Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 42

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Alina, cat timp sta fetita ta la tine in brate? E micuta, ar trebui sa o tii in brate aproape tot timpul. Daca mama ta s-a repezit cu biberonul de lapte praf la ea, inseamna ca mama ta te ajuta! Pai sa te ajute cu orice mai putin cu copilul! Copilul e grija si responsabilitatea ta! Mai ales s-o hranesti. Nu lua in seama sfaturi de genul: urla de foame, laptele tau nu e bun, nu-i place laptele, etc. Uita de biberon cateva zile, ai grija sa mananci bine, sa bei lichide suficiente si sa o pui la san cat de des ti se pare ca vrea ea sa suga (asta inseamna si din ora in ora). Totusi pot fi colici daca zbiera din gura de sarpe si te impingea cu piciorusele. Iti trebuie muuulta rabdare si convingerea ca poti sa alaptezi cu succes, fiindca asta e cel mai bun lucru pentru copilul tau si pentru tine! Si nu o mai cantari o saptamana. Nu te mai gandi la ml de lapte, grame ale copilului si ore de somn sau ore intre supt. Astea sunt cele care omoara increderea mamei in capacitatea ei de a face un lucru natural cum e alaptatul. Sa ne spui cum merge!


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabojuc spune:

Stiu ca nu e bine faza cu biberonul. am tot incercat sa ii explic mamei ca eu vreau sa o las doar la san dar ea nu intelege cum o pot lasa pe fata sa urle de foame.
Merg ca vad ca plange fetita.

www.flickr.com/photos/22219026@N04/" target="_blank">POZE

alina, mami de Alexandra


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Alina, stiu ca o sa te mire ce iti spun, dar mama ta s-ar putea sa aiba dreptate. Daca bebelusa refuza sanul si incepe sa ii fie foarte foame, cel mai bun lucru in acel moment este sa o hranesti, chiar daca asta inseamna sa ii dai biberon. Ideal ar fi sa fie lapte de-al tau in acel biberon, dar daca nu e posibil, atunci si formula e ok.

Explicatia e simpla: daca bebe ajunge sa asocieze pusul la san cu foamea crancena, va dezvolta o aversiune fatza de san si va fi din ce in ce mai greu sa o convingi sa suga din nou.

In legatura cu cantitatea de lapte, sunt doua cazuri care pot crea pb: fie vine prea putin lapte si bebe nu are rabdare sa suga pana primeste suficient, fie ai prea mult lapte si bebe nu poate regla fluxul si se ineaca, asa cum scria puisorul. In ambele cazuri solutia este sa pompezi tu un pic pana cand obtii un flux "normal" si apoi sa o pui pe fetita la san. De asemenea, daca fetita este deja foarte infometata, poti sa ii dai sa bea din sticluta pana i se mai potoleste foamea si abia apoi, cand ai in brate un copil relativ calm si multumit, sa incerci sa o pui si la san. Ea tb sa inceapa sa asocieze sanul cu PLACEREA, altfel il va refuza, chiar daca ii este foame.

Metode pe care e bine sa le practici in paralel:

1) sa tii fetita cat mai des in contact cu pielea ta, asa cum zicea si Bee; si sa ai grija sa mirosi la fel, eu am patit-o cu fiica-mea, m-a refuzat violent din cauza ca schimbasem gelul de baie, care mirosea diferit.

2) sa ii oferi sanul des, mai ales cand e pe jumatate adormita, atunci va fi mai putin dispusa sa il respinga.

3) sa incerci o mie de pozitii de alaptat pana le gasesti pe cele preferate de fetita ta.

4) sa alaptezi intr-un mediu placut (nu prea multa lumina si nu prea mult zgomot).

5) sa nu obligi copilul sa stea la san daca te-a refuzat violent; renunta pe moment si incearca mai tarziu. De-asemenea, nu o lasa sa simta ca esti frustrata. Dupa cum spuneam mai sus, copilul tb sa ajunga sa asocieze sanul cu ceva pozitiv, cu confort si placere, altfel il va refuza in continuare.

6) asta e doar pt tine: chiar daca ti se pare ca nu iese mult lapte cu pompa, tu fa efortul si pompeaza atunci cand bebe nu vrea sa pape. Altfel te poti trezi fara sa iti dai seama cu o mastita sau alte complicatii sau poate sa inceapa sa scada cantitatea de lapte. Ai grija sa ai o pompa foarte buna, cele electrice duale sunt cele mai eficiente.

Ai multa rabdare chiar daca e greu. Persista in incercarile tale de a o reobisnui cu sanul si vei reusi cu siguranta. O sa vezi, greu cu adevarat o sa fie mai tarziu, cand o sa trebuiasca sa o intarci (glumesc si nu prea, ca fiica-mea are 2 ani si 2 luni si inca n-am reusit sa o conving sa renunte la supt).

Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

musetto pt ca inca mai alaptezi. As vrea sa ajung ca voi, noi abia 3 luni avem, dar tot numai san, suntem la inceput.
Pupici.

Daria Alessia (12.07.2009)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Musetto, felicitari in primul rand . Ai incercat sa o intarci treptat sau cum? Nu de alta dar si pitica mea are un an si 9 luni si ma gandesc sa ne intarcam pe la 2 ani. As prefera metoda in tarcatului treptat dar nu stiu daca va functiona mai ales ca doarme cu noi .

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Asa zboara kg mele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabojuc spune:

Ieri a fost o vecina la mine. lucreaza la spital asistenta la maternitate. eu habar nu aveam.a stat cu mine sa vada cum alaptez. pozitia e ok, bebe ok insa laptele nu e destul. atunci normal ca daca fata e infometata urla ca din gura de sarpe ca nu ii vine lapte cum trebuie. asa ca nu am ce face decat sa ii dau completare iar eu sa fiu calma sa pap bine, sa beau bine si sa ma mulg bine. faza cu mulsul ma termina ca nu reusesc decat 20,30, 50 ml. fac dus, tin comprese calde pe sani si incepe sa curga lapte din sani si degeaba, cantitatea e mica. am ajuns sa ii dau sanul si la 15 minute dupa ce a stat 1 ora la san. a mai supt ea ceva juma de ora si a inceput sa urle. cand i-am dat biberonul a supt 120 ml. de lapte. deci clar nu e lapte. am vazut-o zilele astea ca ii place tare mult la san. e minunata cum zambeste cu sanul in gura si incepe sa zica ea ceva de placere acolo. bineinteles asta se intampla cand e satula.
Beau in fiecare zi 1 l lapte, 1l ceai pt stimularea lactatiei, 1-2 iaurturi de 220 gr, supa de pui in general. daca mai bag ceva lichide nu mai pot manca nimic.
Iar faza cu mama sa stiti ca ma scoate din sarite. noroc ca nu sta decat 3-4 zile pe saptamana. dar sunt de ajuns. cand incepe fata sa planga vine si mi-o ia din brate de parca eu as fi handicapata si nu stiu sa o calmez. i-am zis sa nu mi-o mai ia ca nu imi place si s-a suparat rau de tot si a zis ca ea e in plus acolo si bla bla bla. daca pun sa fac ceva de mancare si apoi stau cu fata si o rog pe ea sa continue zice lasa ca stau eu cu ea du-te tu si fa ce vrei deci halal ajutor. inca mai am putere sa zambesc. sincer sunt mai calma cand nu e aici.
Multumesc mult de sfaturi, inca nu ma dau batuta. cine stie poate sare iepurasul de undeva.
Pupici, va tin la curent cu evolutia.

www.flickr.com/photos/22219026@N04/" target="_blank">POZE

alina, mami de Alexandra


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa101 spune:

Fetelor fata mea are 7 luni jumatate si de la 5 luni nu mai vrea lapte, il bea doar dupa ce adoarme putin.
Papa cereale, fructe cu biscuiti, piure, iaurt cu biscuiti sau cereale, si lapte doar cand adoarme putin.
La 5 luni jumatate - i-am schimbat Humana 2 cu Nan 2 si degeaba, am pus si cereale sa-i schimb gustul nimik.
Vi sa intamplat si voua? Nu stiu cum sa o fac sa bea lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Alina, tu stii mai bine ce si cum dar eu nu as avea incredere in respectiva asistenta. De unde stie ea ca e lapte putin? Ti-am spus ca scosul cu pompa e total irelevant. Daca suge din sticla poate inseamna ca ii place ca din sticla vine usor. Secretia de lapte functioneaza pe baza de cerere si oferta. Cu cat bebita suge mai mult cu atat e mai mult laptic. Daca va fi satula de la laptele praf va suge mai putin, laptele va fi tot mai putin si intri intr-un cerc vicios.

Imi cer scuze daca insist prea mult dar am vazut ce mult iti doresti sa alaptezi

Alexa, din pacate nu am experienta necesara ca sa iti dau un sfat. Ai incercat sa ii schimbi biberonul cu o sticla dintr-aia cu tusca cu trei gauri? Poate vine prea incet din sticla.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Asa zboara kg mele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Alina, acum am vazut ce ai scris. Si ii dau dreptate lui Ani. Si eu am avut o lipsa de lapte la un moment dat, Alexia avea cam 5 luni, am incercat sa-i dau lapte praf, pe principiul sa nu ramana flamanda, nu l-a acceptat deloc, drept urmare a stat la san cat a vrut. Si a revenit lactatia. E vorba de rabdare. Si apropos ca am si eu un caz in familie, de data recenta, i-a dat o data lapte praf si de atunci a inceput fetita sa faca mofturi la san. Si i s-a inoculat idea ca sa nu lase copilul flamand si din pacate au trecut pe alimentatie artificiala in foarte mare masura...si din pacate prea devreme (doar 10 zile are fetita). In concluzie...daca crezi ca esti destul de puternica incat sa o mai lasi sa planga pana ia sanul, mergi pe varianta asta. Odata introdus laptele praf , greu va veti reintoarce doar la san.



MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

www.alexdamian.com/" target="_blank">Sa-l ajutam sa lupte...

ABSOLVENTE!!!!

NOT UNEMPLOYED, JUST BETWEEN TWO JOBS....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Alina, ce veste buna ca fetita accepta din nou sanul! Bravo! Acum trebuie sa profiti de asta si sa o tii cat mai mult acolo. Cum spuneau fetele mai sus, productia de lapte se regleaza prin cerere si oferta. La varsta asta a lui bebe, asteapta-te sa fie necesar sa o tii mai tot timpul agatata de san. Daca ai un wrap sau un sling si ea le accepta, foloseste-le, ca sa iti fie mai usor sa umbli prin casa cu ea lipita de tine. Si nu iti face griji, e normal sa stea copilul la san o ora si apoi sa trebuiasca sa ii dai sa suga iar dupa 15 minute. Fetita e inca mica, nu suge inca eficient, de aceea ii ia mult timp sa se hraneasca. Apoi laptele de mama se digera mai usor decat formula si e normal sa i se faca mai des foame.

Daca Dne fereste se intampla sa mai faca vreo mica greva, atunci repet sfatul meu de mai sus: nu o lasa sa urle de foame, nu o forta la san, ci ia-o cu binisorul si in paralel pompeaza, deoarece asta previne aparitia problemelor de sanatate si intretine (cat de cat) productia de lapte pana se intoarce iar copilul la san.

Legat de mama ta, trebuie sa ii explici foarte clar ca ajutorul de care ai nevoie ca proaspata mamica este sa iti preia altcineva treburile casei, asa incat tu sa poti sta nedespartita de copil. Nu o mai lasa sa iti ia copilul din brate! Acum cat e foarte mica, fetita ta are nevoie sa stea cat mai mult timp in contact cu tine, cu pielea ta, cu mirosul tau, mai ales ca au intervenit si probleme in alaptare. Este esential sa o faci pe mama ta sa inteleaga asta. Daca nu reusesti sa pui stop acestui comportament, atunci mai bine fa in asa fel incat sa va viziteze cat mai rar. Daca se supara o sa ii treaca. Stresul provocat nu iti face bine si pe primul plan acum este relatia cu copilul tau, trebuie sa iti canalizezi toata energia si resursele in directia asta.

Editez ca sa mai adaug ca nu tb sa iti fie teama ca fetita mananca putin atat timp cat uda suficiente scutece pe zi. Asta a fost unul din sfaturile cele mai importante pe care le-am primit in maternitate si m-a ajutat enorm sa nu ma stresez ca nu mananca destul copilul. Prin urmare, m-am uitat doar la scutece si nici macar n-am cantarit-o decat la vizitele periodice la doctor. Inutil sa spun ca a crescut frumos, fara pb.

Mergi la inceput