Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Citat:
citat din mesajul lui IlincaS

Nu stiu cum a fost la alte mamici cu alaptatul dar la noi a fost un chin.
...

Asa ca drage mamici daca incercati si nu vedeti nici un rezultat asta este se mai intampla sa nu functioneze totul ca in carti.

Eu una am fost crescuta strict pe lapte praf intrucat mama nu a avut aproape de loc lapte si tin sa zic ca nu am fost niciodata la spital decat acum 3 luni cand am nascut:))

Argumente de genul asta m-au convins la baiatul meu cel mare sa dau lapte praf - si n-am reusit sa trec de 6 luni cu alimentatie mixta. La fetita am avut mai multa incredere in mine, m-am dedicat mai mult alaptatului si se vede rezultatul, la mai bine de 14 luni iubeste sanul si e f bine dezvoltata - desi in primele 2-3 luni avea muuult mai putin in greutate decat alti bebei, mai ales fata de fratele ei.

Argumentul "si eu am crescut cu lapte praf" nu mi se pare potrivit aici.
Din cate am inteles, topicul este adresat mamelor pentru a alapta cu succes.

Oboseala din primele saptamani combinata si plansetul bebelushului - care la noi, cel mai frecvent e justificat cu foamea, alte probleme n-are nici un copil (nici la 17 ani...) decat ca nu mananca destul - (nu "bine", ci "destul"!) - determina foarte multe mamici sa renunte.
Pacat.

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Am mare nevoie de parerile voastre. Zanica mea de 9 luni m-a terminat cu suptul. Nu prea accepta mancarea. Mananca in jur de 50g la fiecare dintre cele 4 mese diversificate. Rar mananca 100. Ii place sa manance ce are ea in manuta, dar nu ajunge mare lucru in burtica. in rest suge toata ziua. Asta nu e problema...dar suge si noaptea f des.
Dc inainte sugea la 2-3 ore noaptea, acum se trezeste la 40 minute. Plange dc nu-i dau san. Nu are nici un dintisor si stiu ca o chinuie gingia. Surpriza mare am avut-o acum, cd m-am muls sa-i fac cereale. Am muls 100ml si este TTANSAPARENT ...nu-mi vine sa cred. Zici ca e apa cu o lingura de lapte in ea.
Poate asta e motivul pt care suge asa des? De o saptamana o duc peste zi la mama, sa ma mai odihnesc si eu, ca nu mai pot. Va dati seama ca s etrezeste de 10 ori/nopate, asa ca eu nu prea apuc sa dorm si dc peste zi e acasa, nu sta fara mine.
Astept parerile voastre. Sunt tentata sa-i dau o data pe zi lapte praf. Adica sa-i fac cerealele cu lapte praf. Mentionez ca ea papa cereale cu paiul , cam 50-80ml. Cateodata accepta sa le manance cu lingurita. Lapte praf nu a papat niciodata. Nici nu accepta biberon.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Despre trezitul noaptea nu stiu ce sa te sfatuiesc pt ca si pitica mea cand dormim impreuna inca suge o data sau de doua ori. Probabil ca nici nu se satura la cina. Incearca eventual sa ii dai cereale cu lapte inclus care se fac cu apa si care sunt foarte satioase.

Culoarea laptelui nu cred ca are vreo importanta atata timp cat este. Nu cred sa se intample ceva peste o anumita varsta a copilului astfel incat laptele sa nu mai fie hranitor. Problema e ca nu mananca suficient si de aceea suge asa mult. Incet, cand va manca mai bine va mai renunta si la san.

OanaRusu . Ilinca , nu stiu ce sa zic or mai fi si cazuri de care zici tu dar nu isi au aici locul. Parerea mea e ca daca suge bine pitica acum, ar trebui sa o lasi doar cu sanul. Poate ca va fi mai greu cateva zile dar apoi productia de lapte va creste si se va satura. Cel mai important e sa ai incredere in voi si totul se va rezolva.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Sebi are nevoie de voi!!!
Si ingerii au nevoie de ajutor...
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IlincaS spune:

Puisoru, cred ca o mama stie cel mai bine cand copilului ii e foame. Eu intr-adevar m-am chinui o saptamana intreaga sa pot s ao trec la san integral ca nici mie nu-mi convine sa tot chinui mixt plus sterilizat de biberoane si toata nebunia cu laptele praf. Zic ca din pacate la mine chiar nu a mers. Nu mi se reface rezerva de lapte in 3 ore. Daca sa zicem ca acum mananca si se satura in 3 ore nu am destul laptic (am facut proba de muls ies 50-90 de ml de la amandoi sanii). Ori ea mananca la fiecare masa intre 140 - 180. Mentionez ca de fiecare data am pus-o la san inainte ca sa nu pierd lapticul si sa stimulez lactatia. Beau cred ca peste 4 litri de apa pe zi, iau galactogil si elevit.
Saptamana cat am incercat sa ii dau numai san a foat groaznica pentru ca nu dormea aproape de loc, tipa de foame, a stagnat in greutate. O puneam la san dar nu aveam laptic, sfarcurile mele erau praf.
Repet nu contrazic ca e cel mai bine alaptatul dar eu una orice am incercat nu a mers. Am incercat si proba suptului care intr-adevar nu isi are rostul...te termina psihic
DOresc pentru toata lumea sa poata alapta integral la san, dar se intampla sa fie o gramada de mamici care chiar sa nu poata ...

Daca aveti alte sfaturi ce pot sa mai fac le astept cu drag pentru ca nu e prea tarziu sa mai incerc!
Poate chiar si marimea sanului conteaza in producerea laptelui si trebuie sa spun ca in mod normal nu am sanii mari... ma gandesc sa fie si asta o cauza.....???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Eu nu zic ca se intampla ceva cu laptele dupa un timp....ci mai de graba ca organismul meu nu mai poate sa tina pasul. Ma simt extrem de obosita si lipsita de puteri. Mai tot timpul mi-e rau de vreo 2 saptamani.
Eu nu vreau sa renunt la alaptat. Am incercat cu cereale cu lapte inclus, dar nu ii plac. Peste zi inteleg de ce suge, ca doar nu-i ajung 50gr de mancare. Dar noaptea de ce suge asa des? Asta nu pricep. Ca dc peste zi ii ajunge laptele 2-3-4 ore, noaptea de ce doar 40min?

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

BraveGirl, am avut si eu perioade - si inca mai am - in care Ana se trezeste intr-o veselie, dimineata sunt praf, si am doi prunci - cel mare are 3 ani, deci ma ia de noua dimineata - si sunt doar eu cu ei de multe ori, de ex azi
Parerea mea - nu sunt medic, doar mamica - e ca fiecare copil se maturizeaza in ritm propriu, inclusiv la dormit.
Alte motive in afara de dentitie (care poate fi foarte bine la varsta asta) pot fi sindromul PM - nu stiu dc ti-a venit deja ciclul sau nu, insa la mine cand a venit prima data cam asta era varsta si cam asa a fost si ea - ff agitata... i-am zis sotului ca are 2 in casa cu PM bietul de el
Iar culoarea laptelui..... n-are chiar deloc legatura cu compozitia.
Te cred ca esti terminata, poate ai ceva lipsuri - anemie, calciu, incearca sa investighezi.

Ilinca, eu cu mana n-am muls decat o singura data vreo 50-60ml, nu mi-a iesit mai mult, dar cea mica precis papa mai mult. Catarirea la supt mi-a iesit de vreo 2 ori - si a iesit macar dublu fata de cat mulgeam.
Insa daca stagneaza, probabil nu papa destul - nu ca nu este, ci pt ca ii place sanul si "uita" sa mai si pape dupa ce nu-i mai este ff foame.
La stimularea lactatie mi-a ajutat fff mult "mamma+" de la plafar, chiar simteam cum mi se tensionau sanii, acum imi fac uneori ceai de chimen+fenicul (mi s-a terminat anasonul).
Iti doresc sanatate si putere - iar faptul ca suplimentezi, fereasca Dumnezeu, nu te-as judeca vreodata tocmai pentru ca si eu am facut-o cand eram praf cu nervii, insa am vrut sa spun ca nu-i "locul" in care sa "preaslavim" laptele praf.
si sanatate multa!

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Multumesc pt raspunsuri!
Se pare ca fi-mea s-a rusinat ca am parat-o pe aici, asa ca azi noapte s-a trezit prima data dupa jumatate de ora si apoi a dormit 4 ore . Pot sa numar pe degete noptile in care ea a dormit pana acum, 4 ore fara nici o trezire. Apoi s-a trezit de vreo 3 ori pana la trezirea de la 9.30. Nu am nici o explicatie de ce a dormit mai mult.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

BraveGirl, vazand pozele cu pritesa ta (deosebite poze!) mi-a clar ca nu-i pb cu calitatea laptelui - are ea ceva suparare si se linisteste la san. Noaptea "la tati ni-i greu" stii tu, vorba cantecului.... poate o incearca gingiile.
Nu stiu ce sa-ti zic de papat... ai mei amandoi pofticiosi de numa', daca eu bag ceva in gura, amandoi sunt la coada sa guste si ei... asa ca in afara de rabdare... nu stiu ce sa-ti zic, poate la topicul de diversificare au fetele idei - eu stiu doar ca la amandoi le-am dat la inceput fiecare chestie simpla, si nici acum nu le "Ascund" in papa nimik, ei vad culoarea, simt consistenta (Ana o incearca pe fata de masa, pe capul ei - cel mai des - si asa mai departe) si papa singurei - eu doar ma fofilez sa le mai indes si in gurita cat pot. Dar amandoi manaca bine.
Toate cele bune!

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Buna, fetele.
Am o problema cu baietelul meu de 3 luni. De cand s-a nascut il alaptez si minca f bine; in prima luna a luat 1,8 kg in greutate, apoi cite 1 kg si ceva. Acum la 3 luni are 6,9 kg.
Problemele au inceput acum o saptamana cand a facut febra si a varsat de 3 ori intr-o seara (febra a avut 2 zile, dar nu mai mare de 38,4 C). In timpul asta i-am dat mai putin sa manince, desi el saracutzul ar fi mincat (tragea cu nesat din titi si nu i-ar fi dat drumul).
Inca n-am aflat de la ce a fost febra, dr. banuieste ca ar fi o enteroviroza (sora lui mai mare a avut enterocolita acum 2 sapt.).
De vreo 2 zile insa nu mai vrea sa manince, suge f putin si apoi incepe sa se agite, intoarce capul; doar noaptea nu face figuri (azi noapte l-am trezit eu de vreo 3 ori ca sa-i dau sa manince, ca eram disperata). De o saptamana n-a mai luat in greutate deloc.
Oare ce sa fie? Ati trecut prin asa ceva?
De ce nu mai vrea sa manince?

Vlad Stefan 04.06.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ela2001

Buna, fetele.
Am o problema cu baietelul meu de 3 luni. De cand s-a nascut il alaptez si minca f bine; in prima luna a luat 1,8 kg in greutate, apoi cite 1 kg si ceva. Acum la 3 luni are 6,9 kg.
Problemele au inceput acum o saptamana cand a facut febra si a varsat de 3 ori intr-o seara (febra a avut 2 zile, dar nu mai mare de 38,4 C). In timpul asta i-am dat mai putin sa manince, desi el saracutzul ar fi mincat (tragea cu nesat din titi si nu i-ar fi dat drumul).
Inca n-am aflat de la ce a fost febra, dr. banuieste ca ar fi o enteroviroza (sora lui mai mare a avut enterocolita acum 2 sapt.).
De vreo 2 zile insa nu mai vrea sa manince, suge f putin si apoi incepe sa se agite, intoarce capul; doar noaptea nu face figuri (azi noapte l-am trezit eu de vreo 3 ori ca sa-i dau sa manince, ca eram disperata). De o saptamana n-a mai luat in greutate deloc.
Oare ce sa fie? Ati trecut prin asa ceva?
De ce nu mai vrea sa manince?

Vlad Stefan 04.06.2009


Banuiesc ca zilele astea ai gasit singura raspunsuri la intrebarile tale.
De ce spui: "In timpul asta i-am dat mai putin sa manince, desi el saracutzul ar fi mincat (tragea cu nesat din titi si nu i-ar fi dat drumul)." Pe ce motiv i-ai dat mai putin sa manance, cand pana si el cerea mai mult?

Sper ca a reluat suptul voluntar si diurn, eu ti-as sugera sa nu-l obligi, sa-i oferi sanul cu calm. Din ce spui, "suge f putin si apoi incepe sa se agite, intoarce capul" ce iti pot spune ca tema de gandit e ca la 3 luni bebelusul tau s-a facut un "expert", nu mai sta asa mult la san ca inainte, uneori si in 2-5 minute isi ia ce trebuie. Daca intoarce capul poate e satul.

Sunt doar idei la care sa le dai valoarea pentru cazul tau personal. Bebelusul meu are 4 luni si nu mai sta nicidecum agatat minute in sir, amnanca ce-i trebuie si gata. Sunt etape.

Mergi la inceput