Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (65)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Hello!

Roxi am gasit eu ideea ta dar nu ti-o dau inapoi, profit si eu putin de ea.

V-am spus ca mi-a cazut de doua ori din pat. Ups, am zis de doua ori? Barbata-miu stie numai de o data. Shhhttt sa nu ma spuneti
Ei bine, astazi am mers intr-o vizita si cat ma pregateam eu, zgubiliticul de Edi ce credeti ca facea? Vedeti www.flickr.com/photos/31848759@N02/3307484432/in/set-72157611393914236/" target="_blank">aici, www.flickr.com/photos/31848759@N02/3307484436/in/set-72157611393914236/" target="_blank">aici www.flickr.com/photos/31848759@N02/3307484440/in/set-72157611393914236/" target="_blank">si aici.
Am mai probat un super www.flickr.com/photos/31848759@N02/3307484450/in/set-72157611393914236/?rotated=1&cb=2642559983770" target="_blank">scaun de www.flickr.com/photos/31848759@N02/3307484448/in/set-72157611393914236/" target="_blank">masa (Prima Pappa de la Peg Perego, Roxi e absolut minunat sa stii, abia astept sa-l vad si la tine).

In rest ne-am facut un program de iesit afara in fiecare zi, de la 14 la 16 iesim mai mereu.
Din urma n-am citit, nu stiu daca m-a intrebat cineva ceva...daca da sa ma mai intrebe o data :)

Cu mancarea stam foarte bine, papam si fructe si legume in fiecare zi, astazi i-am dat piure de mar+para+putina banana completare suc de morcov. Dupa ce am venit de afara am papat piureul de legume (cartof dulce, pastarnac, patrunjel, morcov, dovlecel) completare suc de morcov. Am trecut pe Nan2, cam ciudata trecerea adica regurgitat mai des dar pana la urma s-a reglat.

Cam atat, alte noutati nu avem.
Va pupam!

Roxi am terminat, iti predau ideea

Mami de www.flickr.com/photos/31848759@N02/sets/" target="_blank">Eduard-Gabriel (17.08.2008)
Ticker Edi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

tocmai am adormit azi pitica pe o poveste comunista - Rodica lacomica. O fi adormit de plictiseala... Sper ca mai functioneaza si maine seara.



fericita de Andreea-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

pentru diversificare recomand cu caldura bavete din plastic cu buzunar de la primii pasi (www.jucariidejucarii.ro/bebelusi/produse-hranire/baveta-plastic-cu-buzunar/" target="_blank">asa am avut noi) ...si s-au dovedit foarte eficiente..adica si acum le mai folosim ..se spala imediat si "colecteaza" si mesele mai lichide ..

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2badf071b77356f846bd48" target="_blank">Voinicelul meu de la nastere pina la 1 an
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=6ca8c6ea1e4392fcb4bee7&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Aniversare Stefan - 2 anisori!
www.flickr.com/photos/7342832@N03/sets/72157607916419749/show/" target="_blank">Pozici cu printzesa mea -Izabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:

N-am reusit sa citesc din urma dar vroiam sa va spun ca a venit dr azi pt control si vaccin. NU a zis nimic...tare mult ma bucur S-a tot jucat cu stetoscopul, cu pixul cu luminita (taaaare mult i-a placut ala...).

Ce voiam sa va spun este ca pentru petele uscate de pe piele mi-a spus sa ii dau cu crema de galbenele(ceea ce faceam deja) sa ii pun in apa ceai de musetel si galbenele (puneam doar galbenele) si sa masez petele cu vit A timp de 7 zile de 5 ori pe zi. In cazul in care nici asa nu trece...mai stam de vorba.

Ma gandeam ca poate va ajuta ca erati mai multe in aceeasi situatie.

Lui Matei ii place tare si marul..(suculetz momentan) de maine adaugam si pulpa...
De saptamana viitoare trecem la piure de morcov (facut la steamer) apoi vom mai adauga o leguma (tot la 7 zile) si apoi vom face ceva combinatii dupa care mai introducem o leguma sau un fruct si tot asa.

Am si eu o intrebare: daca facem piure de legume cu legumele "fierte" la aburi...de ce sa mai facem si supa? Nu e mai simplu daca adaugam putina apa sa scada consistenta...eu ma feresc sa fierb legumele.



Matei Gabriel 24.08.08 foto
Matei Gabriel povestea nasterii
www.youtube.com/watch?v=YE6ZcHeDxJM" target="_blank"> primul mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

fug la ...
sper sa fie o noapte mai putin alba decit ultimele

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2badf071b77356f846bd48" target="_blank">Voinicelul meu de la nastere pina la 1 an
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=6ca8c6ea1e4392fcb4bee7&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Aniversare Stefan - 2 anisori!
www.flickr.com/photos/7342832@N03/sets/72157607916419749/show/" target="_blank">Pozici cu printzesa mea -Izabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Super simpatice pozele cu Edi

Alexa eu asa am de gand sa-i fac. Le fierb la aburi si pe urma o sa le pun apa ca sa fie mai lichida pasta aia pasata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Baby boy eu la David am inceput cu cate un aliment nou la diferenta de cateva zile. Intrebai daca sa ii dai suc de morcov si cereale in aceeasi zi. Eu te-as sfatui sa le bagi pe rand. POate sa aibe reactie la vreunul dintre ele si sa nu iti dai seama de la care.

Nushulica la noi a fost nasol cand am inceput diversificarea. El si asa nu prea mai dorea lapte. Cand am inceput cu piureul a refuzat total sa mai bea lapte din biberon. Deci noi acum papam numai cu lingurita. Apa il pacalesc doar noaptea sa bea cu bibe. Iar laptic numai sub forma de piure de cereale.

Vad ca se intra pe diversificare la greu Succes mamicilor care incep !!!!

Giuliana multam de idee Imi place rau scaunelul vostru , mai ales cu Edi la purtator Avem si noi o poza in scaunel , difera doar modelul de pe musama. Uite-l aici Si ai grija de baiat sa nu mai fuga din pat

Fetiliiii am ajuns si eu azi la epilat Tare bine e ...uitasem

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

alexam multzu pt info pt DA.musetzelul si galbenelele in apa in caditza direct?eu folosesc doar la clatit...dar poate tre sa pun si in caditza.


Nikole mami de Karinutza(14.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Alexa eu asa ii fac piureul lui David. LA steamer ca si eu ma feresc sa le fierb si apoi adaug apa care s-a scurs cat sa nu fie foarte gros. Dar nu ii fac supica, ci mai gros. Uneori ii pun si cate o masura de cereale cu morcov. Eu ii pun cam 20ml din apa aia ca doar asa il pacalesc sa mai ia si el lichide....e jale cu bautul asta. Nu mai am nicio idee cum sa il pacalesc. La bibe nu vrea, la canuta se ineaca, la ligurita scuipa doar noaptea bea pana l 100 ml. Cam la 20 minute cateva gurite. Avem treaba noaptea , nu gluma

Mamidestefan avem si noi, sunt tare eficiente !!! La david nu folosesc inca , dar la Valentina le-am folosit cu succes
Si mai avem o bavetica care e ca un fel de mantie , se pune si pe manute si se leaga la spate. E foarte buna pentru mesele servite in oras



Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Citat:
citat din mesajul lui babytza


Giuliana multam de idee Imi place rau scaunelul vostru , mai ales cu Edi la purtator Avem si noi o poza in scaunel , difera doar modelul de pe musama. Uite-l aici Si ai grija de baiat sa nu mai fuga din pat


Printesa mea iubita Valentina [b]Soricelul meu iubit





Din pacate nu e scaunelul nostru, e al unei prietene la care am fost in vizita azi dar daca stiam ca e asa misto il comandam si eu. Il astept pe celebrul Chicco Polly sa vedem "de ce e in stare" :)
Ca boieru' sta Davudutzu acolo, pupa mama pe el de baiat frumos!

Mami de www.flickr.com/photos/31848759@N02/sets/" target="_blank">Eduard-Gabriel (17.08.2008)
Ticker Edi

Mergi la inceput