Nou stil de viata (258)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Carmen, n-am zis-o ca pe un repros, ci ca pe o constatare. Poti s-o lasi verde daca vrei. Nu e ca si cind ai fi facut-o roz si nu pot s-o citesc ca ma dor ochii.

N-am de gind sa ma bag prea mult in discutia asta despre diete, vreau doar sa spun ca ar trebui sa ne formam un stil sanatos de a minca pe care sa-l urmam toata viata, nu o dieta pe care s-o tinem x luni sau saptamini si apoi sa renuntam la ea.
Ruxi, tu te vezi mincind asa si peste 1 an, 2, 3? Ce se va intimpla cind vei atinge greutatea dorita? Maninci la fel sau ai un alt plan? Intreb doar de curiozitate, intentia mea nu e sa atac pe nimeni si nici sa ma conving de ceva, oricum parerea mea ramine neschimbata...

Roxa-boxa, mai traiesti? Da din cap sa te vad.

Tzunica, esti la munci?


www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Mie discutia cu varsta, life expectancy mi se pare relativa. Sunt ff multi factori pe langa alimentatie care trebuie luati in calcul: de la genetic, modul de viata, tara etc. etc. etc..

In rest atat am avut de spus pt ca fiecare alege

Ma duc sa fac de papa. O seara placuta tuturor

-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Delia eu as fi vrut lista roz.



Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:


puskin, poti sa dai mai multe detalii despre grasimi?

eu carne nu prea consum pt. ca nu imi place aproape deloc. mananc peste, imi place foarte mult pestele crud din sushi si mananc cam 1 data pe saptamana. peste la cuptor mananc tot cam 1 data pe saptamana sau mai rar, pt. ca desi imi place in cantitati mici, daca mananc mai des nu mai imi place.

oua mananc cam 2-3 saptamana.

mananc iaurt zilnic, lapte din cand in cand. si mananc nuci de un fel sau altul aproape in fiecare zi.

spuneai ca, in timp, consumul redus de grasimi poate duce la boli si chiar moarte prematura. la ce te refereai? cate grasimi ar trebui sa consum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:



...bine, pe langa grasimile din alimentele mentionate in mesajul meu anterior, probabil mai mananc grasimi nesanatoase cand mananc la restaurant.

in plus, imi plac branzeturile, cand am pofta de o gustare, mai mananc niste branza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Carolina, cum a spus si Lou...discutia e relativa si nu e relavanta oricum in cazul discutiei noastre.

Carmen, am spus ca mesajele mele vin ca urmare a revoltarii (total nefondate) a Andei...nici alimentatia ei nu este atat de sanatoasa pe cat ii place ei sa creada si nu cred ca era cazul sa judece chestii pe care nu le-a studiat si nu le cunoaste suficient de bine.In rest sunt de acord.

Made .

Delia, am mai vorbit despre chestia asta. Motivul pentru care am ales dieta asta este faptul ca eu vreau sa scap de grasime si sa pun putin muschiulet in acelasi timp. Peste 1-2 luni maxim o sa trec pe un low-medium carb ( cu carbo din legume, leguminoase, nuci, fructe). Probabil am sa o reieau la toamna, pentru 3-4 luni, dar asta ramane sa hotarasc atunci.

Lou, pentru faptul documentarea exemplara.

Pepene, pestele este foarte bun ca sursa de grasimi. Lafel si nucile si semintele crude si nesarate, uleiul de masline, de samburi de struguri, de nuca....si lista poate continua. Pai daca mananci nuci in fiecare zi, inseamna ca nu le ocolesti .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:


Ruxi, bun deci ma incadrez in range-ul normal .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Ca sa iti pot confirma asta ar trebui sa vad tot ce mananci.Ce ai spus tu intial a fost ca te feresti de grasimi si asta m-a determinat sa iti spun ce si cum legat de grasimi. Intr-o alimentatie echilibrata procentul de calorii provenite din grasimi trebuie sa fie de cel putin 20%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Ruxi: nici nu consider ca alimentatia mea e un exemplu de alimentatie sanatoasa. Am sustinut doar ca am o alimentatie diversificata, echilibrata intre sanatate si placerea de a manca alimente gustoase (eu pot striga in gura mare ca imi place sa mananc) si pe viata. In cazul meu intre slabit si mentinere scad frecventa cu care consum anumite alimente, marimea portiilor si cresc/ scad nivelul de activitate. Pentru mine a manca este una din placerile vietii si nu as putea niciodata sa mananc doar ca sa traiesc/ supravietuiesc. "I am my own personal chef and so far I did not disappoint myself" . Inca o chestie: eu personal nu simt decat extrem de rar foamea, mananc pentru ca imi place ceva si imi pica bine.
Daca pentru ceilalti nu e important: ce gust/ consistenta/ diversitate are mancarea ingurgitata e ok. Eu nu sunt asa.
Lou, Delia, Carmen:
Tumpi: sa ii faci o poza la Mitzi cand presteaza la facut paine.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Carmen, m-am linistit, multumesc. Au fost in vizita la scoala, au venit, acum doarme bustean!

Madelaine, si eu sunt tare suparata pentru Emma. Nu e drept...

Ruxi, tu chiar te-ai suparat??

Hai sa-ti spun de ce nu mi se pare mie sanatoasa dieta ta - fara calcule procentuale si citate, asa ochiometric - pentru ca are prea multa mancare provenind de la animale; adica mancare gen ficat de cod, conserva de sardine, carne. Si pot sa dezvolt aici si stiintific si nestiintific.... Dar asta pentru ca eu personal nu consider carnea un aliment sanatos. Si eu ma simt tare rau cand mananc, mai ales carne rosie. Proc n-am mancat de 15 ani si vita gust poate de 2 ori pe an si de fiecare data mi-e super rau.

Asta e parerea mea, eu asa consider ca mi-e bine mie sa mananc si ca e sanatos, dar nu ma supar pe nimeni daca alege sa manance carne.

OK?

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput