Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Pompita mi-au pus-o sambata seara, eu am nascut joi seara...am si acasa o pompa ft buna, tot electrica, dar care nu trage lapte aproape deloc. Poate nu am tinut-o eu suficient? (doar 10-15 min la un san). Cand storc sanul, insa, incepe sa curga lapticul, si azi am vazut si bluza destul de patata la un san. A fost si pediatrul, m-a incurajat sa o alaptez, concluzia a fost ca am pus-o prea putin la san inainte sa ii dau formula. A facut icter si doarme ft ft mult, a mancat azi in jur de 3, e 9 acum si nu a solicitat mancarica, a stat doar o ora la un san, ba molfaind, ba dormind. Insa nu cred ca inghite ceva...Sunt in ceata totala, pe cuvant. Astept sa se trezeasca si ii dau iar san, iar dupa ce mananca pun ceasul la 3 ore jumate si o trezesc sa ii dau sa suga san, apoi formula, altceva nu stiu ce sa fac.Va multumesc inca o data ca imi sunteti alaturi!Ana-Maria, mami fericita de Eva Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Draga anamariame, vin si eu cu incurajari! La fel ca tine, am trecut printr-o cezariana de urgenta, bebe cu icter si probleme cu glicemia la nastere, iar mie mi-a venit laptele la vreo 5-6 zile dupa. I-am dat formula in timpul asta (nici nu se putea altfel din cauza glicemiei) si am pus-o la san pe fetita cat de des am putut. Nu cred ca sugea ea nimic la inceput, dar era bine pt exercitiu . Am si pompat in paralel, pana am vazut ca incep sa iasa doua-trei picaturi de lapte prin ziua 5-6, dupa cum ziceam mai sus. Nici nu stii ce fericita am fost, pana atunci am crezut ca n-o sa am lapte si n-o sa imi pot alapta copilul. Nu dispera deci, continua sa o pui la san cat de des poti si o sa fie bine si la tine. Cum zicea ama mai sus, e important sa nu te stresezi. Daca tu esti relaxata (ma rog, in masura posibilului), va veni si laptele. Mult succes si sa auzim vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

DarkBendis, tot cu cezariana de urgenta am nascut si eu. Intrase bb in suferinta fetala, iar dilatatia era prea mica pentru a naste natural.
In maternitate m-am chinuit si eu teribil o jumatate de zi cu ea, tragea san si plangea incontinuu pentru ca nu venea laptic iar ei ii era foame, problema la mine a fost ca am cedat, cand plangea ea plangeam si eu atat de tare incat abia o puteam tine in brate. Si acum plang cand povestesc pentru ca ma doare enorm sa o vad plangand (poate or fi si hormonii ). Mi-au adus asistentele o pompa electrica din maternitate sa vada daca am lapte, si apoi mi-au dat formula. A mancat atat de bine si a fost atat de obosita incat a dormit dup-aia 7 ore legat.
Eu de atunci o pun de fiecare data la san inainte de masa, plang de durere cand suge, dar lapticul e tot ft ft putin. Beau ceai de stimulare a lactatiei, Galactogil, am baut si bere chiar. Cred ca fac depresie pe tema asta, dar nu pot sa renunt, nu cred ca mi-as ierta-o vreodata daca as renunta asa repede. Am nascut joi seara, deci poate de maine am si eu laptic?



Ana-Maria, mami fericita de Eva Maria



asistentele alea ar trebui impuscate... in prima zi dupa nastere nu are de unde veni lapte atat de mult incat sa trebuiasca o pompa electrica... singurul rezultat, si din pacete negativ, este : o mama care nu stie ce si cum, e la primele arme, intra in panica gandindu-se ca isi lasa copilul sa moara de foame... si de aici tot stresul si de aici toate necazurile... daca in locul pompei ti-ar fi adus bb sa-l pui la san ar fi fost cel mai bine...

copii in primele zile (1-2) nu au nevoie de mancare... ei sunt foarte obositi de noua situatie, va imaginati cum poate fi sa traiesti intr-un mediu si apoi hodoronc tronc intr-un mediu nou complet diferit de cel pe care il stiai si il cunosteai... singurele elemente prezente in ambele medii este mama cu vocea ei, cu gustul ei, mirosul ei (prin lichidul amniotic ei simt si mirosul)... din punct de vedere al aparatului digestiv... ei sunt satui... cat au fost in burtica au tot inghitit lichid amniotic si au facut chiar si pipi... in prima ora dupa nastere (ma refer la cei nascuti spontan) au adrenalina in corp si ea este cea care le da puterea sa suga... dupa 2 ore de la nastere, adrenalina dispare si copilul se pune pe somn...

revenind... in primele zile copilul este obosit tinand cont de situatia prin care a trecut, bombardat de informatii de tot felul, astfel incat pus la san el nu mananca, ci se calmeaza... de asta este nevoie de ceva foarte consistent cu cateva picaturi sa fie satul... acest ceva este colostrul... dupa zile in care s-a exersat cu suptul, pentru ca amandoi trebuie sa invete, si mama si copilul, vine si laptele... creste si cerinta de mancare, deci acele picaturi miraculoase nu mai sunt indeajuns... asta este si motivul pentru care copii fac scaderea fiziologica... mananca doar cu picatura dar in schimb scutecele sunt pline...

la femeile care nasc cu cezariana au acelasi parcurs dar din pacate este mai lent... pe de o parte este vina hormonilor, care nu au o trecere treptata, ci brusca... pe de alta parte din cauza anesteziei... unii copii resimt anestezia mamei chiar si o luna... si se poate intampla sa doarma foarte mult intre mese, sa adoarma mult mai repede la san, si automat si sa creasca in greutate mai putin in prima perioada...

m-am lungit cam mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui DarkBendis

Pai daca ai nascut joi seara (apropos, si situatia mea a fost aceeasi, medicii se temeau ca a intrat bebe in suferinta fetala si dilatatia era mica) esti taman in perioada de "baby blues", e ceva normal sa curga lacrimile. Eu plangeam de-mi sarea camasa rozosina de pe mine ca tati lu' bebe intarziase juma' de ora sa vina sa ne vada, ce sa-i faci, hormonii. Ma mir ca ti-au pus moasele pompa la cateva ore dupa ce ai nascut... ar fi fost anormal sa ai lapte (ma refer la lapte, nu colostru) atat de repede (Ama, te rog, daca ma insel nu ma lasa sa spun prostii)... dar ma rog, faptul e consumat... Sa stii ca cea mai buna pompa e gurita bebitei tale (sa-ti traiasca si sa creasca mare-mare ), deci cat de des poti, pune-o la san. Lapticul va veni, vei simti cum ti se intaresc sanii (mai ales pe parti) - sa stii ca poate veni oricand, de la o ora la alta, azi, maine sau in urmatoarele zile

Pentru mameloane eu am folosit Lansinoh, dar stiu ca si Garmastan e bun... m-au durut dansele, ce sa-i faci, dar pe zi ce trecea era mai bine, iar cam de la o luna incolo e o placere sa alaptez. Imediat ce terminam de alaptat, ma ungeam cu crema asta, caci nu era nevoie sa o sterg la urmatorul alaptat, tot asa am tinut-o timp de vreo 2-3 saptamani dupa care nu a mai fost nevoie.



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"


zii ca-i zici bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Cred ca incepe sa vina lapticul. Azi m-am trezit cu sanii ft tari si par mai plini. Ce nu inteleg e altceva: de pe la 8 dim a stat la san, cu mici intreruperi pt schimbat sau pt cateva minute de somn. Cand a inceput sa tipe urat i-am dat formula, nu parea prea incantata, la inceput a scuipat mult. Chestia e ca eram sigura ca a papat ceva de la san pt ca o auzeam inghitind si a si dat aerul afara singurica de vreo 2 ori. Dar, formula a mancat cam 50ml, in conditiile in care pediatrul a zis ca tb sa manance 40 ml daca nu suge nimic de la san.Prin urmare, nu stiu ce sa mai cred, mai ales ca a fost ft mofturoasa azi, abia acum a adormit cu sanul in gura. Si sper sa doarma putintel, pt ca pe mine ma doare groaznic capul de la anestezie si as da orice sa ma odihnesc si eu putin.Va pup si va multumesc din suflet pentru sfaturi, nici nu stiti cat imi sunt de utile!Ana-Maria, mami fericita de Eva Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Pompita mi-au pus-o sambata seara, eu am nascut joi seara...am si acasa o pompa ft buna, tot electrica, dar care nu trage lapte aproape deloc. Poate nu am tinut-o eu suficient? (doar 10-15 min la un san). Cand storc sanul, insa, incepe sa curga lapticul, si azi am vazut si bluza destul de patata la un san. A fost si pediatrul, m-a incurajat sa o alaptez, concluzia a fost ca am pus-o prea putin la san inainte sa ii dau formula. A facut icter si doarme ft ft mult, a mancat azi in jur de 3, e 9 acum si nu a solicitat mancarica, a stat doar o ora la un san, ba molfaind, ba dormind. Insa nu cred ca inghite ceva...Sunt in ceata totala, pe cuvant. Astept sa se trezeasca si ii dau iar san, iar dupa ce mananca pun ceasul la 3 ore jumate si o trezesc sa ii dau sa suga san, apoi formula, altceva nu stiu ce sa fac.
Va multumesc inca o data ca imi sunteti alaturi!



Ana-Maria, mami fericita de Eva Maria



eu zic sa lasi pompele fie ele electrice, fie ele manuale... cea mai buna pompita este gura bebelusului tau... si daca tu consideri ca nu ai lapte destul, solutia nu este sa-i dai formula... solutia este sa o pui mai des la san... nu din 3 in 3 ore... ci din 30 in 30 minute... in orice caz este bine sa eviti biberonul... se invata sa suga la biberon si apoi la san nu o sa-i mai placa... la biberon cade para malaiata... in schimb la san trebuie muncit... si in afara de asta la san miscarile de supt nu sunt aceleasi... deci l-ai invata sa suga gresit... am citit ca folosesti siringa...

pune-o la san cat mai des posibil... dar nu o lasa prea mult la un san... pt ca ai pune-o sa suga la un san gol.. schimba sanul des... din 10 in 10 minute... pana nu mai vrea... asa se stimuleaza sanul bine...

cand viner laptele o sa-ti dai seama... o sai sanii tari si durerosi... sa pui comprese caldute inainte de supt, ajuta mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Cred ca incepe sa vina lapticul. Azi m-am trezit cu sanii ft tari si par mai plini. Ce nu inteleg e altceva: de pe la 8 dim a stat la san, cu mici intreruperi pt schimbat sau pt cateva minute de somn. Cand a inceput sa tipe urat i-am dat formula, nu parea prea incantata, la inceput a scuipat mult. Chestia e ca eram sigura ca a papat ceva de la san pt ca o auzeam inghitind si a si dat aerul afara singurica de vreo 2 ori. Dar, formula a mancat cam 50ml, in conditiile in care pediatrul a zis ca tb sa manance 40 ml daca nu suge nimic de la san.
Prin urmare, nu stiu ce sa mai cred, mai ales ca a fost ft mofturoasa azi, abia acum a adormit cu sanul in gura. Si sper sa doarma putintel, pt ca pe mine ma doare groaznic capul de la anestezie si as da orice sa ma odihnesc si eu putin.
Va pup si va multumesc din suflet pentru sfaturi, nici nu stiti cat imi sunt de utile!


Ana-Maria, mami fericita de Eva Maria



copii nu plang numai de foame... o fac si de somn de dureri de burtica... nu ma refer la colici in cazul tau... ci la faptul ca poate avea de ragait... nu stiu daca ai tinut-o sa ragaie sau nu... faptul ca a mancat si din formula, nu inseamna ca a facut-o de foame... cum ziceam cade para malaiata ... si el nu face altceva decat sa inghita...

acum hai sa te amenint un pic ... pana acum cu formula te-am iertat dar din prima zi in care ai sanii duri, (din cate zici asta inseamna de azi sau de maine) sa nu te prind ca mai pui mana pe formula... de acum incolo ai lapte si de vandut!!! organismul tau nu stie cat lapte sa faca, nu stie cati bb au fost in burtica asa ca face si in surplus... cu alte cuvinte va trebui sa o pui la san de fiecare data cand ti-o cere, chiar daca asta inseamna 30 minute sau 3 ore... nu te uita la ceas in aceasta perioada, functioneaza doar la cei alaptati cu formula.

daca vrei sa te odihnesti un pic... lasi treburile casei de o parte si cand bb doarme, dormi si tu!!! si eventual o pui la san in pat langa tine...

va pup pe amandoua si spor la alaptat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Ana-Maria, asa-i, a venit lapticul. Asa cum a zis Ama, acum ce trebuie sa faci e sa o pui pe Eva la san cat de des poti, cu cat o tii mai mult la san si ea papa, cu atat va fi lapticul mai mult - aici se aplica principiul "Cerere si Oferta". Nu o lasa sa adoarma in timp ce suge - gadil-o un pic, alterneaza sanii - si mai ales nu folosi biberonul acum, ca sa se obisnuiasca Eva cu suptul, e un pic mai mult de munca, dar merita Si odihneste-te cat poti - nu o sa cada casa peste voi daca o lasi mai moale cateva zile. Dormi cand doarme bebe, si asta ajuta la lactatie.

Spor la alaptat si numa' bine


Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Am o mica observatie de facut: stiu ca sfatul e in general sa nu folosesti pompa, dar in cazul in care iti vine mult lapte odata si copilul nu suge indeajuns, atunci e bine sa o folosesti (fie inainte sa pui copilul la san, daca ai aceeasi pb cu ionica) fie dupa. Eu nu am mai folosit pompa dupa ce a venit laptele si am dat intr-o mastita de toata frumusetea. O puneam mereu la san pe fetita, dar tot nu sugea suficient incat sa ajung sa ma simt confortabil si la un moment dat s-au intarit foarte rau sanii si am si facut mastita la unul. Asta am patit-o doar in primele saptamani, pt ca dupa aceea n-am mai avut niciodata in exces. Cel mai bine e sa pompezi cand simti ca ramane prea mult lapte si sa il pui la congelator pt cazuri speciale. Pe parcurs se va regla productia, fetita va avea si ea putere sa suga mai mult si nu va mai fi nevoie de pompa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Citat:
citat din mesajul lui ama1357
pune-o la san cat mai des posibil... dar nu o lasa prea mult la un san... pt ca ai pune-o sa suga la un san gol.. schimba sanul des... din 10 in 10 minute... pana nu mai vrea... asa se stimuleaza sanul bine...


La mine sfatul asistentei a fost sa o tin cat mai mult la un singur san, chiar daca era cam greu (ca adormea fetita). Adica la o masa, oferi doar un san si ideal ar fi sa o tii treaza pana suge aproape tot, apoi la masa urmatoare (care e adevarat ca poate fi si dupa numai 15-30 minute) oferi sanul celalalt si tot asa. Asta din cauza ca laptele gras vine dupa cel "diluat" si ca sa ajunga la el, bebelusa trebuia sa suga suficient de mult. Altfel, daca o lasi putin la un san si schimbi cu celalalt isi va umple burtica doar cu laptele "subtire" si nu va ajunge la cel care contine cele mai multe substante nutritive.

Daca stii engleza, poti citi mai pe larg aici, sunt sfaturi date de La Leche League:

http://www.llli.org/llleaderweb/LV/LVSepOct95p69a.html

Mergi la inceput