Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Yvonnes, din cate stiu eu (nu am trecut prin asta, dar m-am informat bine chiar inainte sa nasc ), nu se recomanda sa lasi copilul sa ii fie foarte foame, cand vrei sa il dezveti de mamelonul de silicon. Adica, poti sa incepi procesul asta de dezvat, dar treptat si cam asa: hranesti putin copilul cu mamelonul respectiv, pana cand i se potoleste cat de cat foamea. Apoi incerci sa scoti mamelonul si sa pui copilul direct la san. Se pare ca nu merge chiar din prima, trebuie perseverat. Dar ce am retinut eu, ca foarte important, era sa nu incerci chestia asta la un copil infometat, pt ca va deveni si mai frustrat.

Uite, daca te intereseaza, in linkul de mai jos sunt si detalii tehnice, privitoare la ce tb sa faci (kellymom mi-a fost de folos de multe ori, sfaturile de acolo sunt foarte bune). Partea mai interesanta pt tine incepe de la "Weaning from a nipple shield".
Mult succes, sper sa gasesti pana la urma metoda potrivita pt tine si puiul mic!

http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/wean-shield.html


ama, din pacate, observ ca, in mod consecvent, nu citesti cu atentie sau pana la capat ceea ce scriu, de aceea concluziile tale, atunci cand ma citezi, sunt extrem de eronate. Sper ca fetele care citesc pe aici sa mearga direct la mesaj si sa beneficieze de sfaturile pe care le dam, caci interesul este sa alapteze cu succes, atat spre binele lor cat si al bebelusilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui musetto
ama, din pacate, observ ca, in mod consecvent, nu citesti cu atentie sau pana la capat ceea ce scriu, de aceea concluziile tale, atunci cand ma citezi, sunt extrem de eronate. Sper ca fetele care citesc pe aici sa mearga direct la mesaj si sa beneficieze de sfaturile pe care le dam, caci interesul este sa alapteze cu succes, atat spre binele lor cat si al bebelusilor.

am citit pana la capat... banuiesc ca te referi la ultimul meu mesaj... dar faptul ca suge putin nu este neaparat echivalent cu faptul ca ii este foame si trebuie trezita pt a suge cel de-al doilea san... tu nu te trezesti cateodata noaptea sa bei un pahar de apa? ti-ar place sa fie cineva in bucatarie sa-ti dea un sandwich in mana cu aceasta ocazie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

ama, imi mentin opinia in legatura cu interpretarile tale, dar asta e ultima mea interventie off topic, nu intru pe forum pt polemici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui musetto

ama, imi mentin opinia in legatura cu interpretarile tale, dar asta e ultima mea interventie off topic, nu intru pe forum pt polemici.


mai bine asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Citat:
citat din mesajul lui musetto

Citat:
citat din mesajul lui ama1357
pune-o la san cat mai des posibil... dar nu o lasa prea mult la un san... pt ca ai pune-o sa suga la un san gol.. schimba sanul des... din 10 in 10 minute... pana nu mai vrea... asa se stimuleaza sanul bine...


La mine sfatul asistentei a fost sa o tin cat mai mult la un singur san, chiar daca era cam greu (ca adormea fetita). Adica la o masa, oferi doar un san si ideal ar fi sa o tii treaza pana suge aproape tot, apoi la masa urmatoare (care e adevarat ca poate fi si dupa numai 15-30 minute) oferi sanul celalalt si tot asa. Asta din cauza ca laptele gras vine dupa cel "diluat" si ca sa ajunga la el, bebelusa trebuia sa suga suficient de mult. Altfel, daca o lasi putin la un san si schimbi cu celalalt isi va umple burtica doar cu laptele "subtire" si nu va ajunge la cel care contine cele mai multe substante nutritive.

Daca stii engleza, poti citi mai pe larg aici, sunt sfaturi date de La Leche League:

http://www.llli.org/llleaderweb/LV/LVSepOct95p69a.html


musetto, e pacat sa nu mai scrii aici. din cauza ta ma voi intoarce si eu. insa a s vrea sa mai scrii si tu.ca tot din aceleasi motive am renuntat eu la acest subiect, cu toate ca il iubesc mult. si nu vreau sa creada fetele ca am renuntat la ele.
ama-pana la urma scriu si eu, stiu ca esti bine intentionata, insa ar trebui sa fii mai toleranta cu fetele care dau si alte sfaturi. si eu am avut aceasi impresie ca si musetto.
pt ca si alte persoane sunt destul de informate. eu tot din motivul asta nu am mai venit pe aici. nu vreau polemica si nu m-am simtit absolut bine de cand ai inceput sa fii un pic cam intoleranta cu sfaturile altora.
are dreptate in paragraful de mai sus, ca si altele.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Citat:
citat din mesajul lui ama1357

Citat:
citat din mesajul lui musetto

ama, imi mentin opinia in legatura cu interpretarile tale, dar asta e ultima mea interventie off topic, nu intru pe forum pt polemici.


mai bine asa...

inca o data e pacat sa renunte cineva sa sustina acest subiect, sa fie inca o persoana dezinteresata, informata, dornica sa ajute,care sa dea sfaturi fetelor care au nevoie.
cu cat sunt mai multe cele care pot da info, e f bine.
asa m-as gandi eu.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

emaaimee, bine ai revenit! Te asteptam cu drag sa mai postezi aici!

Eu spun asa: cu cat suntem mai multe, cu atat mai bine . Si nu e o pb daca venim cu solutii diferite, de multe ori nu exista doar o solutie si fiecare mama aplica ce i se potriveste ei. In sensul asta, chiar e bine sa fie mai multe raspunsuri, ca sa aiba de unde alege.

Atunci cand mi se va parea ca stiu raspunsul la o intrebare, eu voi povesti din experienta mea si a cursurilor pe care le-am luat inainte sa nasc si sper sa fiu de ajutor. Acolo unde n-o sa stiu, logic, nici n-o sa ma bag. Imi pare rau ca nu pot intra mai des aici, timpul meu liber e limitat, dar tocmai de aceea ar fi bine sa fie cat mai multa lume care sa raspunda la intrebari (chiar, Sabina pe unde o fi, ca ea stie multe in domeniu?).

Va pup si le urez tuturor mamicilor cu pui mici alaptare cat mai usoara si placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

in ceea ce priveste site-ul de la leche league... stiu engleza dar nu ma duc sa citesc acolo tinand cont ca am citit toate cartile scrise de la leche league italian...

eu nu am zis niciodata ca ar exista o singura solutie... sunt cazuri si cazuri... eu sunt foarte directa si in cazul in care as fi fost sigura ca solutia data de voi ar fi fost gresita as fi zis-o direct ... este gresit si gata...

"tolgo il disturbo" cum zic italienii

vad ca sunteti multe "suparate" pe mine... atunci o sa fiu eu cea care nu va mai scrie nici off topic nici on topic... asta ca sa las locul celorlalte, mai multe, sa scrie...

bafta multa tuturor si spor la alaptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

musetto- multumesc.
ama- nu are sens sa te superi. iti spun din experienta crede-ma. acum insa e decizia ta. mie stiu ca mi-a lipsit enorm subiectul asta, chiar m-am bucurat mult cand ai aparut si tu, si alte fete dornice sa ajute, dupa cum am spus mereu. apreciez ceea ce ai facut tu f mult. si cred ca si celelate mamici sunt la unison. nu cred ca are rost sa renunti.
nu am sustinut niciodata ca detin adevarul absolut, am gresit si am fost corectata, am admis si nu m-a demoralizat, e uman sa nu le stii pe toate. de multe ori am invatat cu voi(am cautat repede pe lll sau pe kellymom cand o mamica avea nevoie de un sfat...), inca de cele mai multe ori am invatat inainte sa nasc sau pur si simplu prin practica, fiica mea si grupurile de alaptat.
va pup



ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

nu sunt suparata... dar daca felul meu de a ma exprima va face sa ocoliti subiectul, mai bine ma retrag... daca are cineva nevoie de sfatul meu sau de explicatii logice, ma poate contacta in privat...

Mergi la inceput