Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 30

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

mamici diversificate si cu bebei diverifisicati, o sa incep sa va bombardez cu intrebari... va deranjez in leg cu gramajele... cum ati facut ca sa stiti cat papa bebeii? aveti borcanele gradate sau cantar? sau exista anumite unitati de masura? de ex. o lingurita = 5ml lichid, 1 lingurita = 4gr faina de orez etc etc



Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Moniland la 9 luni cred ca sa opreste. Eu am inteles ca intre 7 si 9 luni creste cel mai mult.
petrean Ce bine ca ai reusit sa ajungi pana aici. Mai ai un pic, adica cred ca se poate intampla oricand. Eu iti doresc de acum nastere usoara si bebei sanatosi.

Si mie imi e din ce in ce mai greu, cu somnul stau foarte prost, azi noapte de la 2 la 4 am citit ca nu mai puteam, dimineata nici nu imi pot misca mainile.
De cateva saptamani mananc fara sare, nu mai imi place nici-o mancare. Stiti voi vreo mancare care are gust daca nu-i pui sare?

Fetelor credeti ca m-as putea descurca fara ajutor? Deocamdata nu am baza in nimeni ca o sa vina sa ne ajute, doar sotul o sa-si ia concediu o sapt-doua dupa ce o sa ies din spital.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

luminita, ai baietei mari deja: dorm toata noapte, incep sa manance si altceva decat laptic. Super!
Iuca, sper ca la 9 luni sa se opreasca. Nu-mi dau seama cum e cu ajutorul. Cred ca prinde foarte bine, dar probabil conteaza si copilasii cat sunt de agitati. Oricum in mintea mea e ca trebuie sa fii aproape permanent cu ei. Dar cel putin il ai pe sotul tau si faceti amandoi ceva sa calmati copii. Cred, deasemenea, ca e improtant psihicul tau si mai ales calmul ca sa nu transmiti agitatia copiilor. Am citit ca daca sunt nervoasa si agitata sa nu iau copii in brate ca le transmit starea mea. Atunci intra taticulin actiune.
Dar ma gandesc de asemenea ca va fii cu totul altfel decat ma gandesc acum.

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

si eu ma simt deja ca un elefant. dorm destul de rau noaptea. ma doare bazinul si se lasa durerea pe picior in jos. si abia am 18 saptamani.
mi se intampla un lucru ciudat de o bucata de vreme. ma trezesc din somn si simt ca imi tremura carnea pe mine ca si cum as avea o cadere de calciu si am si o stare de panica. nu imi dau seama cum ar fi contractiile. eu zic ca nu am contractii dar simt ciudat si burtica ca si cum as avea un gol in stomac.
sa fie oare din cauza ca stau in pat si nu mai am activitate sau abia acum ma resimt dupa perioada in care nu mancam nimic. din cele 5 kg pierdute am reusit sa recuperez doua.
vineri merg la control si abia astept sa il intreb pe doctor.

elena +18
Burtica mea la 17 sapt la

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

A venit primavara mamici, burtici si puiuti!!! Va doresc tuturor o primavara frumoasa, plina de fericire si numai de momente de neuitat

La multi ani Eliana pentru Mihai si Andrei , sa fie sanatosi si aiba parte de o viata frumoasa!!! carliontii o sa creasca la loc. Sunt scumpi foc!

Bogdana, imi imaginez ca iti este de greu. Eu am nascut la aproape 38 de saptamani si m-am simtit eliberata pentru ca deja impingeau si in ficat si in toate. Erau momente cand nu mai puteam respira de durere. Mai ai foarte putin. Mai rezista un pic. Nastere usoara si bebei sanatosi!!!
Cred ca este bine totusi sa ai pe cineva sa te ajute dupa ce nasti, mai ales daca este vorba de cezariana. pentru mine a contat foarte mult ca a fost mama care m-a ajutat. Bine fetele mele nici nu dormeau si plangeau toata noaptea asa ca era foarte obositor.

Laura, imi pare rau ca ati fost bolnaviori. Partea buna (daca se poate spune asa) este ca ai putut sa mai petreci timp cu ei. mai astept povesti cu ingerasii tai. Sunt niste scumpi, iar tu ai un dar de a povesti special. Sanatate multa!

Luminita, deja ai bebei mari. Dormiti noaptea (ale mele fete si acum se trezesc noaptea dupa laptic), papati cereale. Bravo! pentru pufosi si mamica lor curajoasa Cu gramajele am incetat de mult sa ma complic pentru ca oricum fiecare copil are felul lui. Le dau cat vor ele sa manance fara insa sa sarim calul si sa trecem in extrema cealalta. Oricum ale mele fete tin la silueta. De multe ori, Ana care e mai mica mananca mai mult ca Moni care este mai mare si mai activa. Probabil ca este in crestere sau are arderile mai intense. La cereale nicioadata nu am respectat indicatiile de pe cutie (am luat Nestle) pentru ca, daca puneam cereale cat scria acolo iesea ceva foarte gros ce nu putea fi mancat. Puneam cat consideram sa iasa mai moale sa-l poata manca.

Despre noi : suntem fete mari si facem la olita, mai mult Ana decat Moni (nu prea vrea sa faca caca, pe jos este mai bine). Ne mai scapam pe noi, dar mai rar. Noaptea si la somnul de dupa amiaza a ramas pampersul. Speram sa avansam pana mergem la cresa. In rest evolueaza frumos, au inceput sa mai rupa cate ceva la vorbit, dar destul de greu. Inca lucram la asta. Mai revenim cu detalii.

Va pupam



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Am uitat sa multumesc fetelor care mi-au raspuns in legatura cu cresa. Imi cer scuze si va multumesc mult mult de tot.
Am sunat si la primarie si se pare ca intr-adevar acum se face ancheta sociala dupa ce depui dosarul. Intr-o luna ti se da un raspuns. Insa nu sunt prea lamurita cu ce trebuie depus. pe unda am intrebat sau am citit mai apare ceva sau mai dispare ceva. Acum am sunat la Primarie si nu mi-a zis nimic de analizele de sange si de plamani la parinti. Nu stiu ce sa cred : nu se mai fac? Sper sa ma lamuresc ca as vrea sa depun dosarul de acum poate prindem si noi locuri in toamna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Luminita, eu am inceput diversificarea la Andrei la 6 luni..si am inceput cu suc de morcov, mar..cate 5,6 lingurite. NU-l fortam sa manance nu stiu cat ca atat e lege, sau ca vroiam eu. DUpa asta am inceput cu piureuri de legume si supa de legume, tot asa cateva lingurite. NU am de ce sa ma plang andrei a mancat mereu bine.si ma bucur ca e un ciorbar desavarsit...ar manca ciorbe si fructe +legume...pana ar crapa. NU le da pentru nimic pe caren..si poate e mai bine asa. Mananca peste, ou destul de rar, carne de pui rar..insa asta nu ma ingrijireaza deloc. Sta bine cu greutatea si asta e ok.La noi in familie nu se mananca prajit...carne de porc si asta cred ca e ok

Bogdana
38+Catalin si Vlad+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



Bogdana, n-ai nascut inca??? Mey,mey, da' ce baietei cuminti ai acolo... de nu vor sa iasa... le place la mamy-n burtica. Oricum mai ai putin.



La multi ani!

Mihai si Andrei

Sa cresteti mari si sanatosi!



Inima nu e judecata dupa cat iubesti, ci dupa cat te iubesc altii
(Vrajitorul din Oz)


Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa EMMA!


Poznele lui Andrei

Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenada

mi se intampla un lucru ciudat de o bucata de vreme. ma trezesc din somn si simt ca imi tremura carnea pe mine ca si cum as avea o cadere de calciu si am si o stare de panica. nu imi dau seama cum ar fi contractiile. eu zic ca nu am contractii dar simt ciudat si burtica ca si cum as avea un gol in stomac.



Elenada, am avut ceva asemanator de cateva ori intre 20 si 28 saptamani. Ma trezeam ca tremura ceva in mine, nu am aer suficient si trebuie sa respir fortat si lung, ma roseam la fata si simteam o caldura cum ma inunda, ma durea stomacul ba de gol, ba de plin.... si cel mai adesea se sfarsea cu vomat chiar daca nu mancasem inainte (macar asid venea). Nu se intampla numai noaptea, ci si peste zi, mai ales daca ma puneam pe partea dreapta (chiar si pt 5 secunde). Burta era mai mereu moale, nu se sincroniza cu contractiile.
I-am spus medicului, dar in afara de faptul ca mi-a zambit si mi-a spus ca de acum incolo va fi din ce in ce mai greu, altceva nu am aflat.
Cred ca putea fi o roblema a ficatului (care era la ordinea zile in sarcina de la primele luni) peste care s-a suprapus miscarea bebelinei de sus. Se cocota in partea dreapta sub coaste si "sarea" peste vasele de sange -posibil sa fi opturat ea ceva circulatie pe acolo catre plamani. Nu stiu.
Dupa 28 saptamani nu am mai avut.

Mami Clara, 35+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Eliana, sa iti traiasca teroristii!!! Dupa ce i-ai tuns par mai cuminti ca inainte

Cand am citit povestea voastra, mi-a venit sa zambesc. Si noi am pus un "termen de maturizare" fetelor pana in 03.03, ca azi facem 36saptamani si doream musai sa duc pana azi sarcina.
Aveam programare la DR pe vineri 6.03, dar m-au anuntat sa merg azi ca vineri Dr nu lucreaza.... deci poate se arata ceva

Clara 36+

Mergi la inceput