Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (281)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Eu sunt tare suparata ca Tudor nu mananca la pranz ba mai nou incepe sa planga daca nu ii ofer ceva ce vrea el...mancare gatita nici gand.
Am incercat toate metodele: i-am schimbat locul de luat masa, i-a dat soacra mea sa manance, l-am dus cat mai mult afara sa aiba pofta de mancare, l-am asezat langa noi la masa cat am mancat ...nimic nu merge si facem 3 sapt de greva foamei la pranz.
Intr-o zi l-am tinut nemancat de la 9 dimineata pana la ora 17 si tot nu a vrut mancare facuta de mine, a refuzat de fiecare data cand ii ofeream ...

La mare cautare sunt borcanelele la pranz....cred ca pofta de mancare are pt ca mananca 2 mere cu biscuit, iaurturi, banana cu branza si avocado sau para cu branza, gris cu lapte, branza topita si paine prajita sau biscuiti.
Eu sunt la capatul puterilor....am o stare groaznica de nervi si deznadejde...nu inteleg ce gresesc si nu il inteleg nici pe el....
imi ramane sa ii fac niste analize si sa intreb dr cum sa mai procedez.

Papanash, Cecilia cum preparati voi orezul cu pui si pastele cu sos de rosii si carnita ca vad ca ale mele sunt necomestibile pt baiatul mamii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Lavinia oare copilasii nostrii comunica prin telepatie?
Ce este domne cu refusul asta de a manca. Bine o sa spui ca Tudor a mancat ceva azi dar el de 3 saptamani nu primeste carne deloc si outul il camuflez in banana cu avocado....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

buna seara,

m-am linistit si eu , mai am de facut doar baie la copil care acum se joaca sinura cu un trenulet cu bile , doar vreo 5 minute, apoi e calare pe mine , am gatit cu ea in brate in seara asta ca tati a plecat pana la Sibiu si i-am zis sa nu manance ca gatesc eu, si cum mandra e mamidependenta cand sunt in preajma am gatit in doi , ea a degustat pe ici pe colo, in locul meu ca de azi am intrat la alta dieta , sa vad cat ma tine

Rox eu sunt sigura ca Andrei o sa-si spuna punctul de vedere sa vedem daca o sa poata sa-l si impuna

poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

m-a intrebat parca cineva cum fac pastele cu sos de rosii.Iata:
pun la fiert o mana de paste cu ou, de-ale rasucite sau de care am in casa .prefer rasucite fiindca ii place sa manance si singurel cu mana, si e mai comod. Le pun la fiert vreo 5 minute, dupa aia adaug zarzavat ( rosii si ardei, puse la borcam de mama, fara conservant) tot acolo, plus carnita de pui fiarta un pic in prealabil. Pun un pic de sare, niste ierburi ( busuioc, maghiran, patrunjel, eu am de toate la plic, si pin cateva picaturi din ce merge la spaghete). In inca 10 minute sunt gata. Le las in sos fiindca ele in timp ce se racesc mai absorb din lichid.
Asa le fac pt. Andrei, daca le fac pt. noi prajesc carnea inainte, plus o ceapa, usturoi, piper.
I-am facut odata si paste trase in unt, le-am fiert in apa cu sare, dupa aceea le-am scurs si le-am pus niste unt ( 3 cubulete) + verdeata si sare si le-am mai lasat pe foc sa intre untul in ele, i-au placut si asa. Daca i-ar place i-as pune si branza cu cascaval, dar de cate ori am facut n-a mancat.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Melania, vezi ca poate folosesti vreun ingredient pe care nu-l suporta, verifica pe rand , uleiul ( eu nu-i pun mereu, ii pun doar cand e strict necesar), poate-i faci ceva prajit, poate nu-i pui sare sau poate pui si el nu vrea, incearca sa elimini cate ceva,poate merge.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

Rox nu stiu cum il cheama pe magazin , dar cred ca e cel pe 4 etaje, am intrat putin dar era o mare de copii carora le faceau niste ursuleti in care le puneau copii inimioara dupa ce o pupau sa ii dea viata si era o mare nebunie

poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

io iar am avut o cadere de calciu azi, am dat s.o.s si a venit sotul cu magne b6. trebuie sa mai fac o pauza la pepsi cu nes, cred ca de aici mi se trage. Iar am slabit, tre'sa mai dau o gaura la curea ca-mi cad blugii.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

Melania ai incercat sa il lasi sa manange singur, ca poate merge , la noi merge in zilele cand nu vrea sa pape, dar nu vrei sa stii ce e in jurul mesei si pe haine

acum are niste apa intr-un pahar cu care se spala pe cap , oricum mai nou avem o mare problema cu scosul din baie, se lasa cu urlete si suparari

poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

Citat:
citat din mesajul lui papanash

io iar am avut o cadere de calciu azi, am dat s.o.s si a venit sotul cu magne b6. trebuie sa mai fac o pauza la pepsi cu nes, cred ca de aici mi se trage. Iar am slabit, tre'sa mai dau o gaura la curea ca-mi cad blugii.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme




ai grija draguta , ca nu ai voie sa ti se faca rau , mai ales daca esti doar cu Ghighi acasa, desi daca as sti ca merge si la mine as baga si eu o cura de ness cu pepsi ca ar fi mai mai pe placul meu


poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniaN spune:

fata mea a dormit 4 ore si a papat cand sa trezit piure de cartofi cu o felie de sunca si supa cu taietei...asa ca sunt multumita.
cred ca gingiile sunt devina si am descoperit ca limbuta ei era cam sangeranda,am facuto cu glicerina...cred ca si-a frecat limba de coturile maselutei si sa ranit si asta poate fi o cauza.


Mergi la inceput