***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007**(93)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Citat:
citat din mesajul lui ella_74

eu am facut azi programare la dr Simu la CMU; sa-mi dea iar tratamentul pentru somn fiindca Bob se trezeste cel putin 1 data pe noapte si plange, se tranteste pe spate si e foarte nervos.
Si de asemenea sa-mi dea ceva pentru pofta de mancare ca nu stiu ce sa-i mai dau.

In seara asta am incercat asa: mamaliga cu branza si smantana, de fapt am pus niste almete peste ca e mai bun; a luat prima lingurita si restul a scuipat ; am trecut la bilute de cereale de la nestle cu lapte; a inghit vreo 10-15 bilute dupa care n-a mai vrut; am trecut la fusili cu unt si sare ca doar asa le mananca; a luat fix 3 bucati si atat.




pana ajungi la simu incearca sa ii povestesti inainte de masa ce mananca si ca ai 1 fel de mancare si daca nu mananca, sa fie sanatos.
Il ridici de la masa si nu ii mai da-i nik. Ei nu mai cresc asa de mult per interval de timp. Macar incearca.

E drept ca uneori ii mai dau masa lu D pe geam, pe unde mai vrea el, dar am un scaun prost :), si poate ca nu are rabdare la varsta asta, sau il las sa se joace singur si io il "indop", cand trebe sa plec undeva sau mai stiu io ce mai fac,....

si, cu cat va creste cu atat va fi mai mofturos, va manca mai putin.
Robert la varsta lu David manca carne de ziceam ca-i carnivor, acu il apuca tremuratul daca vede un pui la tava, peste nu manaca deloc...Anais de Corap intr-acolo se indreapta.
uneori il culc nemancat pt ca imi spune ca nu-i este foamne. si il las. se intampla si adultilor sa nu le fie foamne la ora stabilita in orar. Mai ales acum iarna ei nu fac asa de multa miscare ca vara deci nu consuma ff multe din ceea ce mananca. Io tot cred ca dereglarile pe care le au aulti de dieta vin copilarie si fortzatul de a manca multe si tot ca-i frumos.
pt linistea mea am incercat sa ii hranesc cat mai sanatos dar nici masa lor sa arate c a unor adulti la dieta


*fibre: cereale, dar nu din astea comerciale, ci fulgi de ovaz (Haferflocken)si toate cerealele la care adaug o lingurita de miere de salcam. initial nu vroia, acu le cere. si musli vrea/vor.

*lactate: cu mamaliga, cu paste, cu rosii - mozzarela, iaurt lapte dulce la mik dejun sau la cine..

*proteine. aici mizez mult pe legume, oua, pt ca carne nu prea mananca

io le fac destul de des legume fierte la aburi cu unt..nu prea am timp de bagat la cuptor..ar fi ideeal sa preapar si io mai mult :)

aici este un subiect despre mese.

Ce ai facut cu cresa?

se trezeste si D al meu si doarme de aseara de la 19,30.



EDIT: copii devin tirani pt ca au prea multe drepturi. El, ne scrii tu mai multe despre astea?

imi aduc aminte ca asta zicea inclusiv Catalin Zamfir, odata ministrul muncii, ca el nu este un bun politician, din punctul de vedere al luarii deciziei, ci se considera un bun consilier.. asta ca o extrapolare :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Didi, tare bine ai spus, dar uneori nu merge ca ii dai jos din scaun si gata. Am lasat-o pe Andreea de multe ori asa, adica nu ii ofeream 2 feluri sau nu aveam suficienta rabdare sa o iau cu binisorul si povestile sa manance, imi lua 2-3 gurite si ma zbiera in cap toata ziua de foame si noaptea se trezea des. Asa ca prefer sa o las cu o jucarie la masa, chit ca ma enerveaza la culme, dar cand o apuca foamea vine cu ce se joaca in mana si-o pune pe masuta de la scaun si cere papa, daca-i iau jucaria urla ca din gura de sarpe si nu mai mananca.Ma dispera uneori ca vine cu pernita sau o umbreluta. Cand am lasat-o asa, se obisnuieste sa manance 2-3 gurite si in rest cere apa si e irascibila. Daca mananca cat de cat, asta inseamna in jur de 150-200gr la o masa se joaca, e vesela si nu am treaba. Deci, am ajuns la concluzia ca nu are rabdare sa manance, nu ca atat ii trebuie. Oricum mananca de 3 ori pe zi, fara nimic intre mese, maxim 4, plus laptele si mesele uneori nu ajung la 100gr, asta din ochi ca nu masor, dar cum mananca la robot vad cat e.

Chiar doctorii se contrazic, cand am mers si au vazut ca e cam slaba, s-au luat de mine ca las copilul nemancat si sa ii dau putin si des, daca mananca putin la o masa, dar sincer ma satur si cat de des pot sa ii dau cand ia 2-3 gurite, bea apa 2-3 ceasuri nu ii este foame. Oricum e complicat, unii is mai caposi, mai mofturosi, poate ii si deranjeaza ceva.

Ella, daca zice ca ziua nu prea mananca, adica refuza cam orice si noaptea e agitat, poate are totusi ceva, ar merita dus sa il vada un doctor. Ori pur si simplu nu mananca cine stie de ce, de aia poate se scoala si noaptea. Si Andreea o saptamana a tinut-o doar cu 2-3 gurite la fiecare masa si apoi si-a revenit. Si de obicei mananca 2-3 zile mai mult, 2-3 putin, dar asta nu ma alarmeaza.

Betty 22+, mamica fericita de Andreea (13.05.2007)
Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana13


Kid, cum a fost la analize?


Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)




Le-am repetat si au iesit bine. Leucocitele au crescut, acum sunt in limite normale. Fierul putin cam mic, asa ca 2 luni jr va lua Fe hausaman. Multumesc de intrebare.



Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)




Bazar pentru Sonia, Andrei, Mihaita

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Clipe de viata 2008" target="_blank">Clipe de viata 2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

DidiAlex Multa sanatate la pui!

bettyR Spune-mi si mie, te rog, reteta de gulii cu morcov si smantana.

kay Ce mai faceti? V-ati intors din Germania?

petit_ange Voi cum sunteti?



Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)




Bazar pentru Sonia, Andrei, Mihaita

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Clipe de viata 2008" target="_blank">Clipe de viata 2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana13

Bune ideile astea de papa
Pun si eu citeva:
- piine prajita cu unt(piine normala sau toaster) - o adora P, dimineata ii dau, dar cred ca si seara ar merge;
- conopida cu orez si morcovi razaliti, prefierte separat, uns tava cu unt, apoi bagate in tava cu putina zeama de pe ele, peste care se pune ou amestecat cu smintina, apoi la cuptor 30-40 min;
- ciuperci la cuptor cu brinza/cascaval - i-am dat de 4 zile prima data, le-a devorat; bine, P e mare pofticios daca maninca deodata cu noi, mai ales seara;
- piine cu unt si cascaval la cuptor;

Edit: Eu ii dau mamaliga cu brinza insotita si de lapte, ca altfel nu cred ca ii place textura.

Asa, de conopida cu morcov si de ciuperci umplute am uitat. I-am dat si de-astea. Si i-au placut, dar nu in mod deosebit. Si Mara tot cu asa e, mananca cu pofta daca vede pe vreunul dintre noi ca mananca. Am fost we asta la munte si am convis-o sa manance ciorba de pui. Era buna, i-a placut.
La mamaliga cu branza ii pun mai multa smantana, ca nici Mara nu mananca daca e prea "legata". Adica eu ii dau 3 linguri de mamaliga cu 1/2 de cutie de branza Fagaras (apropo, azi am fost la Angst si n-am mai gasit Muuna ) si cu o lingura de smantana Tnuva de 12%.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)
"La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai." (Abraham Lincoln)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Didi,

eu sunt convinsa ca nu mananca in general din cauza soacra-mii care are idei preconcepute cu alimentatia: sa mananc copilul la ore fixe si cat mai mult; iar el saracu normal ca protesteaza; asta e unul din motivele pentru care trebuie dus la gradi, sa scape de cotoroanta asta din spinarea lui.
Soacra-mea imi spune ca nici fiu-su n-a mancat cand era ca de mic si vezi doamne copilul seamana cu ta-su; ma crucesc cat de proasta tre sa fie sa creada ca obisnuintele alimentare se mostenesc; singura legatura intre faptul ca fiu-su n-a mancat si nici , este ea, fiindca a facut in asa fel incat copilul sa perceapa masa ca pe un calvar.

Cu gradi cred ca amanam la 1 aprilie fiindca inca tuseste dupa raceala/viroza ce a avut-o si nu stiu de ce am feelingu ca-mi va raci in prima saptamana la gradi; de fapt toata lumea m-a avertizat ca asa va fi.

Betty,
l-am dus la dr acum 2 saptamani si pediatra a zis ca e ok; i-am facut intre timp coproparazitar ca m-am gandit ca are giardia , ca e cam palid dar de fapt cred ca asa e el albinos, vorba lu Gravi " ca un pui" ; analizele , toate cel 3probe facute la interval de 5 zile fiecare au iesit negative.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Kid, super! Ma bucur tare! Inca ma mir de ce ti-a spus asitenta aia de rh-neg. Oare stia ca e baiat?

Eu am acum o dilema... ne gindeam sa il ducem pe P din aprilie la cresa, cu 2 luni inainte de a ma intoarce la serv. Dar apoi m-am gindit ca in aprilie inca misuna virusii, e Pastele-vacanta, iar se dezobisnuieste de cresa, eu l-as soate mai mult afara in timpul asta... offf
Ioana, Vas si cele care inca aveti rezolvata situatia...ce veti face?



Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Ella, tocmai vroiam sa iti zic ca nu e tocmai buna ideea amanarii gradinitzei (daca asta intentionezi) pe motivul mancarii pasate. (asta am aflat intamplator de pe alt subiect)
toti cei care ti-au spus ca se va imbolnavi in prima saptamana nu au auzit de prostia omeneasca / drobul de sare. Cred ca exemplu Livianei (apropo pe unde umbli?! petreceti sau sunteti bolnavi..) este foarte bun. E drept ca se va imbolnavi, doar intr-o prima etapa. Il tii acasa si apoi iar. Si indiferent daca il duci la 5 ani tot la fel se va imbolnavi. dar ei sunt altfel durerea la 5 fatza de 2 ani. In fine, tu stii cel mai bine...dar atata timp cat soacra stie ca voi veti apela la ea fie si pt o noapte va face cum ii place ei.

multzumesc mult de raspuns in legatura cu culorile.

floricel, ai dreptate. nu e voie cu conjuctivita in colectivitate, dar imi sarea mustaru sa il tin si anu asta acasa (acu 2 ani in spital, anul trecut racit) de Karnaval. Copii in gradinitza numarau zilele pan incepe Karnavalul, e o mare sarbatoare la nemtii, sunt serbari si parade peste tot...e bucuria lui. Si o are de 3 sapt, conjuctivita.
Ieri pe strada ma vazut niste parinti cu copii costumati in indieni, parintii in protocaliu cu peruci sau o vecina ma saluta voiasa in costum de clovn. Io nu as merge nici la culcare in ismenele ei, dar ea era tare incantata de costum si cum era vopsita pe fatza. Si cred ca are 50 de ani, sigur..ca astia fac copii dupa 35. Iti da-i seama cum percep copii festivalurile astea. mi-e mi se pare puerila toata nebunia karnavalului dar e ceva din traditie..chestii trestii. Asa cum io le dau ciorba cu leustean si cei doi baietii bastinasi care ne viziteaza mai des o cam scuipa, ai mei o mananca cu drag si dor, ca asa le este obiceiul

tot la fel io le dau mancare la comun, nu mai fac deosebirea dintre ei. E drept ca R nu manca cate mananca D la varta asta, sau le-am dat intr-o zi 2 bucatele de ciocolata lu R si una mica lu D si R ma intreaba: ce fac cu asta? (saracu, credea ca a doua nu-i pt el )
Io am o problema cu R, de autoritate, cam da cu mine de pamant cand il contrazic si as da si io cu el, dar ma stapanesc..le trece, nu?! La D ii mai dau 1 minut time out, si daca il intrebdaca s-a linistit imi spune DA, dar la R nu mai merge si tot ii explic, incerc sa nu ma repet..greu frate o sa imi fie peste 10 ani. Imi pune mintea pe bigudiuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

Didi, ca bine ai zis, pe masura ce cresc ei, cresc si mofturile. Nr.1 a mea deja are figuri in cap, ultima oara mi-a zis ca n-a mancat "snitelii" ca nu erau taiati. In schimb, cand era mica, manca de rupea. Asa e si cu nr 2, mananca de rupe, mananca tot ce vede, nu refuza nimic, mananca si usturoi gol.

Ella, sa stii ca a mea (nr 1) n-a racit deloc la gradinita, a lipsit vreo cateva zile si alea din cauza varicelei, nu a racelilor. Iar gradinita mi-a disciplinat-o cu masa, ca bona veche o lasa sa manance la TV, pe unde avea ea chef. S-a ingrasat de cand e la gradinita, si e normal, are mese regulate (nu ca inainte cu bona), se antreneaza toti copiii intre ei. Tot la gradi a scapat de pampersi si am "pierdut-o" pe Suzi, ambele la frumoasa varsta de 3 ani!

Foarte bune ideile cu mancarea, noi nu prea putem sa contribuim, ca daca am sta in ce gatesc eu am muri de foame

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Gravi, multumesc!

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput