Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Paulush i-am dat citeva zile sa suga mai putin pt ca varsase de 3 ori tot ce mincase si asa imi recomandase pediatra sa fac.
Problema mea era ca nu vroia deloc sa mai suga, nu ca sugea doar putin.
Acum si-a mai revenit si a luat ceva in greutate.

Vlad Stefan 04.06.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Buna ma numesc georgiana si am nascut acum 3 sapt.Am facut o mare greseala.nu am putut pune fetita la sani deoarece era mai mica si se obosea mult si scadea in greutate si nici nu am avut lapte suficient.Asa ca ma mulgeam si ii dadeam si completare.Insa de o sapt si ceva nu m-am mai muls mai deloc poate o data pe zi poate.Asa ca ma trezesc ca am toate canalele infundate si nu mai curge decat exagerat de putin.Se mai poate face ceva sa revina innapoi laptele?Va rog mult orice sfat este de folos daca puteti trimiteti si pe pm.imi doresc din inima sa alaptez este cel mai bun aliment peentru copilul meu

de luta Stefania Gabriela (13.09)
poze luta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Georgiana draga, sa iti traiasca fetita, sa fie sanatoasa. Primul lucru pe care trebuie sa il faci, dupa parerea mea, este sa incepi sa pui fata la san cat mai des, nu dupa un program. Si la 30 de minute. Sa incepi sa consumi produce destinate stimularii lactatiei: galactogil, galafor, ceaiuri pentru stimulare (gasesti si la plafar si prin farmacii, sub diverse forme), sa bei cat mai multe lichide si sa te alimentezi cat mai bine. Apoi sa nu uiti de pompare, si asta stimuleaza lactatia. Si sa incerci sa renunti la completare, incet incet, pentru ca este dusmanul numarul 1 al alaptarii. dar, cel mai important, pune fata la san.

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Off sper sa intre cineva cat mai repede sa ma sfatuiasca cat nu este prea tarziu.Haideti sa amanuntesc cat mai mult
Am nascut pe 13 sept ora 16 25 la 36 de sapt si 4 zile o fetita superba de 2550, deci prematur.Asa mi s-a spus.A avut timp de trei zile un icter pronuntat iar eu punando la san a scazut f mult in greutate 380 mult pentru cele 2550 ale ei.asa ca am fost nevoita sa ma mult si sa-i dau cu bibe.Mulganduma mi-am dat seama ca nu am suficient lapte.Aveam max 30 40 mll.am iesit din spital cu greutatea de 2380 dupa 6 zile si la fel mi s-a spus nu pui copil la san tot muls.Asa am si facut o sapt si ii mai dadeam si completare nan 1.Dupa o sapt la cantarit am aflat ca a luat decat 60 gr.Am fost dezamagita cand mi s-a spus ca poate fi de la laptele meu si sa ma axez pe formula.Iar eu ca o navleguta asa am facut si am negkijat lucrul asta ma mulgeam doar cand ma jenau sanii si atat, e drept ca saptamana urmatoare a luat 410 gr dar eu imi doresc sa o alimentez cu laptele meu.Cu cel formula saraca se constipa de mama mama nici cu supo nu reusesc sa o scot afara ci doar cu termometru.Asa ca daca aveti sfaturi sa-mi revina laptele si sa mi se desfunde canalele va rooooooog ajutatima.Eu am si sanii f mici o fi si din cauza asta?

de luta Stefania Gabriela (13.09)
poze luta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Ura a venit cineva.Bebe beca am luat galafor si niste ceaiuri insa nu au ajutat.Chiar acum incerc sa ma chinui sa scot catusi de putin poate poate mai revine

de luta Stefania Gabriela (13.09)
poze luta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Georgiana, faptul ca sanii sunt mici nu are nici o legatura cu productia de lapte, poti sta linistita. In alta ordine de idei, in primele zile de la nastere nu poti avea o cantitate de lapte nemaipomenita, pentru ca abia atunci incepe tot procesul. Lapte o sa ai in functie de cerere. Iar cererea o dicteaza bebelusul, prin supt. Asa ca, punand fata la san cat mai des, cat mai mult, organismul tau prinde ideea si va lucra cot la cot cu tine pentru a se regla secretia lactata. sa stii ca nu este foarte relevanta cantitatea de lapte scoasa cu pompa. Spre exemplu, eu nu scoateam cu pompa mai mult de 25-30 ml... si am alaptat pana la 2 ani. Si ma speriam si eu.. insa am avut noroc cu un pediatru care mi-a bagat mintile in cap. Nici prima mea fetita nu lua in greutate cum scria prin carti. ea a fost mai lenesa, in primele 3 luni a pus cam 1,5 kilograme in total, prima luna vreo 450 gr si tot asa, nu mai tin minte.

Deci... pune fata la san, s-ar putea sa te doara, trebuie sa suporti... Pompeaza-te. Hidratare. Si in scurt timp se rezolva. Lucreaza si cu psihicul tau. Este foarte important sa iti doresti si sa nu renunti imediat. N o sa se vada rezultate de azi pe maine.

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Bebe Beca iti multumesc din inima.Sunt constienta ca nu o sa fie usor la inceput dar eu consider ca pentru copilul meu merita toate incercarile eforturile si ranile orice si oricate nopti nedormite.

de luta Stefania Gabriela (13.09)
poze luta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Subscriu la tot ce a scris BebeBeca. Si eu am sanii mici si inca alaptez , de cate ori m-am muls scoteam foarte putin maxim 50 ml.

Cel mai important pune fetita la san zi si noapte. Laptele iti va reveni, stai linistita. E foarte important sa fii relaxata, sa iti spui tot timpul ca vei avea lapte destul pt bebita, ca laptele tau e cel mai bun si sa nu asculti de nimeni cand iti spune ca nu ai lapte destul sau nu e bun laptele. Gandeste-te ca nu ai avea lapte praf, ce ai face? Ai alapta. Asta trebuie sa fie gandul tau primordial. Iti dai seama ca suge cand o auzi ca inghite si atunci va trebui sa renunti la laptele praf. O sa fie greu cateva zile dar corpul tau va face ceea ce ii trebuie fetitei.

In rest bea ceai de stimularea lactatiei( eu luam ceva de la Fares), mananca bine, relaxeaza-te si stai in pat cu bebita la san. Cum a zis si BebeBeca, poti sa te si mulgi dar tot mai buna treaba face bebelina.

Sa intri sa ne zici cum mai merge alaptatul

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

faptul ca ai sanii mici nu are nici o treaba;

eu in primele luni beam in medie 3-4 litri de ceai pe zi (amestec chimen fenicul si anason cumaprate de la plafar) si in prima luna am baut de 3 ori pe si galactogil (e scump da bun ) apoi numai cand vedea ca scade cantiatea de lapte sau era piticul la un puseu de crestere;

apoi pompa o bagam in medie de2-3 ori pe noapte si tot atat pe zi; de ex dc la o masa pitic manca dintr-un san eu dupa ma duceam si il mulgeam pe celalalt;

nu sunt genul care aude un bb plangad si curge laptele siroaie si bbul meu e un mare mancacios asa ca tr sa produc rapid mai mult lapte (ca sa iti faci o idee in a 5 zi de viata el a mancat 100 ml la o masa) am preferat sa dau in hiperlactatie (mi s-a parut mai usor decat sa nu am lapte... am continuat sa ma mulg constant pana a facut 4 luni jumate apoi am scazut mulsul; acum la 8 luni ale lui nu ma mai mulg si inca mai am rezerve de lapte in congelator; pitic suge inca la cerere)

apoi pune-l la san cat de des poti; nu il lasa sa adoarma chiar imediat (mai ales ca are icter);
bafta multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

am uitat sa zic.. la pompa nu o sa scoti niciodata atat cat mananca copilul; iti dau un ex; cand el avea 4 luni jumate am plecat 2 zile din tara; a ramas cu mama mea care i-a dat la biberon lapte de-al meu; a mancat in prima zi 1100 ml, in a doua 1300 si in a treia 1200; eu m-am muls aproape de fiecare data cand el sugea (imi dadea mama bip, inclusiv noaptea); dar nu am scos pe zi nici jumate din cat manca el; m-am intors si iar fost numai san; concluzia o tragi tu singura

Mergi la inceput