Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariya spune:

Iulia sunt o mamica cu 3 copii...toti 3 alaptati la san...tot ce ti-au spus fetele e perfect,trebuie si odihna multa,adica ,daca bebe adoarme,te pui si tu in pat si dormi...lasa orice altceva ai de facut,cere ajutorul sotului,mamei,soacrei pt treburile casei...e ffff important pana incepe sa coboare bine lapticul...pune puiutul la san oricand cere ,iar,dupa ce suge,ai grija sa scoata aerul...de multe ori bebelusii inghit mult aer si par satui,dar nu e asa...eu ii intrerupeam din supt,ii puneam sa dea aerul afara,apoi ii puneam inapoi la san...mananca iaurt,cascaval,lactate in general,supele sunt sfinte...
iti doresc din tot sufletu succes pt ca ,pt mine cel putin,e cel mai frumos lucru pt o mama,sa-si alapteze copilasul...eu sunt trista pt ca,bebe al meu are 8 luni si se apropie momentul intarcarii,iar eu sufar deja de acum...
te pup si bafta multa!


amedeo 11ani,annamaria 8 ani,miguel adriano 27/01/2009


sunt o mama implinita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Iulia, si eu am sanii mici si acum, la aproape 11 luni ale zanicii mele inca alaptez.
Eu te sfatuiesc sa o pui cat mai des la san. In primele zile ii dai completare DUPA ce o pui la san, incercand sa scazi cantitatea de formula. Odihneste-te cat mai mult...eu si acum ma trezesc de n-ori/noapte si cd ma simt obodsita productia scade. Bag un smnic si un ceai d ela Humana si imi revin.

Fug...s-a trezit zanica mea.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Georgiana,

Vad ca esti fata isteata, asa ca sunt sigura ca o sa reusesti sa faci ce vrei, orice ar fi lucrul ala. Zic ca esti isteata caci ai reusit sa mobilizezi multe fete sa-ti raspunda, asta e bine.
Cum si eu am primit mesaj de la tine, ma simt obligata sa-ti raspund.

Asadar:

Ce as face eu in locul tau:

M-as dezbraca pana la brau si m-as baga in pat cu bebe, in contact direct cu pielea lui. M-as ridica doar sa merg la baie. 24 din 24.
Foarte important: si noaptea. Langa tine, cu tine in pat. Ai un bebe prematur, a iesit in lume cu 4 saptamani mai devreme, are nevoie de caldura mamei, de san si de prezenta ta continua. Dormi cu el cand doarme, stai cu el cand mananci. te ridici de langa el doar sa mergi la baie.

Ii oferi sanul FARA sa il obligi, incerci sa-i bagi toata areola in gura, nu doar sfarcul. Si nu, NU trebuie sa te doara. Daca te doare inseamna ca nu e pus bine. Nu trebuie sa suferi, trebuie sa il ajuti sa se prinda bine.

Mananca normal, sanatos, odihneste-te, refuza vizitele nedorite, cere ajutor pentru ale casei si mancare pentru tine, bea lichide fara sa exagerezi cu n litri de galactofore, consuma lactate cu zgarcenie ( te scutesc de explicatie, n-are rost acuma in cazul tau, dar nu lactatele produc laptele tau, ci cererea bebelusului, daca i se permite sa sa manifeste).

Stai cu el, la varsta lui e foarte important, si se va prinde bine pentru supt.

Tandem de fetita (20.07.2006) si baietel (20.04.2009)
asa a fost
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

.Fetelor sunteti sfinte.Azi pentru prima data am simtit si eu o mare satisfactie.Bineinteles ca am stat mai toata ziua langa ea si de cate ori vedeam ca, cauta titi hop si eu cu ea.La inceput nu vroia deloc oracaia si nu lua deloc tata in gura sa suga plangea cu ea.Darr nu m-am lasat i-am dat formula atunci cand am vazut-o epuizata de teama ca este prematura si sa nu sufere.Insa azi a mancat cam o jum de ora iar dupa i-am dat si completare si a mancat din bibe cam 20 de gr.Asa ca eu consider ca sunt pe drumul cel bun
Pentru toate fetele care mi-au raspuns va multumesc din inima iertati-ma ca am dat buzna asa si ca v-am terorizat cu mesaje dar asta imi este firea cand doresc ceva fac tot ce-mi sta in putere sa realizez.Si doar era vorba de luta mea.Va ofer un mare brat virtual de si voua si puiutilor vostri sa fie sanatosi voiasi si cu o viata buna si lunga.
Sper sa ne mai auzim aici

de luta Stefania Gabriela (13.09)
poze luta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Cum merg treburile? A mai trecut o saptamana, este totul in regula acum?

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Fetele am nevoie de ajutorul vostru,

Am o fetita de 2 luni si 3 saptamani curand si de vreo 2 zile faca nazuri la san. Nazuri adica o pun sa suga, ia mamelonul in gura trage de cateva ori..il arunca afata si tipa..laptele tasneste..o pun la loc si face la fel (nu sunt colici)..o ridic da aerul afara mai suge ceva si apoi incepe iar...intr-un final se linisteste trage de cateva ori si adoarme degeaba o gadil eu sua o trag de toate cele.

A avut si cateva scaune vezi si citisem ca poate nu mananca suficient sau ca mananca doar prima parte a laptelui cea mai apoasa saraca in grasimi.

Am si impresia ca nu a luat bine in greutate..doar cca 400 grame de la controlul de 2 luni...

Azi i-am dat formula 90 ml..a mancat desi nu prea stie care e treaba cu biberonul si il refuza mereu (am mai incercat sa ii dua lapte de-al meu muls) si dupa a facut caca maroniu cu bobite albicioase prin el..zic ca asa e normal..oare e de la laptele praf?

Ce sa fac? Nu o fi laptele me ajuns sau care o fi problema...



Mami de Eva Ilinca 25.07.09

Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

desi nu mai alaptez de mult vreme , adica cam de un an si apoi m-am mai muls inca 6 luni ca nu mai vroia sa suga am intrat un pic sa vad ce mai fac fetele care se lupta cu aceasta problma
vreau sa salut pe amasi daruirea de care da dovada cu sfaturile ei .ama esti un inger .erai prezenta si cand aveam eu nevoie. acum eu astept bebe 2 sper sa fie mult mai tatos ca si primul, adica sa suga pana la 2 ani sau mai mult


http://community.webshots.com/album/563804150HZBgfghttp://community.webshots.com/album/564423497VFSaCi poze noi

Veronica -mami lui Marc-Andrei 25.02.08 si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Blanca, in primul rand linisteste-te ca laptele tau e bun. Totusi a luat in greutate, nu a stagnat. 400 de gr in 3 saptamani nu e putin mai ales ca poate s-a lungit. Daca zici ca doarme inseamna ca se satura cu cat suge, in caz contrar ar plange. Nu ii mai da lapte praf pt ca doar agravezi problema si ii dai ocazia sa refuze mai tare sanul. Te-ai uitat in gurita sa nu aiba afte? Sau poate laptele tasneste prea tare si nu poate inghiti(in cazul asta te poti mulge putin inainte de a alapta). Nu lasa pe nimeni sa te convinga ca nu ai lapte suficient sau ca nu e bun. Insista si o sa vezi ca va trece si episodul asta.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabojuc spune:

Ma ajuta cineva si pe mine?
Fetita mea de cinci saptamani refuza sanul. Si nu din cauza colicilor.cand are colici se comporta altfel. acum pur si simplu incepe sa urle cu sanul in gura si se impinge cu picioarele. urla pana nu mai are aer. e dezastru. aseara s-a speriat mama cand a vazut-o cum plange si i-a facut repede lapte praf. cand i-a dat biberonul l-a luat din prima si l-a golit. nu a plans nu a dat din picioare. eu nu am vrut sa o las sa ii dea lapte dar cand am vazut ca nu reusesc sub nicio forma sa o calmez si sa ia sanul nu am mai avut ce face. Lapte vine chiar mai bine ca pana acum. mi-e o ciuda cand vad ca am laptic si pitica nu vrea sub nicio forma sa ia sanul. mi s-a intamplat sa nu vrea la san cand nu am avut lapte si mi s-a parut normal. atunci chiar am pus si pompa pe treaba, ma gandeam ca poate desfund canalele si vine laptic, insa nu am reusit sa mulg decat 10 ml. de la ambii sani. dar cand e lapte de ce nu vrea? s-a invatat cu biberonul? i-am dat cu biberonul pana acum cand nu am avut lapte, au fost momente cand chiar nu era. ma tot chinuiam cu pompa, o puneam si pe fetita des la san si degeaba.
ma doare sufletul cand vad ca am acum laptic iar ea nu vrea sa pape de la mine. iar cu pompa degeaba ma chinui ca gurita bebelui e sfanta.mai mult de 50 de ml nu am muls niciodata si asta cand ea nu a supt deloc de la san.
nu stiu daca veti intelege ceva din ce am scris ca am impresia ca ma pierd nu mai stiu cuvinte nu mai stiu nimic de suparare. am incercat sa nu ma supar dar cum sa reusesti cand vezi ca puiutul tau nu vrea tzitzi de la tine.

www.flickr.com/photos/22219026@N04/" target="_blank">POZE

alina, mami de Alexandra


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Eu zic sa arunci biberonul si sa nu mai lasi pe nimeni sa ii dea lapte praf.E usor sa suga din sticla decat de la san. Ai incercat sa ii dai in somn? refuza toate mesele? poate mananca mai bine noaptea. Ai incercat sa te mulgi un pic inainte de ai da sa suga? Acum am citit pe un site de specialitate american ca ar putea refuza sanul din cauza ca vine prea repede si se ineaca.

Eventual trimite-i un PM la Ama1357 ca ea parca urma sa devina consultant in lactatie si sigur stie mai multe.

Mai tarziu o sa caut si alte info si revin

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Asa zboara kg mele...

Mergi la inceput