***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007**(93)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancamari spune:

Liviana - sa-ti traiasca baiatul! La Multi Ani!

Anca si Andrei Cristian (28 mai 2007)
poze sept-oct ; poze nov-dec ; poze ian-febr ; poze martie ; poze iun-iul ; poze mai-iun ; poze intalnire 11 mai ; poze vacanta corfu ; poze oct ; poze nov ; poze Craciun ; poze ian09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

salutare,
voi ati ramas in pana de cuvinte...nu mai scrieti nik, sa aiba omul ce sa citeasca de dimineatza..

Ella, io cunosc culorile cerate, dar pe astea ale tale NU. Zi-mi de unde le-ai procurat ca io m-am uitat peste tot..si nu am vazut.

si tot eram pe metereze aici stamana trecuta, de vineri noapte David tuseste. Am fost cu el la urgenta sambata la amiaza si erau la copii (vreo 25 !!!) am numarat io si am plecat si m-am intors duminica la 9 cand erau 3 copii. Dr mi-a spus ca-i gripa dar ieri pediatra lui l-a diagnosticat cu pneumonie. Asa ca-i pe antibiotik (cefalosporin) si un sirop de tuse pe care il dau doar seara, sa nu vomite in somn de tuse ca.i recomandat de la 2 ani.
Si azi era ultima zi de Karnaval. Macar pe R l-am trimsi la gradi, e superman, de joi tot petrec acolo. R mi-a facut febra duminica noaptea si iar conjunctivita. Asta e pacatoasa, dar peditra mi-a zis ca nu-i contagios. sper. Ca mi-l fac pachet si nu e corect, fatza de altii..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Liviana, la multi ani pentru Matei!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si [ 28+] cuMatei
Burtica 2

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

LIVIANA asteptam poze

Fetele ce mai gatiti pentru seara la puiuti?Sunt in pana de ide.
Noi mnacam asa seara:
-orez/gris cu lapte
-cereale cu lapte(nu pentru copii de care mancam si noi)
-carnita fiarta/pe gratar(sa fie usor)
-pandispan cu crema/cacao
da' s=a cam saturat de toate,asa ca daca aveti si alte idei................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Doxinu, paste cu cascaval ii mai dau eu seara, dar de multe ori Andreea se trezeste la 8 si atunci are o masa de legume cu cascaval care e ultima inainte de lapte. Eu vreau idei de orice fel, am incercat sa ii mai schimb din meniu dar fara succes, am facut gulie cu morcov si smantana (dupa o reteta de pe net), mancare de dovlecel si nu i-au placut. Si nici din mancarea noastra nu mananca si m-am saturat de gatit pe loc. Intr-o seara noi aveam mancare de cartofi cu ceva carnita de vitel si ei i-am fiert brocoli cu cartofi si cascaval ras pe deasupra, a luat o gura de la noi s-a strambat si a mancat un bol plin de brocoli. Parca mai greu accepta noutati la varsta asta fata de cand era mici. Si nu duce nimic cu manuta ei la gura, tot casca gurita ca un pui si daca ii pun ceva in mana, imi intinde mie inapoi.

Didi, sanatate la pui!

Liviana, sa iti traiasca Matei, La multi ani!

Betty 22+, mamica fericita de Andreea (13.05.2007)
Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Didi,
culorile cerate , alea bune , sunt de la Toys'R'us, le-am luat din Viena.
Am mai luat unele cu mina care se roteste, dar care s-au terminat relativ repede.

Doxinu,Betty,
seara primeste iaurt Napolact cu cereale; pe soacra-mea n-o duce capul sa-i dea altceva; eu ajung de la birou pe la 8 seara, deci dupa ce a mancat deja.
In weekend eu i-am dat sufleu de dovlecel, cu ou, branza de vaci, smantana, putin beschamel si verdeata tocata; or fi si alte retete.
Am mai incercat cu mamaliga asa mai moale amestecata cu crema de branza Almete sau Philadelphia si putina smantana.
Din pacate rfuza sistematic mancarea asa ca eu nu-i pot da orice, el oricum deschide gura numai dupa ce vede cum arata mancarea si ce culoare are; daca recunoaste felul, accepta, daca nu, incepe sa dea din cap ca sa nu-i pot baga in gura.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Ella, asa e si Andreea acum, daca nu stie ce este nu mananca, de aia am zis ca ii dau mai greu ceva nou. Eu ii spun de fiecare data ce primeste, se uita, invarte si ea cu lingurita, si gusta, dar daca nu stie gustul nu prea accepta.

Betty 22+, mamica fericita de Andreea (13.05.2007)
Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Ella, ti-am vazut puiul (ii zic asa ca e blond ca un pui ), ce tare e cu puzzle-ul!
Liviana, la multi ani pentru Matei!
Cornelia, astept poze!
Legat de masa de seara, eu ii dau Marei mamaliga cu branza si smantana (am gasit o branza Fagaras foarte buna, ii spune Muuna, e super), salata cu ton (ton, salata verde taiata marunt, rosii pe care le decojesc in prealabil si le tai marunt, castravete), sufleu de dovlecel sau de conopida, sufleu de spanac (spanac, lapte, cascaval, paine, unt), iaurt cu cereale (nu prea mai mananca iaurt), paine cu smantana, sunca de curcan si paine, supa cu galuste.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)
"La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai." (Abraham Lincoln)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

buna, fetelor!

la multi ani, matei de liviana! (cu intarziere)

didi, multa sanatate la pui!

alina, am si eu o mare problema: timpul (a doua mare pb ar fi ca mi s-a pierdut coletul din olanda si ma corespondez cu aia, a treia pb ar fi ca nici comanda facuta in romania acum 1 luna n-a venit si n-am inchizatori)

legat de mancare - eu le-am facut duminica clatite BIO (ma rog, aproximativ bio, ca oua am pus de la tzara si gemul e productie proprie -din pacate copii au mancat numai cu crema de ciocolata bio de la mega image). in rest ai mei mananca diverse, cu perioade de obsesii alimentare. anais nu bea lapte, manca numai iaurt. acum nu mai pune gura pe iaurt, bea in schimb lapte la greu. sau mananca 1 saptama intreaga orice cu peste si dup-aia se satura. oricum, nu deschide gura daca nu-i place forma/culoare/textura. si daca ii place si nu-i convine gustul, scuipa mancarea direct
anais a scapat o data la cremvursti martinel (vinovata ma-sa, desigur, ma rog a fost un context mai complicat) si le-a prins gustul imediat - cerea cu tavaleli pe jos si toate cele, deschis frigiderul, tras sertare (tauroaica lu' mama). da' am reusit s-o conving ca a dat fabrica faliment cu criza asta (a, ii gasea si in real, stia exact unde-i raftul cu "chinati". prin urmare realul nu mai e in lista de magazine)
fra-su nici nu vrea sa auda de mancaruri noi. are cateva chestii pe care le manaca, macar sunt sanatoase: lapte, broccoli, castraveti, rosii, peste, orez, toate fructele, miere, morcov fiert uneori, iaurt. nu carne si in general mancare f putin procesata (si ciocolata - nu-i dau des, dar ii cam place - asta ar fi cam singurul junk, pe langa "pizza cu om la usa" care se intampla cam 1 data la 2 luni) a... si uitam lapte cu paste-stelute
copiii mei sunt foarte diferiti la preferintele alimentare, mi-e destul de greu cu unul vegetarian convins (ma rog, pesto-vegetarian) si cu o carnivora feroce

mama, ce m-am intins.
pupici la capsunici


c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

margele, zorzonele si briz-brizuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Didi, multa sanatate la copii! Mie-mi spune dr de fiecare data cand face T conjunctivita sa am grija ca se ia.
Mereu ma minunez cate activitati fac nemtii ptr copii. La noi, carnaval au avut la serbarea de sfarsit de an si a tinut aproximativ 2 ore.

Corap, frumoase margelutze! Imi plac foarte mult si denumirile pe care le-ai dat.

Doxinu, eu nu mai fac mancare speciala ptr copii. Daca mananca ce mancam noi, bine, daca nu, laptele si...la culcare. Dar, in general, incerc sa fac mancare care le place amandurora, cam greu, dupa cum spunea si Corap, cu un carnivor si un sclifosit, ca celui mare nu pot spune ca-i plac fructele sau legumele, sau o grupa anume de alimente...
Seara noi cam mancam tocanitze, paste gen carbonara sau cu sos de rosii si ton, mai facem pizza sau salate. Oricum trebuie sa fie diferit de ceea ce mananca la pranz

Mergi la inceput