LMA Clopotei de ian-feb 2008 in sarbatoare(194)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Laurici, noi la 39,2 i'am pus direct novocalmin supozitor, apoi am continuat cu nurofen/ panadol la 4h. Shosete cu otzet diluat in apa.
E cumplit ce e in sufletul unei mamici cand vede febra 39-40 p termometru.
Sanatate multa si nu cred ca o sa dureze mai mult de o zi situatia asta cu febra mare, mai ales ca dai si antibotic si daca o sa continui si cu schema de antitermice.
Theutza mea frumoasa sa scape usor si sa fie iar vsela si posnasa cum o stim.




Shose si Pipetzica (12.02.2008)

Poze si www.youtube.com/view_play_list?p=17800CD9A2531E0C/" target="_blank">Filmulete
Sunt mare
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Mamaa Cretzulina tu vrei sa ma omori cu zile. Acum as manca ceva cu muraturi, dar din pacate n am decat oua umplute.
Am dus Pipeta la mama si cred ca ma apuc sa gatesc ceva.
De cand ii fac macare zilnic fetitei noastre, mi se pare ca gatesc toata ziua si pt noi am lasat'o mai moale.
Pe timpuri, cand eram noi doi si atat...mi se parea ca imi place sa gatesc, caci na...faceam de cateva ori pe saptamana, ce pofteam...acum imi dau seama ca nah....nu imi place. Imi place doar sa mananc .

Fetelor voi mi'ati adus aminte iar de olitza.
Io nu vreau sa o traumatiez, si sa o pun de acum, in ciuda faptului ca nu intlege si nu vrea.

Am pus'o de 2 ori...prima data a stat, dar nu a fact nimic, a doua oara nici nu a vrut sa flexeze picioarlee, drept urmare am pus oala in dulap si o scot cand o sa fie apta sa inteleaga la ce foloseste.

Mai iubitele mele, io ma gandesc asa..... candva va intelege ce inseamna pishu, caca... si nu va vrea sa mai faca pe ea. Nu??
Candva va intelege ce nasha e cu pampers si cat de bine e sa folosesti wc'ul cand e nevoie.
Credeti ca vor face pe ei toata iata?
De ce sa ma stresez de acum cu inca o gaselnitza??? N'am nevoie de un stres in plus nici io nici ea.
Cateva cunostinte si'au invatat copii fara pampers vara, i'au lasat la fundul gol si ii certau cand faceau.
Pai cum sa o cert io pt o cestie fiziologica??? Pt ceva ce fac si eu si toata lumea?
De ce sa o tzi uda la fund, pasa poate si spre spate? Sa raceasca?
Cum sa o tzin fara pampers sa umple covoru de mirosuri, pete si alte chetii? Sa ude carutu, scaunul de masina, banceta de la masina si altele?
Brrrr..... vreau sa faca la olitza cand o sa realizeze ca are de fact ceva acolo.
Pana atunci nu mi'e rusine cu pampers ca doar e copil. Nu imi e greu financiar, ca nu sunt pampersii o avere. Si daca o avere ar fi sunt pt copilul meu si pt el m'as lasa pe mine.



Shose si Pipetzica (12.02.2008)

Poze si www.youtube.com/view_play_list?p=17800CD9A2531E0C/" target="_blank">Filmulete
Sunt mare
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Lavinia DIXIT! Jos palaria! De-asta te iubesc eu asa mult!


Citat:
citat din mesajul lui Shose

Mamaa Cretzulina tu vrei sa ma omori cu zile. Acum as manca ceva cu muraturi, dar din pacate n am decat oua umplute.
Am dus Pipeta la mama si cred ca ma apuc sa gatesc ceva.
De cand ii fac macare zilnic fetitei noastre, mi se pare ca gatesc toata ziua si pt noi am lasat'o mai moale.
Pe timpuri, cand eram noi doi si atat...mi se parea ca imi place sa gatesc, caci na...faceam de cateva ori pe saptamana, ce pofteam...acum imi dau seama ca nah....nu imi place. Imi place doar sa mananc .

Fetelor voi mi'ati adus aminte iar de olitza.
Io nu vreau sa o traumatiez, si sa o pun de acum, in ciuda faptului ca nu intlege si nu vrea.

Am pus'o de 2 ori...prima data a stat, dar nu a fact nimic, a doua oara nici nu a vrut sa flexeze picioarlee, drept urmare am pus oala in dulap si o scot cand o sa fie apta sa inteleaga la ce foloseste.

Mai iubitele mele, io ma gandesc asa..... candva va intelege ce inseamna pishu, caca... si nu va vrea sa mai faca pe ea. Nu??
Candva va intelege ce nasha e cu pampers si cat de bine e sa folosesti wc'ul cand e nevoie.
Credeti ca vor face pe ei toata iata?
De ce sa ma stresez de acum cu inca o gaselnitza??? N'am nevoie de un stres in plus nici io nici ea.
Cateva cunostinte si'au invatat copii fara pampers vara, i'au lasat la fundul gol si ii certau cand faceau.
Pai cum sa o cert io pt o cestie fiziologica??? Pt ceva ce fac si eu si toata lumea?
De ce sa o tzi uda la fund, pasa poate si spre spate? Sa raceasca?
Cum sa o tzin fara pampers sa umple covoru de mirosuri, pete si alte chetii? Sa ude carutu, scaunul de masina, banceta de la masina si altele?
Brrrr..... vreau sa faca la olitza cand o sa realizeze ca are de fact ceva acolo.
Pana atunci nu mi'e rusine cu pampers ca doar e copil. Nu imi e greu financiar, ca nu sunt pampersii o avere. Si daca o avere ar fi sunt pt copilul meu si pt el m'as lasa pe mine.



Shose si Pipetzica (12.02.2008)

Poze si www.youtube.com/view_play_list?p=17800CD9A2531E0C/" target="_blank">Filmulete
Sunt mare
Povestea Nasterii


Creata 1 cu Creata 2 si bebe 2 pe drum (10+)
NOU!! Poze in studio
Poze Mariuca
www.youtube.com/profile_videos?user=uic9999" target="_blank"> Filmulete Mariuca
NOU! Blogul Creata la patrat
Povestea nasterii
Cum creste Mariuca
Maria Ilona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Ellenuta multumim de capitol.. cat si pt vizionarea pozelor/filmuletelor, deasemeni si Cristinei(aurel cris).

creata2008 si eu mi-am facut 2 cani de ceai cu putina lamaie...

ALBUM

1 de sus - 18.01.2009 , 2 de jos - 28.01.2009 ,3 de sus - 04.02.2009, 4 de sus - 13.02.2009, 5 de sus - 27.02.2009
ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 9+ IUSTIN sau IUSTINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Nu mai am lamaie, ca asa mergea si o felie....

Citat:
citat din mesajul lui Ioanact

Ellenuta multumim de capitol.. cat si pt vizionarea pozelor/filmuletelor, deasemeni si Cristinei(aurel cris).

creata2008 si eu mi-am facut 2 cani de ceai cu putina lamaie...

ALBUM

1 de sus - 18.01.2009 , 2 de jos - 28.01.2009 ,3 de sus - 04.02.2009, 4 de sus - 13.02.2009, 5 de sus - 27.02.2009
ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 9+ IUSTIN sau IUSTINA


Creata 1 cu Creata 2 si bebe 2 pe drum (10+)
NOU!! Poze in studio
Poze Mariuca
www.youtube.com/profile_videos?user=uic9999" target="_blank"> Filmulete Mariuca
NOU! Blogul Creata la patrat
Povestea nasterii
Cum creste Mariuca
Maria Ilona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Shose mie nu imi este greu sa o pun pe olita , nu intelege ea prea multe acum, dar eu m-am obisnuit cat si ea, si m ales ca sta pe olita, si face de aproape fiecare data,cand o pun, asta e parerea mea.

ALBUM

1 de sus - 18.01.2009 , 2 de jos - 28.01.2009 ,3 de sus - 04.02.2009, 4 de sus - 13.02.2009, 5 de sus - 27.02.2009
ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 9+ IUSTIN sau IUSTINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Bravo Shose, asa e, nu avem de ce sa ne si\sau sa ii stresam...eu zic sa lasam si copilul sa decida asupra lucrurilor simple ca mancatul, vorbitul si "golitul" ca in rest decidem noi pt ei.

Laura ca sa nu iti mai fie frica de febra, fi constienta ca asta e reactia normala la virus...adica e bine ca reactioneaza. Ellenutza spune bine ce sa faci. Eu cred ca noaptea scade temp. in somn adica sunt sanse mai mici sa faca febra mare. O sa treceti cu bine de noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioanact

Shose mie nu imi este greu sa o pun pe olita , nu intelege ea prea multe acum, dar eu m-am obisnuit cat si ea, si m ales ca sta pe olita, si face de aproape fiecare data,cand o pun, asta e parerea mea.

ALBUM

1 de sus - 18.01.2009 , 2 de jos - 28.01.2009 ,3 de sus - 04.02.2009, 4 de sus - 13.02.2009, 5 de sus - 27.02.2009
ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 9+ IUSTIN sau IUSTINA


Ioana atat timp cat nu o stresezi, nu e nici o pb. Imp. e sa nu simta asta ca un stres...nu esti nici prima nici ultima care isi pune copilul la olita de acum...si absolut toate mamele noastre au facut la fel cu noi pt ca erau mult mai vitregite(nu aveau scutec de unica folosintza, masina de spalat, etc)...si a mers si asa. Nu te speria ca nu te condamna nimeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Mai fetelor, iertare daca am fost vehementa..., nu ma refeream la nimeni de aici, dar am cateva cunostinte, mamici de aici la mine,care de ceva timp ma tot intreaba:
"mai, ai pus'o pe olitza?'...asa, cu o voce ingrijorata, "ca uite a lu' Xuleasca are 2 ani si nuface inca la olitza".
Parca nu m'ar intreba de un copil de 1 an, parca m'ar intreba de un copil de 5 ani...si parca a lu' Xuleasca ar avea 20 de ani si ar pipili tot in pampersi.
Si simt ca la vara o sa fim si noi subiect de 'barfa' ca nu cerem la oala.
D'asta sunt io satula de subiecul olitza.

Vera aseara m'am uitat la poz cu voi, bb mic e un frumos...dar io, mamica de fetitza m'am indragostit de Iulia. O staim de mult, si imi placuse mult. Pup'o din partea tizei ei.
Cat despre comportamentul meu vis-a-vis de crizucile de personalitate ale Iuliei, am bagat la cap. Si pur si simplu nu o sa o bag in seama cand face asa.

Ioanact e bine ca ai bb cuminte care vrea sa stea pe oala!


Cretzulina love u too frumoasele mele.

Gratzi felicitari pt realizarea profesioanala! Ma bucur ca tzi'a placut dl profesor si ca om, nu numai ca profesor.
Imi pare rau ca ii zine pe cei mici asa mult raceala.
Sa se faca bine mai repede si sa se poata intoarce si Ozi cat mai rpd la activitatile ei extra scolare.


Shose si Pipetzica (12.02.2008)

Poze si www.youtube.com/view_play_list?p=17800CD9A2531E0C/" target="_blank">Filmulete
Sunt mare
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

Vera , Shose aveti perfecta dreptate

danybv
Mamy de Maria (11 Ianuarie 2008 ) si Andrei (21 Martie 2006)


Mergi la inceput