Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (64)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Eu m-am decis pentru caruciorul - umbrela cand eram gravida in ultimul trimestru cu Radu.
Nu mai puteam cara mai nimic. Asa ca am sapat pe la magazinele on-line si am ales Brevi B-light, cel mai usor carucior disponibil la comanda, 4kg.
L-am folosit aug-sept-oct din plin. Un singur inconvenient, nu i se lasa deloc spatarul si Teo daca adormea era anchilozat saracul....

Acum am o discutie stiintifica cu sotul care incearca sa ma convinga (si cu fortza daca e nevoie) ca nu trebuie sa il mai pun pe Teo in carucior. Ca il handicapez. Ca el deja a crescut muuuult prea mare pentru carucior. Ca merge foarte bine.


Eu am ca argument comfortul personal si safety - adica, cum ma descurc in parc cu 2 copii care trebuie sa ia o masa.... si trebuie asezati cumva, hraniti cu linguritele (eventual din castronele diferite) si supravegheati sa nu fuga/dipara unul in timp ce ma ocup de celalalt... si nici sa nu ies spetita din incercare.

in plus, sotul de cate ori iese cu Teo nu iese cu el de mana. CI in rucsac. ala nu-i handicap? El cica nu, ca nu sta pasiv copilul legat de carucior. sau nu?!

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Babymom, merci mult de raspunsul cu calciul.
Radu are 4 luni abia... si dupa cum ai vazut vrea sa-l diversific de acum... si sa-i dau si acest calciu.
M-a si speriat cu litiaza ei renala...brrrrr


cred ca ma duc si eu la ... Ma rog sa-ti treaca capul si sa poti dormi. Adica durerea de cap, ca de capul tau avem cu totii mare nevoie si nu vrem sa-ti treaca.

Am recitit din urma postul meu cu caruciorul in magazine. Nu se intelege nimic din el... am amestecat frazele.... il re-amestec nitel...poate se clarifica

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Tocmai l-am alaptat pe Dragosila, asa ca ma bag la somic; capul... inca nu mi-a trecut...

Ada eu am inteles ce ai vrut a spune cu caruciorul; poate din cauza durerii de cap gandesc si eu mai "inciotricat".

Have a good night!

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Buna dimineata si poftiti la !

Mai, dar voi n-aveti somn noaptea?
Eu abia tin pasul cu cititul ziua, iar dimineata cand ma trezesc mai gasesc alte cateva pagini pline!

In primul rand vreau sa multumesc fetelor care m-au ajutat ieri cu schema de diversificare si care l-au privit pe Gruia razand
Nu mai exista, de fapt, al doilea rand , ca tocmai s-a trezit copilul si o luam de la capat intr-o noua zi

Atat as vrea numai sa-i raspund babytzei ca lupta noastra cu DA consta tocmai in ocolirea remediilor pe baza de corticoizi (care, de altfel, la noi au efect de la chiar prima aplicare), iar Nidoflorul mai are si antibiotice, in afara de cortizon, deci chiar nu l-as folosi...

Aaaa, am vazut ca ati discutat despre pozitia in wrap cu fata spre exterior ... dar ce te faci cand copilul numai asa vrea? Adica eu nu am putut folosi marsupiul pana la 3-4 luni, cand trebuia sa-l pun pe Gruia cu fata spre mine, ca nu ii placea cu nici un chip. Acum, in continuare, am aceeasi problema cu slingul sau cu un eventual wrap: el vrea numai cu fata inainte, altfel e un scandal teribil, se zbate, tipa, plange! Daca il pun cum vrea el, e foarte atent si nu mai zice nici pas! Numai daca e foarte obosit, plange oricum ca vrea la tzitzi.

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Si mai vreau neaparat sa spun cat le-am admirat pe doua frumoase: Thea si Anamona! Bebelusha e o duuuuuulce foc si cocheta de nu se poate!! Mi-au placut teribil garderobele ei, bravo mami! Sa va traiasca micuta crestina!

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codruta27 spune:

Buna dimineata,

Multumim pentru cafeluta Nerantula!


La Multe Lunite tuturor bebelusilor sarbatoriti astazi!!!

Babytza, am primit parola, multumesc frumos!

Musette, noroc ca a fost Claudinna pe faza! Pe Acasa o vazusem si eu! Ce face Luca? Pupici multi pentru voi!

Am avut o noapte linistita fara mucisori. E ciudat ca atunci cand nu doarme respira mai greu "fierbe fasolica, face potiuni", dar cand doarme se linistete ca prin minune. Sper sa fie una dintre ultimele zile, daca nu chiar ultima cu mucisori!

Va pup pe toate fara exceptie si va doresc sa aveti o zi extraordinara!

Mamica lui Vlad (23.09.2008)
Ghighi cel viteaz

Asa cresc eu!


Povestea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Buna dimineata

Anamona, e superba Thea, sa va traiasca micuta crestina

Babymom, imi pare rau de migrena . Si pe mine m-a pocnit sambata, eu iau propranolol ca beta-blocant, cate 3 jumatati/zi pentru a preveni crizele. Pentru durere, vad ca merge cat de cat cu Quarelin.

Ada, felicitari pentru dintisor . Vad ca a iesit usor, fara prea multe peripetii si dureri

Noutati n-avem, crizele la lapte se pastreaza dar papa cat de cat ceva. Am un copil cu taaaare multa personalitate

tuturor, sunt la calculator azi asa ca va citesc.

Mamica fericita de Carla Alexandra (13.08.2008)
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag
www.totsites.com/tot/carla" target="_blank"> Eu sunt Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Anca, pupam galmita sa treaca mai repede! Nu-ti mai face griji, mami, se intampla, si la noi au trecut cateva zile pana a disparut complet!
Ada, felicitari pentru primul dintisor! Ati scapat ieftin vad, fara maraieli sau alte neajunsuri, bravo!
Eva, l-am (re)vazut cu drag pe Luca si l-am admirat pe voinicel, sigur ca seamana leit cu tine!
Ai spus ca saptamana viitoare incepeti diversificarea ... nu ziceai ca dupa 6 luni? Chiar asa, nu impartasesti si cu noi rezultatele documentarii intensive si sistematice?
Babymom, multumesc si eu pentru explicatia cu kk verzuliu, ni s-a intamplat si noua si nu stiam de ce ..
Sper ca ai scapat de durerea de cap
Boo, mult succes cu diversificarea! Cu ce fel de cereale ati inceput? Le faci cu formula sau cu lapte muls?
Dar de ce nu l-ati luat pe Alexutzu in pat cu voi, daca nu putea dormi bine in patut?

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Ada, imi pare rau pentru suferinta mititelului la vaccin ... dar tu ai chiar un voinicel acolo, wow, 8.3kg! Felicitari!
Preety, felicitari pentru gogosarul grasunel! Foarte frumos a crescut, bravo Sorinutza! Vigantol de ce nu mai luati?
Mai, dar numai copilasi campioni! Am citit acum si raportul pentru Ghighi cel viteaz, felicitari si lui! Si mult succes cu marea diversificare!

In legatura cu dublarea greutatii, Gruia cu greu va realiza asta la 6 luni ... adica s-a nascut cu 3.850kg si acum, cu 3 saptamani inainte de 6 luni, are 7.100kg ... Insa la cat e de activ, nu e de mirare ca nu se pune pe el. Nu imi fac probleme chiar daca nu dublam, el e vioi, sanatos, papa bine numai san, e ok!

Luminita, daca intr-adevar dintisori va chinuie acolo, sper sa iasa cat mai rapid! Abia astept poze cu doi iepurasi
Codrutza, la multe lunite frumoase si lipsite de griji!

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Citat:
citat din mesajul lui babytza

Baby boy multumesc mult de tot. A zis Valentina ca te pupa
Ea nu intelege care e treaba cu you tube si a dat burn la 2 cd-uri cu shortcut de pe site....si nu se prindea de ce nu ii merge e o mica blonda undercover

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit






CRISTINA , mamica lui Raducu (7.10.2008)


in asteptarea lui Radu

Radu Gabriel

Mergi la inceput