Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui vrabiuta

Buna seara!

Avem mare nevoie de un sfat URGENT!

Bebelusa Ana Teodora, alaptata exclusiv, are 3 luni. Totul frumos si bine pana astazi, productie de lapte cat pentru doi. Azi insa am fost diagnosticata cu surditate brusc instalata si internata de urgenta la ORL. Mi s-a facut o perfuzie cu cocktail de medicamente si am intrerupt alaptarea (am reusit sa mulg 200 ml, estimez cam doua mese). Perfuziile vor fi in doua reprize a cate 5 zile.

Acum vin intrebarile:
- stie cineva care sunt sansele de a relua alaptatul dupa 10 zile de pauza?
- ar ajuta la asta daca ar alapta-o o data sau de doua ori pe zi o prietena cu bebel de aceeasi varsta?
- stie cineva un site pe care as putea gasi informatii despre cantitatile de substante medicamentoase secretate in lapte in 24h? (perfuziile vor fi dimineata, ma gandeam sa incerc seara sa ii dau sa suga "de consolare" dupa ce golesc sanul, ca sa nu fie riscuri)
- substantele din perfuzie mi s-a spus ca sunt incompatibile cu alaptatul, dar as vrea inca o parere, asa ca vi le trec aici (o sa vorbesc maine cu pediatrul, dar poate cineva are o informatie pana atunci): hemisuccinat de hidrocortizon 100mg, pentoxifilin 2 fiole, piracetam 2 fiole, vitamina b1 1 fiola, vitamina b6 1 fiola. urmeaza sa iau amoxicilina 500gr o tableta/8h, furosemid jumatate de pastila pe zi si telfast 1 capsula pe zi.

Multumesc.

mami de 2 x


imi pare rau pentru ca nu esti ok... sper sa-ti treaca cat mai repede!!!

in ceea ce priveste cocktailul:

esti sigura ca antibioticele respective iti impiedica alptarea? nu exista antibiotice care sa le poti lua in timpul alaptarii? de obicei medicamentle interzise in alaptare sunt interzise in timpul sarcinii, daca ai fi fost gravida, nu-ti faceau nimic?

in ceea ce priveste alaptarea:

sansele sa reiei alaptarea dupa tratament sunt 99%, important este sa mentii productia de lapte cat mai "activa" la orele la care bb ar fi supt, pui pompa si dai bataie... daca scoti 200ml de lapte la masa e ok!!! chiar super!!! in cazul in care stimulezi mai putin sanul in aceste zile, cand reluati alaptarea o sa ai cateva zile mai greoaie, tip puseu de crestere dupa care totul o sa fie iar ok!

in ceea ce o priveste pe prietena ta... multumeste-i tare mult... pe bb ta nu o ajuta in ceea ce o priveste continurea alaptarii tale, dar primeste anticorpi noi... daca accepta sanul prietenei tale rau nu ii face!!!

eu as zice sa-i dai dimineata inainte de cocktail... atunci e mult mai sigur!!!

in ceea ce privesc medicamentele am 2 site-uri si ma pun sa caut! revin peste putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

uite un site unde poti cauta diversele medicamente

http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/cauta.php?criteriu=telfast

telfast - asta cred ca e buba mare...
http://www.paginesanitarie.com/skfarmaci/monografia%20di%20TELFAST%2020CPR%20RIV%20180MG.htm

in rest doar la furosemid zice sa se dea cu precautie in cazul alaptarii...

nu iti fa griji prea multe acum, ai sa vezi ca dupa tratament, daca afci un full imersion in pat cu sanii goi la dispozitia ei o sa fie totul ok... acum important este sa te faci tu bine...

pediatra mea zice mereu... pentru ca bb sa fie bine, trebuie sa fie mama sanatoasa ca sa poata avea grija de el...

pupici la mari si mici si fa-te bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

mi-a venit nasol mesjaul sper sa se inteleaga... primul link nu a venit bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ama1357



daca bb a supt de mic numai din biberon a invatat miscarile care trebuie facute ca sa iasa laptele din tetina... la san miscarile sunt altele... daca il pui la san, o sa planga disperat pentru ca "nu i-a citit nimeni instructiunile"


Eu vorbeam despre un copil hranit mixt, nu despre unul alimentat NUMAI la biberon.


Citat:

toti copii sug in gol la inceput... pana invata sa suga... dar copii nascuti cu cezariana sau cu icter sunt mai somnorosi si la inceput dau rezultate... toti copii se nasc cu un foarte mare instinct... acela al supravietuirii!!! si sanul mamei este CALEA!!!! toti copii sug!!! (ma refer la copii nascuti la termen!!! mai bine zis nu la cei prematuri)


Da, Ama, dar nu toti sunt dispusi sa faca treaba asta in mod corect zile in sir fara nici un rezultat.


Citat:

pompitelor din aureola????

Areola. E vorba despre ductele din interior pe care apasa pentru a stimula tzasnirea laptelui.

Citat:

este adevarat, daca mama incepe direct cu completare de lapte praf, este mai greu sa ajunga sa stimuleze snaul... dar nu este imposibil... daca sanul a produs o cantitate mica de lapte, este apt sa produca atat cat ii trebuie copilului!!!


Exact asta am spus si eu. Dar e important ca toata lumea sa stie asta si sa aiba suficienta rabdare sa se intample, deoarece nu intotdeauna se intampla peste noapte.


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Multumesc, Ioana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Buna, fetelor, am si eu nevoie de niste sfaturi si mai ales de sprijin.

Fetita mea, Nadia, s-a nascut pe 29 decembrie la 37 saptamani dupa UM, 35 de saptamani reale (a avut intarziere de crestere), are deci acum aproape 3 luni, varsta corectata fiind de 1 luna si cateva saptamani.
Pana la 2 luni am alaptat-o exclusiv, apoi mi s-a parut ca nu am lapte destul, fata plangea la san si tragea de el in toate directiile, se infuria apoi si nu mai vroia sa suga. I-am dat completare PreNan pe care a inceput sa il hapaie. Intai s-a constiapt, dar dupa cateva zile si-a revenit. Pentru o scurta perioada am fost fericite, manca bine, isi facuse program. Insa acum vreo saptamana si ceva a inceput sa aiba scaune dese, la fiecare masa, din ce in ce mai dese. Vineri dimineata a facut un scaun apa si exploziv. Dr. de familie mi-a zis sa ii dau Smecta in ceai de menta, i-am dat, dar a inceput sa ii fie din ce in ce mai rau, scaune tot mai dese, unele diareice, dureri groaznice de burta, pana a ajuns sa refuze sa manance (si san si biberon), era clar ca tragea cateva guri de lapte si o luau durerile. Chiar si cu astea cateva guri tot facea kk des de tot. Nici de dormit nu putea sa doarma, se trezea de durere. Am incercat cu lapte fara lactoza - nicio imbunatatire.
In fine, ieri a venit sa o vada dr. Culcer (care e pediatra noastra inca de cand s-a nascut prima fetita), bieninteles m-a facut cu ou si cu otet ca i-am dat lapte praf, mi-a spus ca nu il tolereaza, ca i-a facut probabil rani pe stomac, ca nu se poate sa nu am lapte (de fapt chiar s-a uitat ea si laptele a tasnit), ca fata plangea de durere cand eu am crezut ca de foame si ca, in concluzie, sa ii scot orice fel de lapte praf/ceai si sa ii dau numai san, de cate ori cere, sa manance cat vrea, chiar si cativa ml si ca isi va reveni.
Ieri toata ziua nu i-am dat decat san, dar aproape nu a mancat, doar cateva guri si apoi dureri. Azi noapte insa a dormit linistita, a reusit pana acum sa manance de 3 ori fara dureri, dar foarte putin. KK a mai facut, dar mai rar insa ... verde si cu mucus!
Mi-e tare greu, cred ca dr. are dreptate si vreau din tot sufletul sa ii dau numai san dar ce ma fac daca nici asa nu isi revine? Si mai ales, daca mananca in continuare asa putin? 40-50 ml la o masa la 3 luni? Si kk ala verde, ce e cu el? Si daca totusi nu am lapte suficient?
Precizez ca s-a nascut de 2,500 kg, am iesit cu 2,200 din spital si acum are 4,500, bine zic eu. In ultimele zile a stagnat insa.





Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

faza cu lapte suficient nu ma fa sa o repet... daca tu ii dai de fiecare data cand iti cere, ai lapte suficient... inchipuieste-ti ca sunt mame care isi adopteaza copii si reusesc sa-i alapteze... laptele la mamele care nasc vine mai usor, dar in orice caz laptele este chestie de creier!!! cu cat gandesti mai pozitiv, cu atat ai mai mult lapte...

in ceea ce priveste kk... nu-i nici o problema daca isi schimba culoarea... important este sa o vezi la fel de consistenta... cu alte cuvinte sa nu aibe vreun dop, asta este valabil cand se "constipa"... desi constipatia la bb este foarte rara... constipatie nu este faptul ca bb face rar... constipatie este cand se chinuie sa faca si nu reuseste!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Naty, eu am patit asa cu baietelul meu la scurta vreme dupa vaccinul de la 4 luni. El era alaptat exclusiv. S-a dovedit a fi fost o reactie la vaccin, sistemul digestiv se debacterizase cumva,copilul nu mai putea digera cum trebuie; i-a trecut cu ecoflorina si calciu carbonic (asta i-am dat doar de vreo 3 ori parca). Asta nu inseamna ca acelasi lucru se intampla si cu fetita ta, este insa o idee. KK verde, cu mult mucus si care miroase urat e o problema. Oricum copilul e bine sa fie alaptat exclusiv. Manifestarile pentru care spui ca i-ai introdus formula nu erau de foame. Puteu fi colici sau putea fi doar perioada de adaptare la o cerere mai mare de laptic de la tine.

Multa sanatate!

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Ceva anecdotic, pentru destressare!

S-a inventat un nou device pentru alaptat

P.S. Necesita cunoasterea limbii franceze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ama1357

Citat:
citat din mesajul lui novus

Fetelor va rog sa imi spuneti cum trebuie tinut bebe dupa alaptare ??

Eu alaptez exclusiv lasan, in pozitia sezand si dupa ce bebelina termina de supt sau ia o pauza o tin vertical sprijinita cu capul ei pe umarul meu si obat pe spate ca sa ragaie; uneori ragaie alteori tuseste (cred ca se ineaca cu laptele cand trage cu pofta)

E corect cum procedez ?? sau trebuie tinut la orizontala mai mult ??

De multe ori dupa ce o pun in pat da afara surplusul uneori putin alteori cu jet

Multumesc

Mamica fericita de Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari


cum faci e ok... important este sa ragaie cat mai bine... cu cat scoate mai mult aer din cel inghitit, cu atat ai mai multe sanse sa scapi de colici...

ceea ce scoate nu este un surplus... este laptele de pe "teava" care vine impins in sus de aerul care iese...

daca e sa scoata in jet, e bine sa spui pediatrei... sa nu fie un simtom al refluxului... o face de mai multe ori intre mese? laptele iese in cantitati mari? daca da... atunci e indicat sa o tii in pozitie verticala cam 20 minute dupa mancat...


mersi de sfaturi

Mamica fericita de Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari

Mergi la inceput