Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Buna,Am intrat sa va spun ca problemele noastre s-au rezolvat, si asta doar cu ajutorul vostru, sfaturile vst au fost de milioane, asa ca nu va mai contraziceti, va rog Prin urmare, sunt peste 48 de ore de cand Eva papa doar san, si odata rezolvata o problema, a aparut alta: sta la san uneori si 3 ore, e normal? Asta inseamna alaptat la cerere? Daca o pun in patut sa doarma, sta cinci-zece minute, dupa care incepe sa caute sanul. De mancat mie mi se pare ca mananca, adica in niciun caz nu sta o ora si doarme, si molfaie continuu, doar ca vrea sa suga timp indelungat. Are reprize in zi, de obicei la pranz, si seara inainte de somn, recordul a fost de 3 ore continuu la san. Cum sa procedez?Am incercat sa ii dau suzeta, desi nu eram de acord cu ea, insa o scuipa imediat.Va dati seama ca sunt cu moralul la pamant, nu mai apuc sa fac nimic, doar o hranesc si dorm, pana si sa o schimb imi este greu, de oboseala, probabil. Si am niste dureri de spate groaznice! Ana-Maria, mami fericita de Eva Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Cat are Eva Maria, banuiesc eu ca e bb mica-mica e ok ca bb sa stea si 3 ore, isi va regla prod de laptic in curand. asa a fost si fata mea si muulti alti bb.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Eva are 9 zile, problema e ca sanii mei sunt ferfenita si nu mai rezist cu ea la san asa mult, plang de fiecare data de durere...Ana-Maria, mami fericita de Eva Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Ana Maria- fata nu e pozitionata corect la san. alaptarea nu doare deloc.
uite cum ar trebui pozitionat bb la san in mod corect:
http://www.alaptare.home.ro/

pozitionarea corecta a bb la san:
http://www.kellymom.com/newman/a-when_latching.html

pozitionare corecta:
http://www.farmaciata.ro/SitFiles/articol_no_ph.php?id=104

http://www.sdgp.com.au/client_images/18166.pdf

intra te rog aici pe site, nu e voie sa se puna link la videos(asta e politica sitelui resp):
http://www.thebirthden.com/Newman.html
apoi alege first latch, second latch, third latch, poor latch versus good latch si varianta 2, etc.

mult succes la alaptat.







ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Emaaimee, am rani pe sani din maternitate, cand nu stiam cum sa o alaptez, si ea stand asa mult la san nu au avut timp sa se vindece. Eu cred ca nu am inca lapte suficient, ea mananca uneori jumatate de ora, doarme inca jumatate, dupa care se trezeste si vrea iarasi san. Si nu cred ca ii este sete, pentru ca se intampla foarte des asta.E greu rolul de mamica, frumos, dar greu Va multumesc inca o data pentru sfaturi! Ana-Maria, mami fericita de Eva Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anoma1 spune:

dragele mele, si eu va multumesc mult ca existati si ca aveti grija de toate problemele noastre. sunt si eu o proaspata mamica, fetita mea Mara implineste miine 2 luni.am nascut la spitalul caritas (pe care il recomand din tot sufletul si cu toata increderea) mai ales ca exista posibilitatea de a opta pt rezerve cu plata unde chiar sunt conditii de cea mai buna calitate. problema mea este urmatoarea: de la bun inceput nu am avut decit f. putin laptic. am mers cu completare inca din spital dar la fiecare masa am pus-o intii la sin dupa formula 10 min la un sin, 10 la altul si reluat procesul. m-a ajutat f mult acest site si tin sa va spun ca am reusit sa citesc tot pina acum. din pacate, productia de lapte nu a crescut semnificativ desi beau apa, ma odihnesc, beau ceai cu anason si chimen, am luat si galactogil o perioada.... in prima luna mara a luat 800 gr, in a doua doar 600gr. ce ma mira este ca pe site nu se vorbeste deloc de fontanela principala (cea din crestetul capului). trebuie verificata f des fiind un factor important pt sanatatea copilului. respectiv daca e adincita (in interior) e semn de mare deshidratare si reprezinta o alerta (sau chiar de rahitism) daca e bombata iar e problema. revin. la aproape 2 luni mara are 5 mese, 6,10,14,18,23. am urmat sfaturile de pe net: pusa la fiecare masa la sin, alternat cite 10 min fiecare sin de 2 ori... dar productia de lapte abia exista. e drept ca simt intepaturi si ca din cind in cind noaptea sinul sting uda camasa de noapte dar... mara a luat f putin in greutate de cind o pun 40 de min la sin. in plus i-am redus si treptat suplimentul si eram multumita ca am mai mult lapte. de fapt saracuta cred ca "muncea" prea mult la sin si era prea obosita sa mai ceara in plus supliment fata de cit ii dadeam eu. in prezent suge 10-15 min si adoarme. in plus fontanela e adincita si tonusul pielii destul de slab. iar greutatea isi spune cuvintul. asa ca am marit usor formula de lapte si am scurtat per de stat la sin la 15 min (cit sa nu imi adoarma) pt ca nu vreau sa se deshidrateze. cam care ar fi cantitatea normala la 2 luni de supt pe zi. cartile vorbest de 700-800 ml/zi. si e diferit pt baieti si pt fete? aveti idee? in prezent nu vreau decit sa o hranesc bine sa isi revina dar nu vreau sa renunt la alaptarea la sin.... chiar nu stiu ce sa fac... in plus in 2 zile avem si vaccinul de facut si stiu ca e o perioada dificila pt bebe....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

pt rani: lasa-le cat de mult poti la aer. sterge-te cu un pic de rivanol. si da-te cu fff putin bepanthen. nu-s toxice pt bb, nu e nevoie sa te speli daca micuta vrea sa suga.
spor la alaptat!

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

anoma1, bun venit. in primul rand, acest subiect e pur si simplu unul de informare si suport. la acest topic nu raspunde personal medical(poate doar intamplator), este bazat pe voluntariat si nu inlocuie dr.
aici poate veni orice cu info si intrebari despre alaptare.
raspunsurile sunt dupa cum am spus voluntare.
vorbim despre copil din prisma alaptatului si a intrebarilor ce deriva din asta legat de copilul alaptat.
daca esti ingrijorat de starea sanatatii generale a fetitei tale, fugi repede la dr. sper ca bebelusa ta sa fie bine.
eu sunt convinsa ca pb voastra este chiar faptul ca nu o alaptezi corect: un san singur oferit la o masa.
intepaturi, posibil ca sanul tau sa fie suprastimulat, insa ca copilul sa nu suga suficient. in loc sa o pui la sanul celalalt dupa 10 min, ofera-i un san la o masa. la masa urmatoare celalt san. daca simti acele intepaturi, ai mare grija sa nu faci mastita. mulge-te cateva min(1-2) din sanul cu problema, inainte ca fata sa suga. apoi, ca sa nu patesti ceva, in intervalele de ore cand bb nu suge de la sanul x( ma refer acum la metoda de alaptere corecta- un san la o masa) mulge-te un pic cat sa eliberezi tensiunea din sanul caruia ii vine randul la masa urmatoare.
uite si despre deshidratare:http://children.webmd.com/dehydration-children
si in romana:http://www.reclamamascataatentie/Deshidratarea_la_copii_ce_este_si_cum_se_trateaza-a5413.html

Cat ia in greutatea in medie un bb alaptat

Calculator crestere



si neaparat trebuie sa fii sigura ca bebelusa e pozitionata corect la san, vezi ca doar ce am dat linkuri mai devreme.

sa ne anunti daca bb e bine.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

anoma1, doar daca bb e bine, atunci ti-as sugera sa renunti la formula de tot. asta cred eu ca va e problema& alaptatul din ambii sanii la aceasi masa( nu asigura necesitatile calorice ale bb pt ca e f posibil sa suga doar lapte apos de inceput, care tine de sete si sa nu ajunga si la cel hranitor, care tine de foame).
da-i sa suga cat de des isi doreste. posibil sa se fi invatat deja cu biberonul, care curge singur, fara munca. suptul la san necesita in pic de efort si fetita a inteles deja lucrul asta. pt ca bblusii sunt foarte inteligenti. asa ca intorceti-va complet la san.
va doresc multa rabdare.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Ana Maria, stiu ca nu asta vrei sa auzi, pt ca esti foarte obosita si te inteleg, dar in primele saptamani de viata bebelusa ta va vrea sa stea mai tot timpul agatata de san, e normal asa. Ideal ar fi sa poti sa o tii. Dar... eu am fost una din mamele care nu au fost in stare sa isi alapteze copilul neintrerupt, asta este adevarul. Aveam nevoie din cand in cand de o pauza, ca sa pot dormi, plus ca am inceput si scoala la 4 saptamani dupa nastere si lipseam de acasa de doua ori pe saptamana, timp de cateva ore. Stiu, se zice sa nu dai biberon copilului ca se confuzeaza si se prea poate ca in majoritatea cazurilor sa fie adevarat. La noi, din fericire, nu a fost asa (oricum a trebuit sa ii dau biberon pana mi-a venit laptele). Fetita mea s-a obisnuit cu amandoua si nu a avut vreo problema. Prin urmare, pe langa alaptat am si pompat si am pus rezervele de lapte in frigider. Atunci cand nu mai rezistam, il rugam pe sot sa o preia pe fetita, ca eu sa pot dormi. Si cum aveam si rani la inceput, asa ca tine, foloseam acea pauza si ca sa le ajut sa se vindece. Emaaimee ti-a zis bine ce poti sa faci. Eu mai adaug ca in cazul meu a functionat excelent o solutie care se numeste Lansinoh, e din lanolina pura. Ma ungeam cu ea, imi puneam niste pansamente (nu stiu cum le zice in romana, sunt niste aparatori pt san) si ma culcam pt cateva ore. Crede-ma, as fi vrut sa fi fost una din mamele care au rezistenta, dar nu eram si daca nu procedam asa, adica sa iau din cand in cand cate o pauza, cred ca as fi fost in stare sa renunt cu totul la alaptat. Insa am reusit sa imi alaptez fetita exclusiv pana la 6 luni si acum, la un an si 9 luni, inca mai suge :), deci ma consider una din mamele dedicate alaptatului. Si am vrut sa iti spun care a fost experienta mea ca sa stii ca se poate si asa. In final insa, numai tu ai dreptul sa decizi ce cale ti se potriveste tie si fetitei tale. Eu iti urez mult succes si astept sa ne spui ce ai reusit sa faci.

A, inca ceva: in privinta laptelui, nu inseamna ca nu ai destul numai din cauza ca suge des fetita. La varsta asta ea suge mai putin la o masa, pt ca nu stie inca suficient de bine cum sa o faca si e si obositor pt ea. La asta se adauga faptul ca laptele de mama se digera mult mai usor decat formula, deci i se va face foame mai des! Mie doctorul mi-a zis asa: sa urmaresc scutecele si daca uda suficiente in fiecare zi, atunci e ok, inseamna ca papa!

Anoma1, bun venit ! In primul rand, daca esti ingrijorata in privinta fetitei, neaparat consulta doctorul!
Ce vreau sa mai adaug la ce a scris emaaimee, e exact ce am zis si mai sus: daca bebe uda scutecul de multe ori pe zi, poti fi linistita ca papa suficient si nu se deshidrateaza. In privinta greutatii, eu habar nu am sa iti spun cate grame tb sa ia, pt ca mie doctorul (spre deosebire de ce se practica in Ro) mi-a zis sa nu ma stresez cu cantaritul bebelusei sau a mancarii. Eu te-as sfatui sa urmaresti scutecele si sa tii cont si de faptul ca bebelusii alaptati iau mai putin in greutate decat cei hraniti cu formula.
Si eu cred ca daca vrei sa nu renunti la alaptat, atunci nu faci bine ca reduci timpul de stat la san. Ideal ar fi sa o tii cat mai mult acolo... Mult succes cu vaccinurile si poate ne spui si ce v-a zis doctorul.

Ama, poate te razgandesti si te intorci . Mare pacat ar fi sa nu mai scrii aici :(

Mergi la inceput