Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

M-am batut ca o leoaica sa pot alapta,am facut mastita la sani,am ajuns tremurand ca frunza in vant la urgenta cu 40°c febra si acum sa realizez ca laptele meu ii face rau bebelinei mele.

De vreo 5 zile pitica mea de doar 3 saptamani face kk foarte lichid si vomita dupa fiecare supt,am pus in asteptare alaptatul(cu mulsul de rigoare la pompa electrica) si ii dau lapte HA ,constat ca acest lapte nu-i mai face colici si doarme linistita fara sa faca kk diaree si fara sa vomite.

Ma simt frustrata, imi doaream sa o pot alapta asa cum am facut si cu primul bebe ,2 ani,dar se pare ca trebuie sa renunt la lactatie.

Va rog sa ma ajutati cele care ati trecut prin asa ceva ,spuneti-mi ca este doar trecator ca eu am inceput sa disper,trebuie sa ma mulg la fiecare 3 ore altfel ajung iar la spital.



Sophia 2ani 06.09.06
26.03.09 Sarah
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy



daca nu mananci chestii dubioase, laptele tau nu are cum sa-i faca rau... tinand cont ca stati in acelasi mediu, laptele tau este intotdeauna plin de anticorpii importiva bolilor din jurul vostru...

in ceea ce priveste vomitatul, eu am avut un baietel bolnavior de reflux... voma dupa fiecare masa si de cate 4 ori... si asta pana la 1 an si jumatate... crescand trece... la unii mai repede la altii mai tarziu... noi am facut parte din a doua categorie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl

Hristos a inviat!
Am facut pe 18 5 lunite, avem 7200gr d ela 3250 la nastere. Inca o alaptez exlusiv (desi pe la 4,5 luni i-am dat 3 zile cereale, ca nu se mai satura seara la san, apoi s-a reglat productia si am renuntat). As vrea sa-i incep sa-i dau apa/ceai, pt ca am impresia ca i se face sete noaptea si peste zi cd e cald afara si stam mult in gradina. noaptea inca are 3 mese, la 2 maxim 3 ore se trezeste. Dar intre aceste mese cateodata maraie, ii dau sanul si nu suge decat cateva jeturi. Ma gandeam initial ca vrea sa se alinte, dar cd i-am dat sanul din care mancase si care nu mai avea lapte sa tasneasca, s-a trezit nervoasa si a plans paana am mutat-o la celalat san, de unde la fel, a supt fff putin. De fapt trage putin lapte, lasa sanul, apoi iar mai trage putin. Daca incerc sa-i mai dau, refuza. doarme apoi si se trezeste cd e timpul sa pape si papa normal. Deci, i-o fi sete? Sau????
Ma gandesc ca asa cum eu ma trezesc sa beau apa, asa si ei poate i se face sete.
Vreau sa-i dau apa pt ca ziua cam am probleme cu sanii pt ca noaptea suge des si se obisnuiesc sanii sa produca. am avut recent puseu de crestere cd m-a supt din ora in ora noaptea si ziua imi pocneau sanii. Tasnea efectiv lapte, de ziceai ca sunt fantana arteziana.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu
POZE CU PRINTESA



ii poate fi sete... dar la copii alaptati exclusiv la san nu se da ceai sau apa... stiu, sunt multi care dau diferite ceaiuri pentru colici, e mai bine daca le bea mama... am vazut ca acest subiect este dezbatut foarte bine mai sus, asa ca va las sa-l cititi.. :)
pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauratanase spune:

Buna fetelor.

Am intrat ca sa va spun ca s-au rezolvat problemele pana la urma. Acum o luna v-am scris despre dificultatile cu care imi alaptez copilasul (pe undeva pe la pagina 10). Intre timp, noi crestem bine de tot, avem 5 kg la 2 luni si 1 saptamana (alaptat exclusiv).

Vreau sa multumesc fetelor care mi-au raspuns atunci si m-au ajutat: ama, micola, smodina.
Intr-adevar, e nevoie de multa, multa vointa si perseverenta. Imi pare extrem de bine ca nu am cedat si ca am fost atat de incapatanata sa alaptez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Buna seara,Am si eu nevoie de un sfat de la mamicile cu experienta in ale alaptatului. Am nascut prin cezariana joi seara si nu s-a declansat inca lactatia, am doar cateva picaturi de colostru. Sunt aproape de disperare, pt ca imi doresc ft tare sa o alaptez, sanii mi i-a facut deja varza, iar dupa ore in sire de plans la san in maternitate s-au indurat si mi-au dat formula. De azi suntem acasa si tot cu formula am hranit-o si eu, insa cu seringa, pentru ca trag inca speranta ca o voi putea alapta. Dar cum sa procedez? Am o pompa electrica pe care o tot folosesc fara succes, sper ca macar mamelonul sa se formeze, insa trebuie sa iau o decizie rapid. Ce sanse am sa vina lapticul? Neonatologul din maternitate m-a incurajat, zicand ca am un san promitator, si sa nu cedez .Scuze daca am fost haotica in exprimare, sunt nedormita de doua nopti si trei zile.Si multumesc in avans pentru sfaturi.Ana-Maria 39+AMR 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Buna seara,
Am si eu nevoie de un sfat de la mamicile cu experienta in ale alaptatului. Am nascut prin cezariana joi seara si nu s-a declansat inca lactatia, am doar cateva picaturi de colostru. Sunt aproape de disperare, pt ca imi doresc ft tare sa o alaptez, sanii mi i-a facut deja varza, iar dupa ore in sire de plans la san in maternitate s-au indurat si mi-au dat formula. De azi suntem acasa si tot cu formula am hranit-o si eu, insa cu seringa, pentru ca trag inca speranta ca o voi putea alapta. Dar cum sa procedez? Am o pompa electrica pe care o tot folosesc fara succes, sper ca macar mamelonul sa se formeze, insa trebuie sa iau o decizie rapid. Ce sanse am sa vina lapticul? Neonatologul din maternitate m-a incurajat, zicand ca am un san promitator, si sa nu cedez .
Scuze daca am fost haotica in exprimare, sunt nedormita de doua nopti si trei zile.
Si multumesc in avans pentru sfaturi.


Ana-Maria

39+
AMR 2 zile


daca nu intri in panica totul o sa fie ok...

mamele care nasc cu cezariana programata au parte de o lactatie mai intarziata fata de mamele care nasc spontan sau cu cezariana de urgenta (ma refer la cazurile in care nasterea s-a declansat dar din diferite motive s-a ales cezariana)... totul este pe baza de hormoni... la mamele cu nstere spontana sunt toti hormonii prezenti, o parte din hormonii care au declansat nasterea declanseaza si lactatia... la mamele cu cezariana hormonii vin ceva mai tarziu, deci si lactatia...

revenind... lactatia poate veni si la o saptamana de la nastere, in aceasta perioada este important sa fie pus bb la san, mai ales pentru colostru care este in cantitati foarte mici, dar este foarte hranitor si plin de anticorpi, si nu in ultimul rand pentru stimularea sanului, astfel incat hormonii sa se inmulteasca mai repede...

vb de formarea mamelonului... ai mameloanele plate sau ombilicate? solutie cea mai buna este sa incerci sa pui bb in pozitia corecta la san, astfel se formeaza si mamelonul cat de cat si nici nu o sa ai parte de ragade ( daca ai deja fugi la farmacie, ma rog spunei sotului sa mearga pentru tine, si ia GARMASTAN; este foarte bun, ajuta la vindecare si sanul nu trebuie spalat dupa ce te dai)

pompa electrica nu e cazul deocamdata, incearca sa pui bb la san, guria lui este cea mai buna pompa... iar formula pe care i-o dai, trebuie sa i-o dai dupa ce bb ta a obosit muncind la sanii tai...

neonatologul este baiat destept!

nu stiu ce sa-ti mai scriu... daca mai ai intrebari vino sa le spui! noi te asteptam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Ama, multumesc frumos pentru raspuns si incurajari. Eu o pun la san de fiecare data inainte de masa, cand vad eu ca incepe sa i se faca foame. Si suge ea in legea ei acolo, pana se enerveaza, probabil nu ajunge la ea lapticul hranitor si fiindu-i foame, isi cere drepturile. Sanii mei sunt plini de rani, ma dau cu garmastan de prin luna a opta, iar mameloanele sunt plate, incerc sa le formez cat de cat.Nu am ajuns inca la panica, desi nu stiu ce cantitate de formula ar trebui sa manance si la ce intervale. Deocamdata ii dau pana se satura si cand cere, adica cca 40 ml la o masa si la interval de 4-5 ore. Mi se pare cam rar, desi stiu ca fata de laptele matern formula se digera mai greu, insa asteptam astazi pediatrul acasa pentru mai multe sfaturi.Ana-Maria 39+AMR 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Ama, multumesc frumos pentru raspuns si incurajari.
Eu o pun la san de fiecare data inainte de masa, cand vad eu ca incepe sa i se faca foame. Si suge ea in legea ei acolo, pana se enerveaza, probabil nu ajunge la ea lapticul hranitor si fiindu-i foame, isi cere drepturile.
Sanii mei sunt plini de rani, ma dau cu garmastan de prin luna a opta, iar mameloanele sunt plate, incerc sa le formez cat de cat.
Nu am ajuns inca la panica, desi nu stiu ce cantitate de formula ar trebui sa manance si la ce intervale. Deocamdata ii dau pana se satura si cand cere, adica cca 40 ml la o masa si la interval de 4-5 ore. Mi se pare cam rar, desi stiu ca fata de laptele matern formula se digera mai greu, insa asteptam astazi pediatrul acasa pentru mai multe sfaturi.


Ana-Maria

39+
AMR 2 zile


sa ne zici ce iti zice pediatrul...

pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Ana-Maria, si eu am nascut prin cezariana dar de urgenta.. intr-o miercuri (chiar de revelion ) iar lapticul a venit doar duminica. La spitalul unde am nascut nu se da deloc formula la bebei daca iti exprimi intentia de a alapta (doar daca lapticul chiar nu vine, deci in cazuri extreme - greutatea lui bebe e verificata de 2 ori pe zi). 4 zile l-am pus mult pe bebe la san pentru a "extrage" tot colostrul pe care-l putea scoate, si bineinteles pentru a stimula lactatia. Imi venea sa plang (deh, ma pocnise si baby-blues-ul) ca vedeam ca ii este fomica, daca mi s-ar fi oferit formula probabil as i-as fi dat desi stiam ca nu e cel mai bun lucru (acum sunt foarte fericita ca nu a fost cazul), il tineam aproape non-stop la san si uite ca intr-a 4-a zi a a venit si laptele...si de atunci tot curge Curaj, ca va veni si la tine Incearca sa te odihnesti cat poti, bea lichide cat de multe, ai grija sa mananci, si incearca sa te stresezi cat mai putin (ceea ce stiu si eu ca e greu, dar stresul afecteaza productia de laptic). Te asteptam cu vesti bune

Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

DarkBendis, tot cu cezariana de urgenta am nascut si eu. Intrase bb in suferinta fetala, iar dilatatia era prea mica pentru a naste natural.In maternitate m-am chinuit si eu teribil o jumatate de zi cu ea, tragea san si plangea incontinuu pentru ca nu venea laptic iar ei ii era foame, problema la mine a fost ca am cedat, cand plangea ea plangeam si eu atat de tare incat abia o puteam tine in brate. Si acum plang cand povestesc pentru ca ma doare enorm sa o vad plangand (poate or fi si hormonii ). Mi-au adus asistentele o pompa electrica din maternitate sa vada daca am lapte, si apoi mi-au dat formula. A mancat atat de bine si a fost atat de obosita incat a dormit dup-aia 7 ore legat.Eu de atunci o pun de fiecare data la san inainte de masa, plang de durere cand suge, dar lapticul e tot ft ft putin. Beau ceai de stimulare a lactatiei, Galactogil, am baut si bere chiar. Cred ca fac depresie pe tema asta, dar nu pot sa renunt, nu cred ca mi-as ierta-o vreodata daca as renunta asa repede. Am nascut joi seara, deci poate de maine am si eu laptic?Ana-Maria, mami fericita de Eva Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Pai daca ai nascut joi seara (apropos, si situatia mea a fost aceeasi, medicii se temeau ca a intrat bebe in suferinta fetala si dilatatia era mica) esti taman in perioada de "baby blues", e ceva normal sa curga lacrimile. Eu plangeam de-mi sarea camasa rozosina de pe mine ca tati lu' bebe intarziase juma' de ora sa vina sa ne vada, ce sa-i faci, hormonii. Ma mir ca ti-au pus moasele pompa la cateva ore dupa ce ai nascut... ar fi fost anormal sa ai lapte (ma refer la lapte, nu colostru) atat de repede (Ama, te rog, daca ma insel nu ma lasa sa spun prostii)... dar ma rog, faptul e consumat... Sa stii ca cea mai buna pompa e gurita bebitei tale (sa-ti traiasca si sa creasca mare-mare ), deci cat de des poti, pune-o la san. Lapticul va veni, vei simti cum ti se intaresc sanii (mai ales pe parti) - sa stii ca poate veni oricand, de la o ora la alta, azi, maine sau in urmatoarele zile

Pentru mameloane eu am folosit Lansinoh, dar stiu ca si Garmastan e bun... m-au durut dansele, ce sa-i faci, dar pe zi ce trecea era mai bine, iar cam de la o luna incolo e o placere sa alaptez. Imediat ce terminam de alaptat, ma ungeam cu crema asta, caci nu era nevoie sa o sterg la urmatorul alaptat, tot asa am tinut-o timp de vreo 2-3 saptamani dupa care nu a mai fost nevoie.



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput