Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

240???? care ti-e reteta?
Si nu mai spune de kg ca deja sunt verde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Bravo, Ionica, ma bucur ca nu e nevoie sa renunti la alaptat! Mult succes si in continuare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Spic de grau,

Nu stiu daca asta e reteta ,beau in fiecare seara o jumate de lituru de ceai de fenicul.

cum spunea puiusorul,laptele vine de la san dar e produs de creier,atunci cand esti multumita se declanseaza un hormon numit oxcitocina,el da tonul la cantitatea laptelui.
eu de exemplu cand ma mulg,ma gandesc la prima mea pitica cu ce drag si pofta manca pe la 9 luni lapte matern si de fiecare data mi se umple sanii cu lapte ,simt o durere placuta in sani si cum plesnesc de plini ce sant.
Cu slabitul,habar nu am de ce slabesc asa repede,la prima nastere mi-au trebuit 2 ani,acum ma topesc literalmente si crede-ma ca bobinez de fiecare data cand termin alaptatul.
Imi este asa de draga cand o vad satisfacuta dupa masa la san,are ochisorii ca doua perlute de tahiti si cu un zambet strengar.
Cred ca suntem privilegiate mamele care pot alapta.
Chiar aseara am vizionat pe france3 un reportaj despre instinctul matern,se facea o comparatie intre primate si om,citez, suntem singura specie care cedam foarte usor biberonului si care-si abandoneaza sau omoara puiutii.

Citat:
citat din mesajul lui spic de grau

240???? care ti-e reteta?
Si nu mai spune de kg ca deja sunt verde

Lumi de: David Andrei (11/03/2004) si Clara Theodora (25/01/2009)


Sophia 2ani 06.09.06
26.03.09 Sarah
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Azi dimineata am cantarit-o si avea 4760gr,nu imi vine sa cred cat de bine ii merge cu laptele de mamava multumesc pentru incurajari.



Sophia 2ani 06.09.06
26.03.09 Sarah
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Ionica, ma bucur mult ca merge bine alaptatul si ca Sarah pune asa de frumos in greutate. Cu privire la dieta in perioada cand alaptezi, eu merg "pe incercatelea" adica pap de toate, daca mi se pare ca ceva nu-i convine la bebe vad ce ar fi putut cauza si elimin din "meniu". Si nu beau cafea, ceai, sau orice alte bauturi cu cofeina (doar decaf) iar ciocolata cat mai putina. Am mancat si broccoli, si sarmale ((cateva, de pofta)si varza a la Cluj ... pana acum toate merg bine, colici nu am avut.

Mult succes in continuare sa-ti creasca mare frumoasa



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Hristos a inviat!
Am facut pe 18 5 lunite, avem 7200gr d ela 3250 la nastere. Inca o alaptez exlusiv (desi pe la 4,5 luni i-am dat 3 zile cereale, ca nu se mai satura seara la san, apoi s-a reglat productia si am renuntat). As vrea sa-i incep sa-i dau apa/ceai, pt ca am impresia ca i se face sete noaptea si peste zi cd e cald afara si stam mult in gradina. noaptea inca are 3 mese, la 2 maxim 3 ore se trezeste. Dar intre aceste mese cateodata maraie, ii dau sanul si nu suge decat cateva jeturi. Ma gandeam initial ca vrea sa se alinte, dar cd i-am dat sanul din care mancase si care nu mai avea lapte sa tasneasca, s-a trezit nervoasa si a plans paana am mutat-o la celalat san, de unde la fel, a supt fff putin. De fapt trage putin lapte, lasa sanul, apoi iar mai trage putin. Daca incerc sa-i mai dau, refuza. doarme apoi si se trezeste cd e timpul sa pape si papa normal. Deci, i-o fi sete? Sau????
Ma gandesc ca asa cum eu ma trezesc sa beau apa, asa si ei poate i se face sete.
Vreau sa-i dau apa pt ca ziua cam am probleme cu sanii pt ca noaptea suge des si se obisnuiesc sanii sa produca. am avut recent puseu de crestere cd m-a supt din ora in ora noaptea si ziua imi pocneau sanii. Tasnea efectiv lapte, de ziceai ca sunt fantana arteziana.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu
POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

BraveGirl, mai demult am postat un subiect cu un link la un articol despre bebelusi si apa. Scria acolo ca nu e bine sa li se dea apa pana pe la 6 luni bebelusilor alaptati. Era si o explicatie stiintifica, ceva legat de o imbalanta de electroliti, dar nu mai tin minte exact:( Si tot acolo scria ca laptele nostru contine tot ce are nevoie bebe si nu exista pericolul de deshidratare. Eu as incerca sa mai aman introdusul apei pana spre 6 luni, daca e posibil...

Edit pt ca am gasit subiectul, cineva postase o intrebare similara si tot 5 luni avea copilasul:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124051

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

fetelor, scuzati dar nu am avut internet pentru cateva zile... ma duc sa citesc in urma si sa va raspund pe unde pot!

pupici la mari si mici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Buna fetelor, am si eu o intrebare la voi legata mai degraba de intarcare decat de alaptare. Am alaptat-o pe fiica-mea pana la 1 an si 8 luni. De la 1 aprilie am intarcat-o. Problema e ca menstruatia mea luna asta a disparut in ceata. Trebuia sa imi vina pe 13-14 aprilie, era ceas. Acum...nimic. Dureri de spate si de burta am o gramada. Gravi nu sunt ca am facut 2 teste si sunt clar negative. Oare exista legatura intre intarcat si intarzierea menstruatiei?

mamik de Denisa Maria (20.07.2007)



A child is not a vase to be filled, but a fire to be lit

www.tickerclub.com/cache/42ee662a1f.png" target="_blank"> AMR putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui brazuca25

Buna fetelor, am si eu o intrebare la voi legata mai degraba de intarcare decat de alaptare. Am alaptat-o pe fiica-mea pana la 1 an si 8 luni. De la 1 aprilie am intarcat-o. Problema e ca menstruatia mea luna asta a disparut in ceata. Trebuia sa imi vina pe 13-14 aprilie, era ceas. Acum...nimic. Dureri de spate si de burta am o gramada. Gravi nu sunt ca am facut 2 teste si sunt clar negative. Oare exista legatura intre intarcat si intarzierea menstruatiei?

mamik de Denisa Maria (20.07.2007)



A child is not a vase to be filled, but a fire to be lit

www.tickerclub.com/cache/42ee662a1f.png" target="_blank"> AMR putin




nu au legatura...

adica au, dar inversa... in cazul in care alaptezi ai un hormon care poate opri menstruatia pentru catva timp (luni bune la unele mame, mai putine la altele)... deci la intarcare dispare acest hormon si in cazul in care nu ai avut inca menstruatii, vine... in cazul in care ai avut deja menstruatii de la nastere, vin in continuare...

Mergi la inceput