***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007**(93)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Gravi,

Te rog scrie-mi si mie exact reteta de sufleu de spanac, conopida...

Si unde ai gasit branzica aceea?

Corap ai toate margelutele din link?

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

multumesc de aprecieri la adresa margelutelor.
madi, nu le am pe toate ca am mai dat/vandut si n-am fost vrednica sa scriu. daca te intereseaza ceva vb pe pm, sa nu deranjam discutia de la capsunici.

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

margele, zorzonele si briz-brizuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

ceau.
Am lipsit putin pentru ca am avut ceva probleme.
Sa incepem: deci am incercat doua zile sa nu-i dau tzitzi, pe zi i-am distrat atentia cu altceva. Nu va spun pana seara cum imi erau sanii, asa ca am zis hai sa-i dau macar seara. Cred ca a fost prima noapte dupa luni de zile in care s-a trezit din ora in ora si cu ochii inchisi zicea tzitzi. Mi s-a facut o mila de ea incat m-am dat peste cap de tot, atat fizic cat si psihic. Nu ma simt bine deloc, iar peste astea m-am dus ieri la dentist care m-a bazait atat de mult incat toata ziua m-a durut. Si mai am si niste nervi.....ma cert cu toti, nu mai am rabdare cu nimeni, .....incerc sa-mi revin ca asa nu se mai poate.

Avem si un motiv de lauda....Eliza de aseara a facut numai la olita. E adevarat ca am tot urmarit-o si nu a mai facut pe ea.

Corap, si Eliza e mai nou carnivora. Vrea numai carnita.

Ella, ce frumos s-au jucat puiutii!!!!
Didi, imi pare rau ca scapi de una dai de alta. Lasa ca o sa treaca si raceala asta.

Va pup, sper sa-mi revin si sa va povestesc mai pe larg cum ma chinui sa o intarc si cum evoluam.

Sunt mamica
poze
13.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Multumesc de idei, pe mine ma enerveaza cel mai tare ca mananca pasat inca, si degeaba vreau eu sa fac conopida sau brocoli la cuptor ca asa nu-i trebuie. Eu le fierb, le dau la robot si rad peste ele cascaval cat sunt inca calde si asa ii plac f tare. Spanacul il mananca facut ca pentru noi, dar usturoi il pun si scot doar pt aroma. Macar mananca sanatos, dar ma gandesc ca mai vine unul cine sta sa ii mai faca ei atunci pe loc ceva.

Branza Fagaras de Monor e tare buna, dar e chiar de aici din zona, nu stiu daca se gaseste la Bucuresti, insa Andreea nu vrea cu mamaliga, eu ii mai pun o lingurita la piureul de fructe, sau asa goala cateva gurite.

Vas, felicitari pentru olita. Si pe Andreea o enerveaza pampersul de o vreme incoace, se tot trage de el si ma pune sa o schimb cand face un pisu, dar ce sa ii fac daca nu face la olita. Astept sa se mai incalzeasca si o las cu chilot si sa ii zic sa faca la olita cand se uda, altfel eu nu stiu cum sa o conving sa faca acolo, ca se ridica si face pe jos.

Betty 22+, mamica fericita de Andreea (13.05.2007)
Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madi

Gravi,

Te rog scrie-mi si mie exact reteta de sufleu de spanac, conopida...

Si unde ai gasit branzica aceea?

Corap ai toate margelutele din link?

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”


Branza am gasit-o, cu intermitente, la Angst. In Carrefour Orhideea, de unde ne mai facem cumparaturile, n-am vazut niciodata. Si eu luam Monor, care imi place, de asemenea, dar Muuna mi s-a parut si mai buna.
Madi, pai sa stii ca sufleurile le fac dupa ochi, chef si ce am prin frigider.
La spanac fac asa: pun jumatate de punga de spanac congelat de 450 de grame la fiert la abur vreo 20 de minute, apoi il amestec cu lapte (dupa ochi, cred ca e cam o ceasca de cafea 150 ml aprox), cascaval ras, un colt de paine inmuiat in lapte cat timp se fierbe spanacul, o bucatica mica de unt (cam 1/2 de deget mare ). Le amestec si le pun intr-un vas mic de Jena luat pt Mara si il tin la cuptor pana vad ca se rumeneste un pic. Cateodata ii pun si ou in compozitie, dar scot painea (pe-asta o pun ca se lege, ca fara ou e mai greu). I-l servesc cu iaurt/smantana slaba.
Cel de conopida il fac cam la fel, adica pun vreo 200 si ceva de grame de conopida congelata la fiert la abur, apoi o amestec cu un ou, 3/4 dintr-un borcanel de smantana Knuva de-aia grasa si, daca mi se pare prea groasa compozitia, mai pun lapte. Ung vasul de Jena cu unt si pun compozitia pe care o las pana se rumeneste un pic.
Cuptorul la ambele dureaza cam 35-50 de minute, in functie de cat il dau de puternic.
Cornelia, nu-i bai, ca mai e pana la vara cand o sa le port, dar ai zis ca ai facut margelute noi si vroiam sa le vad si pe-alea . Cand ai timp.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)
"La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai." (Abraham Lincoln)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Floricel, am urcat pt ai mei niste poze cu R costumat..(si am si o poza demult promisa lu Kay cu baia de la gradi.) revin maine..poate am timp. asa ca am trimis link-ul pe adresa comuna (deh, io nu pun poze chiar asa un lumea larga a internetului)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Gravi deja deci o sa incerc si io retetele tale.

Fetele multumesc pentru idei.

betty cascavalul il pui dupa ce fierbi pastele sa se topeasca sau mai adaugi si altceva?Ii fac si lui STEFAN sa vad daca papa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

eu am facut azi programare la dr Simu la CMU; sa-mi dea iar tratamentul pentru somn fiindca se trezeste cel putin 1 data pe noapte si plange, se tranteste pe spate si e foarte nervos.
Si de asemenea sa-mi dea ceva pentru pofta de mancare ca nu stiu ce sa-i mai dau.

In seara asta am incercat asa: mamaliga cu branza si smantana, de fapt am pus niste almete peste ca e mai bun; a luat prima lingurita si restul a scuipat ; am trecut la bilute de cereale de la nestle cu lapte; a inghit vreo 10-15 bilute dupa care n-a mai vrut; am trecut la fusili cu unt si sare ca doar asa le mananca; a luat fix 3 bucati si atat.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Bune ideile astea de papa
Pun si eu citeva:
- piine prajita cu unt(piine normala sau toaster) - o adora P, dimineata ii dau, dar cred ca si seara ar merge;
- conopida cu orez si morcovi razaliti, prefierte separat, uns tava cu unt, apoi bagate in tava cu putina zeama de pe ele, peste care se pune ou amestecat cu smintina, apoi la cuptor 30-40 min;
- ciuperci la cuptor cu brinza/cascaval - i-am dat de 4 zile prima data, le-a devorat; bine, P e mare pofticios daca maninca deodata cu noi, mai ales seara;
- piine cu unt si cascaval la cuptor;

Edit: Eu ii dau mamaliga cu brinza insotita si de lapte, ca altfel nu cred ca ii place textura.


Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Ioana(Doxinu), nu am citit numai acum pe forum ca inchid laptopul, adica il ascund cand se trezeste Andreea ca vrea desene si ma enerveaza ca face crize daca se termina. Da, ii pun cand is fierbinti, le scurg de apa si uneori mai pun un pic de unt, dar f putin si apoi rad cascavalul.
Am vrut sa iti spun ca am facut ficatel cum ai zis tu, fiert in lapte , zdrobit cu furculita si frecat cu unt si l-am amestecat cu cartofi piure, si a mancat fata aproape tot, in viata ei nu a mancat cartofi piure. Daca am parat-o ca nu accepta schimbari de meniu, a facut pe invers, trebuie sa o mai spun. Asta a mancat la 7 si la 9 i-am facut o felie de paine cu unt si apoi baia si laptele.

Trebuie sa mai zic ce a mai facut, in ultima vreme tot inchidea ochii si am crezut ca o dor si trebuie sa ma duc la oftalmolog, ca dupa 2 zile sa ma trezesc ca umbla prin casa cu ochii inchisi si manutele intinse, si se duce asa si se urca pe elefantul ei de leganat, si altele.Cred ca se antrena inainte.

Ella, imi pare rau ca iar e agitat Bob noaptea si ca refuza sa manance, stiu ce enervant e. Andreea nu mananca acru, adica daca ii pun unt/cascaval/lapte/smantana ii trebuie de obicei, daca fac ceva cu sos de rosii nu, nici la ciorbe nu pot sa pun decat f putin.Dar macar are totusi cateva legume preferate, atata ca nu-mi place mie ca le vrea fierte. Dar ii trebuie conopida, brocoli, spanac, dovlecei, morcov, orez, paste, peste la gratar, snitel de pui.Astea in general nu le refuza, dar parca eu as mai schimba si tare vreau sa scap de robot. Daca ii dau nepasat, fix 2-3 inghitituri ia.

Betty 22+, mamica fericita de Andreea (13.05.2007)
Zapada

Mergi la inceput