Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Cam spumeg de nervi, ca de fiecare data cand aflu ca inca unui copil i s-a taiat dreptul la laptele matern inca din maternitate. Mi-a trecut astfel prin minte sa va intreb daca nu putem face (legal) ceva in acest sens. Concret: naste o cunostinta de curand si ajunge acasa cu un copil hranit cu Nan pe motiv ca "GENETIC are canalele infundate, NU poate alapta", ca doua-trei zile cat a stat in spital "nu a iesit decat o zeama chioara" (zeama aia iesind pe canalele "infundate"...). Toate ineptiile venind de la cadre medicale (asistente, evident) ale maternitatii cu pricina.
Asadar, pe profesionistele astea nu le urecheaza nimeni? Noi nu putem da cu "huo" undeva unde sa fim si auzite?
Din pacate cred ca nu, dar am scris si ca sa ma racoresc, si in speranta ca poate vreo mama ce a nascut sau urmeaza sa nasca la Filantropia are ghinionul sa dea peste istete de-astea de asistente si nu se lasa pacalita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Karula, sunt de acord cu tine!

Insa ce te faci cu mamele isterizate din maternitatile in care este incurajata alaptarea si care injura pe toate forumurile (inclusiv DC) pe asistente si pe dr neonatologi ca nu primesc laptele praf, ca le moare copilul de foame, ca ce tot atatea ineptii cu "nu exista femeie care sa nu aiba lapte", ca ele fac parte din respectabilul procent de 1% din femeile care nu pot alapta...

Da o cautare pe la subiectul "Nasterea..." si te vei cruci cate femei sunt suparate pe sistemul medical, ca iote nu au primit salvatorul lapte praf... Daca vrei polemica, deschide acolo un astfel de topic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

sunt de acord cu tine...

si aici in tari mult mai avansate din multe puncte de vedere, mai sunt clinici si maternitati unde se intampla ca un bb sa primeasca lapte praf... si eu am patit-o pe pielea mea, cand am nascut pe bb doi, am avut ceva probleme (nu se oprea hemoragia) si am ramas in supraveghere undeva pe un hol... cand am cerut sa alaptez (la mine nu mergea faza ca am canalele infundate, eram la al doilea si stiam ce si cum...) mi-au zis ca nu pot aduce copilul decat in salon... pe hol unde eram eu era curent... si ca sa incheiem povestea, iti dau exemplul unei prietene, care a nascut in germania, in spital imediat dupa nastere i-au facut injectii sa-i opreasca laptele, ea acolo amortita cum era nu stia ce si cum... cand s-a dezmeticit a aflat ca i-au oprit laptele pentru ca reiesea ca are hepatita b... si tot dupa a aflat ca putea alapta linistita tinand cont ca bb a primit vaccin impotriva hepatitei b... putea continua cu alaptarea, laptele ar fi venit oricum (sunt mame adoptive care isi alapteaza copii) dar demoralizata cum era, nu a avut forta!

marea problema a tuturor experientelor este lipsa de informatii a mamelor... ele merg pe ce a zis bunica, pe ce a zis tzatza din deal, uitand cu totul ca suntem mamifere, om fi noi mamifere superioare, dar ramanem MAMIFERE... si nasterea, alaptarea sunt niste procese naturale... as zice firesti... noi uitam ca facem parte din natura...
sa va zic sa luati exemplu de la pisica sau de la cateaua din curte, veti face mutre, dar ele alapteaza cu succes de fiecare data... ati vazut cum fac? puiutul nou nascut dupa ce l-a spalat, se duce direct la sanul mamei... in spitalele noastre (nu ma refer la o tara anume, ci in general) puiutii nostri in loc sa fie pusi la sanul mamei, piele pe piele sa le fie cald, vin pusi la lampa sa le tina lampa cald... la san ajung la cateva ore (mai sunt si cazuri speciale, exceptii fericite)... ideaa este ca ne indepartam de natura din care facem parte...

m-am lungit... scuzati-ma...

in ceea ce o priveste pe prietena ta, singura sansa ar fi sa nasca natural (ca sa se poata misca prin spital) si sa mearga din 2 in 2 ore la bb ei sa le ceara alora sa alapteze si sa le bata la cap sa nu ii dea lapte praf sau glucoza bebelusului... si daca zice vreo asistenta ceva sa zica ca e pe raspunderea mamei... cu alte cuvinte sa fie mai scandaloasa... din pacate nu exista nici o lege care sa fie de partea ei...

nastere usoara prietenei tale si un bun inceput de alaptare!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Karula, sunt de acord cu tine!

Insa ce te faci cu mamele isterizate din maternitatile in care este incurajata alaptarea si care injura pe toate forumurile (inclusiv DC) pe asistente si pe dr neonatologi ca nu primesc laptele praf, ca le moare copilul de foame, ca ce tot atatea ineptii cu "nu exista femeie care sa nu aiba lapte", ca ele fac parte din respectabilul procent de 1% din femeile care nu pot alapta...

Da o cautare pe la subiectul "Nasterea..." si te vei cruci cate femei sunt suparate pe sistemul medical, ca iote nu au primit salvatorul lapte praf... Daca vrei polemica, deschide acolo un astfel de topic!


am incercat sa gasesc topicul de care vb tu, dar nu am reusit sa-l gasesc, imi trimiti te rog frumos link-ul?

mersi mult de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Ama, din pacate faptul e consumat, cunostinta mea a nascut deja, mi-a povestit dupa ce a ajuns acasa ca deja a luat tratamentul pentru oprirea lactatiei la recomandarile competente ale CADRELOR MEDICALE (ca daca erau mama, bunica, Tantica nu ma mai revoltam).
Adica asta de ce n-ar fi considerat caz de malpraxis?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui karula

Ama, din pacate faptul e consumat, cunostinta mea a nascut deja, mi-a povestit dupa ce a ajuns acasa ca deja a luat tratamentul pentru oprirea lactatiei la recomandarile competente ale CADRELOR MEDICALE (ca daca erau mama, bunica, Tantica nu ma mai revoltam).
Adica asta de ce n-ar fi considerat caz de malpraxis?


cand a nascut? daca vrea inca mai poate alapta... dar trebuie sa vrea cu adevarat, in sensul ca acum inceputul e mai greu... dar nu e imposibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Buna, fetelor,
Am revenit si eu cu vesti ff bune: bebe Alexut si-a amintiti ca mami are tzitzi si ca sint asa de bune... si mananca repede, cam 5-10min maxim si apoi nu mai vrea nici tzitzi si in niciun caz biberon cu lapte praf.. Am urmat sfatul Amei ( mii de Ama) si am stat cu el in pat, goala la partea de sus o noapte si asa am ajuns a performanta sa ne strambam la biberon!! Inca ii mai fac si biberon dupa tzitzi, insa nu-l mai bea, mai insist eu sa bea macar 30 ml, cu chiu cu vai, ca nu stiu cat ia de la san. Azi, dupa dusul de dimneata a inceput sa-mi curga un san si pentru ca Alex dormea am bagat pompa si in 5 min am scos 70 ml!!Deci daca cu pompa am scos atat, ma gandesc ca bebe trage mai mult in 10 min si de asta nu mai vrea biberonul. Si am mai facut ceva: seara, cand refuza sanul si bea lapte praf eu stateam pana la 1 noaptea sa mulg, sa golesc sanii si asa am sporit productia. chiar daca uneori scoteam doar 20-30ml dupa 1-2 ore de muls...laptele muls i-l dadeam tot lui in cursul zilei, ca sa nu-l arunc.
In plus, iau Nutrinatal, 2 sau 3 pastilute pe zi, Spirulina, 3/zi inainte de masa, beau ceaiuri de chimen, fenicul, anason si cel mai eficient stimulent care a functionat pana acum la mine, in afara de pusul lui bebe des la san, am baut bere fara alcool.
Asa ca m-am lamurit ca un bebe se poate intoarce la san si daca s-a indragostit de biberon si a inceput sa refuze sanul, numai mama sa fie tare pe pozitii si sa nu-i dea lapte praf cand bebe face scandal la san. Alex tipa si plangea cu sanul in gura, dar am insitat, l-am tinut cu sanul la dispozitie, iar cand chiar nu-l vroia trageam sanul din gurita si il lasam asa, sa planga pana il cauta el singr de foame, spre stupefactia sotului (carr intr-un final a inteles de ce "chinui copilul"), dar mai ales a soacrei

Ama, multumesc inca o data pentru sfaturi!
Am o intrebare: cum adica o mama adoptiva poate alapta? orice femeia care infiaza un copil poate alapta? pai cum vine laptele ala????

karula, nu pot sa cred , cum sa ai canalele infundate " genetic" ??????? nenorocitele de asistente l-au privat pe copil de ceea ce era mai bun pentru el..."zeama aia chioara", TAMPITELE ce sunt, ca altfel nu le pot spune Chiar ca ar trebui facuta o lege prin care astfel de dri si asitente sa fie amendati cumva...Inclusiv dra mea, care cand vede ca nu ia in greutate :" nu aveti lapte destul, treceti pe praf!!"
Aoleu ce m-am enervat cand am citit ce a patit prietena ta!

de Alex 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui micola

Ama, multumesc inca o data pentru sfaturi!
Am o intrebare: cum adica o mama adoptiva poate alapta? orice femeia care infiaza un copil poate alapta? pai cum vine laptele ala????



laptele este o chestie de creier in primul rand... si daca o femeie este pozitiva in acest sens are toate sansele sa reuseasca... si apoi exista o chestie care se pune pe san, este un bidonas cu 2 furtunase, furtunase ce vin lipite de mamelon si bidonas care vine umplut cu lapte praf. se pune bb la san sa suga... initial vine laptele praf dar prin miscarile pe care le face stimuleaza sanul si incetul cu incetul vine si laptele mamei... si incetul cu incetul se elimina din laptele din bidonas pana se ajunge sa se elimine totul... e mai greu un inceput de genul asta... dar nu e imposibil!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Fetelor, va rog sa-mi raspundeti si mie daca stiti:
Trebuie sa merg la dentist si mi se va face o anestezie. Dentistul meu zice sa arunc primul lapte, insa alti dentisti spun ca nu am voie sa alaptez 24 de ore. Stie cineva cum e?
Bebe papa numai san, nu vrea nici biberon (ca as avea niste rezerve de lapte de-al meu in congelator), dar nu suporta biberonul. Nu-l pot lasa fara san 24 de ore....

va pup!

Anuc cu Ioana mica si BB Filip


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

micola,

dara cum dupa ce ti-am explicat cum functioneaza, hai sa vb de problemele noastre....

ma bucur ca am reusit sa-ti dau sfaturile de care ai avut nevoie, dar daca continui sa-i dai biberon, fie ca e cu lapte de-al tau fie ca e cu lapte praf, ma supar pe tine...

nu stii cat a supt de la san????... eu stiu cat a supt!!!!... chiar daca nu eram acolo de fata... a supt cat i-a trebuit lui sa suga!!! ai incredere in bebelusul tau, el stie tot ce trebuie ca sa se faca mare... iar tu stai calma si linistita ca daca ii este foame, plange. si daca plange, tu ce trebuie sa faci? sa scoti sanu la bataie!!!

pupici la mari si mici

Mergi la inceput