Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianina34

Buna mamicilor,
Va scriu pentru ca am mare nevoie de sfatul vostru:
am nascut prin cezariana pe 13.04.09 (mi s-a rupt apa si ...) si de atunci am baut cam 3 litri de ceai de chimion+anason pe zi + apa, in total ajungand cam la 5-6 litri de lichide/zi. De ieri am inceput sa iau si galactogil. Am Mameloanele ombilicate, am incercat sa pun ouiul la san folosind mameloane de silicon si nimic.Mi-au facut asistentele masaj la sani, m-au stors, mi-au desfundat canalele, ma duceam de 3 ori pe zi si ma mulgeam cu pompa lor electrica. Si laptele nu si nu. Dupa lungi chinuri si pompat deabia se adunau 2-5 ml.
Acum am sanii foarte umflati si tari si parca devin tot mai tari.
De la amiaza nu mai beau nici ceai si nu mai iau nici galactogil.
Am pus comprese calde, am facut un pic de masaj, am folosit pompa cam o ora si un sfert si am reusit sa scot ceva doar dintr-un san - 3 ml laptic. Acum stau cu comprese reci si nu stiu ce sa fac.
In spital, la cum arata sanii mei, asistentele mi-au spus ca singura solutie sa-i pot da laptic de-al meu este ca cel putin o luna sa ma mulg si sa il dau asa in biberon. Numai ca nici asta nu functioneaza. M-am saturat sa tot cumpar tot felul de pompe in speranta ca voi da peste cea miraculoasa care sa-mi aduca deva in biberon. Acum imi hranesc puiul cu NAN 1 si sunt cuprinsa de disperare pentru ca mi-am dorit din ot sufletul sa alaptez sa-i fie bine puiutului.
Ce credeti ca ar trebui sa mai fac?
Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un sfat.

Acum stau si ma rog sa nu mi se agraveze peste noapte sa nu ajung iarasi la spital.

Of, of, tare-i greu, si nu stiu incotro sa o apuc.

Va multumesc mult oricum si ma voresc numai bine alaturi de puiutii vostri.

, gianina


stai calma si nu mai cumpara pompe peste pompe... nu asta e problema ta... si scuza-ma ca zic dar si personalul medical pe care l-ai intampinat nu a stiut sa te ajute...

din cate am inteles, ai nascut cu cezariana... in aceste cazuri laptele adevarat vine un pic mai tarziu... chiar si 4-5 zile de la nastere, e chestie de hormoni... pe care organismul tau nu a apucat sa-i faca sa-ti ajute venirea laptelui... in cazul cazarienei intarzie hormonii si automat si laptele...

in primele zile sanii produc colostru... cateva picaturi dar foarte consistente si nutritive, asta ca sa nu mai vorbesc de anticorpi... acest colostru este numit chiar "primul vaccin"... abia cand vine laptele adevarat si pui pompa vezi rezultate... pana atunci intri in depresie vazand doaur cate 2 ml dupa o ora de pompat.

in cazul tau este important sa pui bb la san... daca ai sanul tare ii este greu a prinda mamelonul... e bine daca reusesti sa golesti un pic sanul, atat cat sa poata indoi sanul in zona mamelonului... daca nu merge nici o pompa din cate ai deja, nu cumpara altele, roga-l frumos pe sotul tau sa faca acest lucru... tot prin aceasta metoda ajuti si formarea mamelonului...

revin cu alte informatii dupa ce pun copilasii mei la somn... scuze dar acum nu mai pot scrie... pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

revenind la golirea sanului... incearca sa o faci manual... iei sanul in mana,astfel incat sa ai degetul mare deasupra mamelonuluiiar celelalte 4 degete sub mamelon. apasand si rotind degetele catre exterior, ca si sum ai impinge pasta de dinti din tub, incepe sa iasa laptele.

mai exista si varianta cu sticla calda: pui comprese caldute pe san si pui mamelonul intr-o sticla cu gura mare... daca astepti ai sa vezi ca laptele iese singur... asta nu e o metoda de golire a sanului, ci doar pentru a scoate o anumita cantitate cat sa poata bb sa prinda bine mamelonul.

cand pui bb la san, cu cat este pozitia mai buna cu atat va reusi sa prinda mai bine mamelonul si sa suga. cand deschide gurita trebuie sa bagi aproape tot mamelonul in gurita lui bb, iar buzele lui bb trebuie sa stea ca
aici iar cu nasucul sa atinga marginea de sus a mamelonului.

incearca sa fii cat mai calma, posibil sa se enerveze cand vede ca nu reuseste sa prinda bine mamelonul...

nu stiu ce sa mai scriu acum, dar daca mai ai intrebari, nu ezita, noi suntem aici

vino oricum sa ne zici cum evolueaza lucrurile

pupici la mari si mici, paste fericit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

Multumesc mult ama1357,

Am incercat golirea sanului manual (m-am dus in fiecare zi la spital si o asistenta m-a stors cam o ora jamatate/zi), am continuat si acasa cu o comprese, dusuri fierbinti si pompa seringa care este cea mai eficienta - am descoperit intr-un final. Bine-nteles ca nu am reusit mai nimic (10 ml in 4 ore de chin este prea putin. Si as fi zis ca incerc asa mai departe dar toate manevrele le-am facut impreuna cu sotul meu ; singura nu ma descurc, am probleme cu mana stanga. Si deci de marti nu mai aveam nici o sansa. a sa nu mai spun ca atunci cand faceam jumatate de ora pauza pentru a schimba si hrani bebele, canalele prin care reusisem sa scot ceva (mai precis 2) se si infundau la loc si abia dupa vre-o alte 2 ore de masat/pompat se deschideau.
Bebele singurel nu ma poate ajuta cu nimic pentru ca la un san mamelonul este plat iar la celalalt ombilicat si oarecum impartit in doua (o alta problema a mea). Mameloanele de silicon nu m-au ajutat cu nimic.
Iar cand am inceput si etapa cu colicii si nu puteam sa ajut cu nimic bebele, am clacat definitiv.
Nu mai spun ca o doctorita mi-a spus sa nu mai beau apa de loc, nici supe, nici fructe, nici un lichid. Si dupa o zi deja picioarele mi s-au unflat cum nu le-am avut toata sarcina si , in plus, m-am ales si cu o infectie urinara pe care acum ma chinui sa vad cum o tratez.
Si, intr-un final, dupa plansete care nu se mai opresc - si ale mele si ale bebelui- am luat dostinex. Ma chinui incontinuare cu aceste manevre insa numai vre-o 3 ore/zi pentru a scoate ce mai era prin sani si asta a fost toata experienta mea cu alaptatul.
Tot ce am reusit sa-i dau bebelui au fost 30 ml de lapte. Doar atat...
Incerc sa ma linistesc insa izbucnesc in plans de fiecare data cand imi aduc aminte ca nu am putut sa-i dau laptic bebelui meu. Si mi-am dorit din tot sufletul.
Si, ca tacamul sa fie complet, a mai aparut o problema: sufar de hipertiroida basedow si am reusit sa o stabilizez inainte de sarcina (altfel nu puteam sa raman insarcinata si sa duc sarcina la termen) in ultima luna de sarcina au inceput sa-mi iasa rau analizele de tiroida insa nu ma simteam rau. Acum insa prezint toate simptomele ceea ce inseamna ca am facut o recadere si binen-teles ca tratamentul nu as fi putut sa-l fac in timp ce alaptam.
Oricum, nu stiu cat de coerenta am putut fi, sunt cu psihicul la pamant si nu ma pot controla deloc.
Acum ma pregatesc sa merg cu bebele la doctor pentru ca i s-a desprins partial buricul si dedesupt arata ca o infectie. Este un pic inrosit si pana acum doar am sters cu alcool si am pus pudra de baneocin insa nu am reusit sa fac mare lucru, nu s-a uscat dedesupt.
Si trebuie sa fiu puternica ... si mie imi vine sa vomit de oboseala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Of Geanina, ce rau imi pare pentru tine . Acum cel mai important e sa te faci bine si sa ai grija de tine ca sa poti avea la randul tau grija de bebe. Incearca sa te odihnesti cand doarme si bebe si lasa treburile casnice in sarcina altcuiva sau pe altadata . Multa sanatate si sa ne mai dai vesti despre tine

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Gianina,

am avut aceiasi experienta ca si tine,este important sa pui pitica la san si sa mulgi surplusul de lapte dupa fiecare alaptat.
tot cezariana si la mine,sunt la adoua .

Sophia 2ani 06.09.06
26.03.09 Sarah
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

M-am batut ca o leoaica sa pot alapta,am facut mastita la sani,am ajuns tremurand ca frunza in vant la urgenta cu 40°c febra si acum sa realizez ca laptele meu ii face rau bebelinei mele.

De vreo 5 zile pitica mea de doar 3 saptamani face kk foarte lichid si vomita dupa fiecare supt,am pus in asteptare alaptatul(cu mulsul de rigoare la pompa electrica) si ii dau lapte HA ,constat ca acest lapte nu-i mai face colici si doarme linistita fara sa faca kk diaree si fara sa vomite.

Ma simt frustrata, imi doaream sa o pot alapta asa cum am facut si cu primul bebe ,2 ani,dar se pare ca trebuie sa renunt la lactatie.

Va rog sa ma ajutati cele care ati trecut prin asa ceva ,spuneti-mi ca este doar trecator ca eu am inceput sa disper,trebuie sa ma mulg la fiecare 3 ore altfel ajung iar la spital.



Sophia 2ani 06.09.06
26.03.09 Sarah
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Gianina,

Am citit ca ai sfarcurile ombilicate. Nu e grav! Crede-ma!

Baiatul l-am nascut prin cezariana. Mi s-a spus ca am sfarcurile ombilicate si ca e imposibil sa il alaptez. Mai ales ca laptele intarzia sa apara. Mi-au sugerat sfacurile in silicon. Maaaare prostie! crede-ma! Copilul a refuzat, si, fiind prost indrumata am abandonat.

Fata - am nascut-o normal; Cu toate astea laptele a venit dupa 4 zile. In maternitate mi s-a spus la fel: nu ai putut sa alaptezi pe primul, ce mai astepti? Da-i biberon! Nu si nu!
si uite ca acum are 3 luni si e alaptata exclusiv la san. Imi vine sa merg sa le arat la maternitate ca se poate alapta bine mersi si cu sfarceuri ombilicate. Sa nu mai duca in eroare si alta mama.

Curaj!
Pune copilul la san cat mai des. Eu ca sa mai eliberez din presiune, la inceput foloseam si o pompa manuala de la Avent.Nu am folosit-o decat o luna. Prima luna e grea. Apoi vei vedea ca totul intra in normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Ionica, eu nu cred ca laptele tau nu e bun! Decat daca mananci tu ceva care nu-i prieste lui bebe, dar altfel nu am auzit de asa ceva si am citit/vorbit cu multa lume pe tema asta.

Este foarte normal sa aiba bebe kk lichid, a mea fetita imi facea aproape zilnic si cate o "explozie" :)) adica iesea din pampers kk pe deasupra (si era bine pus, te asigur) si murdarea si bluzita la spate. L-am intrebat pe pediatru si mi-a zis ca e foarte normal sa se intample asta la bbeii alaptati. A, si facea si foarte des, uneori de 6-7 ori pe zi, daca nu si mai des.

De colici nu stiu ce sa spun, in sensul ca la noi nu cred ca a fost vorba de asa ceva, fiica-mea plangea cam din orice si nu am pus asta pe seama colicilor. Dar dupa ce s-a invatat sa suga cum trebuie, a fost mai bine, sanul a devenit locul cel mai confortabil pt ea.

Cu vomatul am avut pb, voma si in jet, dar a fost diagnosticata cu reflux si a luat niste picaturi pt asta. I-a trecut de la sine dupa cateva luni, exact asa cum spusese pediatrul ca va fi.

Dupa cum vezi, am avut si noi cam aceleasi simptome si nu a fost de la laptele meu. De aceea spun sa nu tragi imediat concluzia ca laptele tau este de vina. Schimba mai intai ceva in alimentatia ta (in caz ca suspectezi vreun aliment care ar putea sa ii faca rau) si urmareste ce se intampla. In tot timpul asta insa fii foarte atenta la un lucru: sa nu se deshidrateze copilul (verifica daca uda pampersul de multe ori pe zi).

Mult succes si sper ca nu va fi nevoie sa intrerupi alaptatul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Acum am citit cu mai multa atentie si am vazut ca ai scris ca bebe vomita dupa fiecare supt (credeam ca dupa fiecare masa, adica si dupa biberon). Ei bine, in cazul asta, explicatia ar putea fi mult mai simpla: tu avand lapte din belsug si fetita fiind inca mica, ea nu poate sa regleze inca fluxul de laptic si suge prea mult odata. Si atunci e normal sa vomite. O solutie ar fi sa pompezi tu un pic inainte sa o pui la piept.

Daca totusi ti-ai luat toate masurile posibile si bebelusa continua sa aiba diaree, sa vomite si sa planga des si peste toate, sa nu ude pampersul, atunci e de mers la doctor. Dar sper sa nu fie cazul de asa ceva la voi. Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Musetto ,multumesc pentru raspunsul tau foarte util.
Da,asa mi-a spus si pediatra azi,am prea mult lapte si flux prea mare,trebuie sa ma mulg inainte de masa.
Azi am pus-o la san si vad ca-i este mai bine,nu a mai vomat si doarme ca un ingeras,sper sa fie ok.
E clar ca voi pastra laptele meu,nu doresc oprirea lactatiei desi am cochetat cu ideea cateva minute,mai ales cand merg sa ma mulg si aud zgomotul masinii electrice ,ma simt ca o vacuta,am prea mult lapte,de la fiecare muls scot 240ml la doar 3 oresunt productiva rau ,am pierdut 14kg in 3 saptamani .

Puici si multumesc pentru ajutor.

Sophia 2ani 06.09.06
26.03.09 Sarah
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput