Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 30

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Vai, tu Laura... ai glume in program?!
Abia astept ziua de luni sa obin odata acceptul profesorului pt cezariana ... si sa inceapa odata marea distractie.
Fetele mele nu misca asa de tare, si uneori e stresant sa le urmaresc ce fac, astept sa le scoata si sa le vad ca sunt bine.
Daca luni imi spune ca mai asteptam ...jur ca ma dau cu fundul de pamant!


Mami Clara, 37+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grace30 spune:

Bogdana, Clara va tinem pumnii sa nasteti cat mai usor !

Eu eram cu controlul salivei...multumesc - am vazut ca ai trimis informatii dar evident nu am avut timp sa le citesc ...
Ieri am iesit si noi din spital cu 2,3 si 2,1 kg...deocamdata sunt cumintei - dorm si mananca - baietelul (care e mai mare) de la san si fetita biberon.

Va pup ca v-ati mai gandit la noi ...azi am fi facut si noi 36 saptamani ... dar trebuie sa nu ma mai gandesc la asta.

Cum se calculeaza varsta corectata?? pana la 40 de saptamani, sau pana la 38 cand ar fi fost super ok sa se nasca?


mami de
Victor Andrei si Delia Ioana 22.02.2009

Petru Alexandru (16.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Mai Laura, ref la nesting, sa stii ca ai dreptate.... si mama la fel a facut si cu mine si cu fratele meu.... eu, aproape la fel, in sensul ca m-am asigurat ca e camera bebeilor gata, cu 3 zile inainte sa nasc a venit canapeaua extensibila, ptr mine.... si sotul imi tot zicea ca de ce s-o luam asa repede, ca nu nasc.... eu nu si nu, parca simteam ceva... hehe... Bogdana.... esti pe aproape. iar scot majoreta de la saltea

Clara, tu ce faci? Te apuci si tu de facut curat?

Grace, ma bucur ca sunteti ok, ca ati ajuns acasa, ca bebeii sunt bine, ca ai laptic.... eu am nascut la 35 de s dar nu am calculat varsta corectata.... asta si ptr ca bebeii mei erau perfectsanatosi la nastere - si se mentin asa, slava Domnului! - si au avut si peste 2.5kg la nastere....

in alta ordine de idei, am vorbit azi si cu Laraa si cu Andutza, sunt bine si ele si fetele. O sa mai intre ele cand vor putea, sa va mai spuna ce si cum.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Clara daca afli ceva despre ritualul botezului catolic sa imi zici si mie.
Am vazut un singur botez catolic si mi s-a parut mai simplu decat la ortodoxi. Ei nu prea au multe ritualuri. Bebe nu e dezbracat sa faca baita. Este udat putin pe cap si atat.
Anul trecut in noiembrie ar fi trebuit sa botez catolic dar nu am putut pt ca am facut fiv. Am cununat doar atat.
Gemenii mei vor fi botezati catolic.

elena +19
Burtica mea la 17 sapt la
Cosulete bebelusi


***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!



Important!!!! Tb sa fim auzite!!!! Maine e ultima zi!!
Voteaza blogul SOS infertilitatea aici si microblogingul Infertilitate aici pe butoanele de la cele 2 sectiuni. Pt a vota tb sa va creati un cont aici Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

VA pup fetelor ,vin si eu iarasi pe capul vostru cu o intrebare:bebelusii vostri misca cu aceeasi intensitate ,pt ca la mine misca mai des si mai tare fetita care este pe partea stg,iar baiatul misca mult mai incet si mai rar,care o fi explicatia,o avea vre-o importanta ca o placenta este posterioara si una anterioara,desi nu cred. TRebuie sa miste la fel ca intensitate amandoi,am observat ca reactioneaza la muzica-galagie ,dar tot fata topaie mai tare,baiatul il simt mai putin.AM o grija in plus acum si cu gradul de maturitate al placentelor(2-3),si abea sapt. viitoare apare medicul sa ma lamureasca. VA pup

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

da, da, Lumi... m-am apucat de facut curat. Mi-era rusine orazului sa nu fac nimic ... cand toata familia zugraveste in camera le fete si face curat in restul casei. Nu puteam sta ca zana. Macar am incurcat nitzel, ca de ajutor nu mi se pare ca am fost

Grace, heeeiiii
Ce bine ca sunteti bine!

Kineta, nu misca la fel bebeii la nimeni. La unele mame toata sarcina misca diferit dar in acelasi stil, adica exista un bb dominant si unul dominat. De la altele am auzit ca de la un moment dat comportamentele s-au inversat, in functie de cat loc are fiecare bb. Nici la mine nu misca la fel pt ca au spatiu de marimme diferita. Fetita din pelvis nu are atata loc si ea mereu a stat acolo, s-a si zvarcolit destul pana cand si-a gasit cat de cat locsorul. Cea de sub diafragma sta ca boieroaica si nu prea se zbate pt ca are f mult loc, toata sarcina era intinsa din stanga la dreapta si si picioarele erau intinse ca pe sezlong. Tare rar o simteam, si si acum o simt mai rar decat pe cealalta.
Cica pe masura ce au din ce in ce mai putin loc, misca mai putin si mai fin.
La tine unul fiind anterior lipit si unul posterior e clar ca diferenta va fi si mai mare la activitate.

Elenada, inca nimeni nu m-a lamurit f bine. atata am aflat ca e mai simplu ca la ortodocsi si am constatat ca difera de la o zona la alta ce descriau doamnele.
Mai vanam subiectul.

Mami Clara, 37+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Kineta nici bebeii mei nu misca amandoi la fel. Si eu am o placenta posterioara si una anterioara. Baietelul e in dreapta si misca de zor. Ziua noaptea el ma inghionteste. Fetita e tare linistita rar mai da si ea un piciorus. La eco l-am intrebat pe doctorul meu si a zis ca nu e problema. Mi-a zis ca fetita a miscat tot timpul cat a facut ecografia dar eu nu am simtit-o.
vin ei pe lume si ce o sa miste amandoi.

Clara daca afli ceva tine-ma la curent cu botezul catolic. Poate ajung si eu intr-o duminica sa il caut pe preotul cu care am facut pregatirea pt nunta. El e tanar si nu se supara daca il intreb. Daca aflu ceva iti spun.

Pupici tuturor

elena +19
Burtica mea la 17 sapt la
Cosulete bebelusi


***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!



Important!!!! Tb sa fim auzite!!!! Maine e ultima zi!!
Voteaza blogul SOS infertilitatea aici si microblogingul Infertilitate aici pe butoanele de la cele 2 sectiuni. Pt a vota tb sa va creati un cont aici Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui speranta76

Multumesc de incurajari! Vreau sa va intreb cum va simtiti, va mai puteti misca cele care aveti sarcina avansata? Mie imi este frica de faptul ca la un moment dat nu voi mai putea sa ma misc si nu suport idea de a sta la pat.

6+

http://bd.lilypie.com/H3bYp2.png


eheeee... o suporti, n-o suporti, n-ai incotro!
Eu sunt dovada vie ca am nascut inainte de termen pentru ca n-am ascultat si n-am stat in patut cat a trebuit... Sunt o gramada de mamici care si-au dus sarcinile la bun sfarsit in felul asta. Iar, cand iti vei simti "fluturasii" in burtica, o sa stai si-n cap pentru ei! (si eu as fi stat, de fapt am stat pana in ziua cand mi-a trebuit drum de 50 km dus si-ntors la Timisoara... m-am gandit ca, pentru o zi, nu mi se-ntampla nimic. Si uite ca socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ! Am nascut in noaptea acelei zile, dupa un examen de disertatie... )
Daca ma-ntrebi acuma (cu toate ca fetitele au fost si sunt ok) chiar as sta in cap numai sa fi stiut ca mai stau papusicile mele in burtica atat cat trebuie...

Lasa, nu te gandi la asta. Daca nu e cazul, nu te stresa degeaba. E adevarat ca sarcinile gemelare sunt considerate cu risc din start, dar asta nu-nseamna neaparat ca toate trebuie sa stea numai la pat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Dalina, vad ca ai fost de garda noaptea asta... pazeai Luna plina?




As fi vrut eu sa pot avea timp de dinastea...
Am cautat ca disperata pe net (si nu gaseam!) melodii potrivite pentru piesa de teatru de papusi pe care am pregatit-o pentru vineri, ca suntem (scoala noastra) gazdele cercului pedagogic..
Si cum altcandva nu prea am cand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenada
Am vazut un singur botez catolic si mi s-a parut mai simplu decat la ortodoxi. Ei nu prea au multe ritualuri. Bebe nu e dezbracat sa faca baita. Este udat putin pe cap si atat.


Elena, sa stii ca noi am botezat fetitele ortodox (cu toate ca tati e catolic ) dar si la ortodocsi s-a procedat la fel: nu le-a dezbracat, doar le-a dat cu mir pe frunte si pe la incheieturi... Dar trebuie sa mentionez si faptul ca era-n decembrie..

Mergi la inceput