Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Corect, ama, dar puisorul a precizat ca intrebarea este "pt mamicile cu copilasi mai marisori, peste 1 an". Fetita mea are un an si 8 luni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui musetto

Corect, ama, dar puisorul a precizat ca intrebarea este "pt mamicile cu copilasi mai marisori, peste 1 an". Fetita mea are un an si 8 luni!


stiu ce a scis puisorul eu iti raspundeam tie apropo de faptul ca ii dai de mai multe ori pe zi... dupa ce a implinit un an, laptele nu mai e de baza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Pai credeam ca e foarte clar din ce am scris ca stiu care-i "baza" dupa un an... Am precizat ca o alaptez la cerere, fiind in acelasi timp atenta ca asta sa nu interfere cu mesele solide. Sper ca acum se intelege mai bine ce am vrut sa spun .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Salutare si de la noi ... again!

Astazi bebelusul meu implineste 7 lunite! Am inceput diversificarea de la 6 luni, foarte, foarte timid, nu accepta mai nimic in afara de san, abia ajungem la cantitati zilnice totale de 100ml (20ml fructe dimineata+70ml supita-crema de pui si legume la pranz + ceva cereale seara). In rest, tzitzi si tzitzi ... mai avem cate o trezire - doua pe noapte, rareori mai des, nu doarme inca pana dimineata legat.

Problema mea este ca a scazut mult productia, pana acum o saptamana ma mulgeam sa-i fac cerealele cu lapte seara, 50ml, acum mai mult de 10ml nu scot! Plus ca la masa de seara am senzatia ca nu se satura, desi adoarme in final, insa efectiv imi storc sanii in guritza lui. El niciodata nu a plans ca nu i-a ajuns laptele de san la o masa, se multumea cu ce primea si cerea mai des.
Ce sa fac acum?? Sunt destul de suparata, speram sa alaptez mult si bine, dar se pare ca ma lasa de pe acum In plus, bebe nu accepta biberon, daca ar fi sa trec pe LP ar trebui sa folosesc lingurita si mai bine imi trag un glont in cap, nu are deloc rabdare sa 'stea la masa', tot timpul e agitat, face ceva, cauta ceva, isi baga degetele in guritza (face asta de la 3 luni, nu e de la dinti!)

Beau cam 1l de ceai pe zi, 4-6 galafor, 6 nutrinatal. Altceva??

Multumesc din suflet!

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

Hypnotic Parade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Salutare si de la noi ... again!

Astazi bebelusul meu implineste 7 lunite! Am inceput diversificarea de la 6 luni, foarte, foarte timid, nu accepta mai nimic in afara de san, abia ajungem la cantitati zilnice totale de 100ml (20ml fructe dimineata+70ml supita-crema de pui si legume la pranz + ceva cereale seara). In rest, tzitzi si tzitzi ... mai avem cate o trezire - doua pe noapte, rareori mai des, nu doarme inca pana dimineata legat.

Problema mea este ca a scazut mult productia, pana acum o saptamana ma mulgeam sa-i fac cerealele cu lapte seara, 50ml, acum mai mult de 10ml nu scot! Plus ca la masa de seara am senzatia ca nu se satura, desi adoarme in final, insa efectiv imi storc sanii in guritza lui. El niciodata nu a plans ca nu i-a ajuns laptele de san la o masa, se multumea cu ce primea si cerea mai des.
Ce sa fac acum?? Sunt destul de suparata, speram sa alaptez mult si bine, dar se pare ca ma lasa de pe acum In plus, bebe nu accepta biberon, daca ar fi sa trec pe LP ar trebui sa folosesc lingurita si mai bine imi trag un glont in cap, nu are deloc rabdare sa 'stea la masa', tot timpul e agitat, face ceva, cauta ceva, isi baga degetele in guritza (face asta de la 3 luni, nu e de la dinti!)

Beau cam 1l de ceai pe zi, 4-6 galafor, 6 nutrinatal. Altceva??

Multumesc din suflet!

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

Hypnotic Parade



in primul rand stai calma... pentru ca laptele vine de la creier!!! sanul il produce dar informatia vine de la creier...

in ceea ce priveste masa de pranz in supa poti pune cereale... aici toti pediatri te invata sa faci pranzul bb asa:
40gr de carne (aici sunt borcanele care sunt de 80 gr dar pe langa cele 40 gr de carne mai au si alte chestii)
3 linguri de cereale praf
supa vegetala cat ii place bb tau (daca prefera mancarea mai lichida pui mai multa supa vegetala, daca o vrea mai consistenta pui mai putina)
1 lingurita de parmezan
1 lingurita de ulei de masline

cand reuseste sa mananc e toata portia de pranz se incepe si cu masa de seara!

in laptele matern nu trebuie bagate cereale, eventual ii dai un biscuite pt bb (deocamdata e prea mic sa manance biscuiti normali, se poate ineca) si gata

in ceea ce priveste productia de lapte... ma repet, stai linistita, daca bb a inceput sa manance si mancare, e normal sa se mai miceasca productia, cererea si oferta... daca bb cere mai putin, sanul ofera mai putin... dar in orice caz stai linistita ca lapte este destul... baietelul meu seara inainte de somn face lupte romane cu sanul... o face in joaca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Multumesc!

Am uitat sa precizez ca merg de 2 ori pe saptamana la o sala de sport, la aerobic .. oare are legatura?


www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

Hypnotic Parade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa101 spune:

Ziua buna fetelor.
Si noi ne chinuim cu colicile din 26 martie, de la 2 saptamani dupa nastere si i-am dat Espumisan, Sab Simplex si Debridat, carpe caldute pe burtica, ceai Instant Drink si Baby Drink, dar inca mai avem colici si plangem si tipam rau de ti se rupe sufletul.
Am o intrebare, la voi, daca stiti, o doamna doctor mi-a spus sa nu-i mai amestec lapte de la san cu Humana 1 ca ii inteteste si mai rau colicile. Pai daca acum la a doua cezariana nu am suficient lapte orice asi face ce sa fac, sa renunt la piept, deja de 2 zile nici nu i-am mai dat numai sa nu ii mai fac rau, desi pe cutia de lapte scrie ca se poate da completare in cazul in care laptele matern nu este suficint, atunci cum sa procedez???
V-ati confruntat cu asa ceva? Ce ati facut? Cum ati procedat? Cum este cel mai bine pentru bebe?
, mamii de fetitza Marina ndra nascuta pe 11 martie 2009, la Elias.

Scuze, daca nu am scris unde trebuie dar la colici - nu mi-a raspuns nimeni, poate nu mai intra nimeni pe acolo.

http://alexandraciobanu76.hi5.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Alexa, in primul rand sa iti traiasca copilasul. Dar spune-ne mai multe despre tine si despre alaptat.
Am inteles ca ii dai si lapte praf. De ce? Crezi ca nu ii ajunge laptele tau sau de ce?

In primul rand relaxeaza-te si cum a zis Ama: laptele vine de la creier. Deci spune-ti tu in minte ca ai lapte destul, ca e cel mai bun lapte pt. bebele tau, arunca laptele praf sa nu te mai tenteze sa ii dai si gata: alapteaz la cerere. Adica de cate ori vrea copilasul. Si la o jumatate de ora daca asa se linisteste. Stefi a mea doar asa se calma cand avea colici, sugand din nou. In nici un caz sa nu ii faci program de papa la bebe.

O sa vezi ca se poate si ca lapte o sa fie suficient pt. bebe chiar daca sanii nu curg.

Daca mai alte nelamuriri, intreaba

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

Buna mamicilor,
Va scriu pentru ca am mare nevoie de sfatul vostru:
am nascut prin cezariana pe 13.04.09 (mi s-a rupt apa si ...) si de atunci am baut cam 3 litri de ceai de chimion+anason pe zi + apa, in total ajungand cam la 5-6 litri de lichide/zi. De ieri am inceput sa iau si galactogil. Am Mameloanele ombilicate, am incercat sa pun ouiul la san folosind mameloane de silicon si nimic.Mi-au facut asistentele masaj la sani, m-au stors, mi-au desfundat canalele, ma duceam de 3 ori pe zi si ma mulgeam cu pompa lor electrica. Si laptele nu si nu. Dupa lungi chinuri si pompat deabia se adunau 2-5 ml.
Acum am sanii foarte umflati si tari si parca devin tot mai tari.
De la amiaza nu mai beau nici ceai si nu mai iau nici galactogil.
Am pus comprese calde, am facut un pic de masaj, am folosit pompa cam o ora si un sfert si am reusit sa scot ceva doar dintr-un san - 3 ml laptic. Acum stau cu comprese reci si nu stiu ce sa fac.
In spital, la cum arata sanii mei, asistentele mi-au spus ca singura solutie sa-i pot da laptic de-al meu este ca cel putin o luna sa ma mulg si sa il dau asa in biberon. Numai ca nici asta nu functioneaza. M-am saturat sa tot cumpar tot felul de pompe in speranta ca voi da peste cea miraculoasa care sa-mi aduca deva in biberon. Acum imi hranesc puiul cu NAN 1 si sunt cuprinsa de disperare pentru ca mi-am dorit din ot sufletul sa alaptez sa-i fie bine puiutului.
Ce credeti ca ar trebui sa mai fac?
Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un sfat.

Acum stau si ma rog sa nu mi se agraveze peste noapte sa nu ajung iarasi la spital.

Of, of, tare-i greu, si nu stiu incotro sa o apuc.

Va multumesc mult oricum si ma voresc numai bine alaturi de puiutii vostri.

, gianina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Multumesc!

Am uitat sa precizez ca merg de 2 ori pe saptamana la o sala de sport, la aerobic .. oare are legatura?


www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

Hypnotic Parade




poate avea legatura... daca ai observat ca productia s-a micit in zilele in care ai fost la sala, atunci ala este motivul...
nu e sportul care afecteaza, ci oboseala!!!

pupici la mari si mici

Mergi la inceput