Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Eseea, eu cred ca bebita va avea colici indiferent ce vei manca tu. Am inteles ca depinde de maturitatea sistemului digestiv, alte teorii spun ca sunt determinati de stres, etc. Eu cred ca ar trebui sa mananci ce vrei pentru ca oricum are/va avea colici. La noi s-au mai ameliorat colicile cu Sab Simplex. Sper sa treceti cat mai repede peste perioada asta

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

fetelor, sa inteleg ca si semintele pot provoca colici??? Bb al meu ( are 3 saptamani) are niste colici ingrozitori De cateva zile nu mai doarme decat lipit de noi......Eu mananc numai cateva chestii ( am eliminat cam tot ) : carne, orez, oua, paine cu unt si miere...Dar uite ca mananc de cativa ani numai paine cu seminte < sa fie asta cauza, ca la asta chiar nu m-am gandit!! Ce ziceti???????? Nici iaurtul nu e ok, nu???

in rest nu avem probleme, alaptez exclusiv ( am si experienta : pe fetita am alaptat-o pana la 1 an si jumatate- absolut niciodata nu a mancat lapte praf), bb a luat ff bine in greutate ( 800 de gr in 3 saptamani de la greutatea de la nastere), doar colicii astia ne dispera.

Mami de fetita si de baietel




semintele ingrasa... nu fac colici... din ce ai mentionat tu ouale pot face colici

sper sa treceti repede de aceasta perioada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

multumesc fetelor de raspunsuri si suport!

nu mananc seminte asa multe, incat sa ma ingrase, oricum nu-mi fac probleme de asta, am ramas doar cu 5 kg in plus fata de greutatea mea normala, si in ritmul asta cred ca le dau jos.... Semintele le mananc doar pe alea din paine iar la mine aceasta paine are un efect super pt tranzitul intestinal, de cand mananc asa ceva nu mai am probl cu constipatia deloc, eu care am suferit toata viata de asa ceva......asta noapte a fost ceva mai bine cu colicii, sa vedem azi........

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Am trecut si eu pe aici sa va anunt, ca dupa lupte seculare care au durat aprox. o luna, putem spune ca suntem pe alaptat exclusiv. Chiar daca il las acasa cu cineva, refuza biberonul si prefera chiar si lingurita , insa tot nu adoarme pana nu simte sanul
Asa ca, fetele cu probleme faceti bine si urmati sfaturile fetelor cu experienta de aici! Ama mii de

de Alex 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui micola

Am trecut si eu pe aici sa va anunt, ca dupa lupte seculare care au durat aprox. o luna, putem spune ca suntem pe alaptat exclusiv. Chiar daca il las acasa cu cineva, refuza biberonul si prefera chiar si lingurita , insa tot nu adoarme pana nu simte sanul
Asa ca, fetele cu probleme faceti bine si urmati sfaturile fetelor cu experienta de aici! Ama mii de

de Alex 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!



cand citesc randuri ca astea, ma ia cu plans... or fi hormonii din timpul alaptarii?

floricelele le meriti mai mult tu, luptele seculare le-ai dus tu!!!!

pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Fetelor hai sa va povestesc ce zic asistentele de lactatie aici si oarecum tind sa le dau dreptate, ceva logica vad in ceea ce spun: usturoi, varza, condimente, ma rog tot ce se interzicea inainte, ele spun ca n-au nici cea mai mica importanta in legatura cu colicii...pentru ca atunci indiencele care mananca foarte condimentat si insarcinate si dupa ar avea numai bebelusi cu colici.

Plus ca ele zic ca bebelusul deja s-a obisnuit din burtica mamei cu anumite gusturi, nu cred ca v-ati ferit suta la suta de usturoi, varza si alte nebunii...ei deja "recunosc" gustul asta...asa ca orice mancare "sanatoasa" nu poate duce la colici, caci totul se "prelucreaza" in lapte care preia locul "lichidului amniotic" deci bebelusul e cumva "obisnuit".

Eu am 3 dar n-am avut parte de colici la nici unul, nopti mai agitate si uneori maraiala da normal, dar le trecea intotdeauna cu sanul, contactul ala cu pielea mamei, mirosul ei, sanul cald fac minuni fetelor, aveti incredere in mama-natura, ea nu da gres niciodata.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

asa este, ai dreptate, dar totusi si la oameni mari sunt persoane care digera mai greu anumite alimente si la fel este si cu copii... nu este vorba de gust... cat au fost in burta a digerit mama pentru ei , bb primind totul gata... de data asta, trebuie sa mai digere si ei...

aici in schimb se zice ca ceea ce ii face rau mamei, ii face rau si bebelusului... daca pe tine te baloneaza si iti provoaca gaze anumite alimente, pot provoca si bebelusului.

pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Pai da, ama, asa zic si eu, ce e sanatos pentru mama e sanatos si pentru ei, adica daca eu sa zic am dureri de stomac de la portocale nu ma apuc sa mananc, si tot asa daca stiu ca varza ma baloneaza sa zic, nu ma apuc sa mananc...deci cu limitele care ni le-am impune noi singuri, cam asa.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

scuze fetelor ca dau buzna asa dar poate careva ma mai poate ajuta cu ceva sfat...redau mai jos ce am scris la clinica virtuala

buna

oare mai trece cineva pe la topicul asta??
ieri 6.04.2009 mi-am descoperit o capusa pe pulpa si indata ce a venit sotul de la serviciam mers la urgente inde era o gramada de lume si la triaj mi-au zis ca am de asteptat vreo 3-4 ore si sa merg la sp de infectioase pt tratament. Eu - inconstienta sau nu :(- am mers acasa si sotzul mi-a scos capusa frumos cu penseta si era intreaga si nevatamata si chiar misuna...nu am omorat-o ci am bagat-o intr-un recipient care se inchide f. bine -dar cred ca trebuie sa o omoram -.
am o fetita de 10 luni si o alaptez si de aceeia nu am stat nici la urgenta si nici la infectioase nu m-am dus plus ca la infectioase cand am fost de vreo 2 ani cu fiul meu tot cu o capusa si am cerut tratament specific m-au luat in deradere...ma rog poate s-au mai desteptat intre timp.
am sunat azi dimineata medicul de familie si mi-a prescris ceva antibiotic cefalexin 500mg la 8 ore -in prima faza 7 zile dar eu intetionez sa mai cer cel putin inca 7 zile - si inca ceva praf flamexin dar dupa ce am citit prospectul am hotarat sa nu il iau.

intrebarea e daca e bine ? e suficient? daca borelia (daca a fost) a putut trece in laptele matern?

-precizez ca nu stiu cand am luat-o capusa- de altfel ca si simptome am avut asa: ieri dimineata m-a durut gatul gen probleme la inghitit -dar am avut baiatul cu gripa si poate am luat -si dureri de cap...care pana la urma nu s-au adeverit a fi gripa azi sunt mai bine, locul este rosu cam ca si cand ar fi un cos care sta sa se coaca si curios dar este mai jos putin pe picior tot "un cos care sta sa erupa" sau o fi tot o piscatura de capusa??? am observat-o tot o data cu capusa.apoi azi dupa ce am mai citi cate ceva la subiect mi sa parut ca mi-ar fi incordati muschii fetei si parca mi s-ar fi inflmat usor incheieturile dar poate fi si autosugestie

sper sa mai fie cineva pe aici sa imi raspunda
multumesc mult




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

eu nu stiu ce sfat sa-ti dau... nu am avut niciodata capuse... a avut catelul meu, i le scoteam cu petrol... adica ieseau singure de buna voie, neavand aer sa respire ieseau... stiu ca e periculos cu penseta pt ca poate ramane un piciorus sau chiar tot capul in interior...

tinand cont ca antibioticul primit de la medicul de familie nu vrei sa-l iei (cel putin asa am inteles eu) eu as suna la pediatra si as intreba ce si cum.

eu te felicit pentru cele 10 luni de alaptare (eventual intrerupe pentru cateva zile cat iei antibiotic, in acest timp mulge-te pentru a mentine lactatia) si multe alte inainte...

pupici la mari si mici

Mergi la inceput