Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (63)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Am reusit si eu sa incarc un filmulet cu razaciosul:



www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

cata tandrete, Nerantula! e superb!

poze noi cu bebelushul
Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corrina spune:

Cu mama o sa il las andy.p, macar atat, ca in ea pot sa am incredere. dar, la cat de paranoica sunt, sigur o sa o sun de multe ori pe zi.

fericita de Mihnea-Cristian - 17.08.2008
Ma fac mare
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/majorare_stimulent_crestere_copil_bonuri_valorice_sau_bani_pentru_bona-p34820045.html" target="_blank">Semnati petitia pentru majorare stimulent crestere copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Nerantula ce frumossssss . Si cand imi amintesc cat erai de suparata ca nu zambeste haiducul. Cred ca zambetele astea sunt cel mai frumos cadou pe care il poate primi o mamica.

Imi vine sa ma duc sa o pup un pic pe deea, dar mi-e frica sa nu o trezesc.

fericita de Andreea-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Seara buna mamici de bobocei

Azi am avut un soare superb la Oradea si prin urmare am bantuit toata ziua parcurile si ce a fost mai frumos - a fost si tati cu noi, nu numai eu singura cu copiii, ca de obicei.

Ramo-300 nu vii sa-l dresezi si pe-al meu, ca eu nu mai reusesc?

Alexa si mami, multam pt. aprecieri, dar titulatura e meritul excusiv al Adei

Lumi pt. dintisori poti folosi, in afara de Calgel, si Dentinox; eu chiar cred ca e mai bun. In perioadele de eruptii dentare, cand durerile sunt intense, eu recomand o doza de Nurofen sau un supozitor Novocalmin inainte de culcare ca sa se poate odihni ( atat bebe cat si mama )

Nu stiu cine inteba de canini. Caninii erup in jurul varstei de 2 ani, deci nu cred ca boboceii nostri sunt chiar atat de precoce, dar... mai stii?

Irina, nu te panica: kk cu sange si mucus pe care-l descrii a fost cauzat cu siguranta de laptele baut de tine. Din pacate, nu prea ai ce sa faci. Asteapta si va trece. si sa nu mai repeti experienta!

iepurila, nu mai stiu cu exactitate cat se poate pastra LP preparat, ca deh... neuronul meu si-a luat vacanta, dar o sa-mi recitesc insemnarile si iti spun exact. In orice caz, eu stiu sigur ca mai mult de 30-40 min., pt. ca atunci cand era Victorila mic si l-am trecut pe LP, pregateam biberonul cu lapte pt. noapte de seara si il puneam in frigider, astfel incat atunci cand se trezea, doar il incalzeam urgent la MW, ca sa nu prelungesc prea mult ureletele lui.
De asemenea, stiu ca recomandarile producatorilor de LP sunt ca ceea ce a ramas nebaut sa fie aruncat ( asta din prudenta, ca ei nu-si asuma riscurile ). La inceput asa am procedat si eu, pana mi-am dat seama ca... asta nu-i treaba, si... cant. ramasa am pastrat-o la frigider si am preparat o cant. noua doar in completare. Nu se intampla absolut nimic.

Lacribel, ce draguti sunt ei cand le vezi evolutia zi de zi . Ca sa-ti fie mai usor cand ii schimbi scutecul sau o imbraci, da-i ceva in manute ca sa uite de rostogoliri, de ex. una bucata scutec sau o punga de servetele umede din care s-au terminat servetelele - le place fosnetul. Si sa vezi ce te asteapta cand o incepe sa umble in 4 labe!

Nerantula, pacat ca nu va pot auzi si "clopoteii", ca acum ai mei dorm, dar scena e oricum induiosatoare - mami si bebe

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss_04 spune:

fetele o intrebare,,,branzica de vaci facuta in casa din ce lapte o faceti?ca as vrea sa-i pun si eu puiului branzica in fructe,,,sapt trecuta i-am dat si piersica si ii place f mult,,,masa de fructe e preferata lui

''bimbirica'' mic si frumos
andu

mami de andrei (15/09/2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Nerantula ce frumoooos! Si Mara mea e f fericita cand o papa mami de peste tot.

Hmm, m-ati omorat cu prajiturile astea, maine incerc si eu sa fac fursecurile. Azi am facut o praji cu iaurt si fructe dar au fost cumnatii pe la noi si am halit cu totii toata tava cum am scos-o din cuptor Noroc ca se face rpd, ca in 15 min n-a mai ramas nimic.

Cred ca pot spune ca am scapat de raceala - a fost un record: ne-a tinut 3 saptamani. Mai tuseste dar ff rar, asa de control... Asa ca de saptamana viitoare o bag si pe ea la gustat diverse legume. Nu stiu de ce dar acum o luna de abia asteptam clipa, acum parca nu ma mai trage ata deloc la diversificare, as prelungi tzitzi muuuult. Nu vi se pare ca au crescut cam repede?

copii Am vrut mereu 2, eu fiind singura la parinti si lipsindu-mi un frate/ o sora. Mama tot singura si regreta mult acum de cand a trecut de o varsta. Sotul meu nici nu concepea sa aiba un singur copil, el are un frate si sunt extraordinar de apropiati. Acum ma gandesc ca parca mi-ar placea 3, sotul e pro 100% insa eu am o varsta si nu stiu daca as putea sa o mai iau de la capat peste 2-3 ani. Ma mai gandesc. Diferenta ideala mi se pare cam 3 ani, nici prea mare cat sa nu aiba niciodata preocupari comune si nici prea mica pt parinti, la 3 ani deja incepi sa te intelegi cu ei iar pe la 3 ani jumatate e chiar suuuper ( al meu baietel parca s-a facut brusc baiat mare ).

irina pana intra babymom eu stiu asa de la pediatrul copiilor: kk cu sange proaspat si deasupra asa - no problem ( se irita colonul sau ceva de genul acesta de la kk de san explosiv). Daca sangele e in interior si mai inchis la culoare atunci fuga la dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Citat:
citat din mesajul lui iriss_04

fetele o intrebare,,,branzica de vaci facuta in casa din ce lapte o faceti?ca as vrea sa-i pun si eu puiului branzica in fructe,,,sapt trecuta i-am dat si piersica si ii place f mult,,,masa de fructe e preferata lui

''bimbirica'' mic si frumos
andu

mami de andrei (15/09/2008)




Iriss, eu lui Serban i-am facut-o din laptele praf pana pe la 9-10 luni, apoi din lapte normal (nu degresat) UHT. Am foslosit LaDorna. Poti folosi lapte de vaca de la inceput, eu n-am facut-o din prudenta si teren alergic. Stiu chiar mamici care au dat de la inceput branzica din comert, bine cam pe la 7 luni ca au inceput diversificarea la 6, pediatrul nostru recomanda insa branzica facuta in casa pana pe la 9-10 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

iepurila laptele praf eu il tin cel mult o ora.Vad ca au mai raspuns si fetele

Preety , Ada bafta maine sa fie rapid si fara lacrimi

Lumi pupicei pt hunii dulci Aia de pe david sunt ciar slipi I-am primit de la soacra si le-am facut inaugurarea aseara

Moni pupici

Nerantula ai un mare razacios acolo Si te plangeai de baiat ca nu rade....uite cum ai parte de ras in hohote acum

lacribel pentru sportiva ta

Nadina ce bine ca ati scapat de raceala v-a tinut asa de mult.....pup Mara

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

multumesc pentru raspunsuri. Am mai baut laptic pana acum si nu s-a intamplat. Sangele e proaspat, rosu deschis, of, sper sa nu sufere puiuta ca are o mama aiurita.

Iriss eu am facut branzica din lapte UHT, am pus cam 30gr branzica+30 ml formula, am bagat in blender si a iesit un fel de smantanica numai buna de dat cu lingurita. AS fi blenduit-o cu fructe, dar din pacate domnisoara nu accepta inca asa ceva.

uite acum imi pica fisa, daca eu am baut laptic si piti are reactia asta, daca ii dau ei laptic oare nu e posibila aceeasi reactie? Ma mai linisteste gandul ca doctorita mi-a zis sa nu beau lapte dulce si totusi mi-a zis sa ii fac asa branzica, poate o stii ea ceva.




fericita de Andreea-Maria

Mergi la inceput