Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Ana-Maria, deocamdata nu ai de sa iti faci griji ca ai o usoara depresie, e normal, cam 80% din proaspetele mamici se confrunta cu asa ceva. Am avut si eu, iar la mine au ajutat enorm doua lucruri: odihna (am avut noroc cu sotul, m-a sprijinit f. mult) si uleiul de peste. Am luat cam 2 pastile de ulei de peste pe zi (din peste care nu are mercur mult), pt ca acizii omega 3 pe care ii contine combat depresia. In plus, ajuta si la dezvoltarea creierasului lui bebe. Daca tu poti manca peste gras (gen somon) cam de doua ori pe saptamana, e foarte bine. Eu nu am putut, de aceea am luat pastile.

In leg cu ranile, ti-am zis, la mine a functionat lanolina pura, dar e drept ca depinde de pielea fiecarei persoane si apoi nu stiu daca ar fi ajutat prea mult fara pauzele pe care le faceam (adica refuzam uneori sa o hranesc pe fetita daca ma durea fff rau si preferam sa pompez si sa ii dau cu bibe). Mult succes, sa ne spui cum merge!

Alina, ai verificat ca nu ai mancat tu ceva deranjant pt bebe? Daca nu e asta motivul, atunci o solutie ar fi sa incerci sa amesteci formula la inceput cu putin lapte de-al tau si sa tot cresti pe parcurs cantitatea de lapte. Daca nici asta nu merge, nu prea stiu ce sfaturi sa iti dau, poate se pricep mai bine celelalte fete. Si eu zic ca merita sa mai insisti putin cu pusul la san (daca nu te deranjeaza alaptatul). Si fetita mea a fost hranita aproape o sapt cu formula si dupa aceea a acceptat sanul, chiar daca am continuat sa ii dau in paralel si biberon cu laptele meu.

Ama, bine ai revenit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anoma1 spune:

in primul rind va multumesc mult pt sfaturi si pt implicare. intr-adevar mara a luat mai mult in lungime luna asta dar dupa 2 zile de supliment si mese mai dese (adica 6 mese in loc de 5 dar nu impuse de mine ci pur si simplu ea a cerut) este mai bine. fontanela din crestetul capului abia se mai simte (nu mai este "lasata") si e mult mai vioaie. o sa incerc sa ii dau un singur sin la o masa (am ajuns cu alaptarea la sin doar la 20 min pt ca dupa adoarme sau daca este odihnita nu mai accepta titza. si eu am zis ca a inceput sa se obisnuiasca cu biberonul dar nu este asa. de citeva zile trebuie sa o "curtez" un pic pt ca nu il accepta decit dupa mai multe incercari. in cartea mama si copilul se precizeaza pt virsta de 8 sapt cca 800 ml/zi lapte pt toata ziua. de asta ii dau si supliment pt ca eu mai mult de 20 ml/san la o masa nu am... desi beau ceai de chimen si anason si apa suficienta.... partea proasta este ca dupa 15-20 min ori adoarme ori scuipa sfirsul si se schimonoseste asa ca nu stiu ce sa mai fac. dupa-amiaza merg si la pediatra pt vaccin si o sa ridic problema . din pacate cred ca raspunsul va fi : o intarci si o treci pe formula. pt medici conteaza greutatea si tonusul nu neaparat sa fie copilul hranit la sin...oricum va tin la curent dupa ce revin de la medic. pina atunci incercam varianta cu doar un sin pina la golire ca sa pape si laptele hranitor... va tin la curent si va multumesc din suflet celor care mi-ai raspuns...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anoma1

in primul rind va multumesc mult pt sfaturi si pt implicare. intr-adevar mara a luat mai mult in lungime luna asta dar dupa 2 zile de supliment si mese mai dese (adica 6 mese in loc de 5 dar nu impuse de mine ci pur si simplu ea a cerut) este mai bine. fontanela din crestetul capului abia se mai simte (nu mai este "lasata") si e mult mai vioaie. o sa incerc sa ii dau un singur sin la o masa (am ajuns cu alaptarea la sin doar la 20 min pt ca dupa adoarme sau daca este odihnita nu mai accepta titza. si eu am zis ca a inceput sa se obisnuiasca cu biberonul dar nu este asa. de citeva zile trebuie sa o "curtez" un pic pt ca nu il accepta decit dupa mai multe incercari. in cartea mama si copilul se precizeaza pt virsta de 8 sapt cca 800 ml/zi lapte pt toata ziua. de asta ii dau si supliment pt ca eu mai mult de 20 ml/san la o masa nu am... desi beau ceai de chimen si anason si apa suficienta.... partea proasta este ca dupa 15-20 min ori adoarme ori scuipa sfirsul si se schimonoseste asa ca nu stiu ce sa mai fac. dupa-amiaza merg si la pediatra pt vaccin si o sa ridic problema . din pacate cred ca raspunsul va fi : o intarci si o treci pe formula. pt medici conteaza greutatea si tonusul nu neaparat sa fie copilul hranit la sin...oricum va tin la curent dupa ce revin de la medic. pina atunci incercam varianta cu doar un sin pina la golire ca sa pape si laptele hranitor... va tin la curent si va multumesc din suflet celor care mi-ai raspuns...



fetelor... eu nu stiu de ce va complicati atata sa va mulgeti si sa dati cu biberonul laptele vostru... asta da dovata ca nu aveti incredere in copii vostrii... sunt ei mici dar supravietuirea este primul instinct pe care ei il au!!!

sincera va zic nu va inteleg... suntem singurele mamifere pe pamant care dam lapte praf copiilor nostri folosind biberoane... facem si noi parte din natura si alaptarea este ceva natural! un copil sanatos si fara probleme (ma refer la copii nascuti la termen si cu o greutate "normala") pusi la san in pozitia corecta sug din primul san cat sug (nu conteaza ca sunt 10 sau 30 minute!!! nu trebuie sa va uitati la ceas, uitati-va la copilasul vostru cat este de frumos si ce bine se simte el in bratele lui mami) dupa care vin pusi sa ragaie, astfel incat sa scoata aerul inghitit (cu cat le este mai mare foamea cu atat mananca mai hapsan si inghit mai mult aer) dupa care mai sug si din al doilea pana adorm ori pana se plictisesc. si gata!!! la urmatoarea masa o luam de la capat, indiferent ca a fost acum 30 minute indiferent daca e sa fie peste o ora sau chiar 3...

ganditi-va ca ceasul si cantarul sunt niste chestii care au fost inventate de om acum catva timp, inainte de existenta lor cum faceau mamele sa stie cand si pentru cat timp trebuie alaptat copilul lor? de unde stiau ele cat a crescut copilul lor? il cantareau din ochi... il priveau si il vedeau... nu il consultau...

asta nu inseamna ca trebuie eliminati medicii!!! ci doar ca anumite lucruri trebuie sa le faca el... eu una nu mi-am cantarit copilul niciodata in casa, nu am facut niciodata proba laptelui si niciodata nu m-am muls ca sa dau laptele meu cu biberonul... am avut si experienta nasoala sa merg la pediatra si sa-mi zica sa-i dau completare pentru ca a luat prea putin in greutate... si uite ca nu aia a fost solutia... el suferea de reflux si indiferent de laptele pe care l-a baut el tot a pus in continuare putin in greutate si pana sa-si dea seama, eu am ajuns sa-i dau numai formula... iar acum cu al doilea copil, nici macar nu am vrut sa aud cat a luat in greutate, la vizitele de control intreb doar daca e sanatos si gata... si uite ca am implinit 15 luni si inca mai alaptez!!!

din pacate, am ajuns sa traim intr-o lume, care ne face sa uitam ca suntem si noi mamifere ca toate celelalte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Buna!!!
Intru pe acest subiect pentru ca eu vreau sa intarc fetita, are un an si patru luni si am nevoie de un sfat.
Ii tot dau biberonul in fiecare seara, ba inainte de baie, ba dupa, dar fara un rezultat prea mare, reusind sa bea 20, 40, 50 de ml UNEORI DELOC.
Am lasat-o cu mama soacra si nu a avut nicio problema: a adormit pe picioare, a mancat mai mult decat ar fi mancat de la mine...deci se poate.
Numai ca saptamana trecuta m-am simtit cam rau si nu puteam sa iau nicio pastila, nu aveam nici rabdare sa o culc, sa ii dau sa suga...pentru ca abia stateam pe pat. Asa ca m-am hotarat sa nu ii mai dau deloc, este vremea sa bea lapte praf, pentru ca are tot ce ii trebuie acum, e bogat in vitamine, minerale, pe cand sanul nu mai e asa bun...poate gresesc, dar incerc sa ma motivez singura. Am incercat la pranz sa nu ii mai dau tzatza si am reusit sa o adorm( mai greu)stand asa langa ea si cantandu-i. VREAU (sper sa reusesc) asa sa fac si diseara, sa ii dau biberon si sa o adorm langa mine. Peste noapte (pentru ca se trezeste de n ori) o sa ii fac biberon cu lapte, cu ceai...o sa fie greu, o sa se lase cu plansete dar trebuie o data si o data sa incercam si noi. O sa il culc pe tati in sufragerie, ca sa se poata odihni, ca el se duce la serviciu.
E bine sau rau asa dintr-o data sa o intarc? Sunt cumva niste pastile pe care le pot lua? Ca ma gandesc cum o sa fie si pentru mine...trebuie sa ma mai mulg putin in primele zile? Va intreb ca am inteles ca poat avea dureri mari zilele urmatoare. Oare voi reusi?



Georgiana,
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui geo_ionita

Buna!!!
Intru pe acest subiect pentru ca eu vreau sa intarc fetita, are un an si patru luni si am nevoie de un sfat.
Ii tot dau biberonul in fiecare seara, ba inainte de baie, ba dupa, dar fara un rezultat prea mare, reusind sa bea 20, 40, 50 de ml UNEORI DELOC.
Am lasat-o cu mama soacra si nu a avut nicio problema: a adormit pe picioare, a mancat mai mult decat ar fi mancat de la mine...deci se poate.
Numai ca saptamana trecuta m-am simtit cam rau si nu puteam sa iau nicio pastila, nu aveam nici rabdare sa o culc, sa ii dau sa suga...pentru ca abia stateam pe pat. Asa ca m-am hotarat sa nu ii mai dau deloc, este vremea sa bea lapte praf, pentru ca are tot ce ii trebuie acum, e bogat in vitamine, minerale, pe cand sanul nu mai e asa bun...poate gresesc, dar incerc sa ma motivez singura. Am incercat la pranz sa nu ii mai dau tzatza si am reusit sa o adorm( mai greu)stand asa langa ea si cantandu-i. VREAU (sper sa reusesc) asa sa fac si diseara, sa ii dau biberon si sa o adorm langa mine. Peste noapte (pentru ca se trezeste de n ori) o sa ii fac biberon cu lapte, cu ceai...o sa fie greu, o sa se lase cu plansete dar trebuie o data si o data sa incercam si noi. O sa il culc pe tati in sufragerie, ca sa se poata odihni, ca el se duce la serviciu.
E bine sau rau asa dintr-o data sa o intarc? Sunt cumva niste pastile pe care le pot lua? Ca ma gandesc cum o sa fie si pentru mine...trebuie sa ma mai mulg putin in primele zile? Va intreb ca am inteles ca poat avea dureri mari zilele urmatoare. Oare voi reusi?



Georgiana,
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)




in primul rand felicitari!!!

in mod normal intarcarea e bine sa o faca bb si nu mama, in sensul ca sa fie el sa zica gata... dar este si decizia mamei sa intarce, daca nu se simte ok.

e mai bine daca ai intarca-o treptat... in sensul sa ii tai cate o masa de tzitzi, inlocuind-o cu lapte la biberon (la varsta ei poate bea si lapte de vaca, semigras - laptele de vaca contine mai multe proteine decat laptele de mama, de asta trebuie diluat sau semigras, si tinand cont ca laptele de mama contine mai multe carbohidrate trebuie sa adaugi un pic de zahar)... astfel nu o sai nici tu probleme cu sanii, ca si ei se obisnuiesc incetul cu incetul sa produca tot mai putin.

peste noapte e bine daca nu ii dai lapte... o inveti sa manance peste noapte si se poate intampla sa nu-ti mai manance peste zi, cunosc cazuri concrete. incearca cu ceai sau chiar apa... multe mame stiu ca asa au rezolvat problema trezirilor peste noapte...

exista si pastile care se pot lua dar din cate stiu eu ti le prescrie medicul... cel putin aici asa e, in romania nu stiu care este politica

in rest toate bune si sanatate cu carul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anoma1

in primul rind va multumesc mult pt sfaturi si pt implicare. intr-adevar mara a luat mai mult in lungime luna asta dar dupa 2 zile de supliment si mese mai dese (adica 6 mese in loc de 5 dar nu impuse de mine ci pur si simplu ea a cerut) este mai bine. fontanela din crestetul capului abia se mai simte (nu mai este "lasata") si e mult mai vioaie. o sa incerc sa ii dau un singur sin la o masa (am ajuns cu alaptarea la sin doar la 20 min pt ca dupa adoarme sau daca este odihnita nu mai accepta titza. si eu am zis ca a inceput sa se obisnuiasca cu biberonul dar nu este asa. de citeva zile trebuie sa o "curtez" un pic pt ca nu il accepta decit dupa mai multe incercari. in cartea mama si copilul se precizeaza pt virsta de 8 sapt cca 800 ml/zi lapte pt toata ziua. de asta ii dau si supliment pt ca eu mai mult de 20 ml/san la o masa nu am... desi beau ceai de chimen si anason si apa suficienta.... partea proasta este ca dupa 15-20 min ori adoarme ori scuipa sfirsul si se schimonoseste asa ca nu stiu ce sa mai fac. dupa-amiaza merg si la pediatra pt vaccin si o sa ridic problema . din pacate cred ca raspunsul va fi : o intarci si o treci pe formula. pt medici conteaza greutatea si tonusul nu neaparat sa fie copilul hranit la sin...oricum va tin la curent dupa ce revin de la medic. pina atunci incercam varianta cu doar un sin pina la golire ca sa pape si laptele hranitor... va tin la curent si va multumesc din suflet celor care mi-ai raspuns...



am uitat sa precizez ceva... cei 20ml la fiecare san sunt mulsi (banuiesc ca altfel nu ai avea de unde stii cantitatea)... ei bine fii sigura ca bebelusa ta daca ar fi sa suga ar reusi sa scoata si mai mult!!! gurita bebelusului are o metoda perfecta de "mulgere"... si daca tu te mulgi in continuoare doar 20 ml sa-i pui ei in biberon, nu o sa ai lapte mai mult, indiferent cat ceai de chimen si alte chestii de genul asta bei!!! sanul functioneaza pe metoda cerere si oferta... cu cat vine stimulat mai mult (golit mai des si mai mult) cu atat va produce mai mult!!!

uitam sa spun ca suptul la san nu este doar hrana pentru un bebelus, sunt si anticorpii pe care organismul tau ii produce in fiecare zi la noile boli cu care te intalnesti tu, este si confortul de a sta la caldurica asa cum a fost obisnuit in pantecele mamei, este si dragoste palpabila pe care o primeste... si inca multe altele...

eu sper sa fi reusit sa-ti transmit informatiile necesare... decizia este a ta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Georgiana, si eu trec prin asta, fiica-mea are un an si 9 luni si incerc sa o intarc de cateva luni bune, dar nu merge deocamdata. N-as vrea s-o fortez, dar daca nu se hotaraste ea curand, va trebui sa fac eu ceva. Insa ma gandesc sa il implic pe sot, adica sa facem in asa fel incat sa doarma numai cu el o perioada, altfel sigur ar cere sa suga noaptea, daca ma simte pe mine langa ea. Vom vedea daca metoda asta va da rezultate pana la urma... Mult succes si tie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Georgiana, cel mai bine e sa o intarci treptat si pt tine si pt copil. si sa nu iei pastile. e destul de simplu de povestit, foarte greu de pus in practica. stiu din experienta. insa nu imposibil. imi pare f greu sa intarci un copil brusc, ia-i tot ce stie el mai bine de la nastere brusc. si pt mine ar fi fost de asemenea un soc imens.
eu am scos mai intai mesele de san din timpul zilei. ca mi s-a parut mai usor ziua, deja incepuse sa manance mai bine solide.
sa zicem ca papa san de 3 ori /zi. scoti prima masa si continuati asa cateva zile/ o sapt pana va acomodati. si tot asa pana nu mai suge ziua. la fel- mesele de pe parcursul noptii. ar fi f bine, ideal sa ai un ajutor de noapte cea mai grea perioada de depasit, poti fi tentata sa renunti, a mea fata a cam fost vehementa noptile am fugit in cealalta camera cat sa ia bibe, apoi inapoi la ea sa o consolez, cat sugea sticluta. se mai oprea sa ma caute cu gurita din obisnuinta insa s-a nimerit sa iau pastile necompatibile cu alaptarea pe perioada de intarcare- noaptea. si nu i-am dat sa suga deloc. as fi fost tentata sa ii dau ca era atat de amarata. imi pare si acum rau ca am intarcat-o la 18 luni. peer pressure mai mult. si ca incep si munca. eu nu am fost prea pregatita...
daca vrei sa o intarci repede poti sa grabesti metoda. lasi doar 2 zile intre masa scoasa.
insa daca trece o sapt intre mesele scoase , va fi mult mai simplu pt corpul tau si pt copil. se va micsora prod de lapte de la sine fara sa ai vreo surpriza neplacuta(mastita, furia laptelui, etc.)
musetto- spor la intarcat.

va pup

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Emaaimee, multumesc . Tocmai am dat intr-o raceala usoara si cred ca acum ar fi momentul potrivit s-o mai raresc cu alaptatul. Sa vedem ce zice si bebelusa (ca eu tot bebelusa o vad ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Multumesc foarte mult pentru sfaturi, m-ati ajutat foarte mult. Momentam am scos o masa: aceea din cursul zilei, inainte de a se culca dupa amiaza...si cand mai cere asa de rasfat, incerc sa ii atrag atentia in alta parte. Am reusit si azi dupa amiaza sa o culc fara san...mai greu dar am reusit dupa 40 de minute. Momentan raman la sanul de seara si de noapte si treptat, incet il voi scoate, sper, de tot. Intr-adevar ar fi fost foarte greu pentru Bianca sa il scot brusc, cum ma gandisem eu.

Georgiana,
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)


Mergi la inceput