Burtici fericite de septembrie-octombrie 2009(16)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns septoct2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MothatMaya

Buna fetelor. Sunt si eu o proaspata burticutza plina de emotii si as vrea sa intru in frumoasa voastra familie. Sunt insarcinata in 9 saptamani si sunt foarte fericita! Va pup pe toate viitoarele mamici si va urez multa sanatate!

Ecaterina


Scrie repede 10 mesaje, ca altfel, toate mesajele tale iti sunt moderate...nu apar in timp real. Si cand apar.......fetele deja au scris vreo 5 pagini si nu reusesc sa mai vada mesajele atle. Deci...10 mesaje repede,repede! Felicitari ptr sarcina!! Daca vrei pe lista trebuie sa ne dai DN(data nasterii tale), UM(data primei zii a ultimei menstruatii), DPN (data cand ar trebui sa nasti).Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Aaaa, ca tot ati inceput discutia despre diverse teste in perioada sarcinii. Eu cred ca in primul si in primul rand trebuie sa stati sa cugetati si sa vedeti CE ATI FACE IN CAZ DE CEVA...??? Daca faci teste doar sa iti iei o piatra de pe umeri, trebuie sa fii pregatia sa iei sau sa nu iei o decizie in caz ca nu ies bine.

Eu am facut NT scan (test pt pliul nucal) in sapt 12 si inca un rand de teste la eco in sapt 19 (numarat degete, vazut sexul, masurat oase, fluxul sanguin, rinichi, oase craniu etc).Inainte sa imi dea medicul trimitere la primul test m-a intrebat ce fac in caz ca nu iese bine. I-am raspuns ca o sa repet testul si apoi o sa decid.

Sper din suflet ca testele sa iasa bine tuturor. Am 2 colege de la odiseea precedenta carora nu le-a iesit bine testul pt pliul nucal si au facut amniocenteza in Viena, unde totul a iesit ok si ambii copii sunt absolut superbi!

Acum cred ca ma retrag si eu la somn, ca azi nu am apucat sa pun capul pe perna si m-a alergat Lisa prin parc, apoi prin mall si sunt varza, iar azi noapte s-a trezit la 1-2 cu chef de joaca si a adormit ff greu. Eu m-am chircit la ea in pat si am adormit asa pana la 6:30 cand am mers in pat la mine. Iar ea s-a trezit inainte de 7:30 si m-a invitat "up, yummy". Unde mai pun ca imi facusem plan sa ma epilez!!!



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns septoct2009 spune:

iduna
nou venit


Membru din:21/02/2009



Romania
bucuresti
1 Mesaje
Trimis la: - 27/02/2009 : 20:09:43
--------------------------------------------------------------------------------

Buna fetelor...sunt si eu o burtica de octombrie...sper ca am nimerit bine ca am ametit cautandu-va.
Sarcina usoara!
Va pup!

ACELASI lucru e valabil si pentru tine...scrie 10 mesaje rapid ca sa nu mai ai mesajele moderate, altfel nu apar in timp real. Citeste ce detalii am mai dat la pagina 2 pentru Ecaterina.Felicitari pentru sarcina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Am dormit putin si acum am zis sa zic si eu 2 vorbe, pana nu se trezeste Mariuca.

Denisa, imi pare rau ca ai pierdut sarcina, ziceai ca ai probleme... nu stiu ce sa-ti spun. Sa fii tare si sa incerci din nou atunci cand te vei simti pregatita psihic, dar eu cred ca te vei simti puternica psihic cand vei incerca din nou. Iti tin pumnii si sa intri sa ne anunti cand se va intampla vestea cea mare! Te imbratisez!

Referitor la analize si sistem de stat versus privat, ro vs. alte tari. Sa-mi zic si eu parerea, ca am vazut ca s-au animat lucrurile pe aici.

Eu vad asa lucrurile. In Romania, ai ambele sisteme la dispozitie destul de usor. Adica, daca vorbim de o familie cu venituri medii si peste medie, atunci aceasta familie isi poate permite analize si vizite in sistem privat, fie la sarcina, fie la boala. Nu o sa ma scuz acum eu castig bine sau nu o sa ma gandesc ca sunt femei care traiesc cu 6 milioane pe luna. E groaznic, dar eu am muncit ca sa ajung la un salariu decent, am facut facultate, master, am muncit si noptile si uikend-urile etc.

Atata timp cat imi permit, voi face absolut toate analizele si para-analizele si ma voi duce la nspe clinici, daca e cazul.

Daca as locui in alta tara, unde nu iti poti permite sa te duci la particular decat in rare cazuri, nu as avea ce sa fac, nu? Doar sa vin in tara, ca aici im pot permite. Intr-adevar, nu m-as duce decat la stat, dar cand m-as duce acolo, ar fi ca si cum m-as duce la privatul din ro. Nu ai ce face daca ti se spune ca nu vei face decat 3 echo in toata sarcina! Iar ei o spun, de cele mai multe ori, si din motive financiare. Cut the costs! Vali, o prietena de la zuze, ne povestea ca au trimis-o sa isi faca o analiza comuna, nu mai stiu in secunda asta despre ce era vorba si o costa 500usd, pentru ca nu era acoperita de asigurare.

Iar in tara s-au schimbat mult lucrurile. Am vazut cu ochii mei medici care au refuzat bani (si nu, n-au fost amenintati cu televiziunea ), medici care si-au facut treaba ca la carte si care au fost surprinsi cand le-am oferit (din inima, nu pentru ca ma simteam obligata) o anumita suma de bani.

Una peste alta... eu ma gandesc ca daca am pitici pe creier la un moment dat, legat de orice, ma pot duce in secunda urmatoare (fac 15 minute pana la cea mai apropiata clinica) si imi pot face orice analiza. Iarasi, repet, nu legat neaparat de sarcina. Pentru mine e un confort psihic extraodinar!

Creata 1 cu Creata 2 si bebe 2 pe drum (10+)
NOU!! Poze in studio
Poze Mariuca
www.youtube.com/profile_videos?user=uic9999" target="_blank"> Filmulete Mariuca
NOU! Blogul Creata la patrat
Povestea nasterii
Cum creste Mariuca
Maria Ilona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ButterflySim spune:

ADIMERCEDES dece au facut amnio la Viena?
La noi nu face nimeni ok?
Poti sa afli la ce clinica in Viena au facut?

Mersic

10+

Simm

Povestea noastra http://butterflysim.hi5.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabella spune:

si eu vreau pe listuta.....am mai scris un mesaj dar nu l-ati vazut. mai dau inca o data datele mele :
DN: 08.03.1981
UM: 11.12.2008
DPN:17.09.2009
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vik-cj spune:

Buna fetelor! iarasi stau de o ora sa ajung la zi cu ce ati scris ca aveti spor nu gluma. Sper sa trec si eu de al zecelea mesaj sa ma vedeti in timp real...desi de felul meu sunt o agitata si cu pareri multe vad ca sunt lenesa la scris pe forum. Dar m-a palit de citeva zile o oboseala crunta si o lene....ca abia asept sa ma tirii acasa si sa ma bag in pat...unde incep nervii...ca evident nu pot sa dorm. Vad ca tot stilul meu de somn de la 1 la 7.30 dimineata l-am pastrat.
Deja povestiti de teste, eu stiu ca dn start datorita virstei mi s-a recomandar si DT si TT. Asa ca o sa le fac pe amindoua. Dar mai am pina acolo...si asa cum zicea una din fete trebuie sa imi fac curaj sa ma gandesc cum voi reactiona in caz de rezultate proaste.
Dar...e weekend asa ca nu vreau sa ma gandesc la ce e mai rau.
Mi-ati facut pofta de dulce. ma duc sa bucataresc ceva dulce si eu...
O dupa masa frumoasa

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Bun, observ ca din nou am creat valuri si am fost inteleasa gresit. Imi pare rau, dar voi cu manutele voastre ati povestit ca o anumita prietena a fost lasata in travaliu n ore si nu i s-a facut nici macar o eco iar bebe avea circulara de cordon.

Despre analize, va spun sincer ca nu imi face deosebita placere sa le repet saptamanal si sa mi se ia cate 7 eprubete de sange. Dar daca vreau sa nu mai imi moara copilul la nastere trebuie sa le fac. Sunt o sarcina cu risc dar cu sanse mari de reusita. Doctora nu imi lasa copilul sa moara si ma ajuta sa aduc pe lume un copil sanatos. NU cred ca este vorba despre triere. De ce sa nu salvam o mama si un copil atat de dorit daca sansele de supravietuire sunt peste 50%??? Daca eram afara si imi murea primul copil ce se intampla? MI se spunea ne pare rau dar luati-o de la capat. Si o luam, nestiind de ce mi-a murit primul, si pateam la fel si la al doilea si la al treilea pentru ca statul respectiv nu se sinchisea sa imi faca niste analize de coagulare. Acum sincer, chiar ma enerveaza chestia asta. Este treaba mea cat dau pe analize. Si sincer va spun ca in afara de cele de vineri le-am facut pe toate GRATUIT. Toate ecografiile si analizele si vizitele la doctora mea au fost GRATUITE. Nu contest ca din punct de vedere al felului cum arata spitalele sau ce camasi de noapte ti se dau sau ce mancare ti se da acolo sunt de 100 de ori peste noi. DAr sincer prefer supa de vaca ce mi s-a dat in Caritas dupa nastere (care era absolut delicioasa) decat supele lor facute din prafuri si din E-uri.
Si pana la urma cum a spus si creata, am muncit pentru banii pe care ii castig si prefer sa fiu linistita si fara stres toata sarcina si daca am chef sa ma duc sa fac o analiza sau o eco ma duc si le fac pentru ca imi permit. Imi pare rau dar asta este ce simt eu. Si cred ca daca ati fi trecut prin ce am trecut eu (ceea ce nu doresc la absolut nimeni pe lumea asta) ati fi facut la fel ca si mine.
Vorbim aici despre doua sisteme sanitare total diferite. Unul care lasa natura sa trieze si unul vai mama lui din majoritatea punctelor de vedere dar care ajuta mamele sa aduca pe lume niste copii extrem de doriti. Acum sincer, cunosc o gramada de femei care au sustinut toata sarcina cu utrogestan, no-spa, gynipral si altele si au adus pe lume copii total normali. EU nu am auzit de nici unul sa aiba vreo boala sau vreun defect genetic. Deci despre ce triere vorbim??? Vorbim ca o iminenta de avort nu inseamna neaparat un copil cu probleme, poate s ainsemne multe : stres, lovitura, cazatura sau anumite probleme biologice la mama gen coagulare proasta sau alte probleme. Asta nu inseamna ca acel fat nu este viabil. Inseamna ca mamei ii este mai greu sa tina acea sarcina dar asta nu insaeamna sa o lasam sa-l piarda. Daca o putem ajuta de ce sa nu o facem?? Faptul ca lasi acel copil sa moara desi ai putea sa-l ajuti nu inseamna totusi crima? Si pe bune acum ca medficamentele astea de sustinere nu cred eu ca au fost inventate de romani ci tot de americani sau "engleji". Tot ei au ajuns la concluzia ca e mai bine sa pui e-uri in mancare si sa nu mai lasi taranu sa foloseasca balega sau sa omoare porcu taindu-i jugulara ci facandu-i nu stiu ce somnifer. Sa fim seriosi... Asa cum e el dar sincer acum am ajuns la concluzia ca sistemul sanitar din Romania este mai bun decat oricare din afara.

Si in incheiere va dau o reteta de www.vulpeabucatar.com/retete/prajituri/tiramisu/index.html" target="_blank">TIRAMISU pe care eu am incercat-o si este absolut dementiala. MEntionez ca am respectat intocmai reteta. Doar vinul de Marsala l-am inlocuit cu Lacrima lui Ovidiu. Spor la trebaluit.



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 11+
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:

va salut burticilor frumoase!

Am tot citit zilele astea ce ati scris, ore de lectura nu gluma
Urez si eu bun venit noilor burtici si sarcini usoare .

In acelasi timp tin sa incurajez fetele cu probleme sau care au pierdut sarcina, stiu ca e o experienta dureroasa. Va doresc sa depasiti momentul si sa gasiti puterea sa o luati de la capat .

In legatura cu subiectul fierbinte.... sistemul sanitar . Sistemul romanesc pe care il cunosc eu e cel de acum 5 ani, inainte de a emigra, deci nu as putea sa-mi dau cu parerea de sistemul actual. Ca orice societate si Romania a evoluat pe plan medical caci asa e normal. Dar nu are nici un sens purtam discutii de genul aici e bine, acolo e rau. Sunt convinsa ca oriunde ne-am afla vom face ce credem ca e mai bine pentru noi si bbii nostri. Gresesc? Eu sunt pe acest forum ca sa aflu informatii despre simptome, evolutia sarcinii si ca sa ma bucur impreuna cu voi de aceasta experienta minunata.

Fetelor di Anglia, SUA va inteleg ce spuneti, si in Canada sistemul e similar. Cat mai putine analize si ecografii. Eu am fost si in situatia pierderii unei sarcini si s-au ocupat de mine ireprosabil la spital (toate analizele posibile si ecografii), deci daca esti in pericol ei fac tot posibilul sa salveze copilul.

BTW, ati remarcat ca ne-am adunat de pe 4 continente? Mie mi se pare extraordinar.

Fetelor, va urez un week-end super frumos!!




9+

in curand mamy de bb scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaconda2 spune:

Adimercedes , la 5 sapt si 2-3 zile , deja batea cu 145 bpm ! Iar la eco de 8 sapt , cu 175 bpm .

Buterrfly , cu nu ma impac cu sucul de portocale de nici o culoare , ca nu-mi plac portocalele , iar lapte...n-am baut niciodata ! Cum spuneam , o sa incerc cu kiwi , si sper sa dea rezultate , ca alteceva...nu stiu ce sa iau .

8 +

Mergi la inceput