Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Musetto, parca m-ai descris pe mine, exact asa ma simt si eu. Bine-ar fi si sa reusesc sa alaptez ca tine.Eu tind sa cred ca ea nu mananca suficient, asta fie ca nu are inca forta sa traga lapticul, fie ca nu am eu suficient...simt insa ca daca as rezolva problema ranilor, as putea sta mult cu ea la san. O sa incerc si sfatul tau cu lanolina pura, am cumparat mameloane de silicon de la Avent, nu am reusit nimic cu ele, nu curge laptic si se enerveaza, folosesc garmastan toata ziua si mai si stau cu sanii la expozitie in speranta ca se vor vindeca mai repede ranile.Mai am un pic si cedez. Dar mai am un pic Ana-Maria, mami fericita de Eva Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Anamariame pentru mameloane dureroase poti incerca si compresele de la Bioclin, gama Multimam parca. Contin pe langa latele si aloe si in cazul meu au facut minuni. Le-am purtat 2 saptamani zilnic de fiecare data cand imi acopeream sanii ( o compresa o taiam in doua si o foloseam pt ambii sani, schimbam cam 2zi). Iti doresc succes cu alaptatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Emaaimee, am rani pe sani din maternitate, cand nu stiam cum sa o alaptez, si ea stand asa mult la san nu au avut timp sa se vindece. Eu cred ca nu am inca lapte suficient, ea mananca uneori jumatate de ora, doarme inca jumatate, dupa care se trezeste si vrea iarasi san. Si nu cred ca ii este sete, pentru ca se intampla foarte des asta.
E greu rolul de mamica, frumos, dar greu
Va multumesc inca o data pentru sfaturi!

Ana-Maria, mami fericita de Eva Maria



in primul rand imi cer scuze fata de persoanele pe care urmeaza sa le contrazic (si nu ma refer doar la acest raspuns), dar nu ma pot abtine...

daca ti-a venit laptele (nu ma refer la colostru!) ai lapte si penru doi. organismul tau a avut informatia ca esti gravida, dar nu si cati bb erau in burta, astfel incat acum produce mult mai mult, urmand sa se "clarifice situatia" in functie de cat lapte vine supt.

faptul ca suge putin si des, nu inseamna ca tu nu ai lapte, ci pur si simplu ca fetita ta munceste, oboseste si isi formeaza muschii necesari suptului. tu acum ai nevoie de odihna (cand doarme ea, incearca sa dormi si tu) si de foarte foarte multa rabdare, ai sa vezi ca in timp o sa fie tot mai bine.

daca ai rani la mameloane incearca garmastanul (stiu ca l-ai folosit inainte de a naste, dar nu cred sa fi fost nevoie inainte), trebuie sa te dai des si partea buna este ca nu trebuie sa te speli inainte de a pune pe bb la supt. si inca ceva, evita sa folosesti pt mameloane sapunuri tari, in acest moment este ok chiar daca folosesti numai apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

imi cer scuze din start dar ...

Citat:
citat din mesajul lui emaaimee

anoma1, bun venit. in primul rand, acest subiect e pur si simplu unul de informare si suport. la acest topic nu raspunde personal medical(poate doar intamplator), este bazat pe voluntariat si nu inlocuie dr.
voluntariat nu este opusul la profesional, multumim crucei rosii si chiar LLL pentru ca exista.
Citat:


aici poate veni orice cu info si intrebari despre alaptare.
raspunsurile sunt dupa cum am spus voluntare.
vorbim despre copil din prisma alaptatului si a intrebarilor ce deriva din asta legat de copilul alaptat.
daca esti ingrijorat de starea sanatatii generale a fetitei tale, fugi repede la dr. sper ca bebelusa ta sa fie bine.

cu partea asta sunt de acord...
Citat:

eu sunt convinsa ca pb voastra este chiar faptul ca nu o alaptezi corect: un san singur oferit la o masa.

dar aici te contrazic... nu exista corect sau gresit! exista doua feluri de alaptare, si fiecare mama alege cum sa o faca in functie de caz si nevoi, (eu am alaptat in amebele moduri: cand era Cristian mic si se trezea peste noapte il luam in pat cu mine si il puneam la san, si credeti-ma ca nu stiu cat manca, adica pana adormea , dar dupa un timp cand am vazut ca facea caca mai rar am schimbat metoda si l-am pus sa suga din ambii sani si nu s-a schimbat nimic in ceea ce privste cantarul.) ori se ofera ambii sani la o masa, incercand sa se ofere primul san, cel care a fost al doilea la masa precedenta, ori se ofera un sg san la o masa, avand grija ca la urmatoarea masa sa ofere sanul opus mesei precedente.
Citat:

intepaturi, posibil ca sanul tau sa fie suprastimulat, insa ca copilul sa nu suga suficient. in loc sa o pui la sanul celalalt dupa 10 min, ofera-i un san la o masa. la masa urmatoare celalt san. daca simti acele intepaturi, ai mare grija sa nu faci mastita. mulge-te cateva min(1-2) din sanul cu problema, inainte ca fata sa suga. apoi, ca sa nu patesti ceva, in intervalele de ore cand bb nu suge de la sanul x( ma refer acum la metoda de alaptere corecta- un san la o masa) mulge-te un pic cat sa eliberezi tensiunea din sanul caruia ii vine randul la masa urmatoare.
uite si despre deshidratare:http://children.webmd.com/dehydration-children
si in romana:http://www.reclamamascataatentie/Deshidratarea_la_copii_ce_este_si_cum_se_trateaza-a5413.html

Cat ia in greutatea in medie un bb alaptat

Calculator crestere



si neaparat trebuie sa fii sigura ca bebelusa e pozitionata corect la san, vezi ca doar ce am dat linkuri mai devreme.

sa ne anunti daca bb e bine.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

edit:

uite un citat luat de pe site-ul LLL, referitor la cum se stimuleaza sanul:

Offer both breasts at each feeding. Allow baby to stay at the first breast as long as he is actively sucking and swallowing. Offer the second breast when baby slows down or stops. "Finish the first breast first," is a good general rule. (This technique gives baby lots of the fatty "hindmilk.")

iar linkul este: http://www.llli.org/FAQ/increase.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anoma1

dragele mele, si eu va multumesc mult ca existati si ca aveti grija de toate problemele noastre. sunt si eu o proaspata mamica, fetita mea Mara implineste miine 2 luni.am nascut la spitalul caritas (pe care il recomand din tot sufletul si cu toata increderea) mai ales ca exista posibilitatea de a opta pt rezerve cu plata unde chiar sunt conditii de cea mai buna calitate. problema mea este urmatoarea: de la bun inceput nu am avut decit f. putin laptic. am mers cu completare inca din spital dar la fiecare masa am pus-o intii la sin dupa formula 10 min la un sin, 10 la altul si reluat procesul. m-a ajutat f mult acest site si tin sa va spun ca am reusit sa citesc tot pina acum. din pacate, productia de lapte nu a crescut semnificativ desi beau apa, ma odihnesc, beau ceai cu anason si chimen, am luat si galactogil o perioada....

intrebarea mea este: ce te face sa crezi ca nu ai lapte destul? sanul ofera atat lapte cat vine cerut... daca pui bb la san de fiecare data cand iti cere, indiferent de ora, sanul va produce laptele de care are ea nevoie.
Citat:
in prima luna mara a luat 800 gr, in a doua doar 600gr.
este bine, desi multi pediatri din romania sustin ca trebuie un kg. OMS (organizatia mondiala a sanatatii) sustine ca minimul admis este de 125 de gr pe saptamana
Citat:
ce ma mira este ca pe site nu se vorbeste deloc de fontanela principala (cea din crestetul capului).
nu se vb pentru ca nu a intrebat nimeni... dar uite acum incepem
Citat:
trebuie verificata f des fiind un factor important pt sanatatea copilului. respectiv daca e adincita (in interior) e semn de mare deshidratare si reprezinta o alerta (sau chiar de rahitism) daca e bombata iar e problema.
asta ti-o poate spune un medic pediatru, eu am incercat sa inteleg si eu ceva legat de cum se simtea cea a fiului meu dar crede-ma ca nu am reusit, dar sunt sigura de pediatrul. in ceea ce priveste deshidratarea am vazut pe fuga (nu am citit chiar tot si de data asta o spun cu voce tare, ca sa evit alte discutii) ca ai primit raspunsuri, scutece ude (5-6 bucati).
in ceea ce priveste rahitismul, tot medicul iti poate spune daca este cazul vostru sau nu. eu pot sa-ti spun doar ca e bine ca bb sa stea la lumina soarelui (nu la razele lui directe) astfel pielea reuseste sa produca vitamina D3 care ajuta la retinerea calciului.
iar aici va scriu ceva care trebuie intrebat la pediatrul vostru, tinand cont ca scriem din diferite colturi ale lumii.
la anumiti copii alaptati exclusiv la san li se da si supliment de vitanmina D3 sau vigantol (numele comercial in Romania). daca trebuie dat sau nu si eventual cantitatea de vitamina D3 depinde de zona. cu cat zona este mai solara cu atat se dau mai putine picaturi. in roma de exemplu nu se da, dar in nordul italiei se dau 2 picaturi pe zi. in Romania daca imi aduc aminte bine ceea ce mi-a zis medicul pediatru (= directorul spitalului de copii din Brasov) se dau 2 picaturi. la copii alaptati cu formula cantitatea de vigantol poate sa fie mai scazuta, tinand cont ca laptele praf contine un pic de vitamina D3. dar asta trebuie sa intrebati pediatrul vostru!!!! asta daca nu v-a zis deja ce si cum.
Citat:

revin. la aproape 2 luni mara are 5 mese, 6,10,14,18,23.
manaca la orar impus de tine sau la cerere? mie una mi se par cam rare mesele la 4 ore... din cate stiu eu intre o luna si 2 luni copii incep sa sara masa de noapte dar de mancat mananca tot cam din 3 in 3 ore, daca nu chiar si mai des
Citat:

am urmat sfaturile de pe net: pusa la fiecare masa la sin, alternat cite 10 min fiecare sin de 2 ori...
eu nu cunosc cazul tau dar sfatul acesta este valabil pentru copii nascuti la termen, sanatosi care pleaca de la o greutate "normala", scriu in ghilimele, pentru ca nu exista o greutate normala concreta, poate fii si 2,5kg si poate fii 3,5kg
Citat:
dar productia de lapte abia exista.
daca astepti sa ai sanii tari si durerosi ca sa fii tu sigura ca sunt plini, atunci poti astepta tu mult si bine, ca nu o sa-i mai simti asa. sani tari si durerosi este semn de productie prea mare fata de cerere, daca tu ai alaptat constant pentru mai mult de 6 saptamani (fetita ta are mai mult) productia s-a reglat si sanul se simte moale chiar si la inceputul mesei.
singura metoda de ati da seama daca ai destul lapte sunt scutecele ude, fetita care doarme linistita... cantarul este doar motiv de stres... sunt copii care in anumite saptamani cresc doar in lungime si saptamani care cresc doar in greutate...
Citat:

e drept ca simt intepaturi
este normal, dar nu stiu sa-ti spun in ce masura
Citat:

si ca din cind in cind noaptea sinul sting uda camasa de noapte dar...
deci lapte este...
Citat:

mara a luat f putin
nu este f putin... este mai putin decat in prima luna... dar banuiesc ca a crescut in lungime
Citat:

in greutate de cind o pun 40 de min la sin. in plus i-am redus si treptat suplimentul si eram multumita ca am mai mult lapte. de fapt saracuta cred ca "muncea" prea mult la sin si era prea obosita sa mai ceara in plus supliment fata de cit ii dadeam eu. in prezent suge 10-15 min si adoarme.
cat doarme? sunt copii care dorm mai mult si trebuie treziti sa manance, este chiar o boala care ii face sa doarma mult de tot, nu stiu numele, dar am azuit un caz.
Citat:

in plus fontanela e adincita si tonusul pielii destul de slab.
eu as lasa in baza pediatrei acest control
Citat:

iar greutatea isi spune cuvintul. asa ca am marit usor formula de lapte si am scurtat per de stat la sin la 15 min (cit sa nu imi adoarma) pt ca nu vreau sa se deshidrateze.
si acum cat lapte praf ii faci la fiecare completare? este vioaie fetita ta? si asta este un semn de care trebuie tinut cont... se joaca?
Citat:
cam care ar fi cantitatea normala la 2 luni de supt pe zi. cartile vorbest de 700-800 ml/zi. si e diferit pt baieti si pt fete? aveti idee?
daca tu ii dai san, nu ai de unde stii daca a supt cele 700-800ml pe zi... copii pusi la san sug atat cat le trebuie, important este sa fie sanatosi!
Citat:

in prezent nu vreau decit sa o hranesc bine sa isi revina dar nu vreau sa renunt la alaptarea la sin.... chiar nu stiu ce sa fac... in plus in 2 zile avem si vaccinul de facut si stiu ca e o perioada dificila pt bebe....

in ceea ce priveste cantitatea de formula pe care i-o dai... bb din biberon sug mai mult decat din san... din biberon laptele curge mai usor si bb sug mai mult, pana sa le ajunga informatia la creier ca s-au saturat au mai bagat cativa ml in stomac...

parerea mea este ca fetita ta manaca cam rar pentru varsta pe care o are tinand cont ca spui ca o alaptezi la san.

edit: ma incalcisem in quote

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

bun revenit, ama imi pare tare bine ca nu ai renuntat: o lupta-i viata deci te lupta
imi rezerv dreptul de a fi profesionista doar in meseria mea-total diferita de subiectul asta care imi e nespus de drag, in rest voluntariez. nu poci mai mult
spor la alaptat mamici si la cat mai putine probleme

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Fetelor, mi-e rusine sa recunosc, insa am nevoie in continuare de ajutorul vostru si trebuie sa o spun: am revenit la lapte praf in completare. Sunt foarte bulversata. Problema e ca ranile sunt atat de dureroase incat nu o pot tine la san 3 ore cat vrea ea( de obicei o tura dimineata si o tura seara). Nu stiu cam cat ar trebui sa manance la 10 zile de viata, insa dupa ce o tin o ora la san (30 min la unul si inca 30 la celalalt), daca nu se linisteste si mai cere, ii dau si lapte praf. Mananca cca 30 ml in completare, deci banuiesc ca si san suge ceva. Apoi doarme mult, azi de ex a papat san la 13:00 si ceva lapte in completare, dupa care a dormit pana pe la 3, san iarasi pentru 30 min, iarasi somn pana la 7. De la 7 a papat san o ora si 30 ml lapte praf si acum doarme. Noaptea doarme si 4 ore jumate legat, apoi pe la 5 dim se trezeste si cam cere papa din ora in ora (incerc ca dimineata sa ii dau doar san).Garmastan am folosit deja doua tuburi, nu mi se pare ca ajuta cine stie ce, ramane sa pun in practica si celelalte sfaturi ale voastre.Asta ar fi prima problema, cu alaptatul. A doua e baby blues - aveti idee cand trece? Plang in fiecare zi, ma apuca din orice, si daca ma intreaba cineva cum e cu bb tasnesc lacrimi. E firesc?Ana-Maria, mami fericita de Eva Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Sal ,
fetelor vin si eu la voi cu o problema pe care nu reusesc sa o rezolv,daca aveti vreun sfat il accept cu interes
de cateva zile fetita mea (are 3sapt ) mananca din ce in ce mai putin lapte azi a papat 350ml(deobicei manca peste 500ml).
Eu stiu cat papa pt. ca lapticul i-l dau muls si in biberon.Nu papa de la san pt ca s-a obisnuit din maternitate cu bibe de formula... Eu am reusit de 1-2 sapt sa-i dau numai lapte de la mine insa asa cum am scris mai sus in ultimile 2-3 zile papa din ce in ce mai putin si nu stiu care este motivul(are si colici,plange dupa ce mananca si nu reusesc sa-i mai dau , dar totusi in halul asta sa se reduca mesela la jumate??)
Azi dupa ce mai toata ziua nu a prea mancat am zis sa incerc la ultima masa si un supliment de formula sa vad daca il vrea...si surpriza abia a papat in 15min 40ml lapte de la mine (in biberon) pe urma a papat 30ml formula in nici 1minut!!! Ce sa mai inteleg??Nu-i mai place laptele meu asa dintr-o data? Eu nu vreau sa renunt sa-i dau laptic de la mine chiar daca este f. greu cu muls etc..vreau sa gasesc o solutie ca sa primeasca in continuare laptele meu.

Helppp!!

Mami fericita!!!
Crestem mari!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Ana-Maria, nu are de ce sa iti fie rusine.
incearca sa ii dai numai san. sunt sigura ca vei reusi. nici mie nu mi-a ajutat prea tare Garmastan, mi-a parut mult prea gras. si nu imi usca rana, ci o inmuia si nici crema cu lanolina. de aceea am incercat Bepanthen(dar ffffff putin-cat sa nu se vada unsuros ca nu se mai usuca rana), ca o dadeam pe mica la fund. incearca rivanol+ uscat bine+ Bepanthen. f buna e si apa termala Avene de cate ori poti/ zi. spray-ezi un film fin pe san. o sa iti treaca, ai sa vezi. daca vrei, poti incerca. am dat reteta si la alte fete si au zis ca a mers
depresia post natala- ti-as sugera sa vorbesti de pe acum cu dr despre asta, nu are de ce sa iti fie rusine. chiar daca i forma usoara, e f normal. uite ce poti face daca te-a lovit o forma usoara(link-ul de mai jos). daca nu se amelioreaza dupa ce incerci cele scrise in link, musai spune dr.
http://kellymom.com/ppd/ppd.html

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Alina- fugi la dr si explica-i ce ne-ai zis si noua. sa nu aiba ceva micuta. multa sanatate.
daca nu are nimic bebelusa, sa ne mai spui ce face.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput