Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

multumesc ama de raspuns
antibioticul il iau doar acel praf flamexin care este un antiinflamator nu il iau pt ca am citit in prospect ca inhiba lactatia nu se recomanda in alaptare si contine si acid salicilic
ma gandeam doar sa nu afecteze copilul prin laptele matern daca capusa era cumva infestata
oricum mai astept pareri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Buna seara, fetelor.
Legat de alimentatia mamei, sa stiti ca eu am introdus treptat si citricele, si ceapa si usturoi (pe astea in aceeasi zi) si sarmale, si ciorba de fasole, de la care am mancat mai mult zeama si mai putin boabele, dar Alex nu a avaut nico problema de la niciun aliment, pana acum, cel putin.

Azi am fost la dra de familie si i-am spus ca nu mai vrea biberonul si ca nu a mai pus gurita pe lapte par si zambind, a zis:" ti-a venit tie tata!" i-am spus ca eu tot timpul am avut lapte de imi curg sanii la ora de masa si cel liber in timp ce suge bebe din celalalt, dar ea sustine ca nu aveam eu destul lapte inainte...in fine. Am crescut si in greutate, 700 de grame in 2 saptamani, si in lungime. Si iar ne-a dat un sfat de am crezut in prima faza ca glumeste: sa incep sa-i dau suc de fructe, intai mar, apoi morcov, apoi portocala si apoi banana... e normal asa ceva? la 2 luni jumate?????????
I-am zis ca eu stiam ca la 6 luni daca e alaptat exclusiv si la 4 luni daca primeste lapte praf, si cum noi am mai luat si praf credeam ca de la 4 luni vom incepe, dar nu de la 2 luni jumate!!!!!!!
Ca s-o las in pace cu ce scrie in carti, ca ea asa face de multi ani cu copiii si ea stie mai bine. Ca atunci cand copilul are 2 luni jumate sau 4,5 kg se incepe cu sucul de fructe!

de Alex 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui micola

Buna seara, fetelor.
Legat de alimentatia mamei, sa stiti ca eu am introdus treptat si citricele, si ceapa si usturoi (pe astea in aceeasi zi) si sarmale, si ciorba de fasole, de la care am mancat mai mult zeama si mai putin boabele, dar Alex nu a avaut nico problema de la niciun aliment, pana acum, cel putin.

Azi am fost la dra de familie si i-am spus ca nu mai vrea biberonul si ca nu a mai pus gurita pe lapte par si zambind, a zis:" ti-a venit tie tata!" i-am spus ca eu tot timpul am avut lapte de imi curg sanii la ora de masa si cel liber in timp ce suge bebe din celalalt, dar ea sustine ca nu aveam eu destul lapte inainte...in fine. Am crescut si in greutate, 700 de grame in 2 saptamani, si in lungime. Si iar ne-a dat un sfat de am crezut in prima faza ca glumeste: sa incep sa-i dau suc de fructe, intai mar, apoi morcov, apoi portocala si apoi banana... e normal asa ceva? la 2 luni jumate?????????
I-am zis ca eu stiam ca la 6 luni daca e alaptat exclusiv si la 4 luni daca primeste lapte praf, si cum noi am mai luat si praf credeam ca de la 4 luni vom incepe, dar nu de la 2 luni jumate!!!!!!!
Ca s-o las in pace cu ce scrie in carti, ca ea asa face de multi ani cu copiii si ea stie mai bine. Ca atunci cand copilul are 2 luni jumate sau 4,5 kg se incepe cu sucul de fructe!

de Alex 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!



nu este normal... un copil poate suge linistit doar lapte pana la 6 luni. la 6 luni trebuie introdusa carnita pentru ca laptele mamei nu mai contine destule proteine tinand cont de necesitatile copilului...
chestiile astea le poti citi pe site-ul la leche league si acest lucru este recomandat si de organizatia internationala a sanatatii...

a fost o perioda in care s-a crezut ca introducand alimentele cat mai repede, este mai bine, dar nu s-a tinut cont ca aparatul digestiv al bb nu este capabil sa primeasca alimente la varsta atat de mica... si s-a observat ca in timp copii la care s-a introdus mancarea mai tarziu au avut parte de mai putine alergii si alte boli... asa ca acum se duce politica de a alapta copilul pana la 6 luni exclusiv cu lapte... dar din pacate mai sunt si persoane ca pediatra ta care nu s-au actualizat cu noile descoperiri.

eu in locul tau as schimba-o!!! si as duce si o politica de informare a celorlalte mame!!!

pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Erika, imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat si sper sa treci cu bine peste. Flamexinul banuiesc ca ti l-a recomandat ca si antiinflamator. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un infectionist iar antiinflamatorul poate fi si un ungvent local care nu cred ca ajunge in lapte. Eu am mai luat Flamexin dar tablete pentru o sciatica de care nu scapam altfel. Il luam imediat dupa ce alaptam astfel ca se metaboliza pana la urmatorul alaptat. Cu indiferent ce doctor vorbesti sa le spui de la inceput ca vrei tratament dar sa poti alapta in continuare. Am patit-o si eu cu o pielonefrita acuta, cand de la infectioase voiau sa imi dea ceva incompatibil cu alaptarea dar m-am tinut tare si au gasit in final ceva ce mergea.

Multa sanatate

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Am si eu o intrebare pentru mamicile cu copilasi mai marisori, peste 1 an. De cate ori le dati sa suga? Adica numai dimineata si seara sau si peste zi? Ca pitica mea suge si peste zi si acum de cateva zile tare rau mananca si ma gandeam ca poate din cauza asta. Desi nu cred ca se satura doar cu lapte. Astept si alte pareri

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui puisorul

Am si eu o intrebare pentru mamicile cu copilasi mai marisori, peste 1 an. De cate ori le dati sa suga? Adica numai dimineata si seara sau si peste zi? Ca pitica mea suge si peste zi si acum de cateva zile tare rau mananca si ma gandeam ca poate din cauza asta. Desi nu cred ca se satura doar cu lapte. Astept si alte pareri

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele



baietelul meu bea laptic de 4 ori pe zi... dimineata... la pranz cand e vb de nani (5 minute si de obicei un sg san) cand se trezeste (ce a mai ramas plus al doilea san) si seara inainte de nani...

eu nu reusesc sa-l adorm daca nu-i dau sa suga... de asta mananca asa des...

faza cu mancatul depinde tare mult si de dintisori... baietelul meu cel mare are acum o faza nasoala la mancat, dar ii ies doi molari si imi zice des ca-l doare gurita...

stai linisita, copii care nu mananca, vor manc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Mersi Ama de raspuns. Si eu ii dau la Stefi de multe ori sa suga inainte de somn, sau cateodata cand venim de la joaca si e prea obosita ca sa mai manance suge 5 minute si apoi nani. Mai are faze si cand ii suparata sau maraita si o pun la san si se linistteste instant.
Se poate sa ii iese ceva dintisori mai ales ca e cu mana in gura tot timpul.

O duminica frumoasa si Paste fericit celor care il sarbatoresc azi

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

sarbatori fericite!
va multumesc pt sfaturi,Anuta mananca la san exclusiv,a inceput chiar sa vorbeasca cu el,plus ca tremura toata cand ma desfac la sutien.
inca odata multumesc

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Citat:
citat din mesajul lui puisorul

Am si eu o intrebare pentru mamicile cu copilasi mai marisori, peste 1 an. De cate ori le dati sa suga? Adica numai dimineata si seara sau si peste zi? Ca pitica mea suge si peste zi si acum de cateva zile tare rau mananca si ma gandeam ca poate din cauza asta. Desi nu cred ca se satura doar cu lapte. Astept si alte pareri



Eu ii dau de cate ori vrea, adica de multe ori pe zi . Dar ma feresc sa ii dau cu putin inainte de ora pranzului sau a cinei, pt ca am observat ca nu mai mananca cine stie ce. Prefer sa ii dau dupa, daca imi cere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui musetto

Citat:
citat din mesajul lui puisorul

Am si eu o intrebare pentru mamicile cu copilasi mai marisori, peste 1 an. De cate ori le dati sa suga? Adica numai dimineata si seara sau si peste zi? Ca pitica mea suge si peste zi si acum de cateva zile tare rau mananca si ma gandeam ca poate din cauza asta. Desi nu cred ca se satura doar cu lapte. Astept si alte pareri



Eu ii dau de cate ori vrea, adica de multe ori pe zi . Dar ma feresc sa ii dau cu putin inainte de ora pranzului sau a cinei, pt ca am observat ca nu mai mananca cine stie ce. Prefer sa ii dau dupa, daca imi cere.



trebuie tinut cont ca pana la un an laptele este alimentul principal si mancarea este integrator... dupa un an mancarea e de baza si laptele integrator!!!

Mergi la inceput