Nou stil de viata (258)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Pepene, mersi. Vreau insa sa iti atrag atentia asupra greselii de a evita total grasimile...
In cele mai multe regimuri de slabire clasice este neglijata flagrant importanta grasimilor.Corpul nu poate functiona fara grasimi. Chiar daca o anumita perioada de timp el compenseaza lipsa lor din alimentatie, asta duce pe termen lung la tulburari grave de metabolism, unele ireversibile. Care te pot condamna la o moarte prematura si medicamente(cu efecte secundare asociate) pentru tot restul vietii.

Mamica Dulce, bine ai revenit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Zuzi sa-ti treaca supararea
Da cum zice Gabi tre sa-i faci in ciuda Da nu cred ca a vrut sa se exprime chiar asa, cine stie ce io venit. Din pacate cam asa sunt si eu directa da fac progrese sa ma schimb

Ruxi eu sunt de acord. Poate e un pic cam mult sa vb de diabet etc. da sti ca si eu sunt pro renuntat la zahar, paine alba etc. Insa din cand in cand (la ocazii) nu vad sa fie chiar asa rau.
Insa sunt de acord ca zaharul e ca un drog si nu aduce nimic bun organismului (in afara de placere, care dispare repede) dimpotriva

Despre zahar
http://macrobiotics.co.uk/sugar.htm
http://www.healingdaily.com/detoxification-diet/sugar.htm

Citez
"Sugar can suppress the immune system.
Sugar can upset the body's mineral balance.
Sugar can contribute to hyperactivity, anxiety, depression, concentration difficulties, and crankiness in children.
Sugar can produce a significant rise in triglycerides.
Sugar can cause drowsiness and decreased activity in children.
Sugar can reduce helpful high density cholesterol (HDLs).
Sugar can promote an elevation of harmful cholesterol (LDLs).
Sugar can cause hypoglycemia.
Sugar contributes to a weakened defense against bacterial infection.
Sugar can cause kidney damage.
Sugar can increase the risk of coronary heart disease.
Sugar may lead to chromium deficiency.
Sugar can cause copper deficiency.
Sugar interferes with absorption of calcium and magnesium.
Sugar can increase fasting levels of blood glucose.
Sugar can promote tooth decay.
Sugar can produce an acidic stomach.
Sugar can raise adrenaline levels in children.
Sugar can lead to periodontal disease.
Sugar can speed the aging process, causing wrinkles and grey hair.
Sugar can increase total cholesterol.
Sugar can contribute to weight gain and obesity.
High intake of sugar increases the risk of Crohn's disease and ulcerative colitis.
Sugar can contribute to diabetes.
Sugar can contribute to osteoporosis.
Sugar can cause a decrease in insulin sensitivity.
Sugar leads to decreased glucose tolerance.
Sugar can cause cardiovascular disease.
Sugar can increase systolic blood pressure.
Sugar causes food allergies.
Sugar can cause free radical formation in the bloodstream.
Sugar can cause toxemia during pregnancy.
Sugar can contribute to eczema in children.
Sugar can overstress the pancreas, causing damage.
Sugar can cause atherosclerosis.
Sugar can compromise the lining of the capillaries.
Sugar can cause liver cells to divide, increasing the size of the liver.
Sugar can increase the amount of fat in the liver.
Sugar can increase kidney size and produce pathological changes in the kidney.
Sugar can cause depression.
Sugar can increase the body's fluid retention.
Sugar can cause hormonal imbalance.
Sugar can cause hypertension.
Sugar can cause headaches, including migraines.
Sugar can cause an increase in delta, alpha and theta brain waves, which can alter the mind's ability to think clearly.
Sugar can increase blood platelet adhesiveness which increases risk of blood clots and strokes.
Sugar can increase insulin responses in those consuming high-sugar diets compared to low sugar diets.
Sugar increases bacterial fermentation in the colon."


-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Lou, articolul era despre rezistenta la insulina. E una sa mananci zahar/carbo procesati o data pe saptamana ( sau mai rar) si cu totul altceva sa consumi zilnic.
Exact asta am spus si eu despre zahar mai demult...dar oamenii prefera sa considere ca daca mananca doar putin ( care este iar discutabil...), este ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Lou, Ruxi, nu neg efectele negative ale zaharului asupra organismului,cine poate renunta f bine.Dar acum la drept vorbin daca e sa mor pot muri maine nu din cauza zaharului consumat ci pur si simplu ca mi-a cazut o piatra in cap.

Nu stiu parerea mea ca daca nu faci excese nu poate fi asa de grav.De ce italienii care mananca paste zi de zi ajung sa traiasca 90-100 de ani/aici fiind vorba de faina alba pomenita de Lou.

Stiu ca o sa creez discutii pe tema asta dar asta este parerea mea.



"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Tumpi,

posturile mele legate de consumul de zahar si alti carbo procesati este un raspuns la postul Andei vis-a-vis de dieta mea.
Ca sa iti raspund la intrebarea legata de italieni...am s-o fac printr-o alta intrebare.
Cum naiba nu mor eschimosii ca mananca numai grasime aproape?
Discutia este mult mai complexa si nu suntem noi in masura sa gasim toate raspunsurile.
Insa nici nu trebuie sa aruncam cu piatra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Tumpi a clar ca e alegerea fiecareia , dar mi se pare corect sa avem toate partile in calcul

-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Citat:
citat din mesajul lui puskin

Tumpi,

posturile mele legate de consumul de zahar si alti carbo procesati este un raspuns la postul Andei vis-a-vis de dieta mea.
Ca sa iti raspund la intrebarea legata de italieni...am s-o fac printr-o alta intrebare.
Cum naiba nu mor eschimosii ca mananca numai grasime aproape?
Discutia este mult mai complexa si nu suntem noi in masura sa gasim toate raspunsurile.
Insa nici nu trebuie sa aruncam cu piatra...


Aici chiar ca nu ma pot abtine de la a comenta ca italienii au o speranta de viata la nastere (life expectancy at birth) de 80 de ani, iar eschimosii de 69 de ani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Asa, asa, dezbateti, aduceti argumente, contraargumente....in final, fiecare va alege ce crede ca-i mai sanatos pentru el si ce i se potriveste cel mai bine. Just.

De aceea nu intervin in discutiile pe care le purtati (decat uneori, cand am timp si chef, ), s-au repetat de mii de ori anumite reguli de baza in alimentatie, reguli de bun simt. Cred ca nu e persoana care sa nu le cunoasca, ei, si-atunci?
De ce nu suntem toate zvelte, mladioase si sanatoase? Pentru ca ispitele sunt mari, trupul cere multe, iar noi suntem slabi, cedam de multe ori, facem compromisuri, dar o luam de la capat. Intr-un cuvant, perseveram si nu ne pierdem speranta, ne straduim. Cat reusim....asta e alta poveste, .

Hopes, imi pare tare rau pentru Edi, offf, multa sanatate si pupici, .
Voi modifica targetul in lista, bafta in continuare.

Delia, n-am inverzit-o cu intentie si aseara eram prea obosita sa modific. Repar in seara asta.

Gabi, te-ai linistit? Multumesc de link-ul cu paine.

Anda, o pentru reteta de paine.

Zuzi, putin mai multa disciplina n-ar strica, probabil asta e intentia lui F.

revin diseara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Carmen, bine spus.Fiecare extrage din informatiile de aici ce-i convine.Oricum e bine sa se stie toate acestea, chiar daca nu le aplicam toate.

Caro, nu stiu studiile pe care te bazezi, dar pe langa ce am mai auzit si citit, mai si cunosc o groaza de italieni sariti de 80 de ani.Iar cel mai varsnic este socrul surorii mele care nu are decat 94 de anisi e cea mai activa persoana care am vazut-o vreodata.Face piata, merge cu bus-ul pret de juma de ora, rezolva cuvinte incrucisate, face rebusuri, a condus pana la onorabila varsta de 80 de ani, nu ca nu mai putea ci ca asa a considerat.

Dar......intotdeauna exista un dar in orice discutie.


Si cu asta gata, ma duc in treburile mele

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madelaine77 spune:

Salutare!

Fetelor sunt atat de trista de micuta Emma de la 'Ajutor umanitar' incat nu am avut azi chef sa citesc ce ati scris. Sa nu va suparati si sa nu credeti ca am dezertat.
Sunt cuminte, nu mi-e foame...azi am ciugulit niste pomelo cateva feliute si 2 felii de cas cu ceapa verde.

Va pup pe toate.





Mergi la inceput