Burtici fericite de septembrie-octombrie 2009(16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui gugushtiuc

Citat:
citat din mesajul lui adimercedes

Fetelor, ne primiti si pe noi?!? Va salut pe toate, pe unele dintre voi va stiu, ca am fost colege la alta odisee .

Suntem si noi posesorii unui test pozitiv.
UM: 04.01.09; DPN: 17.10.09

Am fost azi la medicul de familie pt niste teste de sange si de urina si trimitere pt medicul ginecolog.
In 9 martie avem programarea, suntem foarte nerabdatori sa vedem ca totul e bine si sa ma des-stresez!

Simptome majore nu am, in afara de oboseala crunta, ca as dormi non-stop ! Pofta de mancare, ioc! Sete cat curpinde, beau apa ca o rata (asa a fost si data trecuta). In rest, am o burta de parca as fi luna 4-5 , dar noi sa fim sanatosi, ca apoi ne vom ocupa si de slabit!

O sa incerc sa intru cat de des pot, dar dupa cum unele din voi stiti, e destul de greu cu un copil atomic in posesie, plus lucru etc etc .



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii sarcinii


ADIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!! salutare draga si bine ati venit!!!
Nu stiu daca tu iti aduci aminte de mine, dar am fost colege la naturiste. Sa stii ca pt mine ai fost un exemplu. O sarcina usoara iti doresc! Pup.

GUGU de LUCA 19.12.2007 si 4+

www.flickr.com/photos/12054829@N04/?saved=1" target="_blank">poze LUCA, alias "FOMILA"


POZE BOTEZ-PETRECERE 19.01.2008

poze noi LUCA! Ce mare am crescut!



Gugushtiuc, sigur ca imi amintesc de tine!!! Am reusit sa si pun numele langa o fatza acuma. Ma bucur ca sunt cu atatea dintre fetele pe care deja le cunosc .

Luca e un scump, cred ca de-acum te-alearga la greu.

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

In alta ordine de idei, Mary 07 am notat reteta de negresa si voi face si eu. Eu stiam si varianta ca era maro si la interior dar am mancat si asa cum spui tu si este foarte bunaaaa.
Multumim de reteta !!!!
Mai asteptam sugestii....dar nu va aruncati la prajituri complicate.....dinastea mai simplute.
Ahhh....eu faceam acasa tiramisu si mancam de ne lingeam pe degete. Acum nu am voie oua crude asa ca-l iau de gata si e super bun.
Doamna moasa mi-a spus ca toate prajiturile din comert au prafuri si nu oua reale si ca le pot manca.
Pe de alta parte bag in mine numai chimicale si E-uri dar ce sa-i faci ca tare bune sunt....




imi dai si mie reteta de tiramisu? ca e preferata mea...

MangaGirl :-) 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Zubeen, imi pare rau de stresul tau, la servici si cel indus de ceea ce aduce stresul de la servici!

Fetele ti-au zis bine: sarcina se poate sa fie mai mica decat dupa calculul lor cu UM si graficul standard.

Hai sa iti zic din experienta mea cu Lisa. Cand am mers la primul control la 7 sapt si ceva si a ascultat bataile inimii sa vada daca totul e ok, medicul mi-a zis ca sunt neregulate si mai putine decat ar trebui la varsta respectiva a sarcinii. Medicul, un tip super, experimentat, in care am incredere 100%. A zis ca sunt 50% sa fie totul bine si 50% sanse sa se "duca". A zis ca nu am ce face, ca e o chestie de natura, nu ceva ce poate el sau altcineva controla si ca in 5-7 zile situatia de va lamuri intr-un fel sau altul. M-a trimis la o ecografie de stabilire a varstei sarcinii, mai ales ca ciclurile mele au fost mereu neregulate si nu se stia cand am ramas gravi. Ecografia asta se face la un aparat profesionist, intravaginal, masoara dimensiunile fatului etc si stabilesc DPN. Asta e DPN-ul dupa care se va conduce medicul toata sarcina, indiferent de antecedente sau de ecografiile urmatoare (bb poate avea puseiri de crestere sau momentel de platou si graficul poate fluctua intre anumite limite, fara probleme).

Am fost varza 5 zile! Plangeam non-stop, verificam, ma rugam, citeam studii pe net. In 99.99% din cazurile cu batai cardiace neregulate s-a produs avort spontan! Asa ca stateam cu sufletul la gura. La ecografie s-a stabilit ca sarcina s-a prins cu 10 zile mai tarziu decat dupa calculele standard, la un ciclu de 28 de zile si ovulatie la ziua 14! Bataile inimii erau conform varstei respective. Deci, se poate.

Eventual gaseste un ecografist bun care sa iti faca un eco sa iti calculeze DPN conform testului.

Eu cred ca totul va fi bine.

mamica si burtica!

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Fetelor, apropos de ce ziceam mai sus.

Faptul ca inima fatului incepe sa bata undeva la 6-7 saptamani e si motivul pt care ecografia se face cel mai devreme la 7-8 saptamani. Adica, ok, poti verifica sacul gestational, ca totul e la locul lui, dar pana atunci, fara activitate cardiaca, iar esti predispusa la griji si "diagnosticele" stupide ale unor medici nebuni!



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Fetele din diaspora, pana nu uit, vroiam sa va dau linkul catre www.babycenter.com.au/" target="_blank">Baby Center, care e unul din cele mai siteuri cu info relevante si ffff detaliate despre sarcina, pe "limba" noastra. Eu m-am inscris acum 2 ani si imi trimiteau periodic email cu varsta sarcinii, ce ar trebui sa simt in perioada resp, ce teste, de ce, ce sa intreb la control etc. Apoi iti trimit info despre copil, care sunt asteptarile in dezvoltare la diverse varste etc.

Sper sa va fie de folos.

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaconda2 spune:

Dana , o sa incerc ...cel putin kiwi , ca in rest ...nu prea intra .

Adimercedesa , la mine s-a auzit inimioara la 5 sapt si 2-3 zile , la fiecare sarcina de pana acum (cele pierdute..). Si pe la 4 sapt si 2-3 zile , s-a vazut f clar sacul gestational .

8 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaconda2 spune:

Inca ceva ...mai fetelor , nu apuc sa tin pasul cu voi , cu cititul - scrisul !! Buna vorba cu "tastarita" ! Dar imi place , ca am ce citi .. Insa vreau numa vesti bune !

8 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ButterflySim spune:

Buna fetelor. Ce zi frumoasa e azi plina de soare si veselie.
Ma binedispun astfel de zile. Abia astept primavara sa scap de cizme si sa trec la fustite si rochite si balerini..........Vine vine Primavara....

MARY 07 multumesc de reteta si mii de scuze. Cred ca m-am zapacit.

ANACONDA2 eu pt constipatie beau suc proaspat de portocale si laptic. In general beau multa apa si zilnic nu lipseste o supa sau o ciorba.

HONEYBABY noua nu ne-au gasit nici o problema nici mie nici sotului. Ca si analize am facut urmatoarele:
- HISTEROSCOPIE (iti baga o minicamera video in uter si se uita la cavitatea uterina)
- Analiza Genetica CARIOTIPUL de CUPLU
- Spermograma si analizele lui de sange si cam atat.
Raspunsul lor a fost ca era o eroare genetica in codul embrionului si deaceea nu au supravietuit. Si mie mi-au gasit o eroare in codul meu genetic dar nu majora. Au zis ca nu cred ca a influentat acest lucru pierderea sarcinii dar au recomandat aminocenteza in cazul unei sarcini. Acum nu pot decat sa sper ca va fi bine de data asta.

Un Weekend frumos!!!!!


9+

Simm

Povestea noastra http://butterflysim.hi5.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabella spune:

Buna fetelor, sunt o viitoare mamica 11+( din pacate cu probleme) iar aici sunt datele mele:
UM 11.12.2009
DPN 17.09.2009
Va urmaresc de foarte mult timp, insa din lipsa timpului si mai ales ca prezenta mea nu poate fi constanta pe forum, m-am multumit sa va citesc si sa invat din experientele voastre.
Intru in special pentre Zubeen sa ii spun ca ceea ce i s-a intampat ei, exact la fel am trait eu acum o saptamana precum si aseara ( sangerare maro foarte inchis care se vede de fiecare data pe hartia igienica).Cu o saptamana in urma am fost controlata de 2 medici iar diagnosticul este desprindere de placenta(2 cm).Ce ma uimeste este faptul ca doctorul meu nu mi-a recomandat repaus la pat, a spus ca daca doresc pot merge in continuare la serviciu si ca de fapt nu este nimic alarmant. La intrebarea mea daca voi pierde sarcina, a spus ca el nu este prezicator!!!
M-as bucura foarte mult daca din experienta voastra sau a celor de langa voi, mi-ati putea spune cat este de grava de fapt desprinderea de placenta si ce implica ea.
Va multumesc si sper sa ma acceptati si pe mine in grupul vostru de "burtici fericite".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaconda2

Dana , o sa incerc ...cel putin kiwi , ca in rest ...nu prea intra .

Adimercedesa , la mine s-a auzit inimioara la 5 sapt si 2-3 zile , la fiecare sarcina de pana acum (cele pierdute..). Si pe la 4 sapt si 2-3 zile , s-a vazut f clar sacul gestational .

8 +


Anaconda, da, dar era vorba de batai regulate, care pot fi numarate si verificate ca totul e ok. Inima incepe sa bata mult mai devreme de 7-8 saptamani, insa pana atunci nu e regulat si nu e relevant pt posibile probleme. Sacul gestational, da, se vede mult mai devreme de 7-8 saptamani, normal, doar trebuie sa se vada imediat ce a ajuns in uter .

De asta ziceam ca multi doctori verifica sarcina prin verificarea sacului gestational, e si normal, vor sa elimine posibilitatea unei sarcini extrauterine.

Imi pare rau de sarcininle pierdute . D-ne ajuta sa fie totul bine!!!!

Adevarul ca nu esti sigur de nimic . Nici inainte, dar nici dupa.

Stiu ca tinta e sa ne avem bebelusii sanatosi in brate, dar grijile cresc pe masura ce ei cresc .




"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput