Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (63)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Sabinel, felicitari micutei rostogolea, sa te tii de acum, ca n-o mai poti scapa din ochi! Plus cateva ture de noapte sa o intorci pe spate, daca nu mai vrea pe burta

Laura, noi tot 3-4 treziri avem pe noapte, respectiv ne culcam la 10 (Gruia, ca noi intotdeauna dupa 12 ) si de la 1:30 aproximativ incept treziri la maxim 2 ore interval.

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Babymom piti a facut acum kaki cu firicele de sange... ce pot sa fac?

fericita de Andreea-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Citat:
citat din mesajul lui _irina_

Babymom piti a facut acum kaki cu firicele de sange... ce pot sa fac?

fericita de Andreea-Maria



bausi lapte?

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Buna seara.
Apar si eu mai pe seara..tot cu capsa pusa pe barbatii astia,Ramo mai dureaza se pare pana ii dresam bine. Ghiciti cine s-a trezit la 7 cu puiul..si mr. husband a dormit pana la 10..cine a stat cu puiul toata ziua..cine l-a adormit, cine a calcat..ca de el si-a gasit ceva de mesterit la un calculator..si eu pe 16 picam de somn//asa ca inainte de baita iar mi-au sarit nervii...si lasat omul balta calculatorul..si stat 20 de min. cu fiu-so.

Sa va povestesc cum a fost la nunta? pai..in 2 ore am fost acasa//nu ca era nelinistit Radu..el dormea dus cu o bucata bunic langa el. Numai ca eu n-am putut sa stau..parca iesisem din barlog dupa 20 de ani..acolo fum de tigara..galagie..su eu cu ochii pe telefon..ma gandeam cum sa scap mai repede Asa ca pe la ora 9 eram acasa..bagata la culcus langa puiut.

Irina daca ai baut lapte nu ai ce face..trece

Asteptam fetele cu impresii de la botez. Ati vazut ca si-a botezat si Nicoleta Luciu baietelul..interesant botezul si la catolici

Hai ca m-am intins..am plecat la culcus..Radu doarme de la 8

pupici la toata bobocimea

CRISTINA , mamica lui Raducu (7.10.2008)


in asteptarea lui Radu

Radu Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Baui ieri dimineata,dat trecu ceva vreme de atunci si pana acum si firicelele sunt de sange proaspat, cu un pic de mucozitati.
(ma scuzati va rog daca sunt prea plastica in exprimare).


fericita de Andreea-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui 300

Iriss chiar ca nu intrasei de mult. Super marfa, petrecere surpriza!Si bimbirica unde-a stat?

Nikolici parca doar visase ca e cu burtica. O asteptam la aeroport cu un test de sarcina?

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...



bimbi a fost in centrul atentiei,,,de ziua lui tati a fost un copil exemplar,,,a ras la toata lumea si s-a simtit ff bine,,,nici macar dintzisorii nu-l mai deranjau

ops nikolici cred ca eu am inteles prost ca esti gravi,,,stau prost cu cititu-lsi cine stie poate sunt si 2 ochisori mici

''bimbirica'' mic si frumos
andu

mami de andrei (15/09/2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui _irina_

Baui ieri dimineata,dat trecu ceva vreme de atunci si pana acum si firicelele sunt de sange proaspat, cu un pic de mucozitati.
(ma scuzati va rog daca sunt prea plastica in exprimare).


fericita de Andreea-Maria



irinuca eu cred ca este de la laptic,,,sa fie bine

''bimbirica'' mic si frumos
andu

mami de andrei (15/09/2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacribel spune:

Citat:
citat din mesajul lui andy.p

Lacribel felicitari ptr progrese

Alexia face o chestie super distractiva in ultimul timp...sta sprijinita pe genunchi si se tot balanseaza in fata in spate de parca acum-acum o ia din loc..pana la urma se taraste inspre spate ca asa stie cel mai bine.

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
Alexia
Andrei



andy.p multumim .
felicitari si Alexiei. important e ca reuseste sa se deplaseze cumva, ce mai conteaza directia sunt foarte inventivi bebeii astia


Lacrimioara, de Sorana Daria- 18.10.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacribel spune:

gaia, preety succes la vaccin. sper ca bebeii sa se poarte la fel de bine ca Daria, care a plans vreo 10secunde, dupa care a gangurit pana am iesit din cabinet si a luat-o somnul.
iepurila, multumesc si bine te-am gasit.
nici eu nu tin laptele praf mai mult de 40-45 de minute. am inteles ca dupa un timp isi pierde din proprietati

Lacrimioara, de Sorana Daria- 18.10.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danucu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Rugaminte: a salvat cineva, cumva, pagina in care descriam eu diversificarea de la pediatra lui Gruia? Ca eu doar niste notite intr-o agenda si m-a rugat o prietena sa-i dau si ei schema.

Multumesc!

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008




Nerantula, banuiesc ca despre mesajul asta e vorba.

"ea ne-a zis sa incepem la 6 luni, daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:
- bebele este matur neurologic - stie sa spuna cand nu mai doreste mancare (intorce capul de la san, biberon, etc.);
- dezvoltat motoriu - poate sta bine in semisezut;
- pofteste la ceea ce mananca ceilalti (saliveaza)
Pana in jurul acestei varste cica nu se formeaza niste enzime foarte importante, pancreatice, salivare (amilaza), etc. si procesul de digestie este foarte dificil, poate uneori inexistent (unele alimente pot fi eliminate ca atare, nedigerate), intestinele pot suferi datorita malabsorbtiei. Cica moda asta a diversificarii precoce, la 3 luni, este specifica tarilor fost-comuniste si Rusiei zilelor noastre, intrucat in aceste culturi femeia trebuia sa se intoarca rapid in productie, deci sa nu mai alapteze, iar laptele praf distribuit gratuit sa fie cat mai putin (printre altele).

1. Ea ne-a recomandat sa incepem cu cereale de orez, fiind normocalorice si hipoalergenice (sau ovaz sau orz - cereale cu 'o') la penultima masa, avand in vedere ca Gruia nu este deloc un copil grasut; cerealele se pot face in lapte de tzitzi, apa sau formula hipoalergenica, in cazul nostru; se incepe cu o masura de cereale la 4-5 masuri lichid, apoi se ingroasa treptat pana se ajunge la proportiile indicate pe cutie (in decursul unei saptamani)
2. Urmeaza legumele - morcov, brocoli, spanac, fasole verde, preparate la aburi (cica prin fierbere nitritii se transforma in nitrati, care sunt mai periculosi), servite sub forma de piure (1 lingurita unt/ulei masline + putin lapte + legume), la ora 12. In prima zi se da o lingura (= 3 lingurite), apoi se creste in fiecare zi pana la 4-6 linguri, care reprezinta o masa completa. Se introduce treptat cate o singura leguma pentru a testa toleranta la aceasta, la fiecare 4 zile.
3. Urmeaza fructele, servite sub forma de piure (coapte sau crude), la ora 10. Acelasi principiu ca si la legume. Nu se recomanda bananele si portocalele copiilor alergici, iar capsunii si kiwi niciunui copil, pana la varsta de 3 ani.
4. Urmeaza proteinele, care au dezavantajul de a provoca mai frecvent alergii, cu semne mai clare, insa intaresc imunitatea organismului (albumina este raspunzatoare, in principal). Carnea trebuie sa fie proaspata, se fierbe fara os si piele si NU se arunca prima apa, este cea in care iese prima oara albumina. Se incepe cu pui, apoi vitel si peste. Portia sa fie de marimea unei jumatati de pachet de carti de joc. In supa in care a fiert carnea se pun legumele si carnea blenduite si o lingurita de ulei de masline sau unt. Se sta cate o saptamana la fiecare tip de carne."



Mami de Alessandra

Baby born

Mergi la inceput