Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 30

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Neata!

Dalina, vad ca ai fost de garda noaptea asta... pazeai Luna plina?

Fetelor, ati vazut la Kaufland ce obiectele se vand cu 4 lei? Seturi de magneti cu cifre, cu fructe, cu forme - nu sunt de calitate deosebita, dar pt uzul "casnic" o sa fie bune la un moment dat.
Exista un ceas din buretel siliconat (sau nu stiu cum sa ii spun) cu cifrele detasabile, tot felul de creionele cu suport ergonomic pt a le apuca mai usor etc.
Merita studiata problema.

tuturor si o zi buna!




Mami Clara, 37+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui speranta76

Multumesc de incurajari! Vreau sa va intreb cum va simtiti, va mai puteti misca cele care aveti sarcina avansata? Mie imi este frica de faptul ca la un moment dat nu voi mai putea sa ma misc si nu suport idea de a sta la pat.

6+



Nu e cazul sa te gandesti de pe acum la asta, pt simplul fapt ca nu scrie pe fruntea nimanui ca nu se va putea misca cu gemelara. Sunt mamici care sunt active pana la capat, atat doar ca la un moment dat va trebui sa se tempereze cu efortul, dar asta chiar pe utima suta de metri.
Intr-adevar majoritatea sarcinilor gemelare merg cu repaus la sfarsit, dar nu garanteaza nimeni ca vei fi in majoritate.
Intreab-o pe Bogdana (dupa ce naste, pt ca zilele astea va naste... si intreab-o si cate saptamani a dus sarcina )

Personal, fac partea din majoritate Din cauza unor probleme mai mari sau mai mici, mai mult amenintari decat probleme efectiv, am stat la pat de la 9 saptamani si ceva. Nu lipita de pat, dar fara efort serios si majoritatea timpului pe orizontala. Lipita de pat numai de pe la 24 saptamani. Am invatat sa mananc culcata pe partea stanga. Am facut bataturi la cotul stang etc. Si ce daca?!
Dar dupa fiecare ecograf eram din ce in ce mai sigura ca asta trebuie sa fac pt ca fetele cresteau si erau bine. Imi intareau convingerea ca merita orice efort. Si, crede-ma , daca umei mamici i se spune sa stea in cap 10 ore /zi pt ca asa vor fi BBii sanatosi.... pariu ca sta cu supliment?!

Si... apropo... vin dupa de cativa ani de doua joburi solicitante fizic si psihic ambele, cu trezire la 6 si culcare la 1-2 noaptea.
Inainte de masa lucram la o scoala cu copii cu def severe, complexe si asociate dupa care trebuia sa te tii serios ca altfel ii scapai de sub vizor, iar dupamasa lucram la o firma de organizat evenimente cu clineti de tot felul, in we decoram nunti si evenimente inainte de masa si sambata si duminica, iar in timpul saptamanii seara ma inarmam pana in dinti cu materiale pt a doua zi la scoala. Ani de zile.

De aici pana la repaus 80%-100% contrastul e mare, poate chiar un shoc pt organism... dar iti dau scris ca merita.

De ce am povestit toate acestea? Nu stiu exact. Cred ca vroiam sa te conving ca nu e sigur ca vei fi ca noi "zacatoarele in pat", dar daca vei fi ... va fi o fericire si atatea activitati gasesti in de facut pana si asa... ca nu iti ajunge ziua.
Intreab-o pe Luminita. Si ea a stat ceva timp, si a fost o "pasiva activa"

stai linistita ca le aranjeaza DD pe toate. O sa iti dea putere, numai sa ceri consecvent.

Mami Clara, 37+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Neatza...
Bine ai venit speranta..da..eu sunt dovada vie..ca se poate duce sarcina la termen..si culmea..aspir..sar coarda..si nu mi se provoaca nasterea
azi dimineata iar am eliminat chestiunea aia ca albusul..doamne..nashpa e..la Andrei nu am avut treaba...mi s-au rupt membrane, apa..si gata
Am dormit..adik nedormit..am stat vreo 5 ore toata noaptea treaza..dupa care m-am trezit dimineata la 7 sa fac curatenie in bucatarie..sunt normala??
Si ca o gluma din capitolul oamenilor disperati ca nu mai nasc..ieri vine sotul meu de la servici si ma intreba"pai tu n-ai nascut?"
Ca el a glumit..a glumit..dar ma suna toti prietenii..vecinii..sa ma intrebe..mai am de gand sa port mult?Sau s-or fi gandit ei ca fiind ultima mea sarcina..sa nu-mi fie dor de burtica..sa-i duc cat mai mult?

Bogdana
38+Catalin si Vlad+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

azi am schimbat semnatura si intru in saptamana....va las pe voi sa cititi
am visat azi noapte ca am un baiat si o fata..sa fie un semn??sau e doar asa..ca nu mai am pt ce sa-mi fac griji?

Bogdana
40+Catalin si Vlad+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Speranta, bine ai venit!! Felicitari ptr sarcina, iti doresc s-o duci cu bine la termen!

Sfatul nr 1, pe care ti-l dau cu drag: nu te panica, lasa teama la o parte. Te asigur ca e doar o teama de necunoscutul situatiei, asa ca, hai cu intrebarile alea multe ca de-abia le astept!
Sfatul nr 2: repaus fizic.... adica stat in pat! Ok, nu din saptamana 6, dar de pe la mijlocul sarcinii, asta daca totul decurge normal.... nu vreau sa te debusolez, dar.... ca s-o duci pana la termen cam asta e secretul, chiar daca e greu si te plictisesti si intepenesti.... suna bine, nu?

Hai, o sa fie bine, suntem aici daca ai nevoie de ceva!

In alta ordine de idei, eu am incercat sa iau legatura cu Laraa, dar nu-mi raspunde la mesaje..... incep sa ma ingrijorez. Mai incerc si va tin la curent.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Cum arata chestia aia ca albusul?
Iese pe bucati sau ca scurgerile vaginale la candidoza?

Mami Clara, 37+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Hai mai Bogdana, cum asa ultima sarcina? Ca eu aveam impresia ca iti place tare, ia uite, nici nu mai vrei sa nasti...

glumesc mami, eu ma bucur ca ai ajuns pana aici, dar nu pot sa-mi imaginez cat de greu iti e.... sper sa fie cum vrei tu, sa nasti usor, si sa fie bebeii sanatosi si papaciosi!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Clara nu stiu cum e candidoza ca nu am avut niciodata, si sigur nu e aia, pentru ca eu am asta de 2 zile..si nu curge..e ca un mucus..nush cum sa explic..e asa usor galbui..si dc trag de el tot iese..culmea..de dimineata mi-a iesit dupa ce am simtit ca ma impinge un bebel..tare de tot..ca si cum ar rupe ceva..acolo..
Luminita, dc as avea banii lui prigoana as investi in vreo 10 copii, ca asta mi se pare cel mai frumos lucru pe pamant, dar pentru ca nu-i am..ma opresc la 3

Bogdana
40+Catalin si Vlad+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Speranta bun venit in club! Sanatate multa si sarcina usoara. Nu te panica, ca o sa fie bine .
Bogdana daca te-ai trezit si te-ai apucat de facut curat, inseamna ca se apropie nasterea tot mai mult. Cica e o chestie subcontienta, se cheama ‘nesting’ (sau ceva de genul) si e ‘pregatirea cuibului’ pt pui. Mama mea a spalat rufe si a facut curat de fiecare data in ziua cand a nascut (a avut 3 nasteri). Tinem pumnii si in drum spre spital ‘arunca buzduganul’ sa stim si noi ca vin puiutii.
Dalina nu stiu daca Sebi s-a bucurat la fel de mult ca mine de statul cu Rares, ca l-a innebunit sa-i citeasca de muuulte ori la rand aceeasi revista cu 2 povestioare cu Thomas si prietenii lui. , s-au jucat un pic de-a spiderman. Sebi viseaza cu ochii deschisi la momentele cand o sa plece el cu Rares la fotbal si la piscina, dar mai ales cand o sa joace impreuna biliard .
Clara ce faci? Vad ca te tii tare de Bogdana, vrei sa faci si tu ca ea. Bravo tie! Imi place mult ca esti un izvor nesecat de informatii privid educarea copiilor. Se vede ca esti in domeniu. Copii tai nu o sa se plictiseasca niciodata, sunt sigura!




Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=14" target="_blank">Clipe de viatza - gemei pupaciosi


Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

Clara nu stiu cum e candidoza ca nu am avut niciodata, si sigur nu e aia, pentru ca eu am asta de 2 zile..si nu curge..e ca un mucus..nush cum sa explic..e asa usor galbui..si dc trag de el tot iese..culmea..de dimineata mi-a iesit dupa ce am simtit ca ma impinge un bebel..tare de tot..ca si cum ar rupe ceva..acolo..
Luminita, dc as avea banii lui prigoana as investi in vreo 10 copii, ca asta mi se pare cel mai frumos lucru pe pamant, dar pentru ca nu-i am..ma opresc la 3

Bogdana
40+Catalin si Vlad+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE



te intrebam pt ca aveam si eu scurgeri din astea destul de solide in luna a 5-a si acum a revenit. E albicios galbui, dar nu curge ci o gasesc pe hartia igienica si absorbant. seamana cu albusul si are un miros mai masculin
ma gandeam si eu ca ar putea fi din dop, insa nu e maroniu si nu are firicele de sange
(scuze pt detalii, nu ma prea pricep sa eaxplic)

Mami Clara, 37+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput