Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui musetto

Citat:
citat din mesajul lui ama1357
pune-o la san cat mai des posibil... dar nu o lasa prea mult la un san... pt ca ai pune-o sa suga la un san gol.. schimba sanul des... din 10 in 10 minute... pana nu mai vrea... asa se stimuleaza sanul bine...


La mine sfatul asistentei a fost sa o tin cat mai mult la un singur san, chiar daca era cam greu (ca adormea fetita). Adica la o masa, oferi doar un san si ideal ar fi sa o tii treaza pana suge aproape tot, apoi la masa urmatoare (care e adevarat ca poate fi si dupa numai 15-30 minute) oferi sanul celalalt si tot asa. Asta din cauza ca laptele gras vine dupa cel "diluat" si ca sa ajunga la el, bebelusa trebuia sa suga suficient de mult. Altfel, daca o lasi putin la un san si schimbi cu celalalt isi va umple burtica doar cu laptele "subtire" si nu va ajunge la cel care contine cele mai multe substante nutritive.

Daca stii engleza, poti citi mai pe larg aici, sunt sfaturi date de La Leche League:

http://www.llli.org/llleaderweb/LV/LVSepOct95p69a.html



depinde de caz... pentru stimularea lactatiei trebuie schimbat des sanul... daca ai lapte destul dar bb nu ia destul in greutate atunci trebuie tinut la un sg san mai mult, asa ia mai mult lapte gros si mai putin de inceput...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui musetto

Am o mica observatie de facut: stiu ca sfatul e in general sa nu folosesti pompa, dar in cazul in care iti vine mult lapte odata si copilul nu suge indeajuns, atunci e bine sa o folosesti (fie inainte sa pui copilul la san, daca ai aceeasi pb cu ionica) fie dupa. Eu nu am mai folosit pompa dupa ce a venit laptele si am dat intr-o mastita de toata frumusetea. O puneam mereu la san pe fetita, dar tot nu sugea suficient incat sa ajung sa ma simt confortabil si la un moment dat s-au intarit foarte rau sanii si am si facut mastita la unul. Asta am patit-o doar in primele saptamani, pt ca dupa aceea n-am mai avut niciodata in exces. Cel mai bine e sa pompezi cand simti ca ramane prea mult lapte si sa il pui la congelator pt cazuri speciale. Pe parcurs se va regla productia, fetita va avea si ea putere sa suga mai mult si nu va mai fi nevoie de pompa.

pompa o folosesti dupa ce-ti vine laptele nu inainte... in prima faza, cand este vb de colostru, iti stresezi mameloanele degeaba...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Mi-am propus sa nu ii mai dau lapte praf. In dupa masa asta a fost ft mofturoasa, a vrut numai la san, nimic altceva nu o linistea, si mi se pare ca nu o mai atrage seringa cu lapte praf. Acum, dupa ore-n sir de stat la san, a adormit. Nu stiu cat tine minunea, dar vreau sa profit si sa dorm si eu, ca sunt terminata.Vreau doar sa va mai intreb daca dupa fiecare stat la san trebuie sa dea aerul afara, uneori sta si cateva inute doar, dupa care adoarme, iar daca o ridic pe umar se trezeste si plange, si iar o pun la san si tot asa. Nu o pot lasa sa doarma?Ana-Maria, mami fericita de Eva Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Ana-Maria, daca fetita a supt doar cateva minute si apoi a adormit, atunci poti sa o pui sa dea aerul afara si e chiar bine ca se trezeste si suge din nou, ea trebuie sa se hraneasca indeajuns. Insa in momentul in care a papat destul (eventual simti ca se goleste sanul), nu e nevoie sa o mai trezesti doar pt scos aerul afara. Oricum, bebelusii alaptati au nevoie mai putin de chestia asta, deoarece nu inghit la fel de mult aer ca cei hraniti cu biberonul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui musetto

Ana-Maria, daca fetita a supt doar cateva minute si apoi a adormit, atunci poti sa o pui sa dea aerul afara si e chiar bine ca se trezeste si suge din nou, ea trebuie sa se hraneasca indeajuns. Insa in momentul in care a papat destul (eventual simti ca se goleste sanul), nu e nevoie sa o mai trezesti doar pt scos aerul afara. Oricum, bebelusii alaptati au nevoie mai putin de chestia asta, deoarece nu inghit la fel de mult aer ca cei hraniti cu biberonul.


daca a supt doar cateva minute posibil sa o fi facut de sete... si asta nu inseamna ca trebuie trezita sa suga cel de-al doilea san... repet asta mai ales acum ca ne apropiem de anotimpuri calde si bebelusii incep sa suga de sete doar cateva inghitituri... iar mamele se ingrijoreaza ca u a mancat copilul destul...

tu ca mama trebuie sa-ti asculti instinctul... daca o vezi ca e ok, doarme bine, linistita, las-o sa doarma... daca vezi ca tine capul cu fata in sus, pune-o sa stea cu fata intr-o parte...
daca vezi ca e agitata, misca mult picioarele, mai da un scrancet si iar doarme cateva secunde, atunci pune-o sa ragaie, are dureri de burtica de la aerul inghitit.

pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

2.) programul alaptarii... nu exista orara la 2 ore, la 3 ore... bb poate sa-ti ceara sa suga si la o jumatate de ora (faza cu orarul este pentru cei alaptati cu formula, si pentru cei mai norocosi, dar nu toti copii sunt asa, si noi mamele trbuie sa ascultam nevoiele copilului nostru)... tot ce este scris in carti este o medie... deci sunt copii care sug si la o ora si sunt care sug si la 4... depinde foarte mult de cat reuseste sa suga, de cat ii este de somn, etc...
Tu vrei sa spui ca o mamica la o luna stie ca bebele ei plange de foame? Nu cred asta. Pot fi si alte motive de plans.Nu mi se pare ok..cum face "oaaa" sa-i astupi gura cu sanul...Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]





Sunt in urma...

Asta este sfatul meu nr 1, o mamica care alapteaza fara probleme de 8 luni de zile iar bebe niciodata nu a papat lapte praf: din orice motiv, foame, sete, reconfortare (s-a speriat, se simte singur) sanul il linistetste. Oricand, oriunde, zi si noapte, fara restrictii si program. Este ceea ce am invatat din experienta proprie si asa voi face si la bb2.
Intentionez sa il alaptez pe fi-miu si dupa 1 an.

PUNETI COPILUL LA SAN CAT SE POATE DE DES SI TINETI-L ATAT CAT DORESTE!!!

le: Aaaa, si nu am tinut cont de "regula" Lapte nou peste lapte vechi, adica sa lasi sa treaca minimum 2 ore pana la urmatoarea masa la san. Mi se pare aiurea. Poate suge putin si i se face iar foame, poate ii e sete, etc. Ce noi adultii bem apa sau lichide dupa ceas, fix dupa 2-3 ore? Hm...

************************************************************************************

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Welcome, my son!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yvonnes spune:

Va salut mamicilor!
Problema mea este: fetita mea de 2 luni jumatate s-a obisnuit tare mult sa pape la tzitzi cu mamelon de silicon. La inceput ia sfarcul gol, papa ce papa cateva minute, dupa care cere "palaria" (asa-i zic eu ) .
Din cauza ca in spital m-au pus sa-i dau completare cu lapte praf aproape dupa fiecare masa de san, asa am continuat si acasa, vreo 2 saptamani... Mesele noastre erau un chin, fetita mea Yanna facea niste crize, ba se-nneca, ba scuipa laptele, asa ca m-am ambitionat si am zis sa incerc sa renunt la el. Dar ea era obisnuita deja ca dupa ce papa la tzitzi primeste biberon, asa ca, ca s-o pacalesc, in loc de biberon am pus palaria, si ea a continuat sa suga asa la piept. Asa am scapat de biberon si de lapte praf, se pare ca totusi aveam (si am) lapte destul pentru ca fata creste bine, a luat cate un kg/luna in primele doua luni.
...dar acum vreau sa scapam si de palarie, pentru ca e destul de incomod, oriunde merg, trebuie s-o am la mine, ba o scap, ba nu-stiu-ce... nu e un capat de lume, dar simt si ca fara mamelonul respectiv mananca mai bine, adica suge mai cu putere si se satura mai repede (noaptea avem o masa si atunci mananca fara palarie, ca ii e somnic si tarziu realizeaza ce si cum, doar chiar la sfarsit o pun, si atunci deja si adoarme, de asta pot face comparatie)...
Scuze de povestea lunga, dar astept idei, in special de la mamici care au reusit sa scape de asa zisa palarie... Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yvonnes

Va salut mamicilor!
Problema mea este: fetita mea de 2 luni jumatate s-a obisnuit tare mult sa pape la tzitzi cu mamelon de silicon. La inceput ia sfarcul gol, papa ce papa cateva minute, dupa care cere "palaria" (asa-i zic eu ) .
Din cauza ca in spital m-au pus sa-i dau completare cu lapte praf aproape dupa fiecare masa de san, asa am continuat si acasa, vreo 2 saptamani... Mesele noastre erau un chin, fetita mea Yanna facea niste crize, ba se-nneca, ba scuipa laptele, asa ca m-am ambitionat si am zis sa incerc sa renunt la el. Dar ea era obisnuita deja ca dupa ce papa la tzitzi primeste biberon, asa ca, ca s-o pacalesc, in loc de biberon am pus palaria, si ea a continuat sa suga asa la piept. Asa am scapat de biberon si de lapte praf, se pare ca totusi aveam (si am) lapte destul pentru ca fata creste bine, a luat cate un kg/luna in primele doua luni.
...dar acum vreau sa scapam si de palarie, pentru ca e destul de incomod, oriunde merg, trebuie s-o am la mine, ba o scap, ba nu-stiu-ce... nu e un capat de lume, dar simt si ca fara mamelonul respectiv mananca mai bine, adica suge mai cu putere si se satura mai repede (noaptea avem o masa si atunci mananca fara palarie, ca ii e somnic si tarziu realizeaza ce si cum, doar chiar la sfarsit o pun, si atunci deja si adoarme, de asta pot face comparatie)...
Scuze de povestea lunga, dar astept idei, in special de la mamici care au reusit sa scape de asa zisa palarie... Pupici


e ca si cu suzeta... i-o iei si gata... de foame ai sa vezi ca o sa manance si fara palarie...in loc sa-i pui palarie, eventual ii schimbi sanul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yvonnes spune:

Citat:
citat din mesajul lui ama1357
e ca si cu suzeta... i-o iei si gata... de foame ai sa vezi ca o sa manance si fara palarie...in loc sa-i pui palarie, eventual ii schimbi sanul...


Mersi de raspuns, dar... ..."i-o iei si gata" am ras bine la faza asta ... hai sa-ti zic cum e de fapt: i-o iau si... dai urlete... nu apuc nici sa-i mai bag sfarcul in gura, ca, cum il simte pe buze deja tot se indoaie si scandal... in schimb, cum simte pe gurita mamelonul de silicon, cum sare pe el
Azi am mai primit o idee, si anume sa umplu varful palariei cu o bucatica de material , astfel incat cand suge, sa nu-i vina laptele si asa poate va prefera sanul, de unde vine laptic, bineinteles...... o sa incerc si varianta asta, sper sa nu se lase cu mult scandal, ca nu suport s-o vad plangand si cedez repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yvonnes

Citat:
citat din mesajul lui ama1357
e ca si cu suzeta... i-o iei si gata... de foame ai sa vezi ca o sa manance si fara palarie...in loc sa-i pui palarie, eventual ii schimbi sanul...


Mersi de raspuns, dar... ..."i-o iei si gata" am ras bine la faza asta ... hai sa-ti zic cum e de fapt: i-o iau si... dai urlete... nu apuc nici sa-i mai bag sfarcul in gura, ca, cum il simte pe buze deja tot se indoaie si scandal... in schimb, cum simte pe gurita mamelonul de silicon, cum sare pe el
Azi am mai primit o idee, si anume sa umplu varful palariei cu o bucatica de material , astfel incat cand suge, sa nu-i vina laptele si asa poate va prefera sanul, de unde vine laptic, bineinteles...... o sa incerc si varianta asta, sper sa nu se lase cu mult scandal, ca nu suport s-o vad plangand si cedez repede


cu panza inghite aer... eventual pune un dop inauntru sa se inchida etans... dar crezi ca scapi de urlete? ma indoiesc... oricum am citit intr-o carte ca mai mult de 3 zile nu trebuie pentru a schimba ceva din obisnuintele unui bebelus!... iti pui eventual si dopuri in urechi si gata

Mergi la inceput