sa fie o experienta minunata, atat pt mine cat si pt bebe. Acum lupt in sensul celalalt, sa ii pun stop .

Puisorul (Ani), eu am vrut sa o intarc treptat pe fiica-mea, sunt de principiul ca nu e bine dintr-o data, nici pt mama, nici pt copil. Problema e ca nu am reusit, dar deloc. Adica nu am reusit sa scot nici macar o masa. Asta si pt ca nu suport sa planga copilul, cedez imediat ce o vad ca se schimonoseste la fatza... La fel ca tine, mai dormim si cu ea in pat si suge si peste noapte. Pana la urma degeaba am zis eu ca o intarc, in practica nu s-a intamplat mai nimic, desi l-am implicat si pe taica-sau. Ideal ar fi sa renunte ea de buna voie, dar am citit undeva un articol scris de o profa americanca si zicea acolo ca puiul de om, in mod normal, e "programat" de natura sa se intarce singur in jurul varstei de 3 ani si jumatate, chiar 4. Pana acolo nu vreau sa ajung totusi, deci daca ea nu renunta, s-ar putea sa trebuiasca sa intervin cumva. Inca ma gandesc la o solutie... Iti urez si tie mult succes , sper sa reusesti sa rezolvi problema asta fara sa sufere puiul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

alexa101, singurul lucru care imi vine in minte ar fi sa incerci sa oferi mai intai laptele la masa si abia apoi alt gen de mancare. Nu prea stiu ce sa te sfatuiesc, dat fiind ca fiica-mea nu a fost hranita cu formula. Iti urez mult succes, sa scapati de problema asta cat mai repede!

mami_alexia, am citit cu mare atentie ce ai scris si uite cum vad eu lucrurile: tu spui ca ai avut lipsa de lapte, nu ca a respins copilul sanul. In situatia asta sfatul tau este excelent: tine copilul la san, pt ca va suge continuu chiar daca nu primeste mare lucru la inceput, dar va stimula productia... Adica cererea si oferta de care vorbim atat de des aici.

Dar la Alina a fost diferit, ea zice ca a respins fetita sanul. Deci cum facem sa rezolvam chestia cu cererea si oferta daca bebelusul nici macar nu vrea sa ceara? Mai intai tb sa il convingem sa ceara :)

Atunci cand exista aceasta problema, de refuz a sanului, primul lucru care tb facut este sa incercam sa convingem copilul sa il accepte din nou si asta fara sa il facem sa sufere. Asta nu inseamna sa ii dam o sticla plina cu formula in locul sanului si sa ne culcam pe-o ureche ca am scapat de griji, eventual sa trecem cu totul pe alimentatie artificiala, cum spui ca a facut prietena ta. Nici vorba de asa ceva. Ideal este ca bebelusul sa ceara sanul, dar... situatiile speciale cer interventii speciale. Daca bebe nu vrea cu nici un chip sanul si ajunge sa se infometeze foarte tare, atunci cea mai buna solutie pe moment este sa ii dam un pic de lapte din sticluta (lapte de-al nostru in primul rand, formula doar daca nu se poate altfel) pana cand se linisteste din plans si ii trece criza. Abia apoi incercam sa il punem la san. Asa cum am scris mai sus, un copil care a respins sanul violent este mult mai usor de convins sa il accepte din nou atunci cand e calm, nu cand e in mijlocul unei crize.

Eu stiam de metoda cu "lasa-l sa planga, o sa ii treaca", dar in opinia mea nu e buna, mareste aversiunea fatza de san, iar in cazul in care copilul e cu adevarat incapatanat si nu vrea sa suga poate duce chiar la deshidratare.

Nu stiu cat de relevant este cazul meu, dar va spun ca eu nu m-am temut ca daca ii dau copilului si din biberon o sa respinga sanul. Oricum nu am avut de ales in primele 9-10 zile, pt ca fetita s-a nascut cu probleme de glicemie, mie mi-a venit laptele abia dupa 5-6 zile si ea trebuia hranita neaparat in timpul asta. Dar m-am gandit ca in scurt timp va ajunge sa caute/prefere oricum sanul, pt ca primeste de acolo mult mai mult decat hrana: caldura, confort, liniste, protectie. Si asa s-a si intamplat: cu exceptia unor episoade izolate, am fost singura ei sursa de hrana si de asemenea si singura ei suzeta (pt ca le-a scuipat pe alea primite cadou :).

Concluzia mea este sa nu cadem in extreme, gen lasat copilul sa planga pana oboseste sau dimpotriva trecutul cu totul pe biberon. Calea de mijloc, cu solutii sensibile, adaptate in functie de situatie, ramane cea mai buna. Asta e parerea mea... Fiecare sa faca asa cum crede ca e mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns birth_reborn spune:

Grup de sprijin pentru alaptare – colectia toamna-iarna; 2009

“A 3-a editie a grupului de sprijin da; startul la sanatate!

Pentru colectia de toamna-iarna am ales cele mai tari nuante: nutritie echilibrata, imunitate de nota 10, dezvoltare psiho-afectiva la superlativ!

Iti doresti ca în acest sezon sa ai un copil ferit de complicatiile infectiilor respiratorii?

Ai vrea sa-i dai cel mai bun ingredient pentru dezvoltarea neuronala în primul an de viata?

Te întrebi cum îi poti oferi copilului tau o baza afectiva solida, cum poti raspunde la nevoile lui esentiale, acelea de contact cu tine, de caldura si de siguranta, de protectie si de respect?

Cauti o solutie simpla, fireasca, de a oferi tot ce este mai bun si mai natural copilului tau?

Ai doi sâni?
Daca îi folosesti pentru a-ti hrani puiul, atunci ai sanse foarte mari sa ai un copil sanatos, plin de vitalitate si de energie!

În acest sezon se poart#259; copiii alaptati! Ai si tu unul?
Vino împreuna cu el la Grupul de sprijin pentru alaptare, duminica, 1 noiembrie, intre orele 17-19, la sediul Consiliului Tineretului din România, P-ta Valter Maracineanu nr.1-3, intrarea 5, camera 139-141, sector 1, Bucuresti.

Echipa noastra îti va raspunde la întrebari si te va ajuta sa fii la curent cu noile trenduri în alaptare!”


Va rugam sa confirmati participarea la:
contact@nastecumsimti.org



Participarea este gratuit#259;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabojuc spune:

fetelor ne descurcam din ce in ce mai bine. seara face scandal puisorul. uneori reusim sa o calmam si sa ia tzitzi alteori nu. acuma asta e. poate in curand reusim 100%. e minunata la san. ii place si sa doarma la mine pe piept. ieri a dormit asa 2 ore jumate. nu am indraznit sa fac nicio miscare. cand s-a trezit eram toata amortita. dar ce conteaza era atat de frumusica si atat de odihnita.


www.flickr.com/photos/22219026@N04/" target="_blank">POZE

alina, mami de Alexandra


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzix spune:

Sunt mamica unui baietel de 4 luni, si de cateva zile am inceput sa imi fac probleme in ceea ce priveste productia de laptic. Bebe a avut 2 saptamani in care se trezea noaptea din ora in ora, sugea un pic si adormea la loc. Acu, de 2 zile parca doarme ceva mai bine, adica se trezeste doar de 2 ori pe noapte. Totusi, eu imi simt sanii moi, si am senzatia ca bebe nu se mai satura. Trage foarte foarte puternic (am sfarcurile praf) si de multe ori se agita la san. De dimineata a dormit de exemplu 3 ore, insa la fiecare ora se trezea si plangea...adormea iar dupa ce sugea.
In doua seri am incercat sa ii dau seara un biberon cu Nan...nu a vrut nici o picatura...se uita la mine plangand...mi se rupea inima.
Iau in fiecare zi stimulente pt lactatie (galactigilm galactofor, stil tee, ceaiuri de lactatie) nu sunt stresata, nu sunt tensionata...si totusi...oare se intampla ceva cu lapticul meu?
Si cand simt ceva lapte in sani, cand papa trage de 5 ori cu sete din san si am senzatia ca l-a supt pana la ultima picatura.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzix spune:

Pls?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Zuzix, s-ar putea sa fie un puseu de crestere. De aceea nu ii ajunge laptele. Solutia este sa il tii pe bebe la san cat mai mult, fara program. Cu cat suge mai des, cu atat va creste mai rapid si cantitatea de lapte. In cateva zile ar tb sa se regleze productia. Succes si sper sa se rezolve repede problema. A, si legat de laptele pe care il simti in sani, nu iti face prea multe griji, sigur ai mai mult decat simti tu ca ai. Iar bebe la 4 luni suge evident mai puternic si mai eficient decat o facea cand era mai micut.

Alina, felicitari si mult succes in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzix spune:

Multumesc pentru sfaturi, am rabdare si sper ca va fi mai bine. Mai ales cand am vazut cum reactioneaza in fata biberonului am zis ca mai bine beau o cutie de Galactogil decat sa-l fortez sa pape lapte praf:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Zuzix, cum a zis si Musetto e posibil sa aiba un puseu de crestere. Nu dispera si nu ii da lapte praf. Pe ce trece timpul nu o sa mai simti sanii plini dar asta e din cauza ca secretia de lapte s-a reglat si nu se mai produce lapte in exces. Laptele se declanseaza doar in momentul in care suge bebelusul, in rest sanii sunt goi. Si pe masura ce creste copilasul nu mai sta la san asa mult, trage mai puternic si se satura mai repede.

Te asteptam cu vesti bune

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Asa zboara kg mele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa101 spune:

Buna fetelor, am incercat din toate biberoanele si canute speciale, degeaba cand ii vine in gurita lapte il inghite dar imi ia cu mainile biberonul sau canuta si mi-o arunca intr-o parte, nu vrea lapte, parca nu-i mai place deloc, stie ffffffff bine care este biberonul de ceai si care de lapte, cand il vede intoarce capul si tine buzele stranse sa nu-i mai dau. Abia reusesc cand adoarme seara sa ii dau 50 ml lapte Nan 2.

Mergi la inceput